Опубліковано: 13.03.2011
Під час риболовлі риба може і не бачити нас, але слух у неї відмінний, і вона почує найменший звук який ми видамо. Органи слуху у риб: внутрішнє вухо і бічна лінія.
Вода є хорошим провідником звукових вібрацій, і незграбний рибалка в стані запросто сполохати рибу. Наприклад бавовна при закритті двері автомобіля, через водне середовище поширюється на багато сотень метрів. Неабияк нашумев, нема чого дивуватися чому слабкий клювання, а може і взагалі відсутній. Особливо обережна велика риба, яка відповідно і є головною метою рибного лову.
Прісноводних риб можна розділити на дві групи:
• Риби у яких відмінний слух (коропові, плотва, лин)
• Риби у яких середній слух (щука, окунь)
Як чують риби?
Відмінний слух досягається за рахунок того, що внутрішнє вухо пов'язане з плавальним міхуром. При цьому зовнішні вібрації посилюються міхуром, який грає роль резонатора. І від нього надходять до внутрішнього вуха.
Середня людина сприймає на слух діапазон звуку від 20 Гц до 20 кГц. А риба, наприклад короп, за допомогою своїх органів слуху, в состостояніі почути звук від 5 Гц до 2 кГц. Тобто слух у риб налаштований краще на низькі вібрації, а високі сприймаються гірше. Будь-який необережний крок на березі, удар, шерех, відмінно вловлюється на слух коропом або пліткою.
У хижий прісноводних органи слуху побудовані по іншому, у таких риб немає зв'язку між внутрішнім вухом і плавальним міхуром.
Такі риби як щука, окунь, судак більше покладаються на зір ніж на слух, і не чують звук вище 500 герц.
Навіть шум човнових моторів в значній мірі впливає на поведінку риб. Особливо на тих, у яких відмінний слух. Від зайвого шуму, риба може перестати годується і навіть перервати нерест. Ми вже пам'ять риби непогана, і вони добре запам'ятовують звуки і асоціюють їх з подіями.
Дослідження показали, що коли через шум короп переставав годується, щука продовжувала полює, не звертаючи ніякої уваги на те, що відбувається.
Органи слуху у риб
Позаду черепа у риби знаходяться пара вух, які як і внутрішнє вухо у людини, крім функції слуху відповідають і за рівновагу. Але на відміну від нас, у риб вухо не має виходу назовні.
Бічна лінія уловлює звук низької частоти і рух води поруч з рибою. Жирові сенсори, що знаходяться під бічною лінією, чітко передають зовнішню вібрацію води на нейрони, і далі інформація йде в мозок.
Маючи дві бічні лінії і два внутрішніх вуха, орган слуху у риб відмінно визначає напрямок звуку. Невелика затримка в показаннях цих органів, обробляється мозком, і він визначає з якого боку доноситься вібрація.
Звичайно на сучасних річках, озерах і ставках шуму вистачає. І слух риби з часом звикає до багатьох шумів. Але одна справа регулярно повторювані звуки, навіть якщо це шум поїзда, а інша справа незнайомі вібрації. Так що для нормальної риболовлі обов'язковим буде дотримання тиші, і розуміння того як працює слух у риб.