На землі існує безліч так званих "блакитних дірок" (blue holes) - це природні свердловини в море або океані, дуже глибокі і мають систему пов'язаних підводних печер. Назва "блакитна" відбувається, по всій видимості, за аналогією з "чорної" в космосі. Блакитні діри розкидані по всьому світовому океану землі. Вони є в Єгипті, на Мальті, в Белізі і на Багамських островах, а також і в інших місцях.
Велика блакитна діра, Беліз.
Це ідеально кругла вирва з діаметром 305 м, що йде на глибину 120 м.
Велика Блакитна Діра - справжній шедевр світобудови. Це найбільша океанська западина у вигляді раковини. У стінах цього котловану розташовані величезні печери з неймовірного розміру вапняковими колонами (заввишки до 10 метрів).
Щоб зрозуміти, чому це природне утворення називається "блакитний" дірою погляньте на її фотографію. Таку назву їй дали через різкого розмежування темної і світлої води. Здається, що глибина в центрі чаші багатокілометрова, але насправді вона становить "всього" 120 м.
Супутниковий знімок Лайтхаус-Рифа, Велика блакитна діра розташована прямо по центру. Під час припливів на місці Блу-Хоулс утворюються справжні вири, що втягують в себе всі плаваюче на поверхні: водорості, дошки, човни. Нерідко в цьому виру гинуть люди. З настанням відпливу Блу-Хоулс починають викидати з себе потужні фонтани води, іноді містять різного роду сміття.
Такі незвичайні природні явища породили масу легенд. Наприклад, згідно з однією з них, в Блу-Хоулс мешкає монстр на ім'я Луска з пащею, повною гострих зубів, і з величезними щупальцями, якими він витягає жертви в своє лігво, потім пожирає їх і, наситившись, відригає то, що залишилося.
І як же можна було впевнено спростовувати всі ці чутки, коли загадкові «сині діри» залишалися недослідженими майже до кінця XX століття? Похмурі перекази і документально засвідчені випадки зникнення людей в районі Андроса змушували навіть найвідчайдушніших сміливців задуматися: а чи варто заради вивчення феномена ризикувати своїм життям?
Щоб розібратися в тому, що ж відбувається на Андросі, океанологам довелося залучити і аквалангістів, і геологів, і спелеологів, і географів. Зрештою, об'єднаними зусиллями фахівців вдалося з'ясувати наступне.
Велика блакитна діра розташована поблизу Белізу, в Центральній Америці, в 60 милях від материка розташована в центрі Лайтхаус-Рифа, атола у складі Белізського бар'єрного рифа, є найбільшою і приголомшуючою дірою. Поверхня дірки має форму ідеального кола діаметром 305 м, розташованого в центрі коралового рифу. Глибина в середині свердловини досягає 145 метрів. За деякими джерелом ця діра в Белізі є результатом постійного обвалу вапнякових печер сформувалася під час, коли був низький рівень моря в останній льодовиковий період.
Міліони років Блакитна діра була сухою печерою, в якій повільно формувалися сталактити і сталагміти. Після закінчення льодовикового періоду тисячі років тому рівень моря підвищився і покрив ці печери.
Блакитна діра стала відома завдяки французькому досліднику Жак-Іву Кусто, який включив її в список 10 кращих місць в світі для дайвінгу.
У 1972 році на своєму судні Каліпсо він виміряв глибину дірки і підтвердив теорію її утворення. Спустившись на одномісних субмаринах в дірку, учасники експедиції виявили масивні сталактити, деякі з яких розташовувалися під кутом 10 ° -13 ° до вертикалі, що вказувало на геологічний зсув і нахил лежачого нижче плато.
Незважаючи на важкодоступність місця (відстань від міста Беліз становить близько 96 км), Так як Велика блакитна діра - популярне місце для занурень серед туристів, сюди організовуються десятки різноманітних турів, в тому числі дайверські. Саме ця знаменита пам'ятка Белізу може здивувати навіть найдосвідченіших дайверів.
Щоб пірнати тут, потрібні особливі навички. Дайвери поринають тут на глибину до 135 футів, і досліджують підводний мір.Ниряльщікі можуть зустріти кілька цікавих видів риб, включаючи гігантського групера,
Крім природного походження діри деякі люди вважають, що насправді це величезний посудину, в якому стародавні щось зберігали. На користь цієї теорії вони наводять той факт, що стіни діри досить рівні для випадкового освіти. У тривимірному просторі її можна уявити як великий циліндр, який представляв якийсь резервуар.
Однак занурення на дно діри спростовує факт, що стіни могли бути побудовані людиною. На глибині близько 70 м. На заході чаші є входи в печери, заповнені водою. Ці печери з'єднуються один з одним неширокими переходами. В одній з печер були знайдені скелети 3 чоловік. Мабуть, це заплутали дайвери, які не змогли знайти вихід з печер.
Треба сказати, що для дайверів занурення в Велику блакитну дірку на глибину понад 30 м. Практично не цікаво. Це пов'язано з тим, що відсутність циркуляції води призвело до того, що через нестачу кисню життя на дні дуже мізерна і процвітає тільки на поверхні.
Велика блакитна діра - це одне з найдивовижніших місць для занурення в світі
Деякі фото: http: //vcetyt.at.ua/
Блакитна діра, Дахаб.
Ще одна знаменита блакитна діра знаходиться біля берегів Єгипту, приблизно 15 кілометрів по пустелі уздовж Синайського узбережжя на північ від Дахаба в Червоному морі. Ця діра знаменита в сумному сенсі. Вона також відоме як «Найнебезпечніше в світі місце для занурень» або «Кладовище дайверів».
Єгипетська блакитна діра - це щось на зразок конічного кратера в рифової породі діаметром близько 100 метрів, що починається прямо від берега і нагадує сильно звужується донизу стакан. У найглибшій точці глибина Дірки становить понад 100 метрів. Blue Hole має два виходи у відкрите море: густо зарослу кораловими садами прогин-сідловину на 7 метрах і циклопічних розмірів Арку, верхня межа зводу якої проходить на глибині приблизно 56 метрів.
Традиційний маршрут для дайверів-аматорів складається з занурення в Bells, переміщення уздовж стінки рифа і входження в Блакитну діру через верхній перешийок (на глибині 6-7 метрів). Пройшовши через Блакитну діру по хорді або уздовж стінки, можна вибратися з води за зручним дерев'яному містку. Сюди з Дахаба і не тільки щодня приїжджають десятки людей. В основному, щоб поплавати з маскою і трубкою. Спеціально для любителів подібного виду відпочинку тут тепер є пункт прокату і кафешки. І, звичайно, сюди як і раніше як неймовірної сили магнітом тягне техно-дайверів. Для них це місце стало культовим. Сюди приїжджають ставити рекорди або просто пірнати у власне задоволення.
Для рекреаційних дайверів сам «стакан» інтересу мало представляє - нечисленні корали місцями сильно пошкоджені, а риби не багато. Але що плавали і знають стверджують, що дрифт-дайв від знаходиться в 250 метрах від Blue Hole, уздовж зовнішньої стінки Blue Hole з виходом в сам «стакан». Це що запам'ятався найбільше підводний маршрут Дахаба.
Щоб почати таку підводну подорож доведеться з усім спорядженням пройти по стежці до місця занурення повз скелі з меморіальними табличками, на яких написані імена дайверів, безслідно зниклих в Блакитний дірі. Пірнають то тут багато, але спливають не всі. Є про що серйозно задуматися по дорозі до місця занурення.
Архітектура рифа дійсно унікальна. Величезна арка в стіні рифу, відокремленого овальної форми лагуною від відкритого моря, має злегка похилий в сторону моря звід, що спускається з 49 до 54 м. Низ арки - крутий схил. Він спускається з самого берега і біля входу в арку має глибину близько 90 м, біля виходу на зовнішню сторону рифа - 120 м глибини. Арка виконана в рифі товщиною 26 метрів - у її верху. Таке розташування робить її проходження екстремально небезпечним для дайверів, несертифікованих на такі глибини і не мають спеціального обладнання. Багато дайвери, в тому числі дуже досвідчені, були жорстоко покарані за легковажність при спробах таких, «без нічого», проходжень арки.
У чому причини - адже для багатьох досвідчених дайверів занурення на 50 з невеликим метрів не є чимось незвичайним? Давайте розберемося.
Арка орієнтована на північний схід. Отже, освітлена вона вкрай слабо. Вихід з арки на зовнішню сторону рифа знаходиться в тіні. Вхід в арку - вузький і глибокий жолоб, закритий з боків. Пряме сонячне світло глибше ніж на 20 метрів не потрапляє. Плюс глибина. Тому там завжди сутінки - навіть на зовнішній стороні рифа.
Дайв часто починається з занурення у внутрішній боку рифу. Благополучно досягнувши запланованої глибини, дайвер вже знаходиться в напівтемряві. Ось він бачить слабо світиться силует арки і починає плисти під склепінням на зовнішню сторону рифа. І тут його чекає серйозна перевірка навичок плавучості. Тому що в арці темно і контроль глибини по візуальним орієнтирам практично неможливий. Світиться Блакитна Діра для цього поки занадто далеко. Стіни арки - в повній темряві. У такі хвилини у людей, не готових до цих умов, може початися безконтрольний набір глибини. На глибинах понад 70 м вже не так темно, як під склепінням арки - туди потрапляє достатньо світла для того, щоб без ліхтаря і без підсвічування читати показання приладів. Навіть на глибині 100 м не так темно, як під самим склепінням.
Найпростіший маршрут занурення для технічних дайверів - увійти в воду з містків в лагуні, по поверхні доплисти до стіни рифа біля арки. Зануритися на глибину, відповідну кваліфікації. Дно у вигляді похилого схилу буде в цьому місці на глибині 90 м. У більшості випадків в лагуні на глибинах 60-80 м можна зустріти зграю собачезубих тунців (Dog-toothed tuna) в кількості від 4 до 12 шт. Після цього дайвери через арку виходять на зовнішню сторону рифа. Спливають з декомпресійними зупинками вздовж стіни рифа, на глибині 7 м через сідло повертаються в лагуну, де проходять залишок декомпресії.
Інший варіант маршруту - увійти в воду через ущелину «Bells» - Дзвіночки за кладовищем загиблих дайверів, опуститися на глибину 65 м і плисти, з рифом по праву руку. При цьому згортати нікуди, а арка виявиться прямо перед Вами - шукати її не доведеться. Слід уважно стежити за витратою донної суміші - в звичайних умовах (легке попутне протягом) маршрут до Арки займає близько 15 хвилин. Якщо протягом виявиться зустрічним, може виявитися правильним починати підйом до 60-55 м раніше, до досягнення арки.
І ось воно, саме занурення. Стрибок в ущелину, спуск. Перед нирцями постає розлом рифа, через який дайвери один за іншим випливають в світиться блакить відкритого моря. Далі рух триває в сторону Дірки повз мальовничій прямовисної стіни, покритої альционарии, горгонарій і чорними коралами.
Проте, занурення в Блакитну Діру без проходу через Арку користується популярністю у туристів. На вертикальних стінах провалу росте безліч коралів і живуть найкрасивіші морські риби, а відчуття близької небезпеки тільки загострює почуття.
Колись, мільйони років тому, вже виріс на два метри суцільною стіною корал раптом перестав рости. Краї ж його, продовживши зростання, зрослися тільки через сотні тисяч років. Вийшла величезна коралова діра, названа блакитний через свого небесного кольору. Це величезний отвір діаметром приблизно 55 метрів, яке у вигляді звужується колодязя прямовисно йде вниз на глибину до 102 метрів. Це місце є для занурення тільки досвідченим нирцям.
Ближче до Дире профіль стіни стає менш стрімких. Від цього місця, якщо пощастить, можна побачити мешканців відкритого моря - косяки тунцевим барракуд.
Всі занурення в Дахабі відбуваються з берега, місцеві жителі влаштували навіть щось типу кафе поряд з дайв-сайтом.
Офіційних відомостей про те, хто першим пірнав в арці, не збереглася. Широко поширена думка, згідно з яким величезна порожнеча в тілі рифа була спочатку помічена на екрані гідролокатора ізраїльтянами.
В Blue Hole досить всяких представників красноморской підводної фауни: риб-клоунів, риб-папуг, риб-ангелів, скляних рибок і спинорогов.
Блакитна Діра в Дахабі - один з найбільш загадкових і красивих рифів Червоного моря, вважається одним з кращих дайв-сайтів світового класу і одним з найнебезпечніших.
меморіал загиблим
Неподалік від підводної печери, на березі, влаштований меморіал, в якому знаходяться десятки табличок з іменами загиблих тут дайверів. З недавніх пір розміщувати нові таблички було заборонено, так як уряд Єгипту порахувало, що це може негативно відіб'ється на туристичній привабливості цього незвичайного, але смертельно небезпечного природного об'єкта.
На даний момент в список людей, що подолали арку в режимі фрідайвінга (тобто затримуючи дихання), дуже короткий. Тут всього кілька прізвищ, серед яких є такі професійні нирці як Біфін (ПАР), Герберт Ніцше (Австрія), Наталя та Олексій Молчанова (Росія). Варто відзначити, що Наталія Молчанова досі залишається єдиною жінкою, яка пропливла арку на одному вдиху!
До речі, майте на увазі, що спинорог нападає на аквалангістів, якщо вони поруч з його гніздом. Якщо що, рекомендується не спливати, а швидко умативать в сторону - тоді постраждають тільки ласти.
А ще на одній зі стін колодязя можна побачити фантастичний багатометровий кораловий килим - колонію досить рідкісного на Синаї корала Pachyseris speciosa - Слонова шкіра. Пахісеріс на відміну інших твердих коралів не має виражених щупальців. Поліпи розвиваються з утворенням досить великих або невеликих хвилястих хребтів, які роблять їх чимось схожими на шкіру слона - звідси і назва.
Легендарна Арка Blue Hole - це приголомшливе творіння матінки Природи, заворожуюче-лякаючий і так вабить техно-дайверів - з'являється у зовнішній стіні «склянки» на глибині приблизно 55 метрів прохід у відкрите море. Товщина стіни, тобто протяжність надголовние середовища при проході через Арку - близько 25 метрів. Дно під склепінням Арки поступово знижується, тому висота склепіння всередині «склянки» становить 44 метри, а біля виходу на риф - 60 метрів.
Розповідають, що фантастично красива смуга синього світла, що проникає в тунель з відкритого моря, висвітлюючи цю природну пастку, а якщо пройти тунель, відплисти трохи в сторону і озирнутися назад, Арка випаде величним готичним склепінням, що йде вгору. Напевно, таке дійсно не забувається.
При всій незабутньою красою і надзвичайної привабливості Блакитний діри, за нею давно водиться погана слава. Невідомо, що з'явилося раніше - трагічна статистика або легенда про якусь давним-давно вбиту емірська дочку, що стала з тих пір загрозою для життя всіх дайверів чоловічої статі, що занурюються в колодязь. Легенда ця настільки непристойно розтиражована і безбожно перебрехали, що її початкове зміст відтворити вже практично неможливо, але загальний зміст приблизно такий.
Нібито, в незапам'ятні часи в цих місцях жив один емір. І була у еміра половозрелая дочка «слабка на передок». Як тільки тато - за ворота палацу за своїми емірська справах, в який-небудь черговий військовий похід, так дочка тут же - в усі тяжкі з місцевими красенями.
А щоб чутки про безнравственном поведінці дамочки, не дай бог, до тата не дійшли і за межі палацу не вийшли, горе-коханців відразу після ночі хтивості безжально топили в морській безодні. Коли емір все-таки дізнався про розваги своєї безпутної дочки, розгнівався так, що наказав стратити розпутницю. Наказано - зроблено. Дівчину відправили слідом за її коханцями в ту ж саму Блакитну діру.
А перед тим як піти на дно, злісна німфоманка клятвено запевнила своїх катів і всіх свідків, що все одно буде забирати собі стільки чоловіків, скільки захоче. Ну і, начебто, саме тому в наші дні в Дире безслідно зникають дайвери.
Є й інша страшна казочка. Деякі дослідники аномальних явищ, посилаючись на достовірні джерела - дайверські галюцинації, заявляють, що на дні Дірки живуть якісь не відрізняються дружелюбністю та гостинністю істоти на кшталт русалок, які забирають до себе людей і щось нехороше з ними роблять.
Навряд чи в легенді про відплатну емірська дочку крім сюжету, моралі і елементів піару, є хоч частка історичної правди, навряд чи в заявах паранормальщіков є ґрунтовність, але, як би там не було, спускатися в Діру дійсно небезпечно. Блакитна діра реально відома не тільки як один з кращих дайв-сайтів світового класу, не тільки як один з найзагадковіших і красивих рифів Червоного моря, не тільки як культове місце техно-дайверів, але і як одне з найнебезпечніших в світі місць для занурень .
Здається, зовсім не емірська дочка і не міфічні русалки винні в відбувалися тут трагедії. Погану славу Дире створили самі дайвери, безвідповідально, невиправдано і безглуздо ризикували, виконуючи занурення в цьому місці, не володіючи достатньою кваліфікацією, не маючи відповідного спорядження.
Через глибини, слабкої освітленості, надголовние середовища і часом низхідних течій прохід під Аркою Blue Hole доступний тільки для дуже досвідчених технарів. Для малодосвідчених і для дайверів, які пірнають в звичайній (однобалоних) конфігурації, подібне проходження - екстремально небезпечно і може бути чревате появою на прибережній скелі ще однієї меморіальної дошки. Правда, кажуть, що останнім часом, щоб не відлякувати вразливих туристів, вішати таблички на скелі біля Блакитної Діри вже перестали.
Але безумці і дурні завжди були, є і будуть. І будуть продовжувати ризикувати своїм життям, незважаючи на всі вмовляння.
Погану славу цього місця створили непрофесійні дайвери, що занурювалися в цьому місці, не володіючи достатньою кваліфікацією і без необхідного спорядження. Оманлива простота проходження Арки з одним балоном з рекреаційним спорядженням часто призводить до сумного фіналу.
джерела
www.diveplanet.ru, www.rutraveller.ru, www.country.alltravels.com.ua, www.mandalay.ru, www.dahab.su
Багамская Синя Діра Діна
У бухті на захід від міста Кларенс (Clarence Town) на Лонг-Айленді, Багамські Острови, знаходиться найглибша карстова воронка підводного світу.
Вона має глибину 663 метрів, це більше ніж інші дірки (Велика блакитна діра в Ambergris Caye, Беліз, 410 футів, і Блакитна Діра на Синайському півострові в Єгипті складає близько 420 футів).
Синя Діра Діна (Dean's Blue Hole) всесвітньо відома як ідеальне місце для вільного пірнання. Блакитна діра має круглу підставу, з діаметром від 25 до 35 метрів (82-110 футів).
Після спуску 20 метрів (66 футів), значно отвір розширюється в печеру з діаметром 100 метрів (330 футів).
Багамская блакитна діра (Guardian Blue Hole, Behring Point, North Andros Island) - одна з найбільших і глибоких систем печер на Багамських островах. Максимальна глибина - 133м, довжина понад 700 м.
Блакитна діра - термін, який часто вживається по відношенню до підводних криниць, заповненим водою. Вхід в такі колодязі розташований нижче поверхні води. Блакитні діри, імовірно, були утворені в результаті різних карстових процесів, наприклад, в результаті вимивання тріщин в вапнякових породах під дією дощових вод. Пізніше ж рівень моря, який був набагато нижче за часів Льодовикового періоду (бл. 15000 років до н. Е.), Підвищився до нинішнього рівня. Інші відомі блакитні діри не такі глибокі.
Печера має два входи. Маленький вхід розташований між каменями в джунглях в 425 м від головного входу. Діра була названа "самотня Баракуда" (solitary barracuda).
Максимальна глибина вперше була досягнута Джимом Кінгом (Jim King) в 1992 році, незадовго до того як він вчинив самогубство.
Блакитна діра Діна є тренувальною базою команди фрідайверов Vertical Blue, очолюваної чемпіоном світу в дисциплінах CNF і FIM, Вільямом Трубрідж. 14 грудня 2010 року в Блакитний дірі Діна він досяг глибини в 101 м (CNF), ставши першою людиною, що подолав глибину в 100 м без використання ласт.
www.deansbluehole.org
«Блакитна Діра» - о.Гозо
Мальтійський архіпелаг визнаний одним з кращих місць для дайвінгу, оскільки відкриває перед любителями занурень великі можливості - це спортивний, пізнавальний, екстремальний, технічний види дайвінгу. Чистота прибережних вод Мальти і Гозо увійшла в дайверські легенди. Тут на глибинах 20 - 30 метрів можна бачити об'єкти на відстанях до 50м. На Мальті дайвери можуть насолодитися багатим підводним світом, зробити екстремальні занурення, досліджувати безліч затонулих об'єктів.
Blue Hole - «Блакитна Діра» - о.Гозо. Максимальна глибина - 50 метрів. Це місце по праву є найбільшою перлиною в намисто дайв сайтів оперізують острів Гозо. Ви входите в Блю Холл- невелике озеро, відділене від решти моря кам'яною стіною і йдіть вниз під арку, звід арки знаходиться на 8 метровій глибині. Вид кам'яної арки підсвічується сонцем з глибини 20 метрів, це щось незвичайне.
Унікальне місце для дайверів різної сертифікації і навіть для технічних дайверів (максимальна глибина - 55 м.). Блакитна Діра - природне скельне освіту, які формувалися протягом тисячоліть під впливом вітру і хвиль, і йде на глибину 26 метрів. Над водою воно являє собою великий круглий отвір в скелі не менше 10 метрів в довжину і 5 метрів завширшки, розташоване приблизно в метрі над поверхнею моря. У декількох метрах нижче відкривається вихід в море у вигляді великої арки. У підставі Блакитний Дірки розташована печера.
Дайвери проникають в Трубу по одному крізь розколину в майже вертикальній скелі. Вихід з Труби розташований на глибині 8 метрів. Протягом усього занурення дайверів супроводжують різні види риб, морських зірок і поліхети. Це відмінне місце для підводного фотографування
Занурення з берега. Тут відмінна видимість і безліч особин риб, різних типів морських рослин і коралов.Среді риб, в основному зграї риб-Баракуда.
Якщо, вийшовши з "Діри", поплисти направо, можна дістатися до "Блакитного вікна" (Azure Window) - іншої популярної точки занурень. Вікно Азурро «створювалося» природою - хвилями і бурхливим морем протягом тисяч років. На поверхні двох гігантських скелястих колон, кожна з яких діаметром близько 40 метрів, лежить »величезна скеля розміром в 100 метрів в довжину і 20 метрів у висоту, таким чином, утворюючи гігантське вікно, через яке можна побачити блакитне Аззурового море. Це грандіозна скельна арка, що нависає над морем і круто йде на глибину під водою.
Якщо в арці спливти на поверхню, вона справляє сильне враження своєю монументальністю. "Блакитним" ж його називають тому, що через нього видно яскраво-блакитне середземноморське небо.
З іншого боку від "Блакитний діри" розташована "Кораловий печера". Її стіни і стеля покриті щільним шаром асцидій і дуже красивих розовідний вапняних моховинок, яких місцеві підводники помилково називають коралами.
Неподалік з "Блакитний дірою" і "Блакитним вікном" є ще одне місце паломництва аквалангістів - "Внутрішнє море" (Inner Sea). Це крихітне озерце, обмежене з усіх боків скелями і пов'язане з цим морем проломом в скале.Нешірокій прохід виглядає досить мальовничо і на поверхні, і під водою. Тут можна занурюватися в будь-яку погоду, навіть в сильний шторм, бо ніякі хвилі не проходить через пролом, а дно "Внутрішнього моря" розташовується на глибині 30 м, де хвилі вже не небезпечні.
Це дивовижне занурення починається в природному басейні, з якого по вузькому 80-метровому каньйону можна вийти у відкрите море. Вже при вході в каньйон видно насичено-синій колір відкритої води і обрамляє її силует скель. При виході з каньйону наліво по вертикальній щілині можна пройти до маленької печери. Занурення триває уздовж стіни рифа, де завжди можна зустріти риб-папуг, груперів, морських окунів і безліч дрібних риб.
Морські глибини це сама невідома нам територія, яка приховує від нас багато таємниць. Вона таїть не тільки захоплюючі видовища, а й небезпеки, які приховані від нас в товщі морських вод. Тому кожна людина, яка занурюється в морську безодню за новими враженнями, повинен пам'ятати про це.
Серія повідомлень " Природні явища ":
Частина 1 - Мисливець за бурями: фотографії незвичайних погодних явищ
Частина 2 - Вогненні примари трагедій
...
Частина 24 - "Глотка Баатар" -Водоспад, що падає в печеру
Частина 25 - Ілюзія підводного водоспаду
Частина 26 - Невідома Земля: ГЛИБОКІ БЛАКИТНІ ДІРИ
Серія повідомлень " Всі чудеса світу ":
Частина 1 - Гейші Кіото: приховане під шовком кімоно
Частина 2 - Сто чудес света.Часть 1.
...
Частина 28 - Ці незвичайні ... колодязі
Частина 29 - Тепуї - загублений світ богів Венесуели
Частина 30 - Невідома Земля: ГЛИБОКІ БЛАКИТНІ ДІРИ
У чому причини - адже для багатьох досвідчених дайверів занурення на 50 з невеликим метрів не є чимось незвичайним?