- склад осетра
- Корисні властивості осетра
- Шкода осетра і протипоказання
- Осетер для схуднення
- Як приготувати осетра в домашніх умовах
- Рецепт №1. Осетер в сметані
- Рецепт №2. Осетрина по-Краснодарський
З осетром люди знайомі дуже давно. Дослідники стверджують, що ця риба водилася на нашій планеті ще 250 мільйонів років тому. Так що осетер жив під час динозаврів, і побачив безліч катаклізмів. Але зараз ця древня риба переживає найсильніший катаклізм за всю історію свого існування - пристрасть людей до наживи. Адже в ній знаходиться найцінніший продукт - смачна і корисна ікра. Цим блюдом подчевалі заморських гостей наші далекі предки. Але зараз видобуток осетра досягла руйнівних масштабів. І, звичайно, стримати браконьєрство не в силах жодна держава. Втім, в останні роки багато людей звернули увагу на цю проблему. Зараз на прилавках магазинів нерідко з'являється риба , Вирощена в штучних умовах. Можливо, це якось змінить ситуацію і дозволить величним осетра пережити і цю кризу. У осетрових є кілька підвидів - білуга, стерлядь і сам осетер. Ці риби вважаються найціннішими серед своїх родичів.
склад осетра
Зазвичай говорять про користь осетрової ікри. Однак, і саме його м'ясо має багатий склад. А вже про його смак і говорити не варто. Осетрина навіть згадується в літературних творах минулих століть. М'ясо осетра має високу біологічну цінність, в ньому є цілі комплекси амінокислот і есенціальних жирних кислот , Необхідних організму, безліч вітамінів і мінералів. Багато хто відзначає, що осетрина має своєрідний смак, що нагадує свинину чи яловичину. Це властивість м'ясо отримало завдяки глютаминовой кислоті, яка в ньому також міститься в достатку. Багатий осетер поліненасиченими жирними і серосодержащими кислотами, особливо цінні докозогексаеновая і ейкозопентаеновой кислоти. У осетра вони зустрічаються в співвідношенні, що дозволяє здійснювати профілактику атеросклерозу.
Багатий і вітамінний склад осетра - А, В1, В2, С, D, Е, РР. Серед мінералів в ньому особливо багато фосфору і калію, також є кальцій, магній, натрій, фтор, залізо, хлор, хром, нікель, молібден.
Корисні властивості осетра
Всім відома користь риб'ячого жиру . Ця речовина благотворно впливає на нервову і серцево-судинну системи організму. Жирність осетрини збалансована, він має середню енергетичну цінність - на 100 грам продукту доводиться всього 90 ккал. Тому з одного боку ця риба корисна, а з іншого - не приносить тяжкості в шлунку після вживання їжі. Тому їсти м'ясо осетра можна регулярно.
Особливо корисна ікра осетра. Великий вміст і унікальне співвідношення поліненасичених кислот в ній робить цей продукт незамінним. Ікра благотворно впливає на кров'яний тиск, сприяє нормальному розвитку всього організму і клітин епідермісу, зокрема. Осетриною ікрою можна годувати ослаблених людей, які переживають важкі захворювання. Вона допомагає відновити життєві сили.
Шкода осетра і протипоказання
На жаль, м'ясо і ікра осетра можуть бути не тільки корисними, але навіть і небезпечними для людини. Справа в тому, що в цій рибі живуть збудники ботулізму. Зазвичай вони заводяться в кишечнику, але можуть потрапити в м'ясо та ікру після смерті риби. Тому осетрових прийнято обробляти ще живими. Однак, в сучасних умовах не кожне підприємство дотримується цих правил. Для швидкого оброблення риби потрібне спеціальне обладнання, яке є тільки на великих заводах. Тому купувати рибу у браконьєрів дуже небезпечно. Адже можна заразитися ботулізмом, що може привести до самих сумних наслідків.
Також нерідкі випадки отруєння осетриною. Справа в тому, що для більшого збереження раніше рибу обробляли препаратами, що містять бор. Це речовина токсична, до того ж воно накопичується в організмі людини, приводячи до порушення обміну речовин. Сучасні великі постачальники м'яса осетрових використовують безпечні консерванти. Тому при виборі риби потрібно орієнтуватися на великі компанії, що зарекомендували себе на ринку харчової продукції.
Осетер для схуднення
М'ясо осетра вважається дієтичним продуктом, адже його калорійність складає всього 90 ккал на 100 грам риби. А ось енергетична цінність осетриною ікри - 203 ккал на 100 грам продукту. Звичайно, для строгих дієт осетер не підійде. А ось з метою оздоровлення його можна вживати в їжу під лимонним соком . Це дозволить прискорити процес перетравлення їжі та підвищити ступінь засвоєння продукту організмом.
Як приготувати осетра в домашніх умовах
Осетер в кулінарії цінується дуже високо. З неї готують справжні шедеври. Осетра фарширують, смажать, запікають, роблять з нього шашлик, холодець, солянки і супи. А від копченого осетра в захваті навіть гурмани. З давніх часів до нас прийшло поняття червоного Осетрина м'яса.
Насправді воно біле. Але в старовину червоним називали все красиве, приємне і цінне. При обробленні осетра у відро для сміття йде зовсім небагато - близько 14% риби. Адже навіть хрящі і хребет цієї риби використовують при приготуванні страв. На головах і хрящах риби готують розсольники і супи.
Далі представлені найвишуканіші страви з осетра. Спробувати їх хоча б раз у житті повинен кожен.
Рецепти з осетром
Рецепт №1. Осетер в сметані
Для приготування цієї страви нам знадобиться філе осетра (800 гр), яйця (2 штуки), рослинна олія (100 гр), сметана (120 гр), трохи борошна (столова ложка), панірувальні сухарі, рибний бульйон, приправи і зелень .
Спочатку потрібно розрізати філе осетра на шматки середнього розміру. Потім потрібно посолити і поперчити його, обваляти в борошні і обмазати яйцем, попередньо розмішати в посуді до однорідного стану. Після цього філе можна обваляти в панірувальних сухарях і викласти на сковороду з невеликою кількістю рослинного масла. Коли шматочки підсмажаться, потрібно викласти їх в інший посуд, а в масло висипати ложку борошна і вилити рибний бульйон. Отриману суміш потрібно розмішати і довести до кипіння. Потім потрібно зняти суміш, додати в неї перець, сіль і сметану і все розмішати. Отже, у нас вийшла підлива, якій потрібно залити приготованого осетра. Тепер потрібно розігріти духовку до 200 градусів і помістити туди блюдо. Через 10 хвилин воно буде готове. Подавати можна з гілочками петрушки і іншою зеленню.
Рецепт №2. Осетрина по-Краснодарський
Цей рецепт прийшов до нас з південних країв. Він сподобається любителям гострих страв. Кількість приправ можна додавати на свій смак. Для приготування цієї страви нам знадобляться Осетрина тушки без голів і хвостів (1,5 кг), майонез (300 гр), ріпчаста цибуля (4 шт), рослинне масло, лавровий лист, зелень, чорний перець і сіль.
Осетрину нарізують шарами. Ширина одного шару повинна бути близько 1,5 см. Кожен шматок потрібно посолити і поперчити з обох сторін. Потім потрібно нарізати цибулю кільцями і змастити глибоку сковороду рослинною олією. У сковороду по черзі потрібно викладати шари цибулі і осетрини, перемежовуючи їх майонезом, а також невеликою кількістю лаврового листа і зелені. Коли всі шари укладені, сковорода, накрита кришкою, відправляється в духовку, розігріту до 250 градусів. Через 20-30 хвилин блюдо буде готово. Подавати осетрину можна з прикрасами у вигляді зелені, кружечків лимона , оливок і болгарського перцю .
Стаття захищена законом про авторські та суміжні права. При використанні та передруці матеріалу активне посилання на жіночий сайт www.inmoment.ru обов'язкова!