Взагалі, з Егейським і Середземним морями в Туреччині спостерігаються певні проблеми. Чи не з точки зору екології або чогось в цьому роді, а з точки зору вододілу. По крайней мере, в туристичних компаніях на питання про те, де в Туреччині закінчується Середземне море і починається Егейське, відповідають весь час по-різному. Одні кажуть, що в районі Олюденіза вже Егейське, інші стверджують, що Егейське починається не раніше Мармаріса, треті запевняють, що тільки від Бодрума йде Егейське, ніяк не раніше. А так як на узбережжі ніде не встановлена табличка "Егейське море", туроператори придумують, що хочуть.
Ми-то, як люди досвідчені, були в курсі, що офіційний вододіл Середземного і Егейського насправді простягається приблизно на шістдесят кілометрів, але, незважаючи на це, все-таки купилися на заклики туроператора скататися в район міста Дальян - мовляв, саме там знаходиться офіційна (за версією даного туроператора) межа Середземного і Егейського. І що ми маємо рідкісну можливість омити свої стегна відразу в двох морях. Або ще прикольніше - пірнути в Середземне, а виринути вже в Егейському.
Втім, крім кордону двох морів нам ще обіцяли поїздку на яхті, огляд древніх гробниць, знайомство з галапагоської черепахою, ловлю і поїдання крабів, цілющі грязі, що хвилюють сірчані ванни, красиве гірське озеро і одне пиво за рахунок закладу. Ось це пиво-то нас і вразило, а зовсім не Егейське море, тому ми і вирушили в Дальян ...
У Дальяне, як виявилося, основна частина чоловічого населення займається візництвом туристів на всяких човнах, моторках і катерочках. Вони свої суденця називають гучним словом "яхти", однак це не яхти. У кращому випадку - катерочкі. А зазвичай - щось на зразок дуже простих річкових трамваїв різних розмірів або просто великих човнів з мотором.
Човни біля берега
Наша "яхта" була приблизно така ж: довга плоскодонка з лавками вздовж усього борту, в задній частині якої розташовувалася "рубка" - стійка з кермом і рукояткою передач, яку капітан перемикав ногою, навалюючись на неї всім тілом. Втім, цими незграбними спорудами вони керують з великим мистецтвом і маневрують так спритно, що це навіть дивно.
Стародавні наскальні гробниці Лікійських царів розташовані буквально у самій стоянки цих гордих річкових суден - неподалік від стародавнього міста Каунос. Гробниці схожі на ті, які можна побачити в самій Лікії (я про це писав ), Але трохи відрізняються за стилем. У Лікії гробниці простіше, для будь-якого простого народу на зразок купців і воєначальників, а тут - поховання королів. Воно, до речі, і видно, виглядає це дуже вражаюче:
Наскальні гробниці Лікійських царів
Після цього ми попливли вниз по руслу річки Дальян до мору, зустрічатися з галапагоської черепахою (місцеве її назва - каретта-каретта). Виявляється, ці черепахи спеціально припливають з Галапагосов, щоб відкласти яйця на пляжі Ізтузу, який з одного боку омивається прісними водами річки Дальян, а з іншого - солоними водами суміші Середземного і Егейського морів. Черепахи ці занесені в Червону книгу, полювати на них заборонено під загрозою кримінального переслідування. Втім, місцевим жителям полювати на цих тварин абсолютно ні до чого - вони з живих черепах отримують цілком пристойні гроші. А саме - шляхом демонстрації черепах туристам на зразок нас.
Знайомство з черепахами - Гюзель, Алі або Ахмедом - входить в обов'язкову програму. Вам розкажуть про те, що черепахи - жахливо сором'язливі і з'являються на поверхні тільки завдяки таємничим пассам місцевих рибалок. І якщо ми хочемо побачити цих унікальних тварин, то повинні принести рибалкам якусь жертву - не обов'язково людську, а просто доларів десять-п'ятнадцять.
Дорога до моря досить мальовнича. У дельті річки в районі стоянки човнів ростуть високі очерети. Однак чим ближче просувається до моря, тим очерети стають менше, і десь через півгодини шляху зникають зовсім.
Шлях через очерети
Коли ми вже майже підпливли до моря, наш човен підрулила до одного з місцевих рибалок, навчених таїнства виклику Великий Черепахи. Капітан перестрибнув на човен рибалки і почав негайно з ним боротися вільною боротьбою, періодично збиваючи за борт всякі відра і сачки. Ймовірно, це була перша сходинка таїнства виклику. Після того як рибалка переміг (скажу відверто, капітан після цього сильно впав в наших очах), почався другий етап: рибалка дістав відро, почав зачерпувати їм воду і знову виливати її в річку, створюючи досить характерний шум.
Потім, виливши десь десяток відер, рибалка дістав з іншого відра дохлого краба, прив'язав його до волосіні і жбурнув у воду з гучним сплеском. Через хвилину дістав і знову кинув.
Приблизно на десятому кидку вода спінилася і здалася, як нам сказали, Гюзель - витончена леді-черепаха. Вона дійсно дуже великих розмірів.
спливна Гюзель
Гюзель нарізала кола навколо човна, а рибалка піднімав краба над водою, щоб дама виринула і дала себе розглянути у всій красі. Кілька разів це дійсно вдалося зробити.
Гюзель на тлі носа човна
Нам розповіли, що Алі і Ахмед - кілька великих розмірів плюс вони не соромляться вилазити з води, щоб з'їсти краба. Ну, точніше, спробувати з'їсти краба, тому що хитромудрий рибалка краба Гюзель так і не подарував, і вона марно висувала з води свою витончену голівку.
Гюзель у всій красі
Пару раз повз пропливали такі ж човни з туристами, і вони теж зупинялися, щоб помилуватися Гюзель, правда, вже за наш рахунок.
Після шоу з великою черепахою настав наступне шоу під назвою "Екзотична ловля блакитного краба і його урочисте поїдання". Шоу це придумали туроператори буквально пару років тому, і воно набуло великої популярності.
Проходило шоу наступним чином. Ми встали на якір в тихому місці зовсім недалеко від черепахові пляжу, де досить дрібно, а блакитні краби в достатку шастають по дну і копошаться в очеретах. Сама ловля проходила дуже просто. Капітан дістав кілька пластикових котушок з волосінню, гачком і грузилом. На гачок насаджувалося обдерте куряче крильце, після цього наживку потрібно було закидати на три - п'ять метрів і чекати, коли краб її схопить. Вода там абсолютно прозора, тому якщо немає вітру, то все дуже добре видно.
Приблизно через п'ять - десять хвилин краб вистачає крильце, після чого волосінь потрібно обережно тягти до човна: блакитний краб по природі жадібний і ні за що не відпустить крильце, якщо він його не обгриз.
Блакитний краб пливе назустріч своїй долі
Після цього краба залишається підчепити сачком, причому краб, опинившись в сачки, приходить в таке здивування, що крильце випускає сам без будь-яких насильницьких дій з вашого боку.
Краби виглядають дуже ефектно: у них дійсно помітний блакитний відлив на панцирі і лещатах, а кінчики колишній - червонуваті.
Спіймані краби в відрі
Краби на курку клювали добре - ми зловили штук десять за якихось сорок хвилин. Після цього відро з крабами відправили рибалкам - готувати, а нас повезли на той самий Черепаший пляж, інакше кажучи - завдяки торгівлі.
пляж Ізтузу
Пляж дуже великий і доглянутий: шезлонги з парасольками, кафешки, кабінки, туалети, навколо дуже чисто. Але видно, що це дуже відвідуване туристичне місце: поки ми там перебували, приїхало штук п'ять великих трамваїв з туристами. А адже це майже середина жовтня - вже практично не сезон. Уявляю, що там діється в липні-серпні. Втім, гіди сказали, що там діється - чистий мурашник.
Море для піщаного дна на подив чисте. Хоча і незвично дрібне: щоб зануритися, доводиться пройти десь метрів п'ятдесят - в Туреччині таке зустрічається нечасто.
Чистота кругом, зрозуміло, коштує грошей: за пару шезлонгів з парасолькою потрібно заплатити 7,5 ліри - приблизно 6 доларів, про що попереджає здоровенний плакат, що стоїть прямо навпроти пристані.
Проте наші туристи не готові платити такі величезні суми за зручності і шезлонги. Якраз поруч з нами сиділа пара російських туристів, і скандального виду тітка пояснювала місцевим "бусурманів", що вона не збирається платити такі дикі гроші за те, щоб пару годин посидіти на шезлонгах. Вони взагалі сидять тільки на одному, чистою російською пояснювала тітка хлопця, тінь він парасольки на них не падає, та й шезлонг вони займають не весь, а лише відсотків п'ятдесят. (Ось тут тітка явно збрехала, одна її неосяжна дупа займала відсотків сімдесят шезлонга.) Так що на тобі, хлопче, одну ліру, запропонувала тітка, і дуй звідси під три чорти.
Однак треба сказати, що турки з такими хітрозадимі тітками не сильно-то церемоняться. Зневірившись отримати гроші, хлопчина пішов і повернувся з охоронцем, який в плечах рази в два ширше, ніж тітчин корми. Він мовчки зняв тітку і її чоловіка з шезлонга, показав їм рукою на пісок - мовляв, ось тут можете сидіти абсолютно безкоштовно, ну і по-турецьки додав, що він їм не сильно радить знову залазити на шезлонг. По-дружньому не сильно радить. Тобто сильно не радить.
Охоронець, судячи з усього, мав неабияким даром переконання, тому що тітка з чоловіком, що не пискнувши, мовчки залягли на піску, і тільки хвилин через п'ятнадцять тітка оговталася настільки, що закотила чоловікові скандал - мовляв, чому він не розірвав цього нахабного охоронця вщент навпіл . З огляду на той факт, що її затюканий чоловік був тонше охоронця раз в десять, тітка йому ставила абсолютно нереальні завдання.
Через годинку за нами прийшов човен, і ми вирушили в бік до обіцяних джерел. По дорозі з'їли зварених крабів - виявилося, до речі, що вони дійсно дуже смачні. У Кекова нам на аналогічній човні пропонували варених крабів, так їх не тільки є - їх навіть нюхати не можна було. А тут - цілком смачно.
Після цього приїхали до місця наступного туристичного атракціону: грязевому і сірчистого джерел. Там схема відпрацьована до дрібниць. Спочатку натовп туристів завантажують в грязьовий джерело - виглядає він у такий спосіб.
грязьовий джерело
Глибина - по коліно. Дно вкрите рідким брудом, що народжує досить цікаві відчуття. Туристи лягають в цю калюжу і обдають себе брудом - прямо як свинки жарким літом. На всіх обличчях читається приблизно один і той же питання: "Цікаво, як це вони змусили мене займатися цим безглуздим справою за мої ж гроші?"
Після цього туристи вилазять, йдуть на розташовану в парі кроків невелику галявину, де під сонцем чекають, коли бруд висохне - в цьому, мовляв, вся суть. Видовище це настільки Психоделічне, що я навіть побоявся фотографувати - незміцнілі уми можуть злегка зрушити від подібних картин.
Далі вся натовп вирушає під душ - змивати бруд. Змити її не так-то просто, "душ" є хиленькие цівки води, що ллються з підвішених труб, так що процес цей виходить тривалий, і виглядає процедура досить забавно, особливо коли туристи розуміють, що бруд з трусів можна видалити тільки шляхом повного знімання оних.
Потім настає черга сірчистого джерела. Це невеликий, але зате глибокий басейн, наповнений теплою, майже гарячою водою. Так як джерело - сірчистий, пахне він, як відро з тухлими яйцями. Туристи туди завантажуються і намагаються зобразити на обличчі блаженство - наскільки можна насолоджуватися, лежачи у ванні з тухлими яйцями.
блаженство турист
У цьому басейні бажано знаходитися не більше п'ятнадцяти хвилин, а змивати цілющу сірчисту воду не дозволяють - мовляв, повинна вбратися. Якщо врахувати, що пахнути вона продовжує, в автобусі, повному сірчистих туристів, перебувати потім дуже приємно і корисно для здоров'я.
Полянка для висихання після грязьового джерела
Гіди, зрозуміло, розповідають замшілу легенду про старому плішивих верблюді, який спочатку випадково впав в грязьовий джерело, потім в сірчистий, після чого розцвів пишним цвітом, перетворився в молодого верблюда і став улюбленим верблюдом господаря. І господині теж, але вже з інших причин. Туристи із задоволенням ковтають цю інформацію, хоча за здоровим глуздом зрозуміло, що це повна нісенітниця, адже жоден з цих туристів після відвідування джерел так і не перетворився на молодого верблюда.
Ну і останнє розваги в цих краях - поїздка на прісне озеро, з якого витікає річка Дальян. Ми туди сплавав - і не пошкодували. Місце дійсно дуже красиве.
Дорога спочатку йде через очерети:
Дорога до озера
А потім виходить на широкі оперативні простори озера. Воно з усіх боків оточене горами, сіл навколо немає ніяких (інакше їх би довелося будувати на схилах гір), і бувають тут тільки рибалки.
озеро
З приводу озера у гідів чомусь немає ніяких легенд. Жодної. Не знаю, з чим це пов'язано, але нам не розповіли ні про красуню, яка плакала і ридала, в результаті чого і виник даний водойму, ні про страшний Бульдуруке, який, тікаючи від Махмуд-бати, вдарився об скелю так сильно, що вона вся перетворилася в воду, - нічого з цієї серії. Чому вони втрачають можливість повідомити туристам ці цінні відомості - не розумію.
Невеликий мис біля озера. Ну чим не Африка?
Ну і після відвідування озера екскурсія була закінчена. Зазвичай туристів ще завозять в магазин з килимами-дублянками - будь-які бажання за ваші гроші, - але ми цієї обов'язкової частини були позбавлені - просто тому, що, так як був уже кінець сезону і групи НЕ комплектувалися, довелося брати індивідуальну екскурсію. Це реально дороге задоволення (якщо їхати вдвох, то платиш раз в десять більше, ніж за звичайну екскурсію), проте має свої певні плюси: нікого не чекаєш, ні за ким не заїжджаєш, вся човен в твоєму розпорядженні, а головне - як клас відсутні сперечання з серії: "А давайте за Каврая на годину раніше з'їхав, я хочу дізнатися, в яку Каврая ціну ..."
Єдине, що здивувало в цьому індивідуальному варіанті, - необхідність ще й додатково всім давати чайові, причому чималі. Прикольно. Коли ти платиш 40 доларів за групову екскурсію - ніякі чайові ніхто нікому не дає. А коли їдеш за 400 доларів гордим індивідуалів - заплати рибалкам за заклики черепашки, за варіння крабів, дай капітану, водієві і гідові. В результаті ще близько 100 доларів йде на всякі чайові. Мені, загалом, не шкода, просто спостерігається деяка нелогічність. Хоча, з іншого боку, певна логіка присутня: вже якщо потрапляєш на гроші - попадай по повній програмі.
***
На всіх обличчях читається приблизно один і той же питання: "Цікаво, як це вони змусили мене займатися цим безглуздим справою за мої ж гроші?Ну чим не Африка?