- Коротка історія рису Рис - культура, яка відома людству з найдавніших часів. Хто ж перший почав...
- басматі
- користь рису
- Як правильно варити рис
- Що приготувати з рису
Коротка історія рису
Рис - культура, яка відома людству з найдавніших часів. Хто ж перший почав вирощувати її? Довгий час вважалося, що осередки одомашнення рису і почала його культивування виникли в кількох точках світу практично одночасно: близько 3 тис. До н.е. Однак нещодавно вчені все-таки встановили з високим ступенем достовірності, що рис першими почали культивувати китайці. Сталося це якраз трохи більше 4 тисяч років тому. З Піднебесної завдяки торговцям і мандрівникам традиції вирощування рису були перенесені в Індію і на Шрі-Ланку (близько 2 тис. До н.е.). І вже звідти рис потрапив в Європу. Як це сталося? По всій видимості, тут не обійшлося без Олександра Македонського, який, як відомо, відправився в Індію в 3 ст.до н.е. в надії дійти до самого кінця цього світу. Звичайно, задумка не вдалася, але за іронією долі кінець світу настав для самого Олександра якраз по дорозі назад з Індії. Однак завоювання великого грека не пройшли даром: йдучи, він залишив в Індії своїх намісників, які розгорнули жваву торгівлю з Грецією, а потім і Римом, поставляючи туди крім усього іншого спеції, прянощі та рис.
Завдяки індійським торговцям рис потрапив в підсумку в Північну Африку, а з Китаю - в Японію, Південно-Східну Азію і Океанію. Таким чином, на початку нової ери рис підкорив практично весь світ.
Види і сорти рису
Існує кілька класифікацій рису, але для звичайного покупця всі види рису найпростіше ділити по довжині зерна. Виходячи з цього параметра виділяють довгозернистий рис і круглозернистий (або короткозерний) рис. Можна також виділити очищений і неочищений рис, рис з підвищеним вмістом глютену і з пониженим вмістом глютену. Але про все по порядку. Довгозерний рис вирощують в Азії. Це три основні сорти. Басматі, Жасмин і просто довгозерний полірований рис.
басматі
Басматі - найдорожчий сорт рису, оскільки його зерна найдовші в світі (довжина зерна становить 8-10 мм). Більш того, вони мають здатність збільшуватися в довжину при варінні в кілька разів (до 1,5-2 см). Чим більше збільшується зерно - тим дорожче рис. Найдорожчі сорти басматі - індійські. За ним слідують пакистанські сорти басматі (Кернел і супер-Кернел). По суті, тільки рис, вирощений в Індії і Пакистані має право називатися «басматі». Спроби виростити схожі види рису в США і Росії тривають, однак їх не можна визнати вдалими: міжнародне право забороняє сортам рису з цих країн називатися «басматі». Що ще можна сказати про індійський і пакистанський рис басматі? Чим вони відрізняються один від одного? І ті, і інші - ніжні і дуже ароматні сорти рису. І індійський, і пакистанський рис басматі ідеально підходить для приготування блюд з рису: плову, бір'яні або просто рису з каррі. Однак в чистому вигляді (без масла і соусів) рис басматі, швидше за все, здасться вам сухуватим: сухий клімат Індії і Пакистану просто не дозволяє вирощувати вологий рис. Основні ж відмінності індійського і пакистанського рису басматі полягають, як не банально, в довжині зерен: індійський басматі трохи довше, а тому - дорожче.
жасмин
Його ще називають тайським ароматним рисом або «азіатським рисом» (оскільки вирощують рис Жасмин і в Таїланді, і у В'єтнамі, і в Камбоджі, і в інших країнах Південно-Східної Азії). У китайській кухні теж, до речі, вважають за краще рис Жасмин. А все тому, що він, на відміну від басматі, більш вологий і зовсім не сухий. Його можна їсти замість хліба - хоч з соусом, хоч без оного. Рис Жасмин все одно буде радувати вас своєю м'якою текстурою і яскравим, вираженим ароматом.
Звичайний довгозерний пропарений і шліфований рис - це той продукт, який зустрічається практично в будь-якому супермаркеті. Особливими перевагами цей рис не має - за винятком хіба що помірної ціни. Среднезерний рис вирощують в США. Це сорт Каліфорнія (Калроуз) і південно-американський рис з Пуерто Ріко.
круглозерний рис
Це безліч різних сортів рису. Наприклад, до Круглозерний відноситься і наш рис Кубань, і сорт Арбор (італійський рис, що ідеально підходить для приготування різотто). Останній, до речі, ще називається Віалоне або Карнаролі. Зерна цього сорту вбирають води в п'ять разів більше своєї ваги і під час теплової обробки виділяють клітковину (глютен, клейковину), завдяки якій блюда, піготовленние з рису сорту Арбор набувають кремову текстуру.
Схожий по виду сорт рису - Валенсія або Паелья. Він використовується для приготування однойменного страви з морепродуктами або м'ясом. На відміну від Ризотто цей сорт рису не такий крохмалистий, а тому не надає стравам настільки ж кремову текстуру. Зате клейку текстуру надає стравам рис сорту Нішікі, який вирощується зовсім на іншому краю світу - в Японії. Це кращий сорт рису для приготування суші. Як і Арбор, японський рис - дуже клейкий, з круглими зернятками довжиною всього 4-5 мм (зерно сорту Арбор має 6-7 мм в довжину).
Існують ще сорти рису, які вирощуються тільки в окремих регіонах світу і в дуже невеликій кількості. Наприклад, червоний рис сорту Камарк, який росте тільки на півдні Франції. Або червоно-бурий рис девзіра, який росте в основному в Ферганській долині і ідеально підходить для приготування узбецького плову. Або клейкий тайський рис - особливий сорт, який росте в Таїланді і В'єтнамі. Він відрізняється особливою жорсткістю, підвищеним вмістом глютену і використовується в основному для приготування десертів (примітно, що цей рис ніколи не розварюється до кінця і завжди має характерну хрустінку, як ніби він залишається напівсирим). А ось дикий або коричневий рис не є окремими сортами. Дикий рис взагалі по суті не рахується рисом, оскільки виростає як бур'ян на полях, повністю вкритих водою. Бурий ж рис - це будь-які види і сорти рису, тільки нешліфовані. Серед шанувальників здорового харчування існує переконання, що неочищений бурий рис набагато корисніше очищеного. Науково це недоведені, проте очевидно, що при очищенні рис втрачає ряд корисних властивостей і речовин, що містяться в шкірці (наприклад, магній і селен).
користь рису
Втім, навіть шліфований рис дуже корисний. Цілющі властивості рису відомі з незапам'ятних часів і продовжують досліджуватися і до цього дня. Наприклад, норвезькі вчені нещодавно довели, що рис заспокоює психіку і надає впевненість у власних силах. А ось канадські вчені рекомендують рис як вірний засіб для ... зміцнення шлюбу! Адже любовні емоції в значно мірою мають хімічну природу, нагадують дослідники. Зокрема, напруження пристрасті залежить від речовини фенілетіламіна. Згодом оргнізму звикає до його рівня - і бурхливим емоціям приходить кінець. А часте вживання рису дозволяє відтягнути момент «звикання» в елементу пристрасті. Американські ж медики також рекомендують їсти рис частіше. Але в основному, чоловікам. Чому? Виявляється, чоловіки сильніше жінок схильні до стресів, бо вони схильні накопичувати все в собі, а не виплакував емоції. Результат: інфаркти, інсульти та інші неприємності. Ось тут-то на допомогу і приходить рис - він упокаівает психіку, знімає напругу, нормалізує обмінні процеси. Загалом, є рис показано абсолютно всім і з будь-якого приводу: його невеликі зернята допоможуть впорається з безліччю проблем і хвороб!
Як правильно варити рис
"Правильна" варіння рису, звичайно, безпосередньо залежить від того, для чого ви плануєте використовувати його ароматні зернятка, а також від кулінарних традицій різних країн. Наприклад, для того, щоб зварити розсипчастий рис, можна скористатися кількома простими прийомами.
- Обов'язкове попереднє замочування! Навіть рис басматі і жасмин містять клітковину, яка змушує зернятка рису злипатися при варінні. Замочування сирого рису протягом години з наступним промиванням 4-5 разів дозволяє максимально "вимити" клейку речовину з рису.
- Варити рис потрібно на сильному вогні до закипання. Потім слід зменшити вогонь і щільно-щільно закрити кришку каструлі. Краще навіть покласти під кришку шматок фольги, щоб повністю перекрити вихід пара з каструлі. Води, природно, повинно бути по мінімуму: інакше вона просто не википить. Вода повинна тільки трохи прикривати рис. Варити рис таким способом потрібно не менше 30 хв.
- Якщо немає часу замочувати рис, його можна просто промити кілька разів. Потім довести до кипіння, зняти з вогню і відкинути на друшляк. Облити холодною водою, після чого знову поставити варитися під закритою кришкою.
- Також рис можна попередньо обсмажити на маслі. Це також зменшить кількість клітковини в зернах.
Рис для різотто вариться зовсім інакше. Для цієї страви рис прийнято попередньо обсмажувати в глибокій сковороді, після чого додавати туди ж води і варити на повільному вогні без кришки, періодично підливаючи воду. Такий спосіб дозволяє, навпаки, зберегти клітковину і забезпечує необхідну для різотто кремовим страви.
Рис для суші також потрібно промити перед варінням 4-5 разів. Для цієї страви рис потрібно варити в невеликій кількості води на сильному вогні, постійно помішуючи, до закипання. Після чого вогонь слід зменшити і закрити рис кришкою. Через 8 хв. перевірити: якщо вода википіла, а зерна рису збільшилися, значить - рис для суші готовий.
Звичайно, є й інші способи приготування рису: наприклад, рису для плову, рису для паельї, клейкого рису для десертів (останній і зовсім потрібно варити тільки в пароварці, а перед цим вимочувати не менше доби). Перерахувати їх всі просто неможливо-тим більше, що багато хто постійно кулінари придумують і створюють власні способи приготування рису.
Що приготувати з рису
Однак, як би ми його не готували, страви з ним незмінно виходять корисними і дивно смачними! Спробуйте порадувати себе і своїх близьких одним або декількома з цих рецептів страв з рису:
Також Ви можете виявити масу інших рецептів з рисом, зайшовши в картки наступних товарів: рис басматі , рис Жамін , клейкий рис .
Хто ж перший почав вирощувати її?Як це сталося?
Що ще можна сказати про індійський і пакистанський рис басматі?
Чим вони відрізняються один від одного?
Чому?