- Bahrain World Trade Center (Манама, Бахрейн, 2008)
- Walt Disney Concert Hall (Лос-Анджелес, США, 2003)
- Agora Theatre (Лелистад, Нідерланди, 2007)
- Museum of Islamic Art (Доха, Катар, 2008)
- Mercury City Tower (Москва, Росія, 2013)
- The Shard (Лондон, Великобританія, 2012)
- Seattle Central Library (Сіетл, США, 2004)
- Beijing National Stadium (Пекін, Китай, 2008)
- Harpa Concert Hall (Рейк'явік, Ісландія, 2011)
- Metropol Parasol (Севілья, Іспанія, 2011)
- L'Agora, Ciutat de les Arts i les Ciencies (Валенсія, Іспанія, 2009)
- Aldar Headquar-ters Building (Абу-Дабі, ОАЕ, 2010)
- Mercedes-Benz Welt (Штутгарт, Німеччина, 2006)
- Galaxy Soho (Пекін, Китай, 2012)
- Marina Bay Sands (Сінгапур, 2010)
Архітектори, інженери і будівельники все більше схиляються до того, щоб дружити з природою, а не мірятися з нею силою.
Bahrain World Trade Center (Манама, Бахрейн, 2008)
Перший в світі хмарочос з вітрогенераторами в конструкції створила британська мультинаціональна компанія Atkins. Дві 240-метрові 50-поверхові башти у вигляді вітрил з'єднані трьома мостами, в які інтегровані вітряки діаметром 29 метрів. Турбіни орієнтовані в бік Перської затоки, звідки частіше дме вітер. Конструкція веж така, що в проміжку між ними потік повітря прискорюється, і це дає максимальне завантаження турбін. В результаті будівля на 15% забезпечує себе електроенергією.
Walt Disney Concert Hall (Лос-Анджелес, США, 2003)
Твір найбільшого американського архітектора-деконструктівіста Френка Гері (він же автор музею Гуггенхайма в Більбао) нагадує вигадливий паперовий кораблик з безліччю вітрил. Не дивно - архітектор захоплювався вітрильним спортом. Велика частина зовнішніх стін зроблена з нержавіючої сталі. Спочатку жителі довколишніх будинків і водії скаржилися на сліпучі сонячні відблиски. Щоб пом'якшити ефект, стіни піддали особливої шліфовці. Всередині - зал на 2252 місця з чудовою акустикою та органом, фасад якого по дизайну римується з будівлею: труби стирчать в різні боки.
Agora Theatre (Лелистад, Нідерланди, 2007)
Багатогранна конструкція голландського архітектора Адріана Гёзе схожа на космічний корабель зовні і калейдоскоп всередині. Зовнішні межі грають золотом, внутрішні - пофарбовані в різні кольори і народжують оптичні ілюзії. Творці центру культури впевнені, що театр - це простір за межами реальності і буденності.
Museum of Islamic Art (Доха, Катар, 2008)
Музей ісламського мистецтва оселився в парку на штучному острові. Будівля немов пірамідка з дитячих кубиків, але з арками і віконцями. Так китайсько-американський архітектор бей юймін інтерпретував традиційні мотиви ісламської архітектури.
Mercury City Tower (Москва, Росія, 2013)
Будівля в діловому центрі Москва-Сіті побило рекорд лондонського The Shard і тепер є найвищим в Європі (338,8 м). Хмарочос - плід спільної творчості двох архітекторів - американця Френка Вільямса і російського Михайла Посохіна. Вежа в 75 поверхів із суцільним панорамним склінням піднімається вгору уступами.
The Shard (Лондон, Великобританія, 2012)
«Осколок» - скляна 87-поверхова піраміда з оглядовим майданчиком на даху. Всередині - житлові приміщення, офіси, готель і ресторани. Італійський архітектор Ренцо Піано втілив у проекті ідею «вертикального міста», де люди можуть і жити, і працювати, і відпочивати.
Seattle Central Library (Сіетл, США, 2004)
Центральна бібліотека зовні виглядає як мальовниче нагромадження скляних платформ, затягнутих в сталеву сітку. Всередині - багатофункціональний простір в 11 поверхів, з'єднаних пандусами і ескалаторами. Ніяких сходів.
Beijing National Stadium (Пекін, Китай, 2008)
Національний стадіон, званий в народі «пташиним гніздом», був побудований для проведення літніх Олімпійських ігор 2008 року. Бетонна чаша оточена переплетеними металевими балками, які тримаються на 24 колонах. Дах з прозорого матеріалу захищає від дощу і сонця. Місткість стадіону - 91 тис. Чоловік.
Harpa Concert Hall (Рейк'явік, Ісландія, 2011)
Сталевий каркас гігантського «айсберга в океані» покритий, як лусочками, різнокольоровими тонованими скляними панелями - в основному зеленими, а також синіми, бірюзовими, бежевими. У них, як і задумано, відображаються місто, небо, гавань. Ця будівля немов монумент на межі суші і моря, природи і мистецтва.
Metropol Parasol (Севілья, Іспанія, 2011)
Найбільше дерев'яна споруда в світі розкидало «капелюшки» по старому центру міста. Проект німецького архітектора Юргена Майер-Германа під назвою «Парасолька Метрополь» насправді являє собою структуру з шести «парасольок», більше схожих на інопланетні фантастичні гриби. Автора надихнув також склепіннями Севільського собору і фікусами на сусідній площі Крісто-де-Бургос. «Під парасолькою» розміщуються музей археології, ринок і ресторан. По звивистих мосткам можна вийти на дах.
L'Agora, Ciutat de les Arts i les Ciencies (Валенсія, Іспанія, 2009)
Твір Валенсійці Сантьяго Калатрави, представника Біотек (неоорганіческого напрямки в архітектурі), нагадує за формою зімкнуті долоні з переплетеними пальцями і одночасно складені крила. З початку будівництва будівля параболічної форми багатьма критикувалося за непрактичність, однак воно виявилося відповідним для проведення різних заходів - від тенісного турніру до Тижня високої моди. Багатофункціональний об'єкт зайняв гідне місце в Місті мистецтв і наук поруч із планетарієм у вигляді гігантського очі і океанаріумом в формі водяної лілії.
Aldar Headquar-ters Building (Абу-Дабі, ОАЕ, 2010)
«Будівля-монета» - так ще називають штаб-квартиру будівельної компанії Aldar. Проектуючи споруда, схожа на що стоїть на ребрі монету висотою 110 метрів, архітектори прагнули висловити ідею стійкості, єдності, раціональності. Вони керувалися принципом золотого перетину і надихалися пентаграммой оккультиста Генріха Корнеліуса (фігура людини всередині кола).
Mercedes-Benz Welt (Штутгарт, Німеччина, 2006)
В основі дизайну Музею Mercedes-Benz - концепція «конюшини» - три перекриваються кола зі зміщеним центром. Всередині теж все непросто: три виставкових поверху переходять один в інший за принципом «подвійної спіралі». У музеї зберігається близько 700 автомобілів.
Galaxy Soho (Пекін, Китай, 2012)
Торгово-розважальний центр - твір британки іракського походження Захі Хадід. Архітектор надихалася виглядом рисових терас. Звідси шари-поверхи чотирьох округлих корпусів з плавними переходами між ними - ніде жодного кута.
Marina Bay Sands (Сінгапур, 2010)
Архітектор Моше Сафді розповідає, що черпав натхнення в колоді карт. Вийшли три хмарочоси під спільним дахом-терасою, схожою, в свою чергу, на вигнуту човен. У «човні» - 150-метровий басейн, ресторан і парк з деревами. Вечорами на даху лазерне шоу.
Фото: Getty Images / Fotobank.com, Age Fotostock, View / Russian Look, Getty Images / Fotobank.com, Shutterstock, Getty Images / Fotobank.com (x3), Age Fotostock / Russian Look (x2), Age Fotostock / Russian Look , Look, Robert Harding / Diomedia (x2); Age Fotostock, View / Russian Look
Матеріал опублікований в журналі «Навколо світу» № 10, жовтень 2014