- До яких країн Європейського Союзу українцям не потрібна віза
- Як довго при безвізе можна залишатися в ЄС
- Які документи потрібні для безвізової поїздки в Європу
- Як отримати біометричний закордонний паспорт в Україні в 2017 році
- Чи всі українці можуть скористатися безвізовим режимом для поїздок до Європи
- Скільки потрібно брати грошей для поїздки в ЄС
- Безвізовий режим для дітей: правила подорожі по Європі
- У яких випадках не потрібно отримувати дозвіл батька (матері) на вивезення дитини за кордон?
- Особливості безвізових поїздок в ЄС на машині
- Які вимоги пред'являються до авто для поїздки в Європу
- Отже, що ж обов'язково має бути в автомобілі для подорожі по ЄС?
Епопея з безвізовим режимом для українців тривала кілька років і ось, нарешті, все вирішилося. 6 квітня 2017 року Європарламент проголосував за скасування візового режиму для України, а 11.05.2017 Рада Європи прийняла остаточне рішення про надання українцям права відвідувати Євросоюз і Шенгенську зону без віз.
Як буде працювати на практиці безвізовий режим з Європейським Союзом? Яким чином буде проходити процедура в'їзду в країни Шенгенської зони? Які знадобляться документи для поїздки в ЄС? З якої причини можуть відмовити в перетині кордону Євросоюзу?
До яких країн Європейського Союзу українцям не потрібна віза
Безвізовий режим з Євросоюзом дає право українцям вільно пересуватися по території Шенгенської зони, в цілому - 30 держав. Таким чином, список (перелік) країн, з якими Україна має безвіз наступний:
- 22 країни-члена Європейського Союзу (за винятком Великобританії та Ірландії)
- 4 країни Шенгену, що не входять в ЄС (Швейцарія, Ісландія, Норвегія, Ліхтенштейн)
- 4 країни-кандидата на приєднання до Шенгену ( Кіпр , Румунія, Болгарія, Хорватія)
Список країн Шенгену, з якими у України безвізовий режим
Країни-члени Шенгенської зони, що не входять в ЄС
Країни-члени Шенгенської зони, що входять до Європейського Союзу
Країни-кандидати, що не приєднані до Шенгенської зони
Ісландія
Австрія
Мальта
Болгарія
Бельгія
Нідерланди
Угорщина
Польща
Ліхтенштейн
Німеччина
Португалія
Кіпр
Греція
Словаччина
Данія
Словенія
Норвегія
Іспанія
Фінляндія
Румунія
Італія
Франція
Швейцарія
Латвія
Чехія
Хорватія
Литва
Швеція
Люксембург
Естонія
Як довго при безвізе можна залишатися в ЄС
Безвізові поїздки в зону Шенгену і країни ЄС мають на увазі короткострокові подорожі. Наприклад, можна приїхати в якості туриста, зустрітися з друзями або відвідати родичів. Відвідати культурні або спортивні заходи, провести бізнес зустрічі. Крім того, скасування візового режиму полегшує життя українцям, які планують пройти медичне лікування, короткострокове навчання або тренінги. Термін перебування на території Євросоюзу обмежений 3 місяцями (90 днів) протягом півроку. При цьому слід враховувати такі нюанси:
- датою в'їзду вважається перший день перебування на території Шенгену
- датою виїзду вважається останній день перебування в Шенгенській зоні
- 180-денний контрольний період не фіксований і залежить від дати в'їзду і виїзду з ЄС
- відсутність в зоні Шенгену протягом безперервного 90-денного періоду дає право на нове безвізове перебування в ЄС на термін до 90 днів
Слід зазначити, що періоди попереднього перебування, дозволені по виду на проживання або довгострокову візу типу «C» і «D», не враховуються при розрахунку терміну безвізового перебування.
Незважаючи на те, що безвізовий режим для українців передбачає дозвіл на в'їзд в 4 країни ЄС, що не входять до Шенгенської зони (Болгарія, Кіпр, Румунія і Хорватія), термін перебування в цих державах не буде врахований при підрахунку періоду в 90 днів. Це обумовлено тим, що дані країни не входять в Шенгенську зону і правило 90/180 працює для кожної держави окремо. Можна пробути 90 днів в Хорватії, потім - 90 днів в Румунії, звідти поїхати на 90 днів у Зону Шенгену - і це не буде порушенням, оскільки враховуватися будуть тільки «шенгенські» поїздки.
Разом з тим, відповідно до правил перебування в ЄС, період перебування на території Ліхтенштейну, Швейцарії, Ісландії та Норвегії (дані держави не відносяться до Євросоюзу, але входять в Шенген) враховується при визначенні сумарної кількості днів перебування в ЄС.
Ще одним важливим моментом є те, що безвізовий режим не дає права на проживання, працевлаштування та навчання в Європі. Для цих цілей, як і раніше, необхідно оформляти відповідну візу - робочу, ділову (бізнес), студентську, або посвідку на проживання.
Які документи потрібні для безвізової поїздки в Європу
Відповідно до «Шенгенською прикордонним кодексом» (Schengen border code) єдиним обов'язковим документом для безвізового відвідування країн Євросоюзу є біометричний закордонний паспорт . Втім, це зовсім не означає, що європейські прикордонники не запитають про цілі поїздки і не зажадають від вас додаткових документів, а саме:
- доказ платоспроможності - готівкова валюта (в розрахунку 45-50 доларів на добу), виписка з банківського рахунку, дорожні чеки або кредитні картки
- документи, що підтверджують мету поїздки
- поліс медичного страхування (рекомендується)
- зворотний квиток (для підтвердження планів повернутися в Україну)
- лист-запрошення від приймаючої сторони або підтвердження броні на проживання
- поліс страхування цивільної відповідальності (у разі подорожі по Європі на авто)
В цілому, прикордонні правила після початку дії для України безвіза залишаються колишніми. Економія грошей і часу в зв'язку з відсутністю необхідності отримувати шенгенську візу буде, але в документальному плані мало що зміниться. Як вже говорилося раніше, прикордонники практично завжди цікавляться метою візиту і при найменших підозрах на ваш рахунок просять показати відповідні паперові або електронні документи.
Оскільки привід для подорожі може бути різним, то і перелік документів, про які може запитати прикордонник при проходженні контролю, відрізняється. Так, згідно з додатком №1 до Шенгенської прикордонного кодексу, документальним підтвердженням мети візиту є:
для ділових поїздок (бізнес-відрядження):
- запрошення від фірми (організації, партнерів) для відвідування зборів, конференцій або заходів, пов'язаних з торгівлею, промисловістю або роботою
- інші документи, що вказують на наявність торговельними або діловими (робочих) відносин
- вхідні квитки на ярмарки, виставка і конгреси
для поїздок з метою навчання:
- свідоцтво про зарахування до навчального інститут з метою проходження теоретичних курсів або професійних тренінгів
- студентські квитки або навчальні сертифікати для відвіданих курсів
для туризму або приватних поїздок:
- запрошення від господаря житла, якщо плануєте зупинитися у родичів (друзів)
- бронювання проживання (готель, хостел)
- зворотний квиток в Україну
- план (маршрут) поїздки
для поїздок на політичні, наукові, культурні, спортивні або релігійні заходи:
- запрошення, вхідні квитки, заявки або програми, де можливо вказується назва організації, яка приймає і термін перебування
- будь-який інший відповідний документ, який вказує мету відвідування
Як отримати біометричний закордонний паспорт в Україні в 2017 році
Для оформлення та отримання біометричного закордонного паспорта необхідно звернутися в підрозділ Державної міграційної служби. При собі необхідно мати оригінал і копію громадянського паспорта або свідоцтво про народження (для дитячого закордонного паспорта), ІПН і анкету-заяву, а також діючий закордонний паспорт (якщо такий є).
Чи всі українці можуть скористатися безвізовим режимом для поїздок до Європи
Скористатися безвізом для відвідування країн Євросоюзу можна при дотриманні п'яти основних вимог, передбачених Шенгенською прикордонним кодексом:
- мати на руках біометричний паспорт громадянина України для виїзду за кордон
- не перебувати в переліку осіб, яким заборонений в'їзд на територію Європейського Союзу
- же не бути загрозою для громадського порядку, безпеки та міжнародних відносин
- обґрунтувати мету і умови свого перебування на території ЄС (наприклад, туризм )
- розташовувати достатніми коштами для перебування в ЄС та повернення в Україну або ж мати можливість отримати їх законним шляхом
Скільки потрібно брати грошей для поїздки в ЄС
Не має значення їдете ви в Польщу, Чехію, Німеччину, Італію або будь-яку іншу країну Європейського Союзу, обов'язковою умовою для в'їзду в Шенгенську зону є наявність достатньої кількості грошових коштів на час запланованого перебування і для повернення додому або для транзиту в іншу країну.
У зв'язку з цим у багатьох мандрівників виникає цілком закономірне питання: «Достатня кількість грошей на поїздку до Євросоюзу - це скільки?». Розрахунок необхідної суми на один день перебування в тій чи іншій країні прийнято проводити виходячи з усередненого показника в розмірі 45 євро на людину. Однак, відповідно до статті 5 (3) Шенгенської прикордонного кодексу, грошові кошти повинні розраховуватися в залежності від кількості днів, цілі перебування і середніх цін на харчування і проживання в конкретній країні.
Втім, з будь-якого правила є винятки. Так, наприклад, для короткої поїздки в Польщу (не більше 3 днів) досить мати при собі 300 злотих (приблизно 2 тис. Грн.) Або еквівалент цієї суми в іноземній валюті. Для перебування на території Республіки Польща більше трьох днів іноземцю необхідно мати фінансові ресурси в розмірі не менше 100 злотих на добу.
Безвізовий режим для дітей: правила подорожі по Європі
Подорожі з дітьми по Європі при безвізе мають ряд особливостей. В першу чергу, мова йде про виготовлення дитині біометричного закордонного паспорта. Так, відповідно до правил безвізового режиму з ЄС, кожен подорожуючий, незалежно від віку, повинен мати свій особистий біометричний закордонний паспорт.
При безвізе діти не зможуть в'їжджати в країни Євросоюзу за паспортами батьків. Більш того, з 01.04.2018 року прикордонна служба України перестане випускати за кордон дітей за рідною закордонному паспорту, навіть в сусідні безвізові країни.
Діти, які досягли 16 років, мають право подорожувати по Європі без віз самостійно, нарівні з дорослими. До шістнадцятиріччя виїзд дитини за кордон, як при візовому, так і безвізовий режим здійснюється в супроводі:
- обох батьків дитини
- одного з батьків - з письмової згоди другого
- довірених осіб - за дорученням від батька і матері
Таким чином, другим ключовим моментів в безвізові поїздки по країнах ЄС з дітьми є збережена необхідність отримання нотаріального дозволу другого батька. Без довіреності від тата (мами) на виїзд дитини за кордон у супроводі одного з батьків покинути межі України не вийде.
У яких випадках не потрібно отримувати дозвіл батька (матері) на вивезення дитини за кордон?
Згода тата і / або мами на вивезення дітей за межі України не потрібно, якщо:
- другий з батьків помер або визнаний безвісно відсутнім
- батько (мати) є іноземцем або особою без громадянства
- другий батько позбавлений батьківських прав або визнаний недієздатним
- в свідоцтві про народження дитини запис про батька зроблено зі слів матері
- є рішення суду про надання дозволу на вивезення дитини з України
- дитина виїжджає на ПМЖ в іншу державу (при наявності відповідної відмітки)
Особливості безвізових поїздок в ЄС на машині
Поїздка в Європу на автомобілі з України давно вже не є чимось екстраординарним, а скасування візового режиму з країнами Євросоюзу тільки підвищить популярність автопутешествий. Плануючи закордонну поїздку на машині, автомобілісту слід пам'ятати, що для благополучного перетину кордону України з ЄС треба дотримати ряд процедур і виконати деякі умови.
Які вимоги пред'являються до авто для поїздки в Європу
Одним з головних вимог при в'їзді до країн Європейського Союзу є технічна справність автомобіля. Тому, збираючись їхати в Європу на машині, слід заздалегідь підготувати транспортний засіб: усунути всі неполадки, перевірити стан шин, скла і фар.
Крім того, не варто забувати про обов'язкове аварійному комплекті, оскільки за відсутності однієї з комплектуючих може загрожувати значний штраф.
Отже, що ж обов'язково має бути в автомобілі для подорожі по ЄС?
- вогнегасник і аптечка
- запасне колесо і домкрат
- буксирувальний трос і аварійний знак
- жилет зі світловідбиваючими вставками
- розпізнавальний знак держави - UA
Відповідно до Конвенції про дорожній рух тонування вітрового і передніх бокових стекол в Європі заборонена. Крім того, вкрай важливо щоб шини відповідали сезону - на це європейські прикордонники звертають пильну увагу. У Польщі, наприклад, не можна їздити на шиповану гуму, а в скандинавських країнах навпаки - пересуватися по зимових дорогах можна тільки на таких шинах. Подібних нюансів досить багато, тому заздалегідь ознайомтеся з вимогами країн Шенгену, які плануєте відвідати.
Версія для друку Як буде працювати на практиці безвізовий режим з Європейським Союзом?Яким чином буде проходити процедура в'їзду в країни Шенгенської зони?
Які знадобляться документи для поїздки в ЄС?
З якої причини можуть відмовити в перетині кордону Євросоюзу?
У зв'язку з цим у багатьох мандрівників виникає цілком закономірне питання: «Достатня кількість грошей на поїздку до Євросоюзу - це скільки?
У яких випадках не потрібно отримувати дозвіл батька (матері) на вивезення дитини за кордон?
Отже, що ж обов'язково має бути в автомобілі для подорожі по ЄС?