Достопримечательности мира

    Отдыхайте с нами!

Статьи

Чим небезпечні синьо-зелені водорості і де в Одесі можна викупатися в чистій воді?

  1. У море добрив
  2. Чисто там, де багато платять
  3. Гроші не пахнуть
  4. Де в Одесі купатися безпечно?

Спека тільки починається, а вода на багатьох пляжах Одеси вже «позеленіла». На піску височіють гори водоростей, а море біля берега швидше нагадує річкову заплаву. Зазвичай таке трапляється ближче до серпня. Але на календарі липень і схоже, що нас очікує ще два місяці спекотного і дощове літо. «Одесская жизнь» дізнавалася, чи якими небезпеками відпочиваючим загрожує «зелена» морська вода.

У море добрив

Ситуацію з якістю морської води «Одеської життя» прокоментував фахівець Інституту біології південних морів Сергій Дятлов Ситуацію з якістю морської води «Одеської життя» прокоментував фахівець Інституту біології південних морів Сергій Дятлов.

- цвітіння води називається її фарбування при масовому розвитку дрібних водоростей, - пояснює вчений. - Подібне зараз відбувається в усьому світі в місцях надходження великої кількості біогенних речовин. В Одесі - це стоки побутової каналізації.

На думку Дятлова, боротися з водоростями можна лише одним способом: вчасно прибирати їх з пляжу. Крім того, ці водорості можна використовувати для отримання біогазу.

- Це дорого, але в іншому випадку, водорості почнуть відмирати і розкладаються. У цьому процесі беруть активну участь мікроорганізми, які забирають з води кисень. Через це вода перетворюється в чорну рідину, в якій купатися - задоволення вельми сумнівне, - попереджає експерт.

Крім того, в останні роки одеським пляжам погрожували нодуляріі (див. Довідку «ОЖ» - Ред.). Ці водорості фарбували море в жовто-коричневий колір і людям здавалося, що в воді плавають черв'яки. Кращий засіб проти нодулярій - шторм. Але влітку таке трапляється рідко.

Чисто там, де багато платять

Головною принадою для настирливих водоростей виступають біогенні забруднювачі Головною принадою для настирливих водоростей виступають біогенні забруднювачі. Їх основне джерело - станція біологічного очищення води (СБО) «Північна» (на полях зрошення) і СБО «Південна» (на Дачі Ковалевського). Туди відправляються стоки міської каналізації, які очищаються і скидаються в море.

- Вода очищається недостатньо, - каже проректор Екологічного університету Юрій Тучковенко. - Навіть з урахуванням того, що бактеріальне забруднення усувається на 97%, зміст деяких речовин в стоках в десятки разів вище норм, прийнятих в європейських країнах, а по окремих елементах - в 170 разів. Технологія очищення така, що в воді в кілька разів зростає концентрація нітратів і нітритів.

Очисні споруди знаходяться на балансі компанії «Інфоксводоканал», яка з 2013 року втричі підняла тарифи на водопостачання і водовідведення. Економіст Антон Яроцький радить не обурюватися: за розрахунками фахівців, якісна вода і очищення стоків за сучасними технологіями обійдуться середньому одеському домогосподарству в 70 євро в місяць. Таку воду можна сміливо пити з-під крана, але її дорожнеча відлякує навіть жителів цілком благополучних країн. Наприклад, в австралійському Мельбурні прийнято ставити у ванних кімнатах пісочний годинник, щоб не приймати душ довше 5 хвилин, а тариф на воду там один з найвищих в світі.

Гроші не пахнуть

У 2011 році, щоб поліпшити якість морської води, Одеса взялася за амбітний проект «глибоководного випуску» з СБО «Північна» У 2011 році, щоб поліпшити якість морської води, Одеса взялася за амбітний проект «глибоководного випуску» з СБО «Північна». Сьогодні стоки викидаються в трьохстах метрах від берега. Нову трубу відвели в море на 4 кілометри. При цьому, глибоководної система не є: труба залягає в трьох метрах від поверхні моря. Втім, це не має значення, адже через численні зволікань проект так і не почав працювати.

За відсутності віддаленого випуску стоки відводяться в море лише в холодну пору року, а влітку перекачуються в Хаджибейський лиман. Втім, через переповнення лиману в 2004-2007 і 2015 роках стоки доводилося скидати в море і влітку. Зрозуміло, що очищалися вони аж ніяк не за євростандартом.

«Глибоководний випуск», на який було витрачено 65 млн. Доларів бюджетних коштів, - найскандальніший одеський проект останнього десятиліття. Сам питання його необхідності залишається відкритим.

- Коли фахівці спробували прорахувати ефект від його запуску, то виявилося, що за рахунок видалення точки викиду стоків концентрація забруднюючих речовин в прибережній зоні зменшиться на 10-15%, - говорить еколог Юрій Тучковенко. - Але тут потрібно врахувати, що в літні місяці викидів не було, а з відкриттям випуску вони з'являться. Тому під час пляжного сезону забруднення навіть збільшиться.

На думку Тучковенко, є у проекту і позитивний момент: запуск труби дозволить уникнути переповнення Хаджибейського лиману. Коментуючи суперечки навколо глибоководного випуску, вчений розводить руками: проект написаний на рівні студентського диплома, а до екологів профільного університету замовники не зверталися.

Як бачите, чистота морської води в районі Одеси залишає бажати кращого. Найгірше доводиться пляжам, де скупчуються водорості. Але цей процес лише частково пов'язаний з діяльністю людини. За старих часів саме водорості, змішані з піском забили гирла Хаджибейського та Куяльницького лиманів. Так з'явилася Пересип. І якби не відходи моря, то селище Котовського з'явився б десь за Усатово, а зі Слобідки до Жеваховою гори можна було б проплисти на гондолі. Бути може, якщо в Одесі не навчаться регулярно прибирати морську зелень з пляжів, то поруч з Відрадою і Ланжероном з'явиться цілі острови. Правда, про купання тоді доведеться забути.

Де в Одесі купатися безпечно?

Владислав Балинський, голова Громадської організації «Зелений Лист»: Владислав Балинський, голова Громадської організації «Зелений Лист»:

- Біда одеського узбережжя - це відсутність зливової каналізації. Під час великих дощів, забруднені води потрапляють прямо в море. Напевно багато хто спостерігав аварійні «випуски» в Аркадії, коли недалеко від берега фонтанує брудна рідина. Це не покращує якість води.

Крім того, в деяких частинах узбережжя відсутня ще й господарська каналізація. У підсумку - все потрапляє в море. Тому найнебезпечніший час для купання - після дощу, коли, практично гарантовано, вода забруднюється бактеріями і вірусами. Хворіють дуже багато, просто не всі пов'язують це з якістю води, списуючи недуга на період акліматизації та продукти.

Зазначу, що якість води в Одеській затоці дуже залежить від вітру, який забезпечує водообмін. А враховуючи, що основна частина узбережжя забезпечена траверсами і хвилеломами, цей водообмін порушується. А ще є порт, системи очищення якого знаходяться десь на рівні 1970-80-х років. Не варто забувати і про стоках Дніпра, Дністра, Південного Бугу та Дунаю. Вони забруднюють морську воду не тільки мулом, а й різними частинками промислових стоків.

Так що, я не раджу купатися в районі порту. Крижанівка, Фонтанка та Дофінівка - це також небезпечні місця через відсутність каналізації. Наприклад, в районі Молодої Гвардії можна іноді побачити в воді чорну рідину, яка в залежності від напрямку вітру пересувається або в район порту, або в сторону Крижанівки. Влітку становить небезпеку і Хаджибеївський лиман, так як сюди скидають стоки з СБО «Північної».

Щодо чиста вода на пляжі «Дельфін». Якщо ж говорити про заміських курортах, то не варто забувати, що в Затоці теж немає каналізації. Тому оптимальний варіант - Санжейка.

ДОВІДКА «ОЖ»

ДОВІДКА «ОЖ»

Нодулярія. Nodularia spumigena - мікроскопічні організми, синьо-зелені водорості (ціанобактерії). Їх присутність в літню пору в море спостерігається вигляді величезних плям, плаваючих на поверхні води.

Вперше негативні наслідки цвітіння синьо-зелених водоростей виду Nodularia spumigena були зареєстровані понад сто років тому. Згідно з доповіддю Всесвітньої організації охорони здоров'я, одним з основних джерел загрози синьо-зелених водоростей для людини може бути використання води, охопленої цвітінням, в рекреаційний цілях - під час купання, плавання і занять водними видами спорту. Це може статися при випадковому ковтанні води, що містить ціанобактерії, а також при вдиханні повітря над водою, який може також містити клітини ціанобактерій і їх токсини.

У групі підвищеного ризику знаходяться діти, які проводять багато часу, граючи у воді, - їх не лякає не дуже естетичний зовнішній вигляд і запах води, а також щільні шари ціанобактерій, що утворюються біля берега, які часто стають для дітей джерелом додаткових розваг.

Нагадаємо, раніше "Одесская жизнь" писала про те, чому одесити виявляються зайвими на міських пляжах.

Михайло ДЕНИСЕНКО

* Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту і натисніть Ctrl + Enter.

Де в Одесі купатися безпечно?

Новости