- Географія Іспанії: Географічний перехрестя, сприятливе розташування
- Географія Іспанії: Іспанія - повний контрастів континент в мініатюрі
- Особливості географії Іспанії: Велика висота над рівнем моря і контрастний рельєф
- Особливості географії Іспанії: Плато Месета - ядро півострова
Контрасти іспанської географії: Гори Сьєрра Невада (в перекладі «засніжені гори») в Андалусії (вид на муніципалітет Салобренья (Salobreña).
Контрасти іспанської географії: Гори Сьєрра Невада (в перекладі «засніжені гори») в Андалусії (вид на муніципалітет Салобренья (Salobreña).
В горах Сьєрра Невада мала кількість опадів не супроводжується м'якою температурою взимку і відсутністю заморозків, що властиво для типового клімату південного і східного Середземномор'я Іспанії, а навпаки - тут нерідко бувають заморозки і відзначається низька температура, особливо в зимовий період.
При тому, що зовсім поруч розташований теплий благодатний регіон Іспанії Андалусія, і тут під прикриттям гір Сьєрри Невади південна частина середземноморського узбережжя навіть набуває особливості тропічного клімату, що дозволяє вирощувати цукровий очерет, ананаси і банани.
На передньому плані в Середземному морі ми бачимо хлюпаються дельфінів.
Іспанія, яка займає площу в 505.990 квадратних кілометрів, є однією з 50 найбільших за територією країн світу. На європейському континенті Іспанія стоїть за цим показником на третьому місці після Співдружності Незалежних Держав (колишнього СРСР) і Франції.
Географія Іспанії: Географічний перехрестя, сприятливе розташування
Площа, яку займає Іспанією, становить більшу частину Піренейського півострова: 505.990 кв. км з 580.825 кв. км (решта території належить Португалії). Крім того, сюди слід додати 4.992 кв. км площі Балеарських островів, розташованих на схід від Піренейського півострова і 7.447 кв.км площі Канарських островів, що лежать в понад тисячу кілометрів від центру півострова біля африканського узбережжя - через цей архіпелаг в центральній Атлантиці пролягає шлях до Америки. Слід також згадати ще кілька маленьких островів і додати два іспанських міста, розташованих на півночі Африки: Сеуту, площа якої 20 кв. км, і Мелілью, площею 12 кв. км.
Про Європу часто говорять як про «Азіатському мисі», як про саму західній частині Стародавнього Світу - Євразії. В такому випадку Піренейський півострів є найбільш крайній західній і південній точкою цього Азіатського мису. Крім цього Піренейський півострів, поряд з іншими, розташованими на схід від півостровами, де знаходяться Італія і Греція, а також Туреччина, яка лежить ще далі на схід, де проходить межа з Азією, утворює південний фланг Європейського континенту, протяжність якого зі сходу на захід перевищує 3 тисячі кілометрів. Цей південний фланг Європи, межа якого проходить по водах Середземного моря і підноситься над північною частиною Африки, де знаходиться пустеля Сахара, був ареною найбільших історичних подій західного світу в період, коли його територію займала Римська Імперія, а саме Середземне море звалося Mare Nostrum.
За своїм географічним положенням Піренейський півострів найдалі в Європі віддалений від Азії і найближче (на відстані лише 14 кілометрів) знаходиться від Африки і омивається Атлантичним океаном, через який пролягає шлях на американський континент, що надає Піренейському півострову особливу стратегічну важливість. Цим пояснюється той факт, що Піренейський півострів і Іспанія, зокрема, стали найважливішим перехрестям історичних подій в розвитку світової історії, місцем зустрічі Європи та Африки, Атлантики і Середземномор'я.
Таким чином, за своєю географією Іспанія входить до складу півострівних земель півдня Європи і, особливо, світу Середземномор'я - регіону, де гірські ланцюги кільцем оточили внутрішнє море, на півостровах і островах якого в тісному контакті протягом тисяч років відбувалося змішання і взаємопроникнення впливів Європи , Азії та Африки.
У той же час місцезнаходження Піренейського півострова на південному заході Європи визначає його віддаленість від важливих морських шляхів Північної Атлантики, які через Північне море пов'язують Європу з східним узбережжям Сполучених Штатів, і, особливо, від великої транспортної артерії, яка по річці Рейн з'єднує Північну Атлантику і США з Центральним Середземномор'ям.
Географія Іспанії: Іспанія - повний контрастів континент в мініатюрі
У світі Середземномор'я географія Іспанії відрізняється деякою специфікою. За розмірами Піренейський півострів більше за всіх інших, наприклад, його площа на 40% більше площі Апеннінського півострова, де розташована Італія. Своїй компактній і цільної формою він, за словами грецького історика і географа Страбона, написаним більше двох тисяч років тому, нагадує розтягнуту шкуру бика.
Територія Піренейського півострова по конфігурації являє собою як би великий п'ятикутник, центр якого - Мадрид відстоїть від околиць на відстань 530 км, відділяє столицю від мису Тарифу (м Кадіс) на півдні, до 590 км між столицею і Фіністерре (м Ла Корунья) північному заході. Правильність цієї геометричної фігури особливо помітна, якщо врахувати, що лінія узбережжя ніде не відстоїть більше, ніж на 120 кілометрів від відповідної сторони накладеного уявного цього середня відстань від центру півострова до моря завжди перевищує 300 км, в той час як у Великобританії воно ледве сягає 50 км, а в Італії - 100 км.
Протяжність іспанського узбережжя велика і становить 4.830 км на півострові, 1.428 км на Балеарських островах 1 583 км на Канарських островах; його омивають води двох досить різних акваторій - Атлантичного і Середземного моря. Ця обставина сприяло тому, що з незапам'ятних часів жителі півострова відчували тягу до мореплавства. Однак, в той же час велика відстань, що відділяє узбережжі від значної частини внутрішніх районів півострова, а також складний рельєф місцевості створювали перешкоди на шляху цього прагнення до підкорення морів. У свою чергу відсутність глибоких водних артерій, що ведуть до узбережжя, є ще одним, додатковим ускладненням для судноплавства, бо приливної гирлі річки Тахо, основного водного басейну півострова, ледь досягає 50 кілометрів в довжину, а Валенсійську затоку - головна морська бухта середземноморського узбережжя півострова являє собою велику, але незначно увігнуту дугу.
В результаті особливості географії Іспанії територія півострова є щільною і компактною, а обмежений вплив омивають її морів створює тут яскраво виражений континентальний клімат з відносною ізольованістю, відмінний від характерних умов океанського проникнення, до яких схильні інші території Європи. Таким чином, ми маємо право говорити про Піренейському півострові і, зокрема, про Іспанію, як про «континенті в мініатюрі», де різноманіття і різноманітність є основними факторами, що характеризують цю територію і людей, які на ній проживають.
Вищевказані фактори географії Іспанії зменшують можливість зв'язку Іспанії з рештою світу, особливо, з Європою. У той же час вони обмежують можливість витягти більше вигоди з її географічного положення, як великого перехрестя світових шляхів.
Погіршує картину важкопрохідної перешийка, що з'єднує Іспанію з рештою Європи, Адже це робить Іспанію набагато менш доступною, ніж країн, розташованих на інших великих півостровах Європи: на Апеннінах або на Балканах. Піренейський перешийок має в довжину 440 кілометрів і являє собою гірську гряду - Піренейські гори, висота яких в середньому становить 2.000 метрів, а найвища точка - вершина Ането, розташована в центральній їх частині, досягає 3.404 метрів. При максимальній ширині в 150 кілометрів на центральній і найвищій частині Піренеї важкі для переходу, за винятком їх східній і західній околиць. Все це ще більше підсилює як фактор географії Іспанії характер відірваності і ізольованості Піренейського півострова в порівнянні з іншими півостровами європейського Середземномор'я.
Європейський «Finis Terrae» (кінець Землі), «Non plus Ultra» (останній рубіж) Стародавнього світу, великий трансконтинентальний і міжокеанського перехрестя, відірваність і ізольованість, континент в мініатюрі - такі характеристики, які, безсумнівно, обумовлюють особливе становище Іспанії, як складової частини Європи, і побічно зближують її з Малої Африкою і з територіями Близького Сходу. Ці особливості стануть наочніше, якщо додати до них інші характерні риси іспанського рельєфу, зокрема, підвищену середню висоту над рівнем моря, а також переважання на периферії, майже на узбережжі, гірських ланцюгів.
Особливості географії Іспанії: Велика висота над рівнем моря і контрастний рельєф
Табл .: Висота поверхні Піренейського півострова:
Території Піренейського півострова по висоті.
Джерело: Національний географічний інститут Іспанії.
Висота над рівнем моря становить у Іспанії в середньому 660 метрів, що значно вище середньоєвропейської величини. Її перевершує тільки Швейцарія, де висота над рівнем моря досягає 1300 метрів. У той же час у Франції, територія якої включає значну частину Альп і Піренеїв, цей показник становить лише 342 метри. А в таких країнах як Сполучене Королівство і Німеччина він взагалі не перевищує 200 метрів.
Велика висота над рівнем моря обумовлена переважним наявністю земель, розташованих на висоті від 600 до 1200 метрів, які займають 47% площі країни. На противагу цьому, рівнини, висота яких не перевищує 200 метрів, займають лише 11% території, а гірські місцевості, висотою понад 2500 метрів, не становлять і 1% площі. Примітно, що в Європі рівнини, висотою не більше 200 метрів, складають дві третини території, а високогір'ї, понад 1000 метрів над рівнем моря, займає трохи більше 10% всієї території.
Розподіл цих гіпометріческіх площ також демонструє відмінність і оригінальність. На решті частини європейського континенту головний елемент його території - велика центральна рівнина простягається із заходу на схід, від берегів Атлантичного океану до Сибіру, зрушуючи до околиць всі інші рельєфні утворення. А на Піренейському півострові основні гірські масиви розташовані в безпосередній близькості від узбережжя: Піренейські гори, що утворюють перешийок, - на його північно-східного краю; Кордильєри Бетики - на південній околиці; Кантабрийские і галісійська гори - на заході і на півночі.
Особливості географії Іспанії: Плато Месета - ядро півострова
Фізична карта Іспанії.
Фізична карта Іспанії.
Будова Піренейського півострова порівнюють часом з величезною природною фортецею, де плато Месета служить в якості великого збройового двору, увінчаного вежею васальної клятви, роль якої виконує Центральна система, і опоясаного, як фортечною стіною, масивами галісійська і Кантабрийских гір (тобто Кордильєри Кантабріко ), Іберійської гірською системою і горами Сьєрри Морени.
За цими стінами зовнішні долини річок Ебро і Гуадальківіра, разом з прилеглими морями, як би виконують роль величезного кріпосного рову, створеного природою.
Віддалені ще далі Піренейські гори і Кордильєри Бетики можна порівняти з передовими фортами цього гігантського замку.
Важкопрохідної перешийка, що з'єднує Іспанію з рештою Європи, робить Іспанію набагато менш доступною, ніж країн, розташованих на інших великих півостровах Європи: на Апеннінах або на Балканах. Піренейський перешийок має в довжину 440 кілометрів і являє собою гірську гряду - Піренейські гори.
Таким чином в результаті особливості географії Іспанії територія півострова є щільною і компактною, а обмежений вплив омивають її морів створює в центральній частині Піренейського півострова виражений континентальний клімат з відносною ізольованістю, відмінний від характерних умов океанського проникнення, до яких схильні інші території Європи.
Отже, в центрі карти ми бачимо плоскогір'я Месета.
Оточене кільцем гір, це плоскогір'я лише в своїй південно-західній частині, в районі Екстремадури, має вільний спуск до моря - до Атлантичного океану через португальську провінцію Алентежу. Після того, як антиісламське опір спустилося з Пиків Європи - вершини Кантабрийских гір (Кордильєри Кантабріко), висотою 2.615 метрів, до їх південному підніжжя, розташованому вже на Месете; воно охопило Астурію і Кантабрії і рушило спочатку на Леон - в західну частину північного плоскогір'я, а потім - в північно-східну частину Кастилії, через прохід, створений природою для зв'язку Месети з Країною Басків і верхів'ями Ебро.
Там-то і виникло Кастильское королівство, основою якого стала територія Месети, в подальшому послідовно поширився на інші історичні регіони, після чого і виникла Іспанія, яку ми знаємо.
В основі відмінності кліматичних умов Месети лежить континентальність даної частини Піренейського півострова через ізольованості Месети і долини річки Ебро.
При цьому якось загальноприйнято вважати, що Іспанія - це середземноморська країна.
Але, наприклад, що в Андалусії на високо розташованих землях, що оточують місто Гранаду, кліматичні умови засніжених гір Сьєрра Невада (гірська система Кордильєри Бетика) швидше нагадують холодною зимою південну частину Месети і відрізняються від середземноморського клімату розташованої в двох кроках долини річки Гуадальківір, де сама висока в Європі річна температура і м'яка зима.
В цілому, кліматично існують дві Іспанії: посушлива Іспанія, і Іспанія волога.
До вологою Іспанії, в основному, відноситься вся західна і північна територія, разом з Галісією, північчю Португалії, а також зони, прилеглі до Біскайської затоки і Піренейським горах. Крім того, вологою Іспанії належать гірські місцевості, особливо відкриті і орієнтовані на захід, так само як і області, підвладні впливу Атлантики, як наприклад, Кадісскій затоку і його орографічний (тобто гірський) фронт.
У свою чергу, суха Іспанія займає майже три чверті території країни. Це зона домінуючого на Піренейському півострові середземноморського клімату, який, однак, підрозділяється на два варіанти: власне середземноморський (все узбережжя, що омивається Середземним морем, а також весь південь Іспанії - Андалусія) і континентальний (в центрі країни) - на меншій частині території сухий Іспанії .
Детальніше про все це в нашому огляді.
На противагу орографічно (гірському) будовою околиць, що лише підкреслює вже згадувану ізольованість Піренейського півострова, всю центральну частину Іспанії займає Месета - сукупність земель, загальною площею 211 тисяч квадратних кілометрів, тобто фактично майже половина національної території, де висота над рівнем моря становить у середньому від 600 до 1200 метрів.
Це плато, найвища і не має собі рівних в Європі, за винятком Росії або великих плоскогір'їв Центральної Азії і Анатолії, має незначний горизонтальний і подгорізонтальний нахил зі сходу на захід, і його рельєф плавно переходить в справжнісіньку рівнину на півдні Португалії, де висота над рівнем моря подекуди не досягає і 200 метрів.
Подібним же чином, але вже з півночі на південь, Месета ешелонірует від Кантабрийских гір, що омиваються Атлантичним океаном, до Сьєрри Морени - свого південного краю на кордоні Андалусії.
Месета простягається у вигляді низки плоскогір'їв, оточених горами, від річки Дуеро в своїй північній частині, де висота над рівнем моря перевищує 600 метрів; до Ла Манчі, або верхньої Гвадіана на півдні, де цей показник коливається від 400 до 700 метрів.
Між цими двома плато підноситься якась Орографічна вісь - Центральні Кордильєри, висота яких становить понад 2000 метрів в горах Гредос, а в південній частині розташована глибока і широка тектонічна западина, яку вибрала собі для течії річка Тахо. Кордоном цієї западини є гори Толедо, що представляють собою не більше, ніж складку на горизонтальному рельєфі Ла Манчі.
Ще в минулому столітті географ Елісео Реклус назвав цей рельєфний ансамбль «Іспанією надзвичайно», і воістину, він являє собою велике єдине ціле атлантичної Орогідрографія і створює чималу асиметрію між двома третинами території Іспанії, перекинутими в напрямку океану, і тієї однією третиною, яка виходить до Середземномор'я. Перші дві обриваються на східному кордоні Месети - у Іберійських Кордильєр, які служать вододілом, що проходить поблизу східного узбережжя, і круто спускаються в напрямку Середземного моря.
Месета (Центральне Плато) оточена поясом гір, про які ми вже частково згадували, а на півдні і на північному сході межує з двома рельєфними утвореннями, досить відрізняються від неї за своїм геологічною та гірничого походженням, які можуть застосовуватися до третинного періоду, а також і по своєму розташуванню, яке являє собою низку величезних тектонічних провалів і потужних гірських масивів альпійського типу.
У південному напрямку Сьєрра Морена круто спускається в глибоку низину русла річки Гуадальківір, яка простягається до Кадісского затоки і Атлантичного океану у вигляді болотистої рівнини Лас Марісмас.
Вершина цієї трикутної западини спирається на сході на Кордильєри Бетики - найбільший гірський масив на півострові, що простягнувся вздовж кромки Середземного моря від Гібралтару до Валенсийского затоки.
Долина річки Ебро має аналогічне походження і схожу форму. Вона розташована біля підніжжя Піренейських гір - головного джерела водних ресурсів цієї річки, і відділена від Середземного моря складної гірським ланцюгом Каталонського берегового масиву, який Ебро прорізає в своєму пониззі. Долина річки Ебро відокремлена також і від східного кордону Месети гірським масивом Іберійської системи.
Між Піренейськими і Кантабрійське горами знаходиться відносно низька поверхню, розсічена гірськими лабіринтами, яка доходить до баскських провінцій.
Що стосується Балеарських островів, вони є продовженням і надводної краєм Кордильєр Бетики в західній частині Середземного моря.
І, нарешті, архіпелаг Канарських островів являє собою, поряд з Азор і Мадейрою, одну з острівних груп вулканічного походження, розкиданих в центральній Атлантиці між Європою та Африкою.
Будова Піренейського півострова порівнюють часом з величезною природною фортецею, де плато Месета служить в якості великого збройового двору, увінчаного вежею васальної клятви, роль якої виконує Центральна система, і опоясаного, як фортечною стіною, масивами галісійська і Кантабрийских гір, Іберійської гірською системою і горами Сьєрри морени.
За цими стінами зовнішні долини річок Ебро і Гуадальківіра, разом з прилеглими морями, як би виконують роль величезного кріпосного рову, створеного природою.
Віддалені ще далі Піренейські гори і Кордильєри Бетики можна порівняти з передовими фортами цього гігантського замку.
Більше про Месете тут
Табл .: Вершини Іспанії:
Піки Іспанії.
Джерело: Національний географічний інститут Іспанії.
Продовження огляду про географію Іспанії на наступній сторінці. Далі: Клімат Іспанії ;