Достопримечательности мира

    Отдыхайте с нами!

Статьи

Спорядження для фрідайвінга. Обговорення на LiveInternet

  1. 1. Маска
  2. 2. Трубка
  3. 3. Ласти
  4. 4. Гідрокостюм
  5. 5. Наручний комп'ютер
  6. 6. Вантажний пояс
  7. 7. Шкарпетки, рукавички
  8. 8. Буйок з тросом
  9. У розділі «Спорядження»:
  10. Новини
  11. Що і коли буде на стенді Федерації фрідайвінгом на Moscow Dive Show
  12. Марина Казанкова виступить на сцені Moscow Dive Show
  13. У Ярославлі відбувся четвертий кубок з фрідайвінгу

Спорядження для фрідайвінга Питання вибору спорядження для підводного плавання актуальний не тільки для людини, що зважився вперше зануритися під воду, але і для будь-якого «просунутого» профі. ні,

Спорядження для фрідайвінга, Маска для дайвінгу

Спорядження для фрідайвінга, Маска для дайвінгу

Питання вибору спорядження для підводного плавання актуальний не тільки для людини, що зважився вперше зануритися під воду, але і для будь-якого «просунутого» профі. Ні, напевно, жодного підводника, повністю задоволеного своїм спорядженням, і не мріє придбати будь-яку обновку. Питання вибору спорядження для підводного плавця завжди вкрай актуальне, оскільки може коштувати йому життя. Тим більше, якщо пірнання здійснюється на затримці дихання (фридайвинг).


У зв'язку з цим серйозні заняття фрідайвінгом увазі пред'явлення підвищених вимог до кожного елементу спорядження, не дивлячись на всю його позірну простоту.


Поряд з «комплектом №1Ф» (маска, трубка і ласти), спорядження фрідайвера зазвичай включає гідрокостюм, вантажний пояс, наручний комп'ютер, буйок з тросом, а при необхідності також шкарпетки та рукавички. Детально розглянемо вимоги, що пред'являються до кожного з перерахованих елементів окремо.


1. Маска


Різноманіття масок, представлених зараз на ринку, важко піддається опису:


• одно-, двох-, чотирьох-, і навіть шести- скляні;


• з чорним і прозорим силіконом;


• з клапаном і без;


• для підводного полювання і для Скубі-дайвінгу;


• дешеві і дорогі


- та яких тільки немає!


Однак для пірнання в глибину на затримці дихання підходять далеко не всі. Спробуємо зрозуміти, які вимоги пред'являються до маски для фрідайвінга.


Призначення маски - забезпечити нирцеві чіткий огляд під водою і зберегти повітряний простір перед очима. Це повітряний простір, обмежений маскою з одного боку і особою підводника з іншого, називається подмасочном простором. Тиск, який підвищується в міру занурення і притискає маску до обличчя, необхідно компенсувати (врівноважувати) шляхом поддуванія повітря через ніс в подмасочное простір. Чим більше подмасочное простір, тим більше повітря (якого і так не вистачає) доведеться на це витратити. Тому краще вибирати маску з малим подмасочним простором.



© Фото Андрія Каменєва


Краще, якщо виступ для затиснення носа (для продування вушних барабанних перетинок) виконаний в масці окремо. Таке виконання дозволяє скоротити подмасочное простір, збільшити кут огляду (природно, чим він більший, тим краще) за рахунок наближення стекол до очей, а також зменшити гідродинамічний опір.


Практично всі сучасні маски виготовляються з гипоалергенного силікону, який може бути прозорим або чорним. Прозорий силікон забезпечує при інших рівних умовах кращий огляд. Про те, що з часом він жовтіє, можна забути - сучасні силікони стійкі до дії ультрафіолетових променів.


Деякі моделі масок мають вбудовані в нижній частині клапани. Для продувки маски від води можна обійтися без допомоги рук, досить зробити видих носом. Однак подібне ускладнення конструкції маски негативно позначається на надійності, особливо при глибокому зануренні. Існує думка, що людині, яка носить вуса діватися нікуди - або терпіти воду в масці, або використовувати маску з клапаном. Насправді, для того щоб виключити підтікання води в маску через вуса, досить змастити їх спеціальним вазеліном, що випускається для цієї мети.


Багато сучасні маски мають зручний механізм швидкого регулювання кріпильних ременів і поворотні пряжки. Такий механізм дозволяє підтягнути або ослабити ремінь не знімаючи маски і швидко підібрати оптимальний кут положення ременя.


Скло маски повинні мати маркування T (Tempered) або S (Safety) - це гарантія вашої безпеки. Таке маркування означає, що скла загартовані. У залежності від моделі масок зі змінними стеклами випускають спеціальні діоптрійної скла для людей з поганим зором. Існують також скла, мають антизапітніває покриття, яке будучи нанесеним з внутрішньої сторони скла, перешкоджає випаданню окремих крапель вологи і забезпечує рівномірний розподіл випадає вологи по внутрішній поверхні скла тонкою плівкою, що не впливає на чіткість зображення.


Останнім часом у продажу з'явилися маски з просвітленими стеклами. Сутність ефекту просвітлення заснована на явищі інтерференції світлових хвиль. Відповідно до законів фізики падаючий на скло потік світла розділяється на дві частини: одна проходить через скло, інша відбивається від його зовнішньої поверхні. Досить сказати, що якщо нанести на скло прозору плівку дуже малою, але цілком певної товщини, то, можливо, суттєво зменшити частину відбитого світла, збільшивши тим самим проходить частина. Просвітлення допомагає уникнути таких явищ, як втрата різкості і зміна кольорів, особливо при прямому яскравому сонячному світлі. В результаті око сприймає передане світлом зображення навколишніх його предметів не тільки більш яскраво і контрастно, але і без добре знайомих кожному нирцеві відблисків.



Зупинимося докладніше на кількох моделях масок з маленьким подмасочним простором, найбільш придатних для занять фрідайвінгом.


Sporasub Samurai - малооб'ємна класика. Розроблена відомим французьким підводним мисливцем H.Dessault, маска Samurai призначена для нирців на затримці дихання і підводних мисливців. Лінзи маски максимально наближені до очей, забезпечуючи широкий огляд без мертвих зон. Маска має маленький подмасочний обсяг (65 см3) і малу вагу (180 г). До виходу на ринок масок-окулярів, маска Samurai була лідером по Малооб'ємна. Визнана маска для фрідайвінга та підводного полювання.


Cressi-sub Superocchio - класична маска-малооб'емка для підводного полювання і пірнання на дуже великі глибини. Виконання з темного силікону. Фірма TUSA (Tobato USA) присвятила роки досліджень для розробки збільшеного кута огляду масок. Результатом цих досліджень стала нова система DSS (Direct Sashing System). При такій конструкції відсутній внутрішня рамка, що створює перешкоди в поле зору, і лінзи кріпляться безпосередньо до корпусу маски, який став більш тонким.


TUSA Platina (M-20) - малооб'ємна маска з дуже широким оглядом. Мабуть, кращий вибір для людини з поганим зором, оскільки є найбільш малооб'ємної з усіх масок, які дозволяють використовувати диоптрические лінзи (до неї випускаються лінзи від Ц1.5 до Ц8.0 з кроком 0.5).


Маска Minima фірми Cressi-sub, як і відповідає її назві, дуже маленька маска, створена на основі розробки, використаної для виготовлення окулярів Gallileo (Галілей).


Природно, її дизайн багато в чому переглянутий і наближений до реальної масці. Ця модель розроблена спеціально для плавання на великій глибині, вона найбільш комфортна, має поліпшену гідродинаміку і надзвичайно маленький подмасочний обсяг, що робить її свого роду стандартом "де-факто" для фрідайвінга.


Лінзи маски Minima зроблені з оптичного скла, припаяного в процесі лиття до прозорої оправі, виготовленої зі спеціального термопластика, а потім - до кольорової оправі з полікарбонату. Товщина лінз на 0,3 мм більше, ніж у звичайних масок, тому що вони піддаються процесу надстійких загартовування. Якщо скло раптово розіб'ється, воно не розлетиться на дрібні осколки, небезпечні для очей, а зруйнується цілком подібно вітрового скла автомобіля.


Випускається Minima також і у варіанті, спеціально розробленому для фотографів і відеооператорів, - з чорною оправою, яка виключає проникнення бічного світла.


Відстань від стекол до очей в масці Minima саме мінімальне в порівнянні з іншими масками для підводного плавання, наявними на ринку. В результаті цього видимість, навіть незважаючи на маленький розмір лінз, чудова.


Для того щоб з'ясувати чи підходить вам обрана модель маски досить прикласти її до обличчя, не надягаючи ремінець, і зробити легкий (!) Вдих через ніс. При цьому потрібно дивитися, щоб волосся не потрапило під фланець маски, і щоб він сам не зам'явся. Якщо маска "прилипла", вона вам підходить.


Скло нових масок покриті технологічної маслянистої плівкою. Перед використанням її треба видалити, протерши скло зубною пастою всередині і зовні, інакше воно буде пітніти навіть після застосування спеціальних засобів від запотівання. Скло маски завжди пітніє через різницю температури всередині маски, створюваної теплом тіла, і більш низьку температуру води. Цю потенційну проблему можна вирішити, якщо перед зануренням розтерти слину по всій внутрішній поверхні скла, або за допомогою спеціального Антизапотівателі.


Однією з новинок, спеціально розроблених для фрідайвінга, є так звані Liquid goggle - спеціальні окуляри, внутрішній простір яких заповнюється водою, що завдяки особливій конструкції лінз дозволяє цілком стерпно орієнтуватися під водою. Завдяки цьому виключається необхідність витрати дорогоцінного повітря для компенсації тиску під ними під час занурення.


Для надглибоких занурень (таких як в дисципліні No-Limits) професійні фрідайвери використовують спеціальні контактні лінзи, що дозволяють бачити під водою. Ці лінзи, цілком закривають очей, виготовляються на замовлення. Вартість однієї пари таких лінз може досягати декількох тисяч доларів.


Займаючись в басейні, деякі фрідайвери воліють масці окуляри для плавання, що володіють меншою гідродинамічним опором. Зауважимо, що Правилами забороняється використання на змаганнях очок з затемненими або дзеркальними стеклами.


2. Трубка


Хоча трубка і не є обов'язковим елементом спорядження, проте, її наявність вкрай бажано, тому що позбавляє від необхідності постійно піднімати голову з води для вдиху під час відпочинку між нирками на поверхні або при переміщенні по акваторії, а також дозволяє під час вдиху не випускати з поля зору застрахованого водолаза. Під час нирка фрідайвер або тримає трубку в руці, або залишає її страхує.


Оптимальним вибором буде будь-яка гладка трубка без клапанів та інших зайвих деталей. Прикладом може служити трубка Zoom фірми OMER (див. Рис.).


3. Ласти


Ласти з довгими лопатями (70Ц85 см) є своєрідною візитною карткою вільного водолаза. Звичайно ж, робота в довгих ластах вимагає спеціального тренування і хорошої техніки управління ними, але ефективність просування в довгих ластах безсумнівно вище, ніж коротких - при однакових енерговитратах вони дозволяють розвивати бo'льшую швидкість.


Розглядаючи довгі ласти для фрідайвінга та підводного полювання, має сенс виділити три групи (в порядку зростання пружних властивостей матеріалу лопаті і, відповідно, ціни): ласти з пластиковими, стеклотекстолитовую і карбоновими лопатями. Усередині кожної з цих груп має місце розподіл по жорсткості лопатей.


Вибір матеріалу лопаті в значній мірі залежить від суми, яку ви готові витратити на ласти. Що стосується вибору лопатей найбільш підходящих по жорсткості, то тут рекомендується виходити з передбачуваної глибини занурень (найжорсткіші ласти застосовують для екстремального, глибинного пірнання), а також з рівня тренованості ваших ніг: чи зможете ви в цих ластах досить комфортно, не докладаючи надмірних зусиль , гребти з прямими ногами, тобто не згинаючи ногу в коліні. Для цього, швидше за все, доведеться випробувати декілька моделей.


Для першої групи (ласти з пластиковими лопатями) загальноприйнято, що жорсткість позначається кольором (в порядку зростання жорсткості лопатей): зелені, сині, сірі та чорні. Відповідно, м'які зелені лопаті призначені для новачків, жорсткі чорні - для досить тренованих нирців. У цій групі асортимент досить широко представлений ластами таких провідних виробників як Picasso, Beuchat, Omer, Sporasub і т.д. Найбільшою популярністю серед фрідайверов користуються такі моделі ласт з пластиковими лопатями: Cressi-Sub Gara 2000 і 3000, Picasso Black Team, Sporasub H. Dessault.


Стеклотекстолитовую лопаті є більш "просунутими", що проявляється як в пружних властивостях пластини, так і в ціні. Ласти з такими лопатями дозволяють зробити більш ефективний гребок, вони не УвязнутФ на великій глибині. Проте, як показує практика, стеклотекстолит склотекстолітів теж ворожнечу. Варто також зауважити, що саме з склотекстоліти виготовляють абсолютна більшість моноласте, які будуть розглянуті нижче. Ми розглядаємо лопаті окремо від калош (які, до речі, повинні бути закритого типу) з тієї причини, що вони в більшості випадків є змінними і одночасно підходять до декількох видів калош, вибір яких значно скромніше. До цієї групи ласт, наприклад, відносяться ласти DeepMaster української фірми Imersion-Est, лопаті від В.Дороганіча (клуб ЦСК ВМФ), а також широко відомі на Україні і в Росії лопаті від А.Лагутіна. Останні по жорсткості діляться на 5 груп.


І, нарешті, найпрестижніші, найлегші і пружні, але і найдорожчі плавники - ласти з карбоновими лопатями. Такі ласти випускаються всіма провідними виробниками: Picasso, Beuchat, Omer, Sporasub і ін.


Однак, на особливу увагу в цій групі заслуговують легендарні італійські лопаті C4 Falcon (або практично повний їх аналог, вироблений в Греції - лопаті M-Technic). Випускаються вони в наступних модифікаціях (в порядку зростання жорсткості): Falcon 15, Falcon 25, Falcon 30 і Falcon 40; а також Falcon 80 (на 10 см довший попередніх, по жорсткості - аналог Falcon 25).


Ці пластини найбільш ефективно працюють саме при повільному гребку з широкою амплітудою, що характерно для фрідайвінга. До речі, на мій погляд, це ж робить дані лопаті не найкращим вибором для підводного полювання, де широка амплітуда часом абсолютно неприйнятна; до того ж експлуатація цих лопатей має на увазі дуже дбайливе ставлення, уникають ударів об дно і камені.


Але прогрес не стоїть на місці: ласти як винахід зареєстрував в 1933 француз Де Корлі, п'ять років по тому додумалися до маски і трубки, в 1943 Жак Ів Кусто придумав акваланг, а в 1969 році в підводному спорті грянула справжня революція. На чемпіонаті СРСР з підводного плавання Надія Турукало з'явилася з моноласте, схожою на хвіст дельфіна. Про те, що це революція, більшість навіть не здогадувалися.



© Фото Андрія Каменєва


Першу моноласту винайшов і виготовив з ласт УДельфінФ і клиноподібних титанових пластин, наклеєних на шар гуми, тренер Надії - Борис пороти. З винаходом моноласте техніка плавання в ластах зазнала кардинальних змін - людина поплив тілом.


У наступні роки конструкція моноласте істотно змінилася: вона стала коротше і ширше, а пластину почали ізготавлівлівать з склотекстоліти.


Кілька років тому з'явилося новітнє покоління моноласте для підводного плавання - так звані "гіпер" (або УгіперболоідиФ), вперше сконструйовані Євгеном Андроновим. Зовні "гіпер" більш обтічні, ніж класичні моноласте, їх профіль має вигляд "крила". Крім стеклотекстолитовую пластини при їх виготовленні використовується до шести різних типів гуми: микропористая, тягуча, є гума, яка зовсім не тягнеться. І все це особливим чином з'єднане, щоб працювало.


Виготовляють "гіпер" вручну, індивідуально під конкретного спортсмена. Враховуються зріст, вага, дистанція, яку пливе людина, як він працює - від коліна чи ні, хвилю жене добре або погано. В даний час в Росії їх виробляють кілька майстрів, також навчилися робити "гіпер" в Угорщині і на Україні.


При плаванні в моноласте включаються більш потужні групи м'язів - стегна, прес і спина, в результаті чого досягається більше зусилля гребка. Однак для ефективного використання моноласте потрібні спеціальні тренування і постановка особливої ​​плавальної техніки.



4. Гідрокостюм


Основне призначення гідрокостюма - підтримка нормальної температури тіла. Вибір гідрокостюма в першу чергу залежить від кліматичної зони і температури води тих місць, де ви плануєте занурюватися, а також від вашої індивідуальної сприйнятливості до різних температур. Вирушаючи під воду, потрібно пам'ятати, що тепловіддача у воді значно вище - в 25 разів (!), Ніж на повітрі. Тому навіть в 30-ти градусній воді, яка на пляжі здається маслом і не рятує від спеки, можна здохнути через годинку-другу, якщо не рухатися активно. При пірнанні на великі глибини наявність гідрокостюма просто необхідно, тому що температура води знижується в міру віддалення від поверхні, а при наявності термокліна - вельми значно і стрибкоподібно.


Крім того, гідрокостюм виконує захисну функцію, адже під водою існує чимало об'єктів, здатних порізати, вколоти, проколоти або подряпати, а незахищена шкіра при довгому знаходженні в воді стає дуже вразливою.


Існують три основні типи гідрокостюмів: "сухі", "напівсухі" і "мокрі". Однак найбільш широке поширення для занять фрідайвінгом отримали саме останні, тому що найменше сковують рухи плавця. Із самої назви зрозуміло, що в "мокрому" костюмі тіло водолаза все-таки контактує з водою. Але будучи одного разу нагрітої теплом вашого тіла, вода проникла всередину матеріалу, з якого виготовлений костюм, в подальшому практично не циркулює і працює як утеплювач.


Можна виділити кілька типів матеріалів, з яких виготовляють "мокрі" гідрокостюми: Костюми з лайкри, призначені для дуже теплої води (27Ц30 градусів), тому що теплозахисні функції майже відсутні. Основне призначення - уберігати водолаза від медуз, коралів, а також невеликих механічних ушкоджень.


Тріламінат - новий комбінований матеріал, що використовується при виготовленні гідрокостюмів. За своєю теплозахисту еквівалентний неопреновому костюму з товщиною 2,5 мм. Цей комфортабельний матеріал в протилежність неопрену не стискується, і має практично нульову плавучість, що не вимагає застосування вантажів. Володіє вітрозахисними властивостями і може пропускати вологу тільки назовні.


Пористий неопрен - це основний, класичний матеріал гідрокостюмів. Це досить еластичний пористий матеріал, практично не сковує рухи і перешкоджає циркуляції води навколо тіла, а отже, і відведення від нього тепла. Неопреновие гідрокостюми, в залежності від температури води, випускаються різної товщини. Зустрічає товщина гідрокостюмів - від 2 мм до 9,5 мм з кроком 0,5 мм. Зазвичай їх ділять на три категорії - 3, 5 і 7 міліметрів, для теплої, помірної і прохолодної води. Але цей поділ умовний, тому що у кожного свої уявлення про ці температурних категоріях. Також слід брати до уваги, що при зануренні на велику глибину під тиском товщі води ваш гідрокостюм сплющило, і він стане трохи тонше.


За варіанту виконання найбільш часто зустрічаються або монокостюми з блискавкою уздовж спини або спереду, або більш теплі роздільні костюми, що складаються з 2-х частин - куртки (зазвичай з вбудованим шоломом) і штанів (або напівкомбінезона Long John / Farmer John - довгих штанів з плечовими лямками).


Найчастіше фрідайвери користуються роздільними неопреновими гідрокостюмами з так званої "відкритої часом" - з внутрішньої сторони костюма відсутня підкладка, і голий пористий неопрен прилипає до всього тіла. Такі гідрокостюми, є як би другою шкірою водолаза, а тому практично не утрудняють руху під водою. На сухе тіло такої гідрокостюм практично неможливо надіти. Зазвичай нирці намилюють шампунем гідрокостюм зсередини, а потім надягають. При вправності, це не викликає ніяких проблем.


Зовні гідрокостюм для фрідайвінга може являти собою як голий неопрен, так і мати нейлонове покриття. Голий неопрен краще з точки зору зниження опору при русі у воді і забезпечення оптимального ковзання, однак довговічність такого костюма вкрай невелика і в воді слід побоюватися контакту з коралами і гострими виступами на каменях. Костюми, що мають зовні нейлонове покриття, значно міцніше і довговічніше.


На вибір завжди можна купити готовий гідрокостюм або замовити його пошиття в цілому ряді російських або зарубіжних фірм. В останньому випадку знадобиться деякий час на пошиття і доставку, однак зшитий за індивідуальними мірками гідрокостюм буде сидіти бездоганно, навіть якщо у вас не зовсім стандартна фігура. До того ж трохи зміненим кроєм рукава можливо врахувати специфічну для фрідайвінга необхідність витягування рук над головою при пірнанні в ластах.



Заслуженою популярністю серед фрідайверов у всьому світі користуються пошиті за індивідуальним замовленням гідрокостюми італійської фірми Elios ( http://www.eliossub.com ). Серед російських виробників неопренових гідрокостюмів лідером є московська фірма "неопрен".


Готові мисливські гідрокостюми з відкритою порою (бажано з гладкою зовнішньою поверхнею, так званим голим неопреном) також цілком підходять для занять фрідайвінгом. Кращі моделі виробляються такими фірмами як Beuchat, Picasso, Omer. Головне, на що необхідно звернути увагу при виборі готового гідрокостюма - це щільність його прилягання до вашого тіла.


Якщо ви хочете, щоб ваш гідрокостюм ні одноразовим, то необхідно дотримуватися правила по зберіганню і догляду за ним. Перш ніж висушити гідрокостюм, його потрібно прополоскати в прісній воді, щоб видалити сіль. Ні в якому разі не висушуйте гідрокостюм після занурень в море - кристали солі руйнують неопрен. Якщо немає можливості опреснить гідрокостюм, упакуйте його в поліетиленовий пакет, щоб він не висох, а при першій нагоді прополощіть прісною водою. Існують спеціальні шампуні для гідрокостюмів, але якщо такого у вас немає, скористайтеся звичайним м'яким шампунем, щоб очистити його від бруду.


Після пірнання в прісноводому водоймищі зовсім не обов'язково кидатися в пошуках ванни - відразу вішайте костюм на вішалку і залишайте його сушитися. Пам'ятайте, що прямі сонячні промені руйнують неопрен. Тому сушити гідрокостюм потрібно в тіні. Краще ще і в провітрюваному місці. Ні в якому разі не сушіть його у батареї або біля багаття - гідрокостюм перетвориться в грудку скорченого неопрена (для наочності згадайте, що відбувається з поліетиленовим пакетом, коли він потрапляє в багаття).



© Фото Володимира Суркова


5. Наручний комп'ютер


Моделі підводних комп'ютерів, що підтримують режим фрідайвінга, можна перерахувати по пальцях. Одним з перших приладів, спеціально орієнтованих на пірнання на затримці дихання, був кілька громіздкий (але від цього не менш заслужений) наручний комп'ютер Apneist італійської фірми Mares. До сих пір він продовжує вірою і правдою служити багатьом фрідайверам і підводним мисливцям.


Більш досконалою розробкою, яка отримала широке поширення, є SUUNTO D3 - спеціалізований прилад для фрідайверов і підводних мисливців. Він має малу вагу, виконаний у вигляді наручного годинника, зручний і простий у використанні. Має три режими роботи: Free, Gauge і Watch, тобто не виробляє декомпрессионних розрахунків, але тим не менш, може бути використаний і водолазами як таймера і дублюючого приладу.



У режимі Freediving прилад D3 акуратно відображає поточну глибину, час нирка і температуру води з дискретністю в 1 (!) Секунду, а також веде запис історії занурень з детальним профілем кожного нирка. При спливанні на поверхню прилад фіксує тривалість і максимальну глибину останнього нирка і автоматично починає відлік часу відпочинку на поверхні.


Нирцем може бути встановлений інтервал подачі звукового сигналу через фіксовані проміжки часу (наприклад, кожні 20 секунд, що дозволяє контролювати час занурення не дивлячись на екран), а також звуковий сигнал, що сповіщає про досягнення заданої глибини. Крім того, в D3 передбачено відображення часу в двох різних часових поясах, є будильник, календар, секундоміри прямого і зворотного відліку з подачею звукового сигналу по закінченню заданого проміжку часу, а також інтерфейс підключення до персонального комп'ютера. За вибором прилад D3 оснащується стандартним гумовим або комфортабельним неопреновим ремінцем. Заміна елементів живлення в приладі може бути проведена користувачем самостійно за допомогою монети.


Mares Nemo - престижний підводний комп'ютер і елегантний годинник. Цей прилад є одним з найбільш повнофункціональних в світі. Він має всі функції для занурень як з декомпресією, так і без неї. Може використовуватися для занурень на нітроксе. Має режим фрідайвінга, розроблений з урахуванням побажань професійних нирців. Не наводячи повний перелік можливостей, відзначимо, що ще одним повнофункціональним приладом, що має крім усього іншого інтегрований цифровий компас і систему бездротової передачі даних про тиск у балоні, є наручний комп'ютер D9 - одна з останніх розробок фірми SUUNTO. Цей комп'ютер також може працювати в режимі фрідайвінга. Однак, купувати такі дорогі прилади як Mares Nemo або SUUNTO D9 спеціально для занять тільки фрідайвінгом, на мій погляд, не має сенсу.



© Фото Андрія Каменєва


6. Вантажний пояс


При пірнанні на море вантаж зазвичай потрібен для компенсації позитивної плавучості гідрокостюма. З цією метою використовують вантажний пояс зі звичайними свинцевими вантажами для занять дайвінгом, найчастіше вагою по 1, 1,5 або 2 кг. Вантажі в формі пряжки найбільш зручні в експлуатації, вони не ковзають по стрічці пояса, легко і швидко знімаються і одягаються. Деякі фірми випускають вантажі в пластиковій оболонці, вони не краще і не гірше, просто виглядають більш естетично, та й брудняться менше. Вантаж підбирається таким чином, щоб фрідайвер в гідрокостюмі мав нейтральну плавучість на глибині 10 метрів (при нирках до 50 м) або 15 метрів (при нирках глибше 50 м).


Звичайний дайверський капронову ремінь для вантажу - не найкращий вибір при заняттях фрідайвінгом. Будучи надягнутим в районі талії він заважає нормально дихати животом, якщо ж спустити його нижче до стегон - погано тримається. Автор цих рядків, як то кажуть, Уна власної шкуреФ випробував, як в результаті обтиску гідрокостюма при Нирків на пристойну глибину капронову ремінь з 11 кг свинцю (для костюма 7 мм завтовшки) зісковзує з пояса і вдаряє по ребрах.



Використання еластичного гумового вантажного ременя дозволяє цього уникнути - він надійно тримається на місці. Найчастіше гумові ремені мають або язичкових пряжку (так звана УмарсельезаФ), або пряжку притискного типу, виконану з пластмаси або металу.


В ремені з пряжкою «марсельєза» отвір для язичка, як правило, виконано з невеликим зсувом, внаслідок чого язичок трохи подпружинен. У разі необхідності це дозволяє одним рухом скинути вантажний пояс, варто тільки потягнути за вільний кінець ременя. Платою за безпеку є його недовгий термін служби - гума в місці кріплення пряжки проривається самим же язичком. При досить активному використанні (особливо з товстими костюмами, для яких потрібно важкий вантаж) такий ремінь може вийти з ладу всього за один сезон. Ремені з пряжками притискного типу довговічніші, але для того щоб скинути вантаж в разі потреби знадобиться більше часу. Для занять фрідайвінгом в басейні вантаж підбирають таким чином, щоб, по-перше, забезпечити нейтральну плавучість, а по-друге, врівноважити тіло водолаза в горизонтальному положенні. З цією метою використовують вантажний пояс і вантажне кільце, надіте на шию. Остання являє собою відрізок велосипедної камери, наповнений свинцевим дробом і оснащений роз'ємним карабіном-застібкою.


7. Шкарпетки, рукавички


Неопреновие шкарпетки та рукавички допоможуть не тільки уникнути переохолодження при зануренні в холодній воді, але і захистять руки фрідайвера від можливих порізів і уколів, а ступні від натирання в увелічітьтом випадку, якщо ласти сидять на нозі кілька вільно.


Найчастіше шкарпетки та рукавички покриті нейлоном з двох сторін, але зустрічаються також наступні варіанти: голий неопрен зовні, відкрита пора всередині; нейлон зовні, відкрита пора всередині; голий неопрен зовні, нейлон всередині. Досвід показує, що перший варіант кращий як з точки зору довговічності, так і внаслідок того, що відсутня прослизання ноги увелічітьвнутрі носка, як у варіанті з відкритою порою, хоча такі шкарпетки і тепліше. Дуже часто підошви нейлонових носок, а також долоні і пальці рукавичок мають додаткове гумове або інше покриття, що захищає їх від зносу. Зокрема, це дозволяє пройти по камінню деяку відстань до води в шкарпетках, не побоюючись за їх збереження.


Виходячи з напрямку обтікання тіла водолаза водою, рукавички слід надягати поверх рукавів гідрокостюма, а шкарпетки - заправляти в штанини. Найчастіше невелику ділянку верхньої частини носок не покривають нейлоном, а залишають голий неопрен, до якого краще прилипає відкрита пора внутрішньої поверхні штанів гідрокостюма. Все це дозволяє уникнути підтікання води під гідрокостюм.


При екстремальних зануреннях в дуже холодній воді, наприклад, при пірнанні під лід (так званий ice-freediving), існує реальна небезпека обмороження пальців рук при використанні п'ятипалих рукавичок, тому замість них рекомендується надягати тепліші трипалі рукавиці з відкритою порою всередині.


8. Буйок з тросом


Пірнання в глибину здійснюється уздовж троса. Якщо трос опускається ні з корабля або з човна, то на поверхні повинен знаходитися яскравий (помаранчевий або червоний) буйок, що позначає місце пірнання для перехожих повз кораблів. Крім того, буйок повинен мати достатню плавучість, для того щоб залишатися на поверхні, навіть якщо два фрідайвера одночасно підтягуються по тросу при спливанні. Буйок повинен бути стійким, для того щоб фрідайвер (або одночасно кілька фрідайверов) могли відпочивати, спираючись на нього в проміжку між нирками.



© Фото Володимира Суркова


Бажано, щоб на буйку була спеціальна порожнину або кишеню для зберігання запасів прісної водою для поповнення нестачі вологи в організмі при дегідратації. Там же зручно залишати трубку на час нирка.


Для того щоб трос залишався весь час натягнутим, на його нижньому кінці зміцнюють вантаж. Вага вантажу повинен бути достатнім для того, щоб фрідайвер не витягувати його, підтягуючись по тросу при зануренні.


Товщина троса повинна бути не менше 10 мм, щоб за нього було зручно братися рукою при необхідності підтягтися або відштовхнутися від троса. Для кращої видимості бажано, щоб трос був білого кольору. Зазвичай на тросі роблять спеціальні мітки через певні проміжки довжини або підвішують бирки для позначення глибини.



Сподіваюся, що даний огляд надасть Вам допомогу у виборі якісного, зручного і надійного спорядження для занять фрідайвінгом, а також дозволить зробити їх ще більш приємними і безпечними.


Автор: ластоногих (Андрій мультані)


У розділі «Спорядження»:


візуалізація занурення



Новини



Що і коли буде на стенді Федерації фрідайвінгом на Moscow Dive Show


Розклад зустрічей і виступів на стенді Федерації фрідайвінгом в дні виставки Moscow Dive Show. Розклад може змінюватися і доповнюватися, стежте за інформацією.



Марина Казанкова виступить на сцені Moscow Dive Show


Цілих три виступи інструктора системи Молчановс, чемпіонки світу, рекордсменки Гіннеса Марини Казанковій планується на сцені виставки Moscow Dive Show 2018.



У Ярославлі відбувся четвертий кубок з фрідайвінгу


У Ярославлі шумно і весело вже в четвертий раз пройшов Відкритий кубок з фрідайвінгу. Федерація фрідайвінгом вітає організаторів і учасників з успішно пройшли стартами.


© 2005-2017 Федерація фрідайвінга. Всі права зберігаються за правовласником.


Новости