Привіт, дорогі читачі!
Сьогодні, як я і обіцяла, починаю публікацію циклу статей про страви під час посту.
Обов'язкові умови для приготування пісної їжі можна подивитися >> тут <<
А сьогодні я розповім як приготувати квасоля. правільно.В Грузії це блюдо називається лобіо - це одне з найбільш часто вживаних серед пісних страв. Хоча квасоля і без того нерідко можна зустріти майже в кожній родині. Напевно це пов'язано з тим, що квасоля вирощують в Грузії майже повсюдно, а урожай збирають двічі. Цікаво й те, що ця рослина любить підніматися вгору по опорі, а тому його часто висаджують в виноградниках, де воно прагне до сонця, чіпляючись за лозу.
А ще цікавіше те, що лобіо готували в Грузії набагато раніше, ніж іспанці завезли квасоля з Мексики .
І основою для цього блюда служив долихос або гіацинтовий боб, лобіі. Отже блюдо лобіо, яке зараз готують з квасолі, та й саму квасолю в Грузії саме так і називають. Доліхос і зараз вирощується і схожий на звичайну червону квасолю, тільки розмір бобу набагато менше, втім цю культуру в чистому вигляді важко зустріти, в основному, це гібриди.
Сьогодні я опублікую рецепт:
Зерна квасолі потрібно перебрати і краще замочити заздалегідь, щоб потім скоротити час варіння.
Ставимо квасоля вариться, щоб прискорити процес, періодично можна додавати по півсклянки холодної води. А першу воду, після закипання краще злити і знову залити гарячою водою, варити на повільному вогні під кришкою. Я для цього використовую скороварку. Солити тільки після того, як квасоля звариться.
Коли квасолини стануть м'якими їх потрібно розім'яти, щоб блюдо нагадувало кашу. Пюре з квасолі може бути неоднорідним, тобто там можуть траплятися й цілі і розім'яті боби.
Чистимо пару цибулин, дрібно ріжемо і обсмажуємо на олії, додаємо в лобіо.
З прянощів додають коріандр і чабер, а по-грузинськи - кондарі, приблизно по половині чайної ложки. Коли квасоля покипит хвилин п'ять також чистимо і подрібнюємо ножем 2-3 штуки чесночінкі і підлогу стручки гострого перчика. Якщо немає свіжого перцю, то можна додати червоний мелений перець. Блюдо повинне вийти на кшталт густого супу-пюре. Також при приготуванні квасолі туди можна додати аджику, пару ложок томатної пасти.
Деякі господині додають трохи винного оцту, але я зазвичай цього не роблю.
А ще при варінні лобіо до того як його потовкти можна покласти трохи «тклапі» - це висушений на тонкий лист з вичавок сливи, аличі або соусу з ткемалі «квацарахі».
А в самому кінці подрібнену зелень кінзи і материнки.
Продукти для лобіо:
- квасоля червона суха - 500 г,
- цибуля ріпчаста - 2 -3 шт.,
- масло пісне - 50 мл,
- часник - 3 -4 зубчики,
- зелень кінзи -5-6 гілочок,
- зелень чабера (кондарі) - 4-5 гілочок,
- прянощі - кондарі і коріандр по 1/2 ч.л.,
- оцет вінний- 1-2 ст.л.,
- гострий червоний перець - 1/2 стручка.,
- сіль за смаком.
Отже перша страва в пост, як приготувати квасоля по-грузинськи ви вже знаєте. Подають лобіо з солоним або маринованим перцем, солоними зеленими помідорами чи капустою солоної по-гурійськи. Гарним доповненням буде стаканчик домашнього вина Ркацителі.