Достопримечательности мира

    Отдыхайте с нами!

Статьи

Переваги круїзів / Новое Время

Щорічно більш ніж 11 млн американців відправляються в круїзи, всього ж в круїзах побував кожен п'ятий житель США. Чим такий відпочинок приваблює американців?

Мене з дружиною в США привела любов до подорожей і круїзів Мене з дружиною в США привела любов до подорожей і круїзів. Ще з дитинства я любив дивитися на величезні кораблі в Одесі, представляючи як пливу на них в Рим чи інших далеких, як мені тоді здавалося, заморських портів.

А потім ми заснували тревел-стартап з офісом в Далласі, Техас. Надавши допомогу в плануванні круїзів більше 8000 мандрівників, відвідавши з десяток професійних конференцій і уважно вивчивши кілька досліджень, думаю, що я знайшов відповідь на це питання.

Легкість організації такої подорожі

Велика кількість американців вважає за краще можливості приїхати в порт на авто. Круїзні порти є в багатьох штатах, серед яких Флорида, Техас, Каліфорнія, Нью-Йорк, Нью-Джерсі, Луїзіана, Вашингтон та інші.

До речі, в більшість круїзів, які відправляються з США, американець може відправитися без паспорта (а в США він тільки для закордонних подорожей), зі своїм водійським посвідченням або ідентифікаційної картою (ID). Це зручно, тому що тільки близько 42% американців мають паспорт.

Реєстрація та посадка на корабель нагадують посадку на літак і реєстрації в готелі. Як правило, порт - це круїзний термінал в кілька поверхів, чимось схожий на аеропорт. Після реєстрації, огляду і контролю безпеки, турист виявляється на лайнері.

Через кілька годин після завершення посадки корабель вирушає. Краще зустрічати відправлення на відкритих палубах, насолоджуючись видом.

Можливість відвідати кілька абсолютно різних місць під час однієї подорожі

Одним з основних переваг круїзів туристи називають можливість побачити різні країни, міста, порти під час однієї подорожі. При цьому, туристам не треба міняти готелі, шукати транспорт і пакувати щодня валізи. Люксовий "готель" подорожує разом з круїзерів. Більш того, в цьому "готелі" вже все знайомо - турист знає, де йому повечеряти, які шоу подивитися.

Коли корабель відвідує порти, є можливість вийти в порт і погуляти там же, взяти екскурсію від круїзної компанії або залишитися на кораблі. Я знаю людей, які вибирають залишатися на круїзному лайнері. Вони кажуть, що існує якась магія в тому, що ти майже один на такому величезному кораблі. Все ніби належить тільки тобі. Особисто я люблю досліджувати порти.

Дуже важливо повернутися на корабель вчасно. Існує правило, що лайнер нікого не чекає. В інтернеті можна знайти багато відео з туристами, які не встигли повернутися на корабель. Існує навіть певний круїзний сленг, називає таких людей "pier runners", що можна перекласти як "бігуни по пірсу".

Згідно з дослідженнями, багато туристів, особливо покоління Х і міленіали, вибирають круїзи, як свого роду "пробник": вони порівнюють кілька курортів і наступного разу їдуть туди, де їм найбільше сподобалося.

Найбільш популярні напрямки в американців - Карибські і Багамські острови, Аляска і Тихоокеанське узбережжя, Мексика, Гаваї, Середземне море, Канада.

Можливість розслабитися і забути про все

Сучасні круїзні лайнери - це, по суті, гігантські п'ятизіркові готелі. Розмір деяких кораблів просто вражає. Уявляєте собі 10-ти або 16-ти поверховий будинок довжиною в три футбольних поля? І все це знаходиться на воді.

Переважна більшість туристів вважають, що круїз - це хороша можливість відпочити від рутини і забути про всі проблеми, залишивши їх на суші. На круїзних кораблях майже немає зв'язку і дуже дорогий інтернет. При бажанні займатися робочими справами важко.

А можливо причиною є те, що на більшості сучасних лайнерах існує велика кількість хороших ресторанів, розваг, басейнів, водних гірок, атракціонів, шоу. Тому у туриста немає часу на те, щоб думати про щось інше, крім відпочинку.

Хороша їжа і сервіс на кораблях

Сервіс на кораблях майже завжди на вищому рівні. До речі, на час круїзу карта-ключ стає свого роду офіційним документом відпочиваючого. Саме використовуючи цю карту, можна вийти або потрапити на корабель в портах, вона грає роль кредитної картки в магазинах і барах на борту.

Досить часто їжа в багатьох ресторанах на борту врахована у вартість подорожі. Напої майже завжди оплачуються окремо.

Зазвичай, за якістю кухні і вишуканості меню стоять відомі шеф-кухарі. На деяких кораблях в деяких ресторанах меню розробляють навіть шефи з зірками Мішлен.

Ресторани бувають декількох видів: майже цілодобовий "шведський стіл", безкоштовні ресторани (з певними годинами роботи), так звані a'la carte - ресторани, які зазвичай потрібно бронювати заздалегідь і які іноді беруть фіксовану плату з людини за відвідування, а також - звичайні ресторани з фіксованими цінами за кожне блюдо.

У безкоштовних (умовно) ресторанах, як правило, з туристом закріплюється стіл для вечері протягом усього круїзу. Іноді також в них можна снідати і обідати. Як правило, за цим столом закріплюється не тільки один офіціант, а ще й помічник офіціанта, менеджер і сомельє. Тому, час від часу біля столу знаходиться аж 4 людини з обслуговуючого персоналу.

різноманітність розваг

Як правило, на кораблях насичена програма розваг. Є тут як звичні розваги - басейни або джакузі - так і надзвичайні "атракціони".

Ось мій невеликий хіт-парад атракціонів і розваг: льодові катки та льодові шоу, театри на кілька сотень глядачів, кінотеатри, так звані 5D кінотеатри, квест-кімнати, стіни для скелелазіння (як правило, у труби корабля), спортивні корти, лазерні бої , автодроми, каруселі, справжні картинг-траси, атракціони, які симулюють вільне падіння і серфінг, оглядові капсули, які піднімаються на висоту до 90 метрів, зіплайни через весь корабель і аквапарки. Деякі з них досить виняткові. Наприклад, оглядові капсули є тільки на трьох кораблях, а гоночний трек - на одному. Але, як правило, навіть невеликі кораблі мають якісь розваги і шоу.

Дуже часто на круїзах виступають відомі співаки, переможці різних талант-шоу, фокусники. На деяких кораблях виступають бродвейські шоу, інші проводять власні шоу талантів.

На круїзних кораблях майже немає зв'язку і дуже дорогий інтернет

А ось варіативність вартості і якості

Ще однією причиною є доступність цього виду відпочинку. Багато круїзи сприймаються як свого роду відпочинок на вихідні. Це можуть бути тільки трьох або чотирьох-добові подорожі з невеликою кількістю портів заходу.

Для багатьох американців круїзи є досить доступними. Існує велика варіація цін, в залежності від типу кают, компанії, маршруту. Серед найдешевших - ті, куди щорічно відправляються на весняні канікули сотні американських студентів. Є і дуже дорогі круїзи, які не по кишені пересічному американцеві.

Для певних категорій американців знижки або спеціальні тарифи, зокрема для військових і людей похилого віку, можуть досягати 50%.

Також круїзи можуть бути як короткими, так і тривалими. За статистикою, молоді туристи віддають перевагу більш короткі подорожі, до 8 діб, а старші люди люблять їздити в тривалі круїзи.

Останнім часом стали популярні річкові круїзи як в США, так і в Європі, які, втім, є досить дорогими.

Як "сухий закон" допоміг популярності круїзів

Перші великі трансатлантичні пасажирські компанії з'явилися в середині XIX століття, але справжній бум стався на початку XX століття. Компанії змагалися за "Блакитну стрічку Атлантики» - нагороду для швидкого лайнера. Серед учасників - такі відомі кораблі як "Титанік", "Олімпік", "Карпатія".

Перша світова війна звела пасажирські перевезення майже нанівець. Але після неї стався ще один бум. У США був прийнятий так званий "сухий закон". Саме він і допоміг популярності круїзів, адже коли корабель виходив за межі США, на ньому можна було вживати алкоголь. Тому стали популярні так звані "круїзи в нікуди", коли люди збиралися на кораблі, щоб просто випити, не звертаючи уваги на маршрут судна.

Втім, тоді все-таки переважна більшість людей сідали на корабель, щоб отримати потрібне їм місце. Все змінилося з появою регулярних авіарейсів Нью-Йорк - Лондон. В кінці 1950-х років кількість пасажирів, які перевозили літаки, зрівнялася з кораблями. А в 1970-х Боїнг-747 остаточно знищив популярність і доцільність такого виду транспорту, як трансатлантичні кораблі. Великі круїзні компанії стали міняти свій вектор. Саме з цього часу і почався розвиток сучасної круїзної індустрії.

Колонка опублікована в блогах на сайті Української служби «Голосу Америки». Думки, висловлені в рубриці «Моя Америка» , Передають погляди самих авторів і не відображають позицію «Голосу Америки»

Опубліковано з дозволу автора і видання

Приєднуйтесь до нашого телеграм-каналу Думки Нового Часу

більше блогів тут

Чим такий відпочинок приваблює американців?
Уявляєте собі 10-ти або 16-ти поверховий будинок довжиною в три футбольних поля?

Новости