- Нарочанскій край
- Історія національного парку "Нарочанскій"
- Національний парк "Нарочанскій" сьогодні
- Природний комплекс "Блакитні озера"
- Парк рідкісних рослин
- дендрологічний сад
- Як дістатися і де зупинитися
- Пам'ятки Нарочанскій краю
Нарочанскій край - унікальна природна скарбниця і найбільший курортний регіон Білорусі. Мальовничі пейзажі, чисті озера і річки, цілющі мінеральні джерела приваблюють сюди гостей з усього світу.
Національний парк "Нарочанскій" розташований на північному заході країни і є частиною Білоруського Поозерья.
Нарочанскій край
Нарочанскій край відомий своїми природними різноманітністю і особливим ландшафтом, який утворився при відступі Валдайського льодовика близько 15-20 тисяч років тому. Саме тоді виникли знамениті Нарочанскій озера.
Водойми займають приблизно п'яту частину парку і відносяться до басейнів Німану і Західної Двіни. Тут же протікають річки Страча, Нарочанка, Узлянка, Свіріца.
У межах національного парку розташовано 43 озера, в тому числі 4 групи: Нарочанскій, Мядельская, Болдукская і Свірська. Перлини краю - найбільше озеро Білорусі Нароч (площа 79,6 км), Мястро, Баторіно.
Близько 48% території парку покрито сосновими борами і березовими гаями. Флора відрізняється різноманіттям мохів, лишайників, грибів, водоростей.
Тут налічується більше 1400 видів вищих рослин, з них 114 занесені до Червоної книги Білорусі, в тому числі найкрасивіша білоруська орхідея - венерин черевичок.
Фауну представляють 314 видів хребетних тварин: європейський благородний олень, дикий кабан, лось, косуля, єнотовидний собака, борсук, куниця, норка, видра, бобер, ондатра ...
Завдяки великій кількості водойм і боліт тут мешкають 218 видів птахів, серед них понад 51 з Червоної книги Білорусі: велика бугай, скопа, сірий журавель ...
У Нарочанскій озерах і річках водиться близько 35 видів риб: щука, плітка, окунь, лящ, карась, густера, йорж ..
Історія національного парку "Нарочанскій"
З давніх часів околиці Нарочи залучали красою і багатством природи любителів відпочинку, полювання та риболовлі, дослідників і мандрівників.
На початку ХХ століття на березі озера були побудовані приватні вілли, ресторан, яхт-клуб, пристань для парусних човнів, тут курсували дачні поїзда.
У 1946 році в ході першої наукової експедиції були виявлені джерела мінеральних вод і лікувальні грязі (сапропелі) в озерах Кузьмічі, Швакшти і Дягілі. Це стало підставою для створення кліматобальнеологічного курорту.
В кінці 50-х років почалося активне будівництво туристичних баз і будинків відпочинку на узбережжі Нарочи. Уже в 1963 році відкрився санаторій "Нарочь" , Пізніше - будинок відпочинку "Нарочь", дитячий оздоровчий табір "Зубренок" ...
У 60-70-ті роки на території Нарочанскій регіону виникла найбільша курортно-оздоровча зона країни.
Національний парк "Нарочанскій" був утворений в 1999 році для збереження ландшафтів, біологічного різноманіття та генетичного фонду рослинного і тваринного світу.
Національний парк "Нарочанскій" сьогодні
Територія парку займає понад 87 тисяч гектарів, і крім заповідних угідь (8,4%) включає санаторно-курортну, господарську зони. Протяжність парку з півночі на південь - 34 км, із заходу на схід - 59 км.
У парку - 36 пам'яток природи республіканського і місцевого значення. Тут розміщуються особливо цінні природні комплекси. Це заказники:
"Блакитні озера" (ландшафтний)
"Черемшіци" і "Швакшти" (гідрологічні)
"Півострів Черевки" (геологічний)
"Некасецкій", "Рудакова", "Пасинки" (біологічні)
На території парку розташована найбільша курортна зона Білорусі, яка об'єднує 11 санаторіїв і оздоровчих центрів. Сьогодні вона активно перетворюється завдяки реалізації державної програми .
У національному парку для туристів розроблено близько 30 екскурсійних маршрутів, організовуються багатоденні піші, велосипедні та водні походи. На узбережжях 9 озер обладнано 16 туристичних стоянок.
Крім того, влітку можна здійснити подорож на вертольоті і побачити найкрасивіші місця з висоти пташиного польоту. Також в парку організуються мисливські і рибальські тури, підводне полювання, дайвінг.
На території парку прокладені цікаві екологічні маршрути:
Природний комплекс "Блакитні озера"
"Блакитні озера" - унікальний холмисто-озерний природний комплекс: його льодовиковий рельєф утворився десятки тисяч років тому. Флора налічує понад 500 видів рослин, з них близько 30 - з Червоної книги Білорусі. У 2005 році природний комплекс отримав статус ключової ботанічної території.
Особливий інтерес представляє Болдукская озерна група, що об'єднує понад 10 водойм. Озеро Балдук - одне з найглибших в Білорусі (понад 46 м). Також тут знаходиться другий за величиною і силі в Білорусі Болтікскій джерело.
Парк рідкісних рослин
На території геологічної пам'ятки природи "Півострів Черевки" розташований Парк рідкісних рослин, в якому ростуть понад 10 рідкісних видів з Червоної книги Білорусі і охоронюваних в Європі.
дендрологічний сад
У 2002 році на берегах озер Нароч і Мястро створений дендрологічний сад імені С.А. Гомзи, де представлена дивовижна колекція з близько 400 порід дерев, чагарників, трав. Тут же знаходиться Музей лісу, де можна поспостерігати за життям дерева на різних етапах розвитку.
Як дістатися і де зупинитися
Національний парк "Нарочанскій" розташований на території Мядельского і частково Вілейського районів Мінської області , Поставського району Вітебської області і Сморгонського району Гродненській області .
Адміністративний центр - курортне селище Нарочь (Мядельський район). Відстань від Мінська - 160 км, від Вітебська - 280 км, від Гродно - 350 км.
Зручніше добиратися на автомобілі, ознайомившись з картою і вибравши траси в напрямку Мядель. Дорога з Мінська до найбільшого озера Білорусі займає близько 2 годин (Р58, Р28).
З Мінська від автовокзалу Центральний курсують автобуси і маршрутні таксі. Найбільш придатними є маршрути Мінськ - к.п. Нарочь, Мінськ - Мядель.
Туристи можуть зупинитися в комфортабельному готельному комплексі "Нарочь", готелі і котеджах автокемпінгу "Нарочь" (12 км від селища). Крім того, до послуг постояльців:
база відпочинку "Проньки"
готельний комплекс "Швакшти"
гостьові будинки і котеджі
агросадиби
Пам'ятки Нарочанскій краю
На території краю зберігаються пам'ятники білоруської історії та культури, в тому числі 10 курганних поховань, 20 городищ і поселень людини.
Нарочанскій земля славиться християнськими святинями і чудовими храмами, старовинними садибами.
У селі Нарочь можна побачити Іллінську церкву (ХІХ ст.), Костел Святого апостола Андрія (поч. ХХ ст.), Відомий старовинним органом (1902), пам'ятником Івану Павлу II (2008).
У селі Будслав знаходиться найбільший католицький храм Білорусі - костел Успіння Божої Матері. У ньому зберігається одна з найбільш шанованих реліквій - чудотворна Будславская ікона Божої Матері, яку в 1598 році мінський воєвода Ян Пац отримав з рук Папи Римського Климента III. У 1613-му ікона була подарована Будславскому монастирю бернардинів.
Урочистості в честь 400-річчя обрітення святині в 2013 році зібрали близько 45 тисяч паломників з усього світу.
Серед інших визначних пам'яток:
костел Святої Трійці і руїни монастиря кармелітів (д. Засвірь)
костел Успіння Пресвятої Діви Марії (д. Константиново)
костел Святого Миколая (г.п. Свір)
костел Божої Матері (д. Шеметове)
костел Матері Божої Шкаплерной в Мядель
Мядельская Кальварія
городище Мядельского замку
садиби в селах Комарово, Ольшево, Шеметове