- Бермудський трикутник Чорного моря
- Прокляття Цемеської бухти?
- Дивацтва Цемеської бухти
- Загибель «Адмірала Нахімова»
- безглуздість
- аномалія
- тимчасові аномалії
Бермудський трикутник Чорного моря
Зміст статті:
Цемесская бухта (Новоросійська бухта) - незамерзаюча бухта біля північних берегів Чорного моря. Довжина берегової лінії 15 км, ширина бухти біля входу 9 км, в середній частині 4,6 км, глибиною 21-27 м, що дає можливість заходити в бухту будь-яким океанським суднам. У північно-західній частині бухти знаходиться порт Новоросійськ; в східній - село Кабардинка. В осінній та зимовий періоди характерні вітри ураганної сили - бору.
У бухті два рейди: зовнішній і внутрішній. Один від одного їх відділяють два молу західний і східний, споруджені в 1897 р для захисту суден від південно-західних і південно-східних вітрів. Льоди в бухті це рідкість, порт є по суті незамерзающим. Морські течії йдуть в сторону Анапи.
Раніше бухта звалася Суджукской і була перейменована в Новоросійську, або Цемеської 8 травня 1839 р велінням імператора Миколи I Павловича .
Прокляття Цемеської бухти?
адмірал Нахімов Павло Степанович , При захисті Севастополя, наказав затопити суду, для перегородити шлях в гавань ворожим кораблям. Місто змогли відстояти, однак з тих пір суду, названі на честь хороброго і підприємливого адмірала, неминуче терплять аварії корабля.
Цікавий факт, але жодного з цих затоплених суден так і не було знайдено згодом: багато разів дайвери занурювалися на дно, але не змогли знайти ніяких великих корабельних частин, за винятком їх уламків. З того часу бухта так і тягне за собою низку трагічних подій, збільшуючи підводне кладовище. А багато розповідали про те що бачили в цьому районі корабель-привид: бачення виникає в сутінки, коли на землю опускається туман.
Дивацтва Цемеської бухти
У Цемеської бухти, уздовж якої побудовані місто і порт, кожен день заходять і залишають десятки судів, пасажири і екіпажі яких можуть і не підозрювати, що аномальні особливості цих місць здатні при несприятливих обставинах ставати причиною аварії корабля. Втім, моряки не схильні звинувачувати в своїх прорахунках дивина бухти, тоді як дослідники аномальних явищ, навпаки, переконані, що далеко не всі в цьому світі пояснюється простим неувагою або відсутністю необхідного досвіду.
Випадки затоплення суден в Цемеської затоці відомі з XVIII століття, коли на місці Новоросійська знаходилася фортеця Суджук-Кале. Згідно легенд, води бухти загадковим чином затягували турецькі човни на дно під час безвітряної сонячної погоди. У наш час дайвери, які займаються дослідженням підводних глибин, повертаються з різними знахідками: це давні монети, фрагменти амфор та інші цінності.
У XX столітті сталося 2 найвідоміших події за історію Цемеської затоки. 1918 рік - в ході Першої світової війни, В.І. Ленін наказав знищити Чорноморський флот, щоб не передавати його німецької армії. Як результат, на дні бухти виявилися 12 одиниць військової техніки і 4 пароплава. 1986 рік - відбулося зіткнення пасажирського пароплава «Адмірал Нахімов» з вантажним судном «Петро Васєв».
Загибель «Адмірала Нахімова»
Одна з найжахливіших і безглуздих з точки зору логіки трагедій сталася вночі 31 серпня 1986 року, коли на виході з бухти зіткнулися пасажирський лайнер «Адмірал Нахімов» з величезним суховантажем «Петро Васєв». Пароплав виходив з бухти, суховантаж, навпаки, повернувся з вантажем в порт. Лайнер пішов на дно за 8 хв., З 1234 чоловік, що знаходилися на борту 423 пішли з лайнером під воду.
безглуздість
Слідчі під час розслідування, вчені зі світовим ім'ям, капітани далекого плавання, ознайомлюючись з документацією трагедії, так і не можуть донині зрозуміти, як так могло статися що в великому затоці при повному штилі і відмінною літній погоді зіткнулися два судна, якщо вони перебували в зоні прямої видимості, команди були досвідченими, місця і часу для розбіжності кораблів було більш ніж достатньо. Звичайно, пароплав «Адмірал Нахімов» вів у цей час не сам капітан, а його помічник, але він вважався досвідченим моряком, який цілком міг впоратися з поставленим завданням, більш того сам капітан В.Г. Марков домовився про пропуск теплохода суховантажем. І все-таки факт залишається фактом - судна зіткнулися.
Дії капітана «Петра Васева» в останні кілька хвилин перед зіткненням здаються більш ніж дивними: він спокійно продовжував вести корабель по приладах, які тоді чомусь помилково показували на успішне розбіжність з теплоходом, хоча візуально спостерігав у вікно старший помічник неодноразово говорив про те, що вони підходять дуже близько до пасажирському лайнеру і продовжують зближуватися.
Чому в даній ситуації не подала знак інтуїція, яка як правило не підводить капітанів кораблів, чому не спрацювала навіть звичайна логіка: перевірити ще раз слова старпома, і просто виглянути у вікно.
аномалія
Наслідком було винесено свій вердикт, обом капітанам за халатне ставлення до своїх обов'язків дали по кілька років в'язниці, але це не дало відповідей на питання. Аномальщікі вважають, що в цьому випадку свою вирішальну роль могли зіграти особливі гравітаційні аномалії Чорного моря, які і вплинули на віддаються на судах команди. Саме вони, як вважають дослідники, змогли вивести з ладу радари на суховантажі і ввели в оману капітана суховантажу.
Непрямим підтвердженням таких дивацтв стало подальше через кілька годин землетрус в акваторії Чорного моря біля румунських берегів. Цілком ймовірно, що посилення електромагнітного поля вплинуло і на притуплення пильності капітана «Адмірала Нахімова», який пішов зі свого поста в найвідповідальніший момент, і на дії його помічника Олександра Чудновського, який, не дивлячись на весь свій досвід, не вжив адекватних дій якщо не по запобіганню зіткнення, то хоча б по мінімізації втрат і порятунку людських життів.
тимчасові аномалії
Дивні події, в підтвердженні аномальність цих місць, відбувалися в Цемеської бухті і з іншими судами, але так як вони не приводили до таких трагічних наслідків, про них мало говорилося і швидко забувалося.
• Але військові вже після загибелі пароплава пригадали, як у них на патрульному судні в тій же точці бухти раптово зупинився годинник, причому не тільки бортові, але і все наручний годинник у екіпажу. І лише після виходу за мис Дооб годинник почали йти знову і їх довелося підводити на кілька хвилин.
• Такого ж роду подія з годинником сталося на круїзному лайнері, ходив по Чорному морю. Це явище настільки зацікавило одну з пасажирок, С. П. Свербіль-Живицького, яка працювала в Одеському університеті, що пізньої вона присвятила кілька років вивчення аномальних явищ в Цемеської бухті . Згідно з її гіпотези, вона вдає із себе кратер остиглого вулкана.
Саме цим можна пояснити гравітаційні аномалії, що відбуваються в бухті при підвищенні тектонічної активності в чорноморській акваторії: так, після тієї самої синхронної зупинки у всіх пасажирів і членів команди годин стався невеликий землетрус на Краснодарському узбережжі Чорного моря; був землетрус, як уже було сказано вище, і після зіткнення суден. Гравітаційної аномалією Цемеської бухти пояснюється і майже ураганний північний вітер бору, який дме з гір в бік Новоросійська з такою силою, що нерідко трапляється так що він прорубує собі в порослих лісом горах цілі просіки.
Але поки це лише гіпотеза; дослідження обмежені тим, що аномальні прояви характерні тільки під час виникнення тектонічної активності в прибережних районах або на дні Чорного моря, а щоб виявляти це заздалегідь і провести необхідні дослідження, буде потрібно немало часу і коштів.
Так що таємниця Цемеської бухти так і залишається нерозгаданою.
ред. shtorm777.ru