(с) Сергій Забуранний
Трохи більше, ніж півроку тому, президент України Петро Порошенко на кордоні України і Словаччини розповідав про всі переваги, які принесе безвіз. Серед іншого, він наголошував на можливості випити фантастичний кави в Братиславі. Загалом, ми прислухалися до поради президента і таки спробували заповітний напій в столиці Словаччини. Крім того, підрахували, у скільки обійдеться така поїздка, з'ясували, що варто подивитися в Братиславі і дізналися, чи дійсно там фантастичний кави
Як дістатися
З огляду на те, що Словаччина межує з Україною, дістатися туди можна різними способами. Варто відзначити, що Братислава знаходиться всього лише в 60 км від Відня, тому це вже швидше Центральна Європа (від Києва її відділяє немаленьке відстань в 1230 км). Це вже той самий випадок, коли економічно може бути вигідніше летіти, а не їхати. Посудіть самі: квитки Wizzair, у яких є регулярні авіарейси в цьому напрямку, можна купити за 2100 гривень туди і назад для однієї людини. В цей же час на автобусі середня пропозиція складає близько 1900 грн тільки в одну сторону, більш того дорога займе не менше доби. Для власного автомобіля витрати можете розрахувати самостійно, дешевше може вийде в тому випадку, якщо відправитися в поїздку вчотирьох.
(С) Сергій Забуранний
Розглянемо оптимальний варіант - літак. Вильоти є в середу і п'ятницю, а повернутися можна в неділю, що дуже зручно, виходить короткий або довгий уїк-енд, за вашим бажанням. Трохи менше 2 годин на польоті, трохи більше 2000 гривень, без урахування акцій і дисконтів, і ви в столиці Словаччини. Трансфер до центру Братислави обійдеться недорого. У словацькій столиці до аеропорту і з нього можна дістатися на громадському транспорті. Вам підійде маршрут №61 і №96, вартість проїзду теж досить лояльна: 0,6 євро за 15 хвилин шляху, 0,9 євро за 30 хвилин і 1,20 євро за 60 хвилин. Квитки можна купити в автоматі, для цього завчасно варто підготувати монети, тому що автомат приймає тільки їх. Є меню на різних мовах, в тому числі і російською.
При вільному трафіку з аеропорту в центр можна дістатися за 20-25 хвилин, але це оптимістичний сценарій - на практиці найчастіше дорога займає близько 35 хвилин. З огляду на те, що різниця за квиток незначна, краще перестрахуватися і взяти квиток на 60 хвилин за 1,2 євро. Починати поїздку зі штрафу (50 євро) не дуже хочеться.
проживання
(С) Сергій Забуранний
Братислава - досить лояльне місце для туристів. Тут чимало бюджетних пропозицій, тому ви без зусиль зможете зняти житло за суму, меншу ніж 50 євро. Якщо у вас немає особливих очікувань від місця проживання, то двомісний номер із загальним душем на поверсі недалеко від старого міста обійдеться в 30-35 євро. Трохи подалі від центру можливий варіант з душем в номері за такі ж гроші. Зверніть увагу, що в Братиславі, як і в багатьох містах європейських країн зони Шенген, беруть туристичний податок, який ви оплачуєте при заселенні. У словацькій столиці - 1,70 євро з людини за одну ніч проживання.
Що варто подивитися
Братислава - досить компактне місто, по площі трохи менше Вінниці. Тому і основні визначні пам'ятки тут в пішої доступності, якщо ви розмістилися в центрі або біля нього. Зайвих витрат на транспорт у вас не буде. Спальні райони не представляють інтересу, суцільно панельні будинки і індустріальні пейзажі. Тому зосередимося на старій частині міста.
У сувенірних крамницях продають іграшки з листя кукурудзяного качана, де все, крім декору і дерев'яної голови, зроблено з цих тоненьких листочків, які за текстурою так нагадують папірус. Виходить дуже ніжно і красиво (с) Сергій Забуранний
Що обов'язково потрібно побачити
Братиславський град є невід'ємною частиною міської панорами. До замку можна піднятися на гору і розглянути місто зверху.
(С) Сергій Забуранний
Собор Святого Мартіна - найбільший готичний храм Братислави (ХV століття), нинішній вигляд він придбав вже в ХIХ столітті.
Міст СНП не має опор в річці Дунай, завдяки чому притягує загальну увагу. На початку нинішнього століття він був визнаний будівництвом століття в Братиславі. Міст обслуговує автомобільний транспорт, крім того є пішохідна частина і доріжки для велосипедистів. Але одному з країв мосту височить оглядовий майданчик висотою 85 метрів. Відразу під оглядовим майданчиком розмістився ресторан "UFO watch.taste.groove" в формі тарілки.
(С) Сергій Забуранний
Підйом на оглядовий майданчик коштує 7,5 євро, якщо ви відвідаєте ресторан і зробите там замовлення, то витрачені кошти на підйом будуть відняті з рахунку. Але в такому випадку мова йде про повноцінний замовленні, просто попити кави і повернути витрачені кошти не вийде. Варто відзначити, що це найдорожчий ресторан у місті, де середня вартість страв становить 20-30 євро, а тому обід або вечерю на двох може обійтися в 100 євро і більше.
Михайлівські ворота - єдині ворота часів Середньовіччя (XIV ст.), Які збереглися донині. Основою воріт служить Михальська вежа, де зараз розмістився музей зброї.
(С) Сергій Забуранний
Міська Ратуша - стара будівля не тільки Братислави, але і Словаччини (ХIII ст.). Кілька разів її реконструювали, спочатку в стилі ренесанс, а після пожежі в ХIХ столітті додалися і елементи бароко. Знаходиться вона недалеко від головної площі старого міста. Взимку біля ратуші організовують каток.
(С) Сергій Забуранний
Скульптура "Чоловік на роботі" - забавна скульптура, яка служить розвагою для туристів. Це не єдина подібна ігрова скульптура в місті, є папараці з фотоапаратом і солдатів часів Наполеона.
Харчування і кава
Братиславу складно назвати дорогим містом, але близькість до Відня стимулює зростання цін. Так, чашка "фантастичного кави" в приємних кафе вам обійдеться в 2,5-3 євро. Можна спробувати знайти варіанти менш естетичні з точки зору інтер'єру, тоді розраховуйте на 1,5-2 євро, але там і кава буде, ймовірно, менш смачним. Що стосується самої кави, то саме фантастичним, як обіцяв наш президент, його назвати складно, але все на непоганому рівні.
Можна порекомендувати такі кафе:
Five points
(С) Сергій Забуранний
Urban Bistro
(С) Сергій Забуранний
Lucarelli
(С) Сергій Забуранний
Mondieu
(С) Сергій Забуранний
Fach
(С) Сергій Забуранний
У Словаччині п'ють пиво менше, ніж в сусідній Чехії, тут більше віддають перевагу вину. Проте хороші місцеві сорти пива теж є, в барах і ресторанах один келих пива вам обійдеться в 1,5-2,5 євро, а середня вартість страви на вечерю - 5-7 євро.
Для бажаючих їсти економно варто звернути увагу на обіднє меню, подібно до нашого бізнес-ланчу. Ця пропозиція, як правило, діє в будні дні до 15:00. Перше і друге обійдуться вам в 5, -5,50 євро.
(С) Сергій Забуранний
Місць, де можна пообідати, більше: тут вам підійдуть не тільки кафе, але і фуд-корти, в тому числі і з національною їжею, а також столові. Середня вартість першої страви - 1,8-2 євро, а другого - 4-5,5 євро. Виходить, що удвох можна поїсти в межах 15 євро. Порції дійсно великі, в деяких випадках можна брати одне друге на двох.
(С) Сергій Забуранний
У Братиславі достатньо місць з національною їжею, словаки віддають перевагу саме її. З національної кухні варто виділити наступні страви: галушки з сиром (bryndzove halusky), свиняче коліно і інші різновиди м'ясних страв (spanielsky vtacik, bravcovy rezen). З солодкого обов'язково спробуйте їх бучту (рresporska buchta) - 2,6-4 євро. Це смачна булочка з різними присипками або підливками з шоколаду. Супи у них прості, програють нашої кухні, але якщо дуже хочеться спробувати і перші страви, то краще всього замовити часниковий суп (chesnokova polievka) - 1,8-2 євро.
Є й кілька ресторанів преміального сегмента, де будуть страви європейської та молекулярної кухні. Один з таких "UFO" на мосту СНП.
бонус
Якщо відправитися в поїздку строго по Братиславі, то вам вистачить короткого уїк-енду з п'ятниці по неділю, щоб на все подивитися і все спробувати. Можна додати поїздці преміальності і заглянути до Відня, благо вона знаходиться поруч (в 60 км). У Братислави з Віднем відмінне транспортне сполучення, великий вибір автобусів, які за 4,5-5 євро в одну сторону довезуть вас до столиці Австрії. Іноді можна купити квиток за акції і за 1 євро, стежте за новинами на сайтах автобусних перевізників (Flixbus, Slovak Lines, RegioJet, Blaguss Slovakia, Eurolines, Postbus). Дорога займе трохи більше години, автобуси ходять з самого ранку і до пізнього вечора з хорошою сіткою інтенсивності. Існують ще варіанти залізничного і водного (по річці Дунай) повідомлення, але автобус найдешевший і швидкий спосіб потрапити до Відня.
(С) Сергій Забуранний
Загальне враження
Братислава порівняно недорогий європейське місто, є де погуляти і що подивитися за кілька днів. При правильному плануванні, поїздка на уїк-енд може вийти не дорожче всіма улюбленого Львова. Приблизний бюджет уїк-енду (п'ятниця-неділя) на двох складе 8000-9000 грн, з урахуванням перельоту, трансферу, проживання в центрі і ситного харчування. Словаки досить привітні люди, їх мова дуже схожа на українську, але в багатьох місцях можна попрактикуватися і англійською. Це м'яка закордонна поїздка, де багато ще зрозуміло, але вже не наша країна. І до Відня рукою подати, що безсумнівно додає приводів для відвідування столиці Словаччини. Для початку європейських поїздок Братислава - відмінний вибір!
(С) Сергій Забуранний
Сергій Забуранний