Оновлене 21.05.2019 · Коментарі: 22 · На читання: 16 хв · Перегляди:
6 536
Зізнаюся чесно, на Бахчисарайський парк мініатюр ми не покладали великих надій. Побувавши кілька років тому в парку мініатюр Мадюродам , Розташованому в Гаазі, ми розуміли, що парк в Бахчисараї не зможе досягти його рівня просто через неспівмірності бюджетів. Відкриття парку відбулося ще в 2013 році, і весь цей час, ми ігнорували його, боячись розчаруватися.
І ось 25 вересня 2017 роки ми там, все-таки, побували і, як виявилося, в Бахчисарайському парку «Крим в мініатюрі на долоні» нам сподобалося.
Бахчисарайський парк мініатюр
Територія парку, а вона до слова немаленька, розділена на три зони: безпосередньо сам парк мініатюр, Мультіпарк і контактний зоопарк.
парк мініатюр
Мультіпарк
Контактний зоопарк
У зоні мініатюр розміщено понад 70 макетів найбільш відомих кримських визначних пам'яток, виконаних з пластика в масштабі 1:25. Це палаци, старовинні садиби і дачі, пам'ятники, музеї, храми, адміністративні будівлі, розташовані в Севастополі, Сімферополі, Бахчисараї, Ялті, Євпаторії та інших містах і селищах. Охоплено, практично, весь Крим - від Керчі на сході до Чорноморського на заході. Поряд з широко відомими пам'ятками такими, як Воронцовський, Лівадійський, Масандрівський палаци, Ластівчине гніздо, Генуезька фортеця в Судаку, Панорама «Оборона Севастополя 1854-1855 років», Ханський палац, є макети менш відомих, але від цього не менш примітних споруд. Це дворянські і купецькі будинки і дачі, побудовані на початку XX століття, в яких зараз знаходяться санаторії та музеї.
Всі мініатюри виконані з високою точністю і ступенем деталізації. Більшість з них з елементами ландшафту, транспортом і людьми. На думку авторів, ідеальне суспільство в створеній ними міністране складається виключно з молодих людей з статурою Барбі і Кена. 🙂 Поряд з кожною мініатюрою є табличка з короткою історією і адресою споруди.
Кен і Барбі оглядають Масандрівський палац 🙂
При відвідуванні парку в вартість квитка включена, як заявлено, 80-ти хвилинна екскурсія по зоні мініатюр. Таке ось подорож «навколо Криму за 80 хвилин». Ми були в парку в вересні, коли відвідувачів вже не так багато. І що приємно, кожній групі, навіть складається з однієї особи, пропонували екскурсовода. Все-таки оглянути самостійно понад сімдесят будиночків, особливо коли не знаєш, що це, досить складно. А цікаву розповідь про кримських пам'ятках, причому доля деяких дуже драматична, був би дуже доречним. Ми, на жаль, від екскурсії відмовилися, тому що, наш малюк 2,5 роки не міг перебувати в стані спокою навіть хвилину.
На початку експозиції розташовані мініатюри повітряних і наземних воріт Криму - Сімферопольського аеропорту та вокзалу.
Мініатюра аеропорту крім будівлі аеровокзалу включає кілька літаків, до одного з яких підігнаний трап і спускаються пасажири, декількох автомобілів і тролейбуса. Сімферопольський аеропорт з'явився в 1936 році, а будівлю аеровокзалу, макет якого представлений, побудовано в 1957. Що цікаво, в кінці 80-х років він був підготовлений в якості «Західного запасного аеродрому» для посадки космічних кораблів «Буран».
Сімферопольський аеропорт
повітряні судна
Мініатюра Сімферопольського залізничного вокзалу складається з макета вокзалу з стоячою біля перону поїздом і привокзальної площі з безліччю припаркованих автомобілів і декількох тролейбусів, які обслуговують найдовшу в світі міжміську лінію Сімферополь-Алушта-Ялта.
Перший поїзд прийшов до Сімферополя в 1874 році, а сучасна будівля вокзалу, макет якого представлений, побудовано в 1951. Це розкішна будова з галереями і внутрішнім двориком, в центрі якого розміщений фонтан. На даху будівлі знаходиться споруда нагадує античний храм. Поруч розташована вежа з годинником. Ці дві будівлі з'єднані колонадою. Безсумнівно, вокзал вражав своєю пишністю, коли в умовах повоєнної розрухи радянські люди приїжджали в кримські здравниці, більшість з яких перебували в колишніх палацах аристократів в оточенні субтропічній рослинності, і попадали в казку, не встигнувши зійти з поїзда. Що цікаво, годинникова башта вокзалу також є водонапірної. На циферблаті годинника зображені знаки Зодіаку (в 1951 році!), Причому їх послідовність порушена, а замість Діви, Терезів і Тельця - Змієносець, Гончі Пси і Лебідь.
Сімферопольський залізничний вокзал
Серед інших мініатюр Сімферополя хочу ще відзначити Будинок Чирахова. Хто був в центрі Сімферополя, напевно, звертав увагу на цікавий будинок з барельєфами драконів і ажурною верандою. «Будинок з десятьма драконами» - як його називають, побудований купцем Чирахова на початку XX століття для першої в місті біржі. А також Будинок Воронцова, в якому зупинялися граф і інші аристократи по шляху в свої палаци на ПБК. Будинок знаходиться в Парку «Салгирка».
Севастополь представлений як стандартним набором пам'яток: Пам'ятник затопленим кораблям, Графська пристань, Панорама «Оборона Севастополя 1854-1855 років», Діорама «Штурм Сапун-гори 7 травня 1944 року», так і маловідомими, але в той же час унікальними будівлями: Собор святих апостолів Петра і Павла, Церква святого Миколая, будови Стародавнього Херсонеса, причому дві мініатюри - це реконструкція незбережених базилік.
Панорама «Оборона Севастополя 1854-1855 років» одне з найбільш відвідуваних місць гостями міста. Навіть якщо ви не цікавитеся військово-історичною тематикою, її видовищність не залишить вас байдужим. Незважаючи на назву, на полотні зображений тільки один епізод севастопольської епопеї - бій на Малаховому кургані 6 червня 1855 року. Перед круговим полотном висотою 14 метрів і довжиною 115 метрів розташований предметний план, що стирає грань реальності. Панорама була відкрита в 1905 році до п'ятдесятиріччя кримських подій, знаходиться на Історичному бульварі.
Панорама «Оборона Севастополя 1854-1855 років»
Собор святих апостолів Петра і Павла менш відомий в порівнянні з іншими храмами Севастополя, швидше за все, через свого розташування - знаходиться він в непрохідному місці на Центральному пагорбі і, можливо, через зовнішнього вигляду - відразу і не скажеш, що це культове спорудження. Але саме через зовнішнього вигляду він є унікальним. На всьому пострадянському просторі це єдина церква, споруджена у вигляді античного храму. Собор святих апостолів Петра і Павла був побудований в 1843 році. Більшу частину радянського періоду в ньому розміщувався Будинок культури.
Собор святих апостолів Петра і Павла
Ще один унікальний храм - церкву Святого Миколая, розташована на Братському кладовищі на Північній стороні, побудована у вигляді єгипетської піраміди. Храм був споруджений в 1870 році в пам'ять захисникам Севастополя під час Кримської війни.
Церква Святого Миколая
Володимирський собор у Херсонесі має більш звичний для православних храмів вид. Він побудований у візантійському стилі. Його головний престол був освячений в 1891 році. Будівля собору дуже сильно постраждало під час Другої світової війни, і в наступні роки перебувало в жалюгідному стані і поступово руйнувалося. Храм був повністю відновлений в 2004 році.
Володимирський собор у Херсонесі
Дві мініатюри Стародавнього Херсонеса - це реконструкція незбережених базилік. Вони мають умовні назви, пов'язані з їх розкопками. Уваровская базиліка названа ім'ям археолога, який проводив її розкопки в 1853 році. У науковому середовищі є думка, що це був головний храм міста, присвячений апостолам Петру і Павлу. Імовірно він був побудований в V-VI столітті і проіснував (з перебудовою) більш вісімсот років, аж до згасання Херсонеса. Зараз від базиліки збереглися залишки стін, фрагмент мозаїчної підлоги. Хоча відразу після розкопок базиліка була в кращому стані, але через розташування на краю обриву, пізніше її частина обрушилася в море.
Уваровская базиліка
Друга базиліка називається «Базиліка 1935 року» на поточний рік її розкопки. Припускають, що вона побудована в один час або трохи пізніше з Уваровської базилікою, і була зруйнована в Х столітті. Зараз від неї збереглися залишки стін з дверними отворами і кілька білих мармурових колон, що є найбільш впізнаваним виглядом Херсонеса.
Базиліка 1935 року
Найцікавіші, на мій погляд, мініатюри палаців Південного берега Криму. Ці розкішні будови колись належали членам імператорської родини і іншим аристократам. Завдяки мініатюр, можна розгледіти не тільки їх звичний фасад, але безліч деталей, непомітних в реальності.
Воронцовський палац в Алупці - найвідоміший з палаців Криму був побудований як літня резиденція генерал-губернатора Новоросійського краю графа Воронцова в 1848 році. Це дуже красиве і незвичайна будова. З півночі він схожий на англійський лицарський замок, а з півдня на мавританський палац султана. Будували його протягом двадцяти років, що не дивно: це найбільший палац Криму. Причому, його розміри можна відчути тільки, дивлячись на мініатюру. До того ж в реальності не видно, наскільки його західний фасад нагадує середньовічну фортецю. Воронцовський палац є музеєм з 1921 року, з перервою в 1945-55 роках, коли в ньому розташовувалася держдача.
Воронцовський палац
Із заходу Воронцовський палац нагадує середньовічну фортецю
З півдня - мавританський палац султана
А з північного фасаду - замок в англійському стилі
Лівадійський палац - південна резиденція імператорської сім'ї в селищі Лівадія. Білосніжний палац в стилі італійського відродження був побудований для Миколи II в 1911 році всього за сімнадцять місяців на місці існуючого раніше палацу, побудованого для Олександра II в 1866 році. Практично весь радянський період в палаці розміщувався санаторій. Тільки в 1974 році в частині приміщень була відкрита експозиція, присвячена Ялтинській конференції, що проходила в палаці. Повноцінно як музей палац став працювати з початку 90-х років.
Лівадійський палац
Трійку найвідоміших кримських палаців замикає Масандрівський палац, що став музеєм тільки в 1992 році. До цього в ньому розміщувалася держдача відома як «Сталінська», тому він був недоступний для відвідування. Палац пов'язують з ім'ям імператора Олександра III, хоча добудований він був в 1902 році вже після смерті власника. Палац побудований в стилі раннього бароко і нагадує французькі палаци часів Людовика XIII.
Масандрівський палац
У прибережній смузі від Ялти до Алупки було побудовано кілька палаців для членів імператорської родини. Палаци «Дюльбер», «Харакс» і «Кічкіне» не так відомі, але не менш гарні.
Палац «Дюльбер» в селищі Кореїз був побудований для онука Миколи I великого князя Петра Миколайовича в 1897 році всього за два роки. Назва «Дюльбер» від кримськотатарського «красивий», «чарівний» повністю виправдано. Мавританський стиль палацу був навіяний його власнику подорожжю по арабським країнам. З 1922 року і понині в палаці розташовується санаторій.
Палац «Дюльбер»
Палац «Кічкіне» в селищі Гаспра був побудований для іншого онука Миколи I великого князя Дмитра Костянтиновича в 1913 році теж за два роки. Назва «Кічкіне» від кримськотатарського «маленький» відповідає скромним розмірам палацу, відповідним для його власника не має власної сім'ї. Палац також побудований в мавританському стилі (ось любили князі схід!) Зараз «Кічкіне» є приватним готелем.
Палац «Кічкіне»
Ще один палац, на жаль, не потрапив в об'єктив нашого фотоапарата. Палац «Харакс» в селищі Гаспра був побудований ще для одного онука Миколи I великого князя Георгія Михайловича і названий як римська фортеця, що стояла на цьому місці до середини III століття н. е. На відміну від двох попередніх, палац виконаний в стилі модерн і не має східних мотивів. У ньому з 1922 року і до цих пір знаходиться санаторій.
На рубежі XX століття в Криму будували собі будинки для відпочинку не тільки титулована знати, а й люди рангом нижче. Їх літні будинки були палацами, а віллами і дачами. Хоча деякі з них поступаються аристократичним палацам тільки розмірами ділянок, на яких вони побудовані, і, відповідно, відсутністю величезних парків. Курортна зона з безліччю дач сформувалася в селищі Сімеїз.
Вілла «Мрія» в Сімеїзі побудована на початку XX століття для директора польського банку Вацлава Вилежінского в мавританському стилі. Швидше за все власник не встиг нею скористатися через що сталася революції, після якої вілла була переобладнана в санаторій. В даний час «Мрія» занедбана, знаходиться в жалюгідному стані і руйнується.
Вілла «Мрія»
Вілла «Ксенія» в Сімеїзі побудована в 1911 році для поміщиці Варвари Андріївни Чуйчевіч, яка назвала її на честь своєї внучки Ксенії. Вілла будувалася як гостьовий будинок на 28 номерів. У перші роки радянської влади вона продовжувала працювати як готель, а потім стала житловим будинком з комунальними квартирами. Зараз будівля знаходиться в напівзанедбане стані.
Вілла «Ксенія»
Узбережжя від Ялти до Алушти було не менш привабливо для будівництва палаців і дач.
Палац княгині Гагаріної в селищі Утес був побудований в 1907 році в дуже мальовничому місці біля мису Плака, де до цього майже сто років стояв невеликий палац, успадкований нею від чоловіка князя Гагаріна. Той, в свою чергу, отримав його від своєї першої дружини. І ось в 1902 році, будучи вже в досить немолодому віці, княгиня Гагаріна через півстоліття після смерті чоловіка вирішила в пам'ять про нього побудувати новий палац, і по завершенню будівництва сама померла. В даний час в палаці розміщується адміністративний корпус санаторію «Скеля».
Палац княгині Гагаріної
Серед мініатюр Феодосії представлені як широко відомі Картинна галерея імені І.К. Айвазовського і музей Олександра Гріна, так і чудові будівлі - дачі Стамболі, «Мілос», «Вікторія», побудовані на початку XX століття.
В об'єктив нашого фотоапарата потрапила тільки дача «Вікторія», побудована для відомого підприємця Соломона Криму з караїмської династії Крим, представникам якої належало кілька феодосійських дач, в тому числі дача «Мілос». Власники недовго ними користувалися. У радянський період в колишній дачі «Вікторія» розміщувався санаторій. В даний час вона знаходиться в приватній власності і потребує реставрації.
Дача «Вікторія»
Західний берег Криму на початку минулого століття теж залучав дачників. В Євпаторії було побудовано безліч дач, деякі з них представлені в мініатюрах. Їх доля повторює долю феодосійських і південнобережних дач.
Не залишить без уваги мініатюра Євпаторійського краєзнавчого музею. Це красиве одноповерхова будівля в мавританському стилі було побудовано для купця Гелеловіча в 1912 році. У 1921 році після того, як будівля була відібрана у власника, в нього зібрали матеріальні цінності (фарфор, картини, килими, книги) з сусідніх дач і багатих будинків і відкрили музей «Мистецтво старовини», пізніше перетворений в краєзнавчий. Музей працює до цих пір, його колекція постійно поповнюється, але частина, зібрана на початковому етапі, була втрачена під час німецької окупації.
Євпаторійський краєзнавчий музей
У парку багато мініатюр культово-релігійних об'єктів: церкви, мечеті, кенаса, синагога.
Вірменська церква Святої Ріпсіме в Ялті побудована на початку XX століття. Її прообразом була давня церква VII століття розташована у вірменському місті Вагаршапат (Ечміадзін). Зараз є діючим храмом Вірменської апостольської церкви.
Вірменська церква Святої Ріпсіме
Творці парку мініатюр не могли залишити без уваги недавніх кандидатів на включення до списку всесвітньої спадщини Генуезьку фортецю в Судаку і Ханський палац у Бахчисараї.
Фортеця в Судаку була побудована генуезцями в період з 1371 по 1469 роки для оборони своєї колонії Солдайи. Вдале розташування і потужні фортифікаційні споруди робили її практично неприступної. Фортеця складається з двох ліній оборони: зовнішньої і внутрішньої - цитаделі. Зовнішній контур протяжністю близько 5,5 кілометрів вдавав із себе потужні стіни з більш ніж тридцятьма вежами, кожна з яких носила ім'я одного з Римських пап або ж консула Генуї, при якому була споруджена. Незважаючи на те, що в XIX столітті більшість споруд Генуезької фортеці були розібрані, в даний час це саме добре збережене укріплення, збудоване генуезцями в північному Причорномор'ї.
Генуезька фортеця в Судаку
Ханській палац у Бахчісараї БУВ резіденцією Кримська ханів. Его будівництво почав у першій половіні XVI століття во время правления хана Сахиба I Герая. Який, до речі, за однією з версій БУВ дядьком султана Османської імперії Сулеймана Пишний, відомого любителям серіалів. При Наступний правітелів палац розшірювався и добудовувався, в результате его площа досягла 18 гектарів, что в Чотири рази больше его нінішніх Розмірів. У Сейчас годину збереглося более двадцяти будівель різного призначення. Ханський палац знаходиться недалеко від парку мініатюр по одній вулиці, в його красі може на власні очі переконається кожен бажаючий і порівняти з мініатюрою.
Ханській палац
Турист на екскурсії по Ханського палацу
Турист втомився і трохи розслабився 🙂
З правого боку від входу в парк «Крим в мініатюрі на долоні» розташований Мультіпарк, де зібрані герої відомих мультфільмів. Причому, це зовсім не мініатюри. Фігури мультяшек порівнянні з ростом людини, а слон з «Слідство ведуть колобки" не менше живого. У цій частині парку буде цікаво не тільки дітям, а й дорослим. Можна, наприклад, згадати назви мультфільмів або імена персонажів, а також зробити забавні фотографії.
Персонажі різних мультфільмів
Сімпсони
Лускунчик і Мишачий король
«Таємниця третьої планети»
Персонажі з мультфільму «Турбо»
Герої мультфільму "Роги і копита»
«Чиполіно»
Розбійники з «Бременських музикантів»
«Слідство ведуть колобки»
І ще мультяшки
Хоча нашу дочку в її віці герої мультиків не вразили, можливо, тому що вона з ними ще не знайома. А ось з батутів і дерев'яного лабіринту, які знаходяться в кінці алеї з героями мультфільмів, її було не витягнути. Окремо платити за батути і лабіринт не потрібно - можна наскакався від душі. Поруч розташовано кілька кафе, де батьки можуть почекати дітей.
Дитяче містечко
батути
Найвіддаленішу від входу третину парку займає зоопарк. Просторі вольєри з копитними, штучні озера з водоплавними і навіть клітини з дрібними хижаками. Все дуже доглянуто і по можливості наближено до природному середовищі існування тварин і птахів. На кожному вольєрі і клітці висять таблички з інформацією про їх мешканців.
Пелікан
штучне озеро
Хто у домі хазяїн
Обличчям до обличчя
Я на сонечку лежу
Я не корова, а як
красень
У зоопарку можна годувати вихованців, але тільки кормом, який продається тут же в кіоску, а для риб біля озера стоять спеціальні автомати з кормом. Хоча тварини виглядають вгодованими і цілком задоволеними життям, від ласощів не відмовляються. Деякі тварини і птахи вільно розгулюють по території зоопарку. Скрізь чисто і багато зелені. Зоопарк залишає дуже позитивні емоції.
Ну, давай же швидше
А що у нас сьогодні на обід?
Травичкою НЕ почастуєте?
Кому смакоти? Налітай!
Хто останній за їжею?
Вибачте, а у вас вся їжа вже закінчилася?
Тиха година
Парк «Крим у мініатюрі на долоні» працює без перерви і вихідних:
з 09:00 до 23:00 (травень-вересень),
з 09:00 до 20:00 (жовтень-квітень).
Вартість квитків на лютий 2019 року:
Дорослі - 500 руб.
Діти від 3 до 13 років - 300 руб.
Діти до 3 років - безкоштовно
Протягом року парк надає знижки 50% або 100% звичайним категоріям громадян, які мають право на пільги (ветерани, інваліди, багатодітні сім'ї), а також жителям Бахчисарая і Бахчисарайського району, бахчисарайським молодятам і їх гостям в день весілля, групам байкерів і велосипедистів.
Парк «Крим у мініатюрі на долоні» знаходиться за адресою:
м Бахчисарай, вул. Леніна 4.
Від залізничного та автовокзалу Бахчисарая до парку можна дістатися на маршрутних таксі №1 і №2. При посадці слід уточнити у водія, чи йде автобус відразу в район Старого міста, де і розташований парк, щоб не довелося втрачати час.
Травичкою НЕ почастуєте?Кому смакоти?
Хто останній за їжею?
Вибачте, а у вас вся їжа вже закінчилася?