- Сім'я [ правити | правити код ]
- Початок самостійного життя [ правити | правити код ]
- популярність [ правити | правити код ]
- Особисте життя [ правити | правити код ]
- смерть [ правити | правити код ]
open wikipedia design.
Антоні Гауді Antoni Gaudí
Основні відомості Країна Дата народження 25 червня тисяча вісімсот п'ятьдесят два (1852-06-25) [2] [3] [...] Місце народження Дата смерті 10 червня 1926 (1926-06-10) [5] [2] [...] (73 роки) Місце смерті Роботи та досягнення Навчання Працював в містах Барселона , Реус архітектурний стиль модерн найважливіші споруди Каса-Міла , Храм Святого Сімейства , Bellesguard [D] , Ель-Капричо , парк Гуель , Palacio Episcopal de Astorga [D] , будинок Вісенс , Casa de los Botines [D] , Церква колонії Гуель [D] , Каса-Батло , будинок Кальвет , погреби Гуеля , палац Гуель , Artigas Gardens [D] і Güell Pavilions [D] підпис Антоні Гауді на Вікісховища
Антоні Пласід Гільéм Гауді-і-Корнет (також Антоніо; кат. Antoni Plàcid Guillem Gaudí i Cornet [Əntoni gəu̯ði i kuɾnɛt] , ісп. Antonio Plácido Guillermo Gaudí y Cornet; 25 червня тисяча вісімсот п'ятьдесят два , Реус , Каталонія - 10 червня 1926 , Барселона ) - каталонський архітектор , Більшість проектів якого, включаючи наймасштабнішу його споруду, Храм Святого Сімейства , Зведено в Барселоні .
Сім'я [ правити | правити код ]
Антоніо Гауді-і-Корнет народився 25 червня 1852 в невеликому містечку Реус , недалеко від Таррагони , В Каталонії. За іншими відомостями, місцем народження був Ріудомс - містечко, розташоване в 4 км від Реуса, де у його батьків був невеликий заміський будинок. Він був п'ятим, молодшим, дитиною в сім'ї котелень справ майстра Франсеска Гауді-і-Серра і його дружини Антонії Курнет-і-Бертран. Саме в майстерні батька, за визнанням самого архітектора, в ньому прокинулося відчуття простору. Два брата Гауді померли в дитинстві, третій брат помер в 1876 році, а незабаром після цього померла і мати. У 1879 році померла і його сестра, залишивши на піклування Гауді маленьку дочку. Разом з батьком і племінницею Гауді оселився в Барселоні, де в 1906 році помер його батько, а через шість років - і слабка здоров'ям племінниця. Гауді ніколи не був одружений. Він з дитинства страждав ревматизмом , Що перешкоджає ігор з іншими дітьми, але не заважає тривалим одиночним прогулянкам, до яких він мав пристрасть все своє життя.
Початок самостійного життя [ правити | правити код ]
У сімдесятих роках XIX століття Гауді переїхав в Барселону , Де після п'яти років підготовчих курсів був прийнятий в Провінційну школу архітектури, яку закінчив в 1878 році .
У 1870-1882 роках Антоні Гауді працював під керівництвом архітекторів Еміліо Сала і Франциско Вільяр креслярем, безуспішно беручи участь в конкурсах; вивчав ремесла, виконуючи безліч дрібних робіт (огорожі, ліхтарі і т. д.), проектував також меблі для власного будинку.
Одними з перших проектів Гауді були: вуличний ліхтар для Королівській площі Барселони , Незавершені газетні кіоски, проекти кооперативу Матароніна. на Паризької всесвітньої виставки 1878 року Гауді продемонстрував вітрину з кованого заліза, дерева і скла, виготовлену на замовлення виробника рукавичок Естеве КОМЕЛЬ. Дизайн Гауді вкрай вразив каталонського промисловця Еусебіо Гуель , Який потім замовив деякі з найвидатніших робіт Гауді.
В Європі в той час спостерігався надзвичайний розквіт неоготичного стилю, і юний Гауді захоплено слідував ідеям ентузіастів неоготики - французького архітектора і письменника Виолле-ле-Дюка (Найбільшого в XIX в. реставратора готичних соборів, відновлювалися Собор Паризької Богоматері ) І англійського критика і мистецтвознавця Джона Раскіна . Проголошена ними декларація «Декоративність - початок архітектури» повністю відповідала власним думкам і уявленням Гауді, творчий почерк якого з роками стає унікальний.
У період ранньої творчості, зазначений впливами архітектури Барселони , А також іспанського архітектора Мартореле , Будуються його перші, багато декоровані, що відносяться до раннього модерну , Проекти: «стилістичні близнюки» - ошатний будинок Вісенс ( Барселона ) І химерний Ель-Капричо ( Комільяс , Кантабрія ); також компромісний псевдобарочна будинок Кальвет ( Барселона ). Також в ці роки з'являється проект в стриманому готичному , Навіть «кріпосне» стилі - Школа при монастирі Святої Терези ( Барселона ), А також нереалізований проект будівель Місії Францисканців в Танжері; неоготичні єпископський палац в м Асторга (Кастілья, Леон ) і будинок Ботінес ( Леон ).
Однак вирішальною для реалізації задумів молодого архітектора виявилася його зустріч з Еусебіо Гуель. Пізніше Гауді став одним Гуеля. Цей текстильний магнат, найбагатша людина Каталонії , Не далекий естетичних осяянь, міг дозволити собі замовити будь-яку мрію, а Гауді отримав те, про що мріє кожен творець: свободу самовираження без оглядки на кошторис.
Гауді виконує для сімейства Гуель проекти павільйонів садиби в Педральбес поблизу Барселони; винних льохів в Гарраф , Каплиці і крипти Колонії Гуель ( Санта-Колома-де-Сарбальо ); фантастичного парку Гуель і палацу Гуель ( Барселона ).
популярність [ правити | правити код ]
Скоро Гауді виходить за межі домінуючих історичних стилів в межах еклектизму XIX століття, назавжди переселяючись в світ кривих поверхонь, щоб сформувати власний, безпомилково впізнаваний, стиль.
Будинок фабриканта в Барселоні, так званий палац Гуель (Palau Güell), був відповіддю художника меценату . Із завершенням будівництва палацу Антоні Гауді перестав бути безіменним будівельником, швидко ставши самим модним архітектором в Барселоні, незабаром перетворився в «практично недозволену розкіш». для буржуа Барселони він будував будинки один незвичніше іншого: простір, яке народжується і розвивається, розширюючись і рухаючись, як жива матерія - будинок Міла ; живе тріпотливе істота, плід химерної фантазії - будинок Бальо .
Замовники, готові витратити на будівництво половину стану, спочатку вірили в геніальність архітектора, прокладає новий шлях в архітектурі.
Особисте життя [ правити | правити код ]
Гауді повністю присвятив себе архітектурі і все життя був один. Відомо, що він надавав знаки уваги тільки одній жінці - Жозеф Моро, яка працювала вчителькою в робочому кооперативі в Матаро - в 1884 році. Вона не відповіла взаємністю [9] . Після цього Гауді з головою поринув у католицтво. Вважається, що архітектор був замкнутим і неприємною людиною, грубим і зарозумілим. Однак ті, хто був з ним близький, стверджували, що Гауді був вірним другом, доброзичливим, ввічливим і приємним у спілкуванні [10] .
В молодості Гауді виглядав як денді, носив дорогі костюми, його стрижка і борода завжди були бездоганні. Він був гурманом, постійно відвідував театр і оперу, а будівельні ділянки об'їжджав на власному екіпажі. У зрілому віці архітектор перестав стежити за своєю зовнішністю, неохайно одягався і харчувався дуже скромно. На вулиці його іноді брали за жебрака.
смерть [ правити | правити код ]
7 червня 1926 року 73-річний Гауді вийшов з дому, щоб відправитися в свій щоденний шлях до церкви Сант-Феліпе-Нері, прихожанином якої він був. Йдучи неуважно по вулиці Гран-Віа-де-лас-Кортес-Каталанес між вулицями Жирона і Байлен, він був збитий трамваєм і втратив свідомість. Візники відмовлялися везти в лікарню неохайного, невідомого старого без грошей і документів, побоюючись несплати за поїздку. Зрештою, Гауді доставили в лікарню для жебраків, де йому надали лише примітивну медичну допомогу. Лише наступного дня його знайшов і впізнав капелан храму Саграда-Прізвище Мосен Хіль Парес-і-Віласау. На той час стан Гауді вже погіршився настільки, що найкраще лікування не могло йому допомогти.
Гауді помер 10 червня 1926 року і був похований двома днями пізніше в крипті недобудованого їм храму.
Стиль, в якому творив Гауді, відносять до модерну . Однак фактично в своїй творчості він використовував елементи самих різних стилів , Піддаючи їх творчої переробки. Будівлі архітектора включають в себе складні природні, органічні форми і просторові конструкції: гіперболоіди , коноїди і гелікоїда [11] . Творчість Гауді можна розділити на два періоди: ранні споруди і будівлі в стилі національного модерну [En] (Після 1900).
1882-ні закінчено Спокутний храм Святого Сімейства , Барселона - включений в список « Світова спадщина ЮНЕСКО », 2005 1883-1888 будинок Вісенс , Барселона - включений в список « Світова спадщина ЮНЕСКО », 2005 1883-1885 Ель Капричо , Комільяс ( Кантабрія ) 1884-1887 Павільйони садиби Гуеля , Педральбес ( Барселона ) 1886-1889 палац Гуель , Барселона - включений в список « Світова спадщина ЮНЕСКО », 1984 1888-1894 Школа при монастирі Святої Терези , Барселона 1889-1893 єпископський палац в м Асторга , Кастилія ( Леон ) 1891-1892 будинок Ботінес , Леон 1892-1893 Місія Францисканців в Танжері (Не побудована) 1895-1898 Винні погреби Гуеля , Гарраф - включений в список « Світова спадщина ЮНЕСКО », 2005 1898-1900 будинок Кальвет , Барселона 1898-1916 каплиця і крипта Колонії Гуель , Санта Колома де Сервелло - включений в список « Світова спадщина ЮНЕСКО », 2005 1900-1902 будинок Фігерас по вулиці Бельесгуард, Барселона 1900-1914 парк Гуель , Барселона - включений в список « Світова спадщина ЮНЕСКО », 1984 1903-1910 сади Артигас , 130 км від Барселони , передгір'я Піренеїв 1902 Вілла Катлларас , Ла-Побла-да-Лільєт 1901-1902 садиба Міральяс 1904 Склади ковальської артілі Бадіа 1904-1906 будинок Бальо 1 905 (травень) Проект готелю «Attraction» , Нью-Йорк (не реалізований) 1904-1919 Реконструкція кафедрального собору , Пальма де Мальорка 1906-1910 будинок Міла ( «Каменоломня»), Барселона - включений в список « Світова спадщина ЮНЕСКО », 1984 1909-1910 Парафіяльна школа при храмі Спокути Святого Сімейства , Барселона
Уже близько десяти років йде кампанія на підтримку зарахування Гауді до лику святих. Очікувалося, що в 2015 році Папа Римський підпише документ про беатифікації , Що стало б третім з чотирьох етапів канонізації. Антоніо Гауді хочуть зробити святим-покровителем усіх архітекторів [12] .
- Існує легенда, що таксі в Барселоні мають переважно чорну (колір трауру) забарвлення (з додаванням жовтого кольору - колір сорому) в пам'ять про Гауді, якого відмовилися везти в лікарню візники [13] . Однак чорно-жовтий колір таксі пов'язаний з проходила в 1929 році в Барселоні виставкою , Породила велику конкуренцію між таксистами. Колір смуги на таксі вказував на вартість, пропонованої водієм, а мерія ввела тариф - 60 центів за кілометр, що відповідає ціні жовтих таксі [14] [15] [16] .
- 25 червня 2013 інтернет-пошуковик Google зазначив 161-ту річницю від дня народження Антоні Гауді Doodle-логотипом на своїй головній сторінці. Букви в назві компанії були стилізовані під впізнавані образи з робіт майстра [17]
- Антоніо Гауді . Авт .: Бассегода Нонель X., Пер. з ісп. М. Гарсіа Ордоньес Під ред .: В. Л. Глазичева. - М .: Стройиздат , 1986;
- Весь Гауді. - Editorial Escudo de Oro, SA, 2006. - С. 4-11. - 112 с. - ISBN 84-378-2269-6 .
- Н. Я. Надєждін. Антоніо Гауді: «Повітряні замки Каталонії»: Біографічні розповіді. - 2-е вид. - М .: Майор, Осипенко, 2011. 192 с., Серія «Неформальні біографії», 2000. прим., ISBN 978-5-98551-159-8
- Bassegoda, Juan. El gran Gaudí: []. - Barcelona: Sabadell, 1989. - ISBN 978-84-86329-44-0 .
- Bassegoda, Juan. Gaudí o espacio, luz y equilibrio: []. - Madrid: Criterio Libros, 2002. - ISBN 978-84-95437-10-5 .
- Bergós, Juan. Gaudí, l'home i l'obra: [ Каталан. ] / Juan Bergós, Joan Bassegoda i Nonell, Maria Antonietta Crippa ... []. - Barcelona: Círculo de Lectores, 2002. - ISBN 978-84-9785-783-3 .
- Bonet i Armengol, Jordi. The essential Gaudí: the geometric modulation of the Church of the Sagrada Familia. - Barcelona: Pòrtic, 2001..
- Bonet i Armengol, Jordi. L'últim Gaudí: el modulat geomètric del Temple de la Sagrada Família: [ Каталан. ]. - Barcelona: Pòrtic, 2001. - ISBN 978-84-7306-727-0 .
- Castellar-Gassol, Juan. Gaudí, the Life of a Visionary. - Barcelona: Edicions de 1984, 1999..
- Castellar-Gassol, Juan. Gaudí, la vida d'un visionari: [ Каталан. ]. - Barcelona: Edicions de 1984, SL, 1999. - ISBN 978-84-86540-54-8 .
- Crippa, Maria Antonietta. Gaudí: []. - Cologne, Germany: Taschen GmbH, 1 October 2003. - ISBN 978-3-8228-2519-8 .
- Férrin, Ana María. Gaudí, de piedra y fuego: []. - Barcelona: Jaraquemada, 2001a. - ISBN 978-84-932015-0-0 .
- Férrin, Ana Maria. Gaudí: la huella de genio: []. - Barcelona: Jaraquemada, 2001b. - ISBN 978-84-932015-1-7 .
- Flores, Carlos. Les lliçons de Gaudí: [ Каталан. ]. - Barcelona: Empúries, 2002. - ISBN 978-84-7596-949-7 .
- Giordano, Carlos. Templo expiatorio de La Sagrada Familia: la obra maestra de Antoni Gaudí: []. - Barcelona: Mundo Flip, 2007.
- Giordano, Carlos. The Basilica of the Sagrada Familia: the masterpiece of Antoni Gaudí. - Barcelona: Dos de Arte, 2011 року.
- Art, oficis i disseny en Gaudí // Gaudí 2002. Misceŀlània: [ Каталан. ]. - Barcelona: Planeta, 2002. - ISBN 978-84-08-04332-4 .
- Pere Hereu, Els anys d'aprenentatge de Gaudí
- Martinell, Cèsar. Gaudí, Su vida, su teoría, su obra: []. - Barcelona: Colegio de Arquitectos de Cataluña y Baleares. Comisión de Cultura, 1967.
- Martinell, Cèsar. Gaudí: his life, his theories, his work. - Cambridge, Massachusetts: The MIT Press, 1975. - ISBN 978-0-262-13072-1 .
- Massó, Juan Bergós. Gaudí, l'home i la obra: [ Каталан. ]. - Barcelona: Universitat Politècnica de Barcelona , 1974. - ISBN 84-600-6248-1 .
- Müller, Frederike; Wendt, Lars (Directors). The Architect Antoni Gaudí. Myth and Reality [DVD]. Germany: WendtFilm & Ciné Canard.
- Puig i Boada, Isidre. El temple de la Sagrada Família: [ Каталан. ]. - Barcelona: Thor, DL, 1986. - ISBN 978-84-282-1557-2 .
- Puig i Boada, Isidre. El pensament de Gaudí: [ Каталан. ]. - Barcelona: Dux Editorial, SL, 1 October 2004. - ISBN 978-84-609-1587-4 .
- Puig i Tàrrech, Armand. La Sagrada Família segons Gaudí: comprendre un símbol: [ Каталан. ]. - Barcelona: Pòrtic 2010.
- Saudi, Antoni. Gaudí i els seus coŀlaboradors: artistes i industrials a l'entorn del 1900 // Gaudí 2002. Misceŀlània: [ Каталан. ]. - Barcelona: Planeta, 2002. - ISBN 978-84-08-04332-4 .
- Stone, Peter. Frommer's Barcelona. - Chichester, UK: Frommers, 3 May 2011. - ISBN 978-0-470-09692-5 .
- Tarragona, Josep María. Gaudí, biografia de l'artista: [ Каталан. ]. - Barcelona: Proa, 1999..
- Tarragona, Josep María. Antoni Gaudí, un arquitecto genial: []. - Barcelona: Casals, 2011. - ISBN 978-84-218-2430-6 .
- Van Hensbergen, Gijs. Antoni Gaudí: []. - London, UK: Debolsillo, 7 January 2004. - ISBN 978-84-9793-010-9 .
- Apunts sobre la intuïció científica de Gaudí // Gaudí 2002. Misceŀlània: [ Каталан. ]. - Barcelona: Planeta, 2002. - ISBN 978-84-08-04332-4 .
- Zerbst, Rainer. Gaudí, 1852-1926: Antoni Gaudí i Cornet: a life devoted to architecture. - Cologne, Germany: Taschen, 2002. - ISBN 978-3-8228-2171-8 .