- Материк, континент або частину світу? В чому різниця?
- материки
- континенти
- Частини світу
- Відмінність материка від острова
- характеристики материків
- Африка
- Північна Америка
- Південна Америка
- Австралія
- Антарктида
Материк - значний масив суші, що омивається морями і океанами. У тектоніці материки характеризуються як ділянки літосфери, що мають континентальне будову.
Материк, континент або частину світу? В чому різниця?
У географії часто використовується і інший термін, що позначає материк - континент. Але поняття "материк" і "континент" - синоніми. У різних країнах прийняті різні точки зору на кількість континентів, званих континентальними моделями.
Таких моделей кілька:
- У Китаї, Індії, а також в англомовних країнах Європи прийнято вважати, що континентів 7 - Європу і Азію вони вважають окремо;
- В іспаномовних європейських країнах, а також в країнах Південної Америки мають на увазі розподіл на 6 частин світу - з об'єднаною Америкою;
- в Греції і деяких країнах Східної Європи прийнята модель з 5 материками - лише тими, де мешкають люди, тобто крім Антарктиди;
- в Росії ж і прилеглих до неї країнах Євразії традиційно позначають 4 - об'єднані у великі групи, континенту.
(На малюнку наочно представлені різні уявлення континентальних моделей на Землі, від 7-ми до 4-х)
материки
Всього материків на Землі 6-ть. Перерахуємо їх у порядку убування за розміром площі:
- Євразія - найбільший материк на нашій планеті (54,6 млн кв. Км)
- Африка (30,3 млн. Кв. Км)
- Північна Америка (24,4 млн. Кв. Км)
- Південна Америка (17,8 млн. Кв. Км)
- Антарктида (14,1 млн. Кв. Км)
- Австралія (7,7 млн. Кв. Км)
Всі вони поділяються водами морів і океанів. Чотири материка мають сухопутний кордон: Євразію і Африку розділяє Суецький перешийок, Північну і Південну Америку - Панамський перешийок.
континенти
Відмінність в тому, що континенти не мають сухопутного кордону. Тому в такому випадку можна говорити про 4-х континентах (одна з континентальних моделей світу), також в порядку убування за розміром:
- Афроєвразія
- Америка
- Антарктида
- Австралія
Частини світу
Терміни "материк" і "континент" мають наукове значення, а ось термін "частину світу" ділить сушу по історико-культурною ознакою. Частин світу 6-ть, тільки на відміну від материків Євразія відрізняється на Європу і Азію, а ось Північна і Південна Америка визначаються разом, як одна частина світла Америка:
- Європа
- Азія
- Америка (і Північна, і Південна), або Новий світ
- Африка
- Австралія та Океанія
- Антарктида
Говорячи про частинах світу, мають на увазі і прилеглі до них острова.
Відмінність материка від острова
Визначення материка і острова однаково - частина суші, що омивається водами океану або морів. Але існують суттєві відмінності.
1. Розмір. Навіть найменший материк, Австралія, значно більше за площею, ніж найбільший в світі острів - Гренландія.
(Формування материків Землі, єдиний материк Пангея)
2. Освіта. Всі материки мають плиткове походження. За припущеннями вчених колись існував єдиний материк - Пангея. Потім, в результаті розколу, з'явилося 2 материка - Гондвана і Лавразия, які в подальшому розкололися ще на 6 частин. Теорія підтверджується як геологічними дослідженнями, так і формою материків. Багато з них можна зібрати докупи, як пазл.
Острови утворюються різними способами. Є ті, які, як і материки, розташовуються на уламках найдавніших літосферних плит. Інші утворюються з вулканічної лави. Треті - в результаті діяльності поліпів (коралові острови).
3. Населеність. Всі материки заселені, навіть сувора за кліматичними умовами Антарктида. Багато острова до сих пір залишаються незаселеними.
характеристики материків
Євразія
Євразія - найбільший материк, що займає 1/3 частину суші. Тут розташовано відразу 2 частини світу: Європа і Азія. Кордон між ними проходить по лінії Уральських гір, Чорного і Азовського моря, а також протоками, що з'єднує Чорне і Середземне моря.
Це єдиний материк, який омивається всіма океанами. Берегова лінія порізана, вона утворює велику кількість заток, півостровів, островів. Сам материк розташований відразу на шести тектонічних платформах, тому і рельєф Євразії неймовірно різноманітний.
Тут знаходяться великі рівнини, найвищі гори (Гімалаї з м Еверест), найглибше озеро (Байкал). Це єдиний материк, де представлені відразу всі кліматичні пояси (і, відповідно, всі природні зони) - від арктичного з його вічною мерзлотою до екваторіального з його пекучими пустелями і джунглями.
На материку проживає ¾ населення планети, тут розташовано 108 держав, з яких 94 мають статус самостійних.
Африка
Африка - найжаркіший материк на Землі. Розташований на найдавнішої платформі, тому більшу частину площі займають рівнини, гори утворюються по краях материка. В Африці знаходяться найдовша річка в світі - Ніл і найбільша пустеля - Сахара. Типи клімату, представлені на материку: екваторіальний, субекваторіальний, тропічний і субтропічний.
Африку прийнято ділити на п'ять регіонів: Північну, Південну, Західну, Східну і Центральну. На території материка розташовується 62 країни.
Північна Америка
Північна Америка омивається водами Тихого, Атлантичного і Північно-Льодовитого океанів. Результатом руху тектонічних плит стала сильно порізана берегова лінія материка, з величезною кількістю заток, проток, бухт і островів. Найбільший острів - на півночі (Гренландія).
Уздовж західного узбережжя тягнуться гори Кордильєри, уздовж східного - Аппалачі. Центральну частину займає велика рівнина.
Тут представлені всі кліматичні пояси, крім екваторіального, що обумовлює різноманітність природних зон. Більшість річок і озер розташовано в північній частині. Найбільша річка - Міссісіпі.
Корінне населення - індіанці і ескімоси. В даний час тут розташовано 23 держави, з них тільки три (Канада, США і Мексика) на самому материку, інші - на островах.
Південна Америка
Південна Америка омивається Тихим і Атлантичним океанами. Уздовж західного узбережжя тягнеться найдовша в світі гірська система - Анди, або Американські Кордильєри. Решту площі материка займають плоскогір'я, рівнини і низовини.
Це самий дощовий материк, так як більша його частина розташована в зоні екватора. Тут же знаходиться найбільша і ріка в світі - Амазонка.
Корінне населення - індіанці. В даний час на території материка розташовано 12 самостійних держав.
Австралія
Австралія - єдиний материк, на території якого розташована всього 1 держава - Австралійський Союз. Більшу частину материка займають рівнини, гори розташовані лише уздовж узбережжя.
Австралія - унікальний материк, який має найбільшу кількість тварин і рослин - ендеміків. Корінне населення - австралійські аборигени, або бушмени.
Антарктида
Антарктида - найпівденніший материк, повністю покритий льодом. Середня товщина крижаного покриву - 1600 м, найбільша - 4000 метрів. Якби лід в Антарктиді розтанув, рівень світового океану відразу б піднявся на 60 метрів!
Більшу частину материка займає крижана пустеля, життя жевріє лише на узбережжях. Антарктида - ще і найхолодніший материк. Взимку температура може опускатися нижче -80 ºC (рекорд -89,2 ºC), влітку - до -20 ºC.
Материк, континент або частину світу?В чому різниця?
Материк, континент або частину світу?
В чому різниця?