- Короткий опис
- Архітектурні особливості Палацу Дожів
- Внутрішнє планування Палацу Дожів
- Сучасний Палац Дожів
Адреса: Італія, Венеція, площа Святого Марка, 1
Початок будівництва: 1309 році
Закінчення будівництва: 1424 році
Архітектор: Філіппо Календаріо
Основні визначні пам'ятки: Порта делла Карта - «Паперова двері», сходи Гігантів, Золоті сходи, Зал Великої Ради, Зал виборів, Зал компаса, Зал Ради десяти, Зал Скарлатті, Зал Карт, Зал Колегії, Зал Сенату, в'язниця
Координати: 45 ° 26'01.5 "N 12 ° 20'26.2" E зміст:
Короткий опис
архітектурні особливості
внутрішнє планування
Сучасний Палац Дожів
Палац Дожів на мапі
Короткий опис
Італійський Палац Дожів, він же Палаццо Дукале, здавна прикрашає Венецію , Передаючи особливості готичного зодчества. Шикарне масштабне споруда знаходиться на міській площі Сан-Марко і простягається вздовж набережної. Роботи з його будівництва велися протягом шести століть - з IX по XV. Згодом палац багаторазово зазнавав змін, але, незважаючи на це, він завжди вважався одним з головних символів міста на воді.
Вид на південний фасад будівлі
Перше палацова будівля будувалося ще в 810 році, а виглядало воно як високий замок з вежами, оточений водою і захищений ровами і декількома підйомними мостами. Через багато років він двічі палахкотів у вогні. Вперше це сталося в 976 р, коли італійський народ повстав проти П'єтро Кандіані IV, який служив у той час дожем. Другий випадок підпалу палацу вже доводиться на 1106 рік, однак щоразу його відновлювали. Істотні зміни в своїй архітектурі замок зазнавав в XII столітті під час правління дожа Себастьяно Дзіані. За його вказівкою були знесені вежі, зруйновані стіни, засипані рови. На цьому місці з'явилася нова споруда, нічим не скидався на фортецю - потреба в потужних укріплених відпала через наявність організованого флоту. Таким чином, місто було захищене від ворогів, напад яких було можливим з моря. Основні будівельні роботи тривали досить довго - з 1309 по 1424 роки і, нарешті, територію Венеціанської республіки прикрасив палац, що поєднує візантійську пишність і готичний стиль.
Метою зведення такого солідного будівлі було отримання резиденції дожів, або вождів - республіканських некоронованих правителів. Замість корони у дожа був ріжок, і то, тільки в тому випадку, якщо він дійсно добре справлявся зі своїми обов'язками. В іншому випадку ріжок з нього знімали. Однак у венеціанському палаці працював не тільки дож - тут несли державну службу і співробітники таємної поліції, і представники Сенату і Верховного суду, і засідали члени Великої ради. Крім того, на першому поверсі будівлі розміщувалося морське відомство зі своїми численними службами юристів, канцлерів, цензорів.
Вид на Палац з кампаніли собору Святого Марка
Архітектурні особливості Палацу Дожів
Шикарний Палац Дожів представлений конструкцією з трьох корпусів-крил:
- 1. античне крило, в якому розташовується Зал Великої Ради (роботи по його перебудові велися з 1340 року);
- 2. крило Палацу Правосуддя, розташоване у напрямку до площі (його реконструкція почалася у 1424 р);
- 3. крило, зведена в епоху Відродження (1483 - 1565 рр.). На його території розташовані урядові офіси і резиденція самого дожа.
Незвичайний зовнішній вигляд і розкішне внутрішнє оформлення палацових приміщень повністю відображають фінансове благополуччя Венеції. Стрілчасті арки лоджій, виконані в модному готичному стилі і декоровані витонченим візерунком з мармуру, зубчастий карниз, багате оформлення капітелей колон і стін, балкони і входи в будівлю, обрамлені цікавим орнаментом, - все підібрано зі смаком і передає велич і розкіш резиденції венеціанських вождів. Її нижня частина, вибудувана як портик з аркадою, спирається на кілька колон. Найпотужніші з них стоять за трьома кутами споруди та виконують відразу дві функції - і підтримують потужну конструкцію, і передають символіку давньої венеціанської республіки.
Центральний балкон на південному фасаді Палацу
З огляду на основне призначення Палацу Дожів, декоратори зобразили над капітелями колон кілька скульптурних груп, що символізують божественну справедливість і правосуддя:
- «Суд Соломона»;
- «Єва, Адам і змій-спокусник»;
- «Сп'яніння Ноя».
Над нижнім портиком розкинулася лоджія з аркадою з тонкого мармурового мережива. За її кутах в скульптурні групи зібрані статуї архангелів. Капітелі портика багаті зображеннями таких древніх прославлених діячів, мудреців і талановитих вчених, як Навуходоносор, Тит, Аристотель, Піфагор, Соломон, Траян, Цицерон. Поруч з ними мирно сусідили і інші художні твори - алегоричні зображення, що передають різні ремесла, місяці року, планети. Для малоосвіченого італійського народу вони були своєрідною енциклопедією знань.
Стіни Палацу Дожів покриті плитами ніжного рожевого і білого кольору - майстри склали їх в геометричний візерунок. А центральні частини фасадів обладнані балконами, на які виходив дож для виступу перед народом. Балкони обрамлені витягнутими і загостреними башточками, але над одним з них «зависла» статуя Правосуддя, а над іншим - скульптура-уособлення Венеції.
Порта делла Карта - «Паперова двері»
Вхід до палацу, найменувати італійцями як Порта делла Карта - «Паперова двері», має дві версії своєї назви. Перша - це розташування Палацу Дожів по сусідству з архівом документів. Друга - в Палаці працювали писарі, що допомагають простим венецианцам складати ділові папери (по-італійськи Carta означає «папір»). Отже, вхід до палацу став черговим шедевром готики, багатим архітектурним орнаментом у вигляді незвичайного мережива - позолоченого і блакитного, відточеного відповідно до кращих традицій ювелірного мистецтва. Декор Порта делла Карта доповнюють ніші зі статуями, що уособлюють чесноти, і скульптурна група, «учасниками» якої є крилатий лев Святого Марка нахилив перед ним коліна дож на ім'я Франческо Фоскарі.
Далі свій початок бере довга колонада, що веде у внутрішній двір. Вхід в нього прикрашений не менше багато, ніж Порта делла Карта. Тут є і башточки, і фронтони, і арка зі скульптурою, і фасад з годинником. Колонада має власну назву - портик Фоскари. Потім слід і сам двір з двома бронзовими басейнами, а вже навпроти арки-прикраси портика Фоскари розташовується вхід всередину палацового будівлі. Добиратися до нього слід по сходах Гігантів - привабливою конструкції з величезними статуями Нептуна і Марса. Однак це була не проста сходи для переміщення - в особливо урочистих випадках вона перетворювалася на престол, на якому старійшина Ради одягав новому правителю на голову спеціальний убір «коріння Дукале» (символ державної влади).
Внутрішній двір з видом на портик Фоскари (зліва), сходи Гігантів (праворуч) і бронзовий колодязь
міст Зітхань - важлива деталь Палацу Дожів. У давнину по ньому з Залу управління кримінальними справами переходили в Нові в'язниці злочинці, засуджені до смертної кари. Сьогодні міст Зітхань став привабливим місцем для побачень закоханих пар.
Внутрішнє планування Палацу Дожів
По сходах Гігантів можна потрапити в лоджію, а з неї по Золотий сходах перебратися у внутрішні апартаменти. Але по ній, тобто позолоченою сходах (такою вона була насправді) до Палацу Дожів могли проходити тільки особи, що значаться в «Золотій книзі» - реєстрі записів дат народження, смерті, одружень членів сімей, що належать аристократичного суспільства.
Усередині палацова будівля розбито на безліч приміщень:
- апартаменти дожа;
- книгосховище;
- збройна палата;
- судові відомства;
- зали суду;
- тюремні камери.
Вид на міст Зітхань
Найбільшим і значущим приміщенням палацу визнаний Зал Великої Ради, який посів окреме крило повністю. Його розміри становлять 54 х 25 х 15 м (довжина х ширина х висота). Над прикрасою і обробкою працювали кращі майстри. Наприклад, величезна розпис, яка прикрашає стелю по центру, є роботою Якопо Тінторетто і групи його помічників, що зобразили Венецію в оточенні морських божеств. Ці ж майстри попрацювали і над створенням гігантської картини «Рай», для написання якої знадобився полотно значних розмірів - 7 х 22 м.
По виходу з Залу Великої Ради через коридор можна потрапити в Зал виборів, облаштований для балотування в органи державної влади. І це приміщення, незважаючи на серйозність свого призначення, вражає пишністю оздоблення. Його стеля і стіни багаті композиціями зі сценами переможних битв. Верхівка одній зі стін облямована фризом, складеним з портретів дожів. І як тільки обирався новий вождь, фриз тут же поповнювався новими портретом. Але справжньою окрасою залу служить значна тріумфальна арка, зведена на честь Франческо Морозіні в кінці XVII століття за рішенням Сенату.
Цікавий своїм оздобленням і Зал Колегії, призначений для ранкового збору всіх представників уряду, на якому або вирішувалися повсякденні завдання, пов'язані з управлінням Венеціанською республікою, або приймалися посли, які прибули з інших країн. Різьблений позолочений стелю Залу Колегії - творіння Франческо Белло, обрамляє безліч алегоричних полотен, створених художником Паоло Веронезе. Над трибуною висить розкішне полотно під назвою «Венеція на троні».
Вид на сходи Гігантів з портіак Фоскари
Безліч мальовничих композицій прикрашають і Зал Ради Десяти. Їх головним завданням є не тільки прикрасити суворе приміщення, а й висловити всю міць Венеціанської республіки, і показати через свої зображення силу найвищого судового органу. Свого часу на стелі цього залу знаходилось розписне зображення Юпітера, що перемагає людські пороки. Але в кінці XVIII століття його вивезли французи, і тепер красою цієї картини можна помилуватися в Луврі . А місце реальної картини зайняла її копія, відтворена Якопо ді Андреа.
Сучасний Палац Дожів
В наші дні уряд на палаці немає засідає - він перетворився в художній музей. Для туристів, які з'їжджаються з усього світу помилуватися красою Венеції, колишній замок вождів привабливий отриманням можливості ознайомлення з культурним життям та історією Венеціанської республіки, які відіграли важливу роль у долі сучасної Італії .