Фізична географія материків і океанів
МАТЕРИКИ: АВСТРАЛІЯ І ОКЕАНІЯ
<<< Основні риси структури і рельєфу | зміст | внутрішні води >>>
КЛІМАТ АВСТРАЛІЇ І ОКЕАНІЇ
(дивіться карту фізико-географічного районування Австралії з посиланнями на фотографії природи цього регіону)
Кліматичні умови Австралії і сусідніх островів визначаються їх місцем розташування в приекваторіальних і тропічних широтах в оточенні відносно теплих водних басейнів. Ці широти характеризується високими сумами сонячної радіації - від 140 до 5880-7500 МДж / м2 (180 ккал / см2) в рік. Тільки острова Тасманія і Нова Зеландія, на південь від 35 ° пд.ш., отримують менше 5000 МДж / м2 (120 ккал / см2). У формуванні кліматичних умов Австралії велика роль Тихого океану з існуючої над ним системою пасатних повітряних течій північної та південної півкуль, а також континентальних масивів самої Австралії і Азії, помітно охолоджуються взимку і сильно прогріваються влітку.
За своїм географічним положенням і основних особливостей орографії Австралія знаходиться приблизно в таких же умовах, як Африка на південь від 10 ° пд.ш., тому ці території мають подібні закономірності формування клімату.
Циркуляція атмосфери в східній частині Тихого океану поблизу екватора більш-менш однакова в січні і липні. Але на заході материки істотно змінюють цю картину, в результаті чого виникають великі відмінності між сезонами року.
У липні екваторіальна улоговина і вся система пасатної циркуляції зсуваються на північ (рис. 124).
Рис. 124. Середня температура повітря на рівні земної поверхні в липні
Це створює систему повітряних потоків з південного в північну півкулю, в сторону азіатської суші. Пассат північної півкулі при наближенні до Євразії відчуває відхилення в бік області зниженого тиску над материком і переходить в південно-східний літній мусон. Пасат південної півкулі під впливом тих же причин проникає в північну півкулю у вигляді південно-західного екваторіального мусону. Головну масу вологи в цей період отримує північну півкулю, в південній півкулі опади випадають тільки там, де південно-східний пасат зустрічає на своєму шляху гори. Погода більшості районів Австралії і на островах в цей час відрізняється сухістю. Крайній південь Австралії, Тасманія і Нова Зеландія в липні потрапляють під вплив циркуляції помірних широт, західні вітри приносять в усі ці райони значна кількість опадів. У високогір'ях південно-східній Австралії і островів випадає сніг.
У січні, коли найбільш сильне прогрівання відчуває Австралія (рис. 125), а Євразія охолоджується, картина розподілу повітряних течій змінюється.
Рис. 125. Середня температура повітря на рівні земної поверхні в січні
В область зниженого тиску над Австралією спрямовується повітря не тільки з південного, а й з північної півкулі. Пассат північної півкулі відчуває відхилення під впливом обертання Землі і поблизу екватора змінює напрямок на близьке до меридіональному, а перейшовши через екватор, приймає північно-західний напрямок і приходить в північну частину Австралії і на острови південної півкулі в вигляді вологого екваторіального мусону. Пасат південної півкулі під впливом баричного мінімуму над Австралією діє особливо інтенсивно, причому набуває майже східний напрямок в західній частині Тихого океану і у східних берегів Австралії, де залишає велику кількість опадів. Переваливши через гори Східної Австралії, він трансформується у відносно сухий повітряний потік.
Таким чином, на околицях частини Австралійського материка і острова отримують в січні велика кількість опадів, тоді як в північній півкулі кількість опадів різко знижується (рис. 126).
Рис. 126. Середньорічна кількість опадів, мм
Південний захід і південь Австралії в січні виявляються під впливом східної периферії Південно-Індійського максимуму і південних вітрів і не отримують опадів. На Тасманії і півдні Нової Зеландії, як і взимку, переважає західний перенос повітряних мас, який приносить дощі.
Температурні умови на островах, навіть в значній відстані від екватора, відрізняються великою рівномірністю протягом року. Але для Австралії, особливо для її внутрішніх областей, характерні значні річні і особливо добові температурні амплітуди.
Відносно невеликі розміри Австралії, досить плоский рельєф сприяють тому, що повітряні маси можуть проникати вглиб материка, практично не зустрічаючи перешкод на своєму шляху. В результаті кліматичні умови не відрізняються стабільністю: тривалі посухи чергуються з катастрофічними зливами, північна частина материка і острова Меланезії знаходяться на шляху тропічних циклонів. Середні норми відхилень від середніх багаторічних сум опадів досягають 35-40%, особливо в центральних областях (рис. 127).
Рис. 127. Відхилення кількості опадів від середньорічної норми,%
Австралія і сусідні острови входять в наступні кліматичні пояси.
Екваторіальний пояс, в межах якого розташовані дрібні острови і північна частина Нової Гвінеї, характеризується постійним пануванням вологих екваторіальних повітряних мас і висхідними струмами повітря. Це обумовлює рівномірний розподіл опадів, значні їх річні суми і рівномірне зволоження. Температура протягом року майже не відчуває змін. Середня місячна температура на невеликій висоті над рівнем моря коливається між 24 і 28 ° С. З висотою температура знижується, але хід її залишається рівним.
В межі субекваторіального поясу входять північ Австралії, південь Нової Гвінеї і сусідні дрібні острови. Клімат характеризується чітко вираженою сезонністю, особливо на материку. Опади випадають влітку у великій кількості. Зимовий період сухої, але на островах він чітко виражений тільки на схилах гір, підвітряних по відношенню до пасат.
На навітряних схилах гір опади випадають і взимку, хоча кількість їх в порівнянні з літом значно знижується. Річна кількість опадів в районах, де на шляху вологих вітрів є орографические перешкоди, надзвичайно великий. Амплітуди коливання температури на материку значні, але все ж майже ніколи середня температура найхолоднішого місяця не буває нижче 20 ° С. На островах температурні відмінності майже настільки ж малі, як і в екваторіальному поясі.
Тропічний пояс характеризується в Австралії переважанням аридних умов. Східна частина тропічного поясу, тобто узбережжі і Східно-Австралійські гори, крім півночі та південного сходу, весь рік перебуває під впливом західної периферії Південно-Тихоокеанського максимуму і пасатної циркуляції і має рівномірно вологий клімат. Опади на сході Австралії випадають рясно протягом цілого року. Сухого періоду не буває, але влітку опадів випадає значно більше, ніж взимку. Це пояснюється тим, що діяльність південно-східного пасату, що приносить опади, влітку буває набагато інтенсивніше, ніж в зимовий час. Амплітуди коливання температури більш значні, ніж на півночі Австралії. Впливає на клімат також і гірський рельєф.
У внутрішніх районах материка протягом цілого року панує континентальне тропічне повітря і річні суми опадів не перевищують 250 мм. Відносна вологість дорівнює 30-40%, а річні і особливо добові температурні амплітуди дуже великі (останні можуть досягати 35 ... 40 ° С). Взимку бувають різкі похолодання, пов'язані з проникненням холодних повітряних мас з півдня. Морози на поверхні грунту досягають -5 ° С.
Крайній південь Австралії, північ Тасманії і Північний острів Нової Зеландії розташовані в межах субтропічного кліматичного поясу. На південному заході материка опади випадають майже виключно взимку, і кількість їх зменшується із заходу на схід. Влітку область потрапляє під вплив Південно-Індійського максимуму. Температурні умови, особливо влітку, дуже нестійкі. Зазвичай різкі зміни температури залежать від проникнення з півночі сильно прогрітого повітря, який підвищує температуру іноді до 40 ° С, але часто ці теплі повітряні течії змінюються холодними і вологими південними вітрами.
На південному сході Австралії, півночі Тасманії і в Новій Зеландії клімат рівномірно вологий, з максимумом опадів влітку; їх приносять східні і північно-східні вітри безпосередньо з боку моря. Взимку опади пов'язані з полярним фронтом. Від тропічної ця область відрізняється головним чином більш низькою середньою температурою зими (5 ... 10 ° С). В горах бувають морози до -20 ° С.
Середня частина південного узбережжя Австралії по обидві сторони півострова Ейр отримує дуже мало опадів і характеризується значними відмінностями температури по сезонах. Незначна кількість опадів випадає там взимку.
Південні частини Тасманії і Нової Зеландії заходять в помірний пояс. Кліматичні умови цих островів відрізняються великою вологістю і рівномірністю температури. Постійне вплив західної циркуляції обумовлює велику кількість опадів на західному побережжі і західних схилах гір. Відмінності в температурі літа і зими дуже незначні, за винятком гірських районів, де взимку бувають морози до -5 ...- 7 ° С.
<<< Основні риси структури і рельєфу | зміст | внутрішні води >>>
Переглянути фотографії природи різних материків і країн світу (з географічними і біологічними смисловими підписами до фотографій) можна в розділах: Європа , Азія , Африка , Північна Америка , Центральна і Південна Америка , Австралія і Нова Зеландія і Антарктика секції " Природні ландшафти світу "Нашого сайту.
Познайомитися з описами природи Росії і країн колишнього СРСР можна в розділі " Фізична географія Росії і СРСР "Нашого сайту.
Багато географічні терміни, що зустрічаються в тексті, пояснені в " Словнику з фізичної географії ", Що має такі розділи: літосфера , рельєф , Атмосфера і клімат , гідросфера , біосфера , природна зональність , Людина і природа .