Достопримечательности мира

    Отдыхайте с нами!

Статьи

Чому Земля кругла? Гравітаційний геоид нашої планети

  1. Вплив складу планети Земля на її форму
  2. Обгрунтування чому Земля кругла

Часи, коли Землю вважали плоскою і розташованої на спинах слонів, давно канули в лету. Багато вчених і астрономи ще в давнину стверджували, що Земля має форму кулі і крутиться навколо своєї осі.

Та й в наші дні цей факт відомий кожному чи не з самого дитинства. І якщо відповідати на питання, чому ж наша Земля кругла, необхідно буде розглянути кілька істотних фактів і факторів, що впливають на форму планети.

Вплив складу планети Земля на її форму

Земля має форму кулі, як і всі інші космічні тіла, що володіють великою масою. І це явище безпосередньо пов'язане з силою гравітації, яка керує рухом практично всіх космічних об'єктів. При цьому більшою масою космічного тіла відповідає велика сила тяжіння.

Всі великі планети навколоземного простору (Місяць, Сонце і ін.) Мають грандіозну масу, що має на увазі і збільшену силу гравітації. Поверхня нашої планети піддається впливу гравітаційної сили, завдяки чому Землею купується ми спостерігаємо сферична форма. Причому та сама сила гравітації забезпечує рівну віддаленість кожної точки поверхні Землі від її центру.

Часи, коли Землю вважали плоскою і розташованої на спинах слонів, давно канули в лету

Гравітаційна модель Землі, на основі даних супутника GOCE до березня 2011

Не менш важливим є і наявність одного з компонентів, що складають планету Земля, а саме розпеченої магми, що знаходиться під корою і періодично з'являється на поверхні Землі у вигляді вивержень вулканів . Без цього сила гравітації не мала б такого впливу на створення форми нашої планети - для цього космічне тіло повинно бути оптимально пластичним, наприклад, газоподібним або рідким.

Анімована гравітаційна модель Землі

Але тут можна зробити невелику поправку, уточнивши, що насправді називати Землю круглою теж буде не зовсім правильно. І цьому є кілька суттєвих доказів.

Обгрунтування чому Земля кругла

Полярний радіус Землі становить 6357 кілометрів, її екваторіальний радіус - 6378 кілометри, що становить різницю в цілих 19 кілометрів. Тому називати планету абсолютним кулею буде трохи неправильно, так як скоріше вона має форму кулі, трохи приплюснутого біля полюсів і розтягнутого по лінії екватора. Тут грає роль рух Землі навколо своєї осі і наявність внаслідок цього відцентрової сили.

Збільшення показників відцентрової сили, впевнено протистоїть силі земного протягу, залежить від віддаленості конкретних точок від полюсів. А завдяки чималій швидкості природного обертання планети навколо своєї осі, швидкість будь-якої точки на земній екваторі можна порівняти зі швидкістю надзвукового літака.

Також ідеально круглої Земля не може бути через те що розпечена магма як різновид рідини присутній лише під корою земної поверхні, а сама кора є твердою речовиною. Якби поверхню Землі повністю складалася з рідини, вона цілком могла б мати точну форму кулі.

Але варто відзначити, що і на рідину, що знаходиться на поверхні Землі, мають вплив певні явища - точніше, сила тяжіння інших небесних об'єктів. Наприклад, сила тяжіння, якій володіє Місяць , Може створювати відливи і припливи, незначно викривляючи форму рідкої оболонки земної кулі.

Новости