Достопримечательности мира

    Отдыхайте с нами!

Статьи

Сніжний барс

  1. Сніжний барс

Сторінка 6 з 11

Сніжний барс

Сніговий барс, або ірбіс, як його з давніх-давен називали азіатські мисливці, потужним статурою нагадує леопарда або тигра, а розмірами він з гепарда Сніговий барс, або ірбіс, як його з давніх-давен називали азіатські мисливці, потужним статурою нагадує леопарда або тигра, а розмірами він з гепарда. Ірбіс поєднує в собі риси малих і великих кішок, не дозволяючи з упевненістю віднести його до кого-небудь з них, тому зоологи поставили снігових барсів особняком, поза основними подсемейств.

Сніговий барс - дійсно сніговий, тому що живе високо в горах, там, де вершини більшу частину року покриті снігами. Цей рідкісний звір зустрічається в високогір'ях Азії: в Росії, Узбекистані, Казахстані, Афганістані, Китаї, Індії. Сніговий барс відмінно пристосований до холоду і снігу. Широкі лапи-снігоступи не дають йому зав'язнути в заметах. Взимку шерсть виростає навіть на подушечках лап, і в таких «вовняних шкарпетках» звір не мерзне і не ковзає на зледенілих схилах. Його розкішна шуба добре зігріває і відмінно маскує барса в горах. Кільцеподібні плями на хутрі схожі на розсип каменів на схилах, а світло-сірий колір шерсті не надто темний, щоб видати присутність хижака серед снігів, і не дуже світлий, щоб виділятися на тлі трави влітку. Ірбіси живуть поодинці, займаючи великі території на різних висотах (від 600 до 5000 м над рівнем моря). В мисливських угіддях барса є і гірські луки, і кам'янисті скелі, і річкові ущелини.

Слідуючи за стадами копитних, своєю головною здобиччю, ірбіси взимку спускаються до кордону снігів, а влітку піднімаються вище в гори, де розтанув сніг відкриває пасовища. З територією самця межують території 1-3 самок. Навесні самці і самки зустрічаються, щоб провести разом кілька днів, а потім розходяться по своїх володіннях, де самки поодинці будуть ростити потомство.

Видобуток снігового барса може бути втричі більшим самого мисливця. Звичайні його жертви - гірські козли і барани, козулі, кабарга, олені, кабани і дитинчата гірських биків - яків. Сніговий барс відмінно знає звички всієї дичини, що мешкає в його володіннях, всі гірські стежки, по яких копитні ходять на пасовища або на водопій. Для засідки ирбис вибирає місце на скелях над гірською стежкою і терпляче чекає, поки з'явиться стадо. Вибравши жертву, він як снігова лавина обрушується на неї зверху, збиває з ніг, намертво вцепляется гострими кігтями і вбиває укусом. У нестаток кормів ирбис також полює на бабаків, зайців, на гірських куріпок уларов і на фазанів.

Ірбіси дуже скритні тварини. Вони живуть у важкодоступних глухих місцях, що ускладнює їх вивчення, і снігові барси залишаються одними з найбільш таємничих кішок. Ірбіси побоюються людей і уникають зустрічі з ними, здоровий барс ніколи не нападе на людину, і навіть поранений не завжди чинить опір, вважаючи за краще сховатися. Голодними зимами снігові барси зрідка нападають на пасеться в горах худобу. Довгий час люди вважали цього звіра ворогом і, захищаючи свою худобу, вбивали до 1000 звірів щорічно, отримуючи цінні шкури Ірбіс. Зараз цих рідкісних тварин залишилося не більше 6000, і вони взяті під охорону. Ірбіс розводять в неволі в багатьох зоопарках світу.

Усе котячі славляться як хороші стрибуни, здатні здійснювати довгі стрибки, але в стрибучості барс перевершив усіх своїх родичів. Він може стрибнути на 15 м. Це відстань майже дорівнює довжині вагона поїзда метро і майже в 10 разів перевершує довжину тіла барса. Стрибати на таку відстань не можуть навіть найзнаменитіші стрибуни - руді кенгуру.

Новости