- 1 ДЕНЬ: МУСТАФА дрезиною, Ослик З ІКОНОЮ БОГОРОДИЦІ, Йошкін КОТ
- 2 ДЕНЬ: ГІРСЬКІ МАРИ, дзвінки ГУСЛІ І МАЛА Третьяковки НА ВОЛГЕ
- ЩО ПРИВЕЗТИ З Йошкар-Оли
Ті, хто ніколи не був у столиці республіки Марій Ел, будуть неймовірно здивовані архітектурою і пам'ятками цього міста. Тут ви побачите Москву і фламандську набережну Брюгге, Венецію, дивовижні динамічні скульптури, а ще познайомитеся з Йошкін котом ... Але є в Йошкар-Олі ще один секрет - музичний.
КУДИ І НА СКІЛЬКИ ЕДЕМ?
За цілих 862 км від Москви, на ліва притока Волги - річку Мала Кокшага, на березі якої стоїть старовинне місто Йошкар-Ола. Їдемо в тур по регіональному брендовому маршруту республіки Марій-Ел - «Край дзвінких псалтиря» , Який входить до федерального проект «Великий Волзький шлях» і затверджений Комітетом з імпоротозамещенію в туризмі при Мінуістерстве культури РФ.
Це один з найбільш продуманих, зручних, економічних, і в той же час дуже яскравих і красивих маршрутів вихідного дня, куди можна відправитися всією сім'єю або з друзями. Тривалість нашого туру - 2 дні / 1 ніч. За час подорожі ми проїдемо 239 км, закінчимо його в Чебоксарах, звідки і повернемося до Москви.
ЩО І ДЕ ДИВИМОСЯ?
Фото надано прінімаюбщім туроператором по маршруту - "Каліпсо Тур".
У цій подорожі ми зможемо переконатися в тому, що в світі є ще одна Спаська вежа і Цар-гармата. Правда, в копії. І не тільки вони. У столиці республіки Марій Ел побачимо дивовижне поєднання архітектурних стилів - від російського зодчества до венеціанського стилю і фламандського бароко.
Тут є кремлівські вежі, палац дожів, набережна Брюгге, скульптура-символ міста - Йошкін кіт, пам'ятник Пушкіну і Онєгіна, Гоголю і навіть Грейс Келлі з принцом Монако. І, звичайно ж, в Йошкар-Олі є гуслі - старовинний музичний інструмент, який у народу маорі називається Куслій - і Гуслярі.
1 ДЕНЬ: МУСТАФА дрезиною, Ослик З ІКОНОЮ БОГОРОДИЦІ, Йошкін КОТ
Наша подорож почнеться із зустрічі на вокзалі Йошкар-Оли і трансферу в готель. Поряд із залізничним вокзалом нас зустрічає перша монументальна пам'ятка міста, яку в народі називають «Мустафа дрезиною». Насправді це пам'ятник марійського поетові й акторові Йивану Кирле, а «Мустафою» його прозвали за роль ватажка безпритульників в першому звуковому радянському фільмі «Путівка в життя». Саме він вимовив з екрану стала приказкою фразу «Спритність рук і ніякого шахрайства!».
Фото надано прінімаюбщім туроператором по маршруту - "Каліпсо Тур".
Після сніданку поїдемо знайомитися зі столицею Республіки Марій Ел. Назва Йошкар-Ола в перекладі означає «Червоний місто». З давніх часів ці землі населяли марійці - фіно-угорський народ, рассеявшийся по всьому Поволжя. Після приєднання Іваном Грозним Казанського царства до Русі тут почалися заколоти і повстання. Тоді і виникло місто-фортеця, який називали «Царьов місто на Кокшага», або Царевококшайского. Він був заснований в 1584 році. За свою історію місто кілька разів міняв назву. Відразу після революції - Краснококшайск, а вже в 1928 році - Йошкар-Ола.
Фото надано прінімаюбщім туроператором по маршруту - "Каліпсо Тур".
До 2017 року Марій Ел очолював губернатор Леонід Маркелов. При ньому вигляд столиці республіки кардинально змінився, перш за все в архітектурі.
В Йошкар-Олі з'явилося безліч незвичайних арт-об'єктів, які приваблюють туристів. Один з них, який ми не можемо пропустити - динамічна скульптура «Явище ікони Пресвятої Діви Марії« Троєручиця »на площі Оболенського-Ноготкова - саме звідси почався архітектурний феномен Йошкар-Оли, що викликає сьогодні у багатьох туристів культурний шок. Потім і їдуть, щоб відчути себе відразу в декількох містах Європи, не виїжджаючи з Росії, в тому числі дивлячись на дивовижні динамічні скульптури.
Власне, «Троєручиця» - це незвичайний годинник зі скульптурою у вигляді рухомого ослика з іконою Божої Матері, встановлені в центральній вежі Національної художньої галереї в 2007 році. Жителі Йошкар-Оли так і називають їх - «годинник з осликом». «Годинник» були розроблені співробітниками науково-інноваційного центру Поволзької державного технологічного університету. Під музику і спів хору скульптура символізує прихід Богородиці на марійську землю, а насправді - розповідає про те, як під час турецького вторгнення в Сербію ікону Божої Матері поставили на ослика, який зміг донести її до монастирської брами на Афоні. Віконця і двері в стіні відкриваються, ікона виявляється на ослику, який, проходячи по колу, навіть пересуває ногами!
Щоб краще відчути місцеву культуру, заглянемо в Національну художню галерею. Тут зберігаються шедеври живопису місцевих художників і зразки маріійкого декоративно-прикладного мистецтва, але в галереї є і «вікно в Петербург» - віртуальна філія Державного Російського музею.
Фото надано прінімаюбщім туроператором по маршруту - "Каліпсо Тур".
На площі поряд з будівлею стоїть пам'ятник священномученику Леоніду, єпископу Марійському, а з іншого боку - копія Цар-Гармати. Тут же знаходиться пам'ятник першому воєводі Царевококшайского - Івану Оболенського-Ноготкову.
В Йошкар-Олі дуже люблять кішок - а тому в місті вже є цілих дев'ять монументальних композицій з пухнастими вихованцями. Найвідоміший серед них - Йошкін кіт на Ленінському проспекті. Зверніть увагу, наскільки у цього кота відполіровані лапа і ніс - і самі потріть їх на щастя.
Відповідний образ туристичного бренду міста знайти було непросто - з сотні фотографій бродячих котів в результаті вибрали рудого дворового, відлили скульптуру і подарували йошкаролінцам.
Після того, як перші враження про Йошкар-Олі вляжуться, настане час музики. Йдемо до Марійського національний театр драми ім. М. Шкетана, щоб почути звучання фольклорних та сучасних композицій на марійських народних інструментах.
Тут наші пізнання про Йошкар-Олі поповняться скарбами музики народу маорі. Марійці обожнювали «Куслій» (гуслі) - вважалося, що без цього інструменту і музики у народу не було б душі. Без марійських гуслей не проходив жоден обряд чи свято. Старовинні гусельно мелодії дійшли до наших днів - як і танці народу маорі. Виготовляють гуслі з березових або кленового дощечок. Вчили грати на Куслій з дитинства - для малюків були дитячі гуслі з п'ятьма струнами, а професійні гуслі мали 35 струн. Крім Куслій, ще одним національним інструментом марійців була волинка.
Після марійських мелодій вирушаємо в Національний музей Республіки Марій Ел ім. Т. Євсєєва, де знайомимося з життям і побутом народу маорі. Найцікавіше тут знову пов'язано з музикою і гуслями. Коли в Марій Ел прийшло християнство, марійські гуслі були оголошені поза законом за участь в обрядах і магічних ритуалів, і ці інструменти безжально знищувалися. Традиційно Гусляр були чоловіки, але в неспокійний воєнний час, щоб не втратити традиції і мистецтво, на стали грати гуслях жінки - тому сьогодні більшість марійських гусляров - представниці прекрасної статі.
Фото надано прінімаюбщім туроператором по маршруту - "Каліпсо Тур".
Поруч з музеєм - набережна річки Мала Кокшага. Тут знаходяться пам'ятники Гоголю і Пушкін, і пушкінського герою - Євгенія Онєгіна. Якщо Пушкін - письменник і поет «загальноросійський», то Гоголь якраз має відношення до Йошкар-Олі. Він згадав це місто в своїх «Мертвих душах» - тоді він називався Царевококшайского.
На фото вище - це школа. да-да, школа-палац. Таких будинків у місті безліч.
Квартал між скверами Пушкіна і Гоголя виводить нас на набережну Амстердам. Як обійтися тут без пам'ятника Гамельнском щуролова, коли ми і самі готові йти за йошкар-олинское феноменом на край світу ?! Милуйтеся - тут він абсолютно особливий: музикант, який співає вовк, лисиця і два пацюки підіймаються вгору по даху. А ще тут є пам'ятник Рембрандту - щоб як слід перейнятися духом Голландії.
Далі знаходиться Царевококшайского кремль. І це найновіший кремль в Росії, його побудували в 2009 році - на місці середньовічного острогу Царевококшайского. Тут є пам'ятник царю Федору Івановичу і гармати, відлиті за старовинними малюнками. А біля стін кремля - ще одне цікаве місце - музей казок.
Тут ви побачите пам'ятник героям Пушкіна - «Русалка на гілках і кіт учений», а в 2012 році в експозиції «Лукомор'я» додали нових персонажів - Бабу-Ягу і Солов'я-розбійника. Зараз тут «живуть» практично всі улюблені казкові герої, яких знаєте ви або ваші діти.
Крім російських письменників, в Марій Ел шанують пам'ять основоположника марійської літератури - поета Сергія Чавайн Сергій Григорович. На честь нього названий бульвар - пішохідна зона Йошкар-Оли. З цього бульвару ми вийдемо до Благовіщенській вежі, яка виконана як копія кремлівської Спаської вежі в Москві - її висота 53 метри, на вежі є свої куранти.
І тут ми опиняємося майже що в столиці Росії - силуети вежі і собору Благовіщення Пресвятої Богородиці можна побачити на тлі пам'ятника Пушкіну і Онєгіна. Кафедральний собор поєднує в собі архітектуру храму Василя Блаженного в Москві та Спаса-на-Крові в Санкт-Петербурзі. Цікаво й те, що площа, на якій ми знаходимося, має дві назви: площа Діви Марії і площа Республіки.
Перед храмом - фонтан з шестиметрової фігурою архангела Гавриїла. Поруч - Архангельська слобода.
А ще тут знаходиться пам'ятник Лоренцо ді П'єро де Медічі Прекрасному! В руках у нього книга, за спиною - муза. Вона тримає сувій, на якому викарбувані три принципи: «Patriae decus, familiae amplitudo, incrementum atrium» - «Користь Батьківщині, велич сімейства, процвітання мистецтва».
Втім, тут вистачає і інших визначних пам'яток - переходимо через міст, і ось вона, набережна Брюгге, дивлячись на яку сучасні туристи відразу розуміють, що мова йде не про Фландрії, а про Йошкар-Олі!
На набережній Брюгге перед міським РАГСом - ще один пам'ятник для закоханих. Це пам'ятник найкрасивішому весіллі ХХ століття: весіллі актриси Грейс Келлі і князя Монако Реньє III. Обручка нареченої сяє - до нього за місцевим повір'ям торкаються всі незаміжні дівчата, які мріють про особисте щастя.
І знову - гуслі! Відвідаємо національну президентську школу-інтернат для обдарованих дітей Республіки Марій Ел. Тут на майстер-класі спробуємо самі виготовити національний інструмент і навчимося грі на гуслях.
При вході в будівлю нас зустріне скульптурна композиція, присвячена Єлизаветі II. Майбутня імператриця зображена тут у молодому віці, в легкому одязі з накидкою, верхи на коні. Як і Гоголь, це - один з небагатьох серед відбитих у бронзі особистостей, які дійсно пов'язані з історією міста. Завдяки цій імператриці в Йошкар-Олі з'явилися перші кам'яні будинки і церкви, а також перша школа для черемісскіх (марійських) дівчат.
Далі наш шлях лежить на Патріаршу площа, де знаходяться фонтан-пам'ятник святим Петру і Февронії, а також монумент Святішому Патріарху Московському і всієї Русі Алексію II.
Фото надано прінімаюбщім туроператором по маршруту - "Каліпсо Тур".
Поруч - будинок з ще однією дивовижною динамічної скульптурою - «Дванадцять апостолів». Кожні три години під музику на балконі замку з'являються фігури Ісуса Христа і його учнів. Останній в ланцюжку, звичайно, Юда. Рух фігурок символізує Вхід Господній в Єрусалим, і супроводжується співом хору Стрітенського монастиря. Відкриваються ворота Єрусалиму - і туристи на площі завмирають в захопленні. Враження незабутні!
Фото надано прінімаюбщім туроператором по маршруту - "Каліпсо Тур".
Влітку в Йошкар-Олі можна відчути себе як в Венеції - поруч з Патріаршої площею можна взяти напрокат «гондолу» і влаштувати романтичну прогулянку по Малій Кокшага. А ще обов'язково подивіться театр ляльок - він справді чарівний і теж нагадує один із знаменитих замків Європи.
Ще одна гарна скульптурна композиція в Йошкар-Олі, яку варто відвідати - «Древо життя». Три музиканта - хлопчик, чоловік і старий - грають на національних марійських інструментах: гуслях, барабані і волинці.
2 ДЕНЬ: ГІРСЬКІ МАРИ, дзвінки ГУСЛІ І МАЛА Третьяковки НА ВОЛГЕ
Після сніданку звільняємо номери в готелі і їдемо за 165 км в Козьмодемьянськ. Без цього міста історія марійських гуслей була б неповною. За переказами, місто засноване російським царем Іваном Грозним, який, здобувши перемогу над Казанським ханством c допомогою Гірномарійському героя Акпарс і повертаючись до Москви по річці, побачив високий пагорб і велів побудувати на ньому «крепостіца».
Спочатку нас чекає екскурсія в етнографічний музей під відкритим небом. Знайомимося з традиційною культурою гірських мари. Серед унікальних експонатів, врятованих із зони затоплення Чебоксарської ГЕС, найзначнішим будовою здасться старовинна дерев'яна вітряк.
Представницям прекрасної статі тут будуть цікаві зразки найтоншої Гірномарійському вишивки XIX-XX століть з двостороннім складним візерунком. Всього в музеї 60 унікальних будівель і 7000 експонатів. Стародавній побут тут вписується в неймовірної краси волзький пейзаж. Здається, що все тут так завжди і було - і колодязі, і клуні, і лазні, і кузні.
Повне занурення в світ марійського народу забезпечено не тільки автентичної атмосферою музею, а й виступом ансамблю гуслярів. Марійські гуслі звучать абсолютно чарівно - це буде одним з найбільш незабутніх вражень в цій поїздці! Ця музика проникає в серце - почувши її одного разу, ви навряд чи переплутаєте її звучання з чимось іншим. Крім цього, нас чекає справжня вистава з сюжетом з життя марійського народу.
Після обіду відвідаємо Козьмодемьянськ історико-художній музей ім. А.В. Григор'єва. Ця найстаріша галерея має другу назву - «Мала Третьяковка на Волзі». Тут можна подивитися роботи художників різних напрямків, однак останнім часом музей підтримує живопис мари, і купує картини тільки марійських художників.
Є тут і музей купецького побуту, і музей сатири і гумору ім. Остапа Бендера, який популяризує роман І. Ільфа та Є. Петрова «12 стільців» - як ви пам'ятаєте, Козьмодемьянськ став в цьому творі прообразом міста Васюки.
Ще одним цікавим місцем цього старовинного купецького міста є музей мореного дуба "Скарби річки". Готові посперечатися, ви здивуєтеся тому, що дізнаєтеся тут про цей незвичайний і дуже красивому матеріалі.
Ну а потім нас чекає трансфер в Чебоксари - готуйтеся проїхати 74 км, щоб сісти в столиці Чувашії в московський поїзд і відвезти з собою неймовірний букет вражень від Червоного міста республіки Марій Ел.
ЩО ПРИВЕЗТИ З Йошкар-Оли
Йошкін кота, звичайно ж - у всіх видах сувенірної продукції! В Йошкар-Олі працюють кілька магазинів під назвою «Марійські сувеніри», де можна вибрати відмінний подарунок - вироби з берести, шкатулки, дзвіночки, магнітики, статуетки та ін. Є народні ляльки і марійські обереги - їх можна купити на площі Оболенського-Ноготкова в магазині «Енса». Тут же продаються речі з самобутньою вишивкою.
Мужчінинаверняка оцінять бальзам «Вогні Марій Ел» - він випускається об'ємом 0,25 л, і горілку «Йошкін кіт» - в трьох видах з веселим оформленням.
СТІЛЬКИ КОШТУЄ ТУР «КРАЙ дзвінки гуслі»
Вартість туру на одного дорослого - 7 850 рублів. У вартість входить екскурсійне і транспортне обслуговування, харчування та вхідні квитки в музеї по програмі, проживання в двомісному стандартному номері в готелі рівня 3 *. Залізничні квитки можна придбати окремо.
У КОГО КУПИТИ ТУР
брендовий маршрут «Край дзвінких псалтиря» входить до федерального проект «Великий Волзький шлях» і протестований експертами експертами Комітету з імпортозаміщення в туризмі при Міністерстві культури РФ. Він є в продажу у більшості туроператорів. Вдалої поїздки!
КУДИ І НА СКІЛЬКИ ЕДЕМ?ЩО І ДЕ ДИВИМОСЯ?
Як обійтися тут без пам'ятника Гамельнском щуролова, коли ми і самі готові йти за йошкар-олинское феноменом на край світу ?