Достопримечательности мира

    Отдыхайте с нами!

Статьи

Де радон виходить на поверхню землі?

  1. Чим радон небезпечний?
  2. Де ж радон виділяється в максимальних дозах?
  3. Потенційно радононебезпе райони Росії
  4. Водні джерела газу радону
  5. Термальні радонові джерела
  6. «Гарячі радонові плями»
  7. Як дізнатися рівень радону в домашніх умовах?

Мільйони європейців в Австрії, Фінляндії, Іспанії, Франції, Швеції живуть в місцях, де вміст радону в зовнішньому повітрі перевищує норму в 10-20 разів

Мільйони європейців в Австрії, Фінляндії, Іспанії, Франції, Швеції живуть в місцях, де вміст радону в зовнішньому повітрі перевищує норму в 10-20 разів. Росіяни - не виняток! В силу геологічних особливостей радононебезпе вважаються окремі райони Красноярського і Алтайського краю, Карелії, Уралу, Томській і Читинської областей.

Чим радон небезпечний?

Радон давно відомий як джерело шкідливих альфа-частинок, що відповідає за половину річної дози іонізуючого опромінення, одержуваної людиною від природних джерел. Доведено, що його дворазове збільшення в приміщенні призводить до численних пошкоджень хромосом і мутацій, які можуть передаватися потомству і виявлятися вже в першому поколінні. При високих концентраціях цей газ - сильний мутаген, що викликає рак легенів і утворення злоякісних пухлин. Так в м Лермонтов Ставропольського краю за останнє десятиліття кількість хворих на рак збільшилася в 10 разів. Причина - житлові будинки, зведені в районах виходу радону на поверхню, що стали його «пастками» і місцями інтенсивного накопичення.

Де ж радон виділяється в максимальних дозах?

Радон - радіогенний газ, безперервно утворюється в гірських породах при радіоактивному розпаді уран-радієвого ряду. Він присутній у всіх скельних масивах, оскільки його втрати, що відбуваються за рахунок виділення в повітря, швидко компенсуються новими регенерації газу. В середньому, кожну секунду тонна кам'яної породи продукує до 50 тисяч атомів радону, які через тріщини в земній корі або разом з потоками грунтових вод надходять до поверхні землі. Тому максимальні кількості цього газу фіксуються в приземному шарі повітря, зі збільшенням висоти його концентрація в атмосфері знижується. Середній вміст на рівні грунту поза приміщеннями становить 8 Бк / м3, але в різних районах земної кулі значення неоднакові: десь свідчення не досягають і мінімуму, а в деяких місцях приймають величезні значення.

Існує дві групи джерел радону, пов'язаних зі скельними породами:

  1. Гірські породи з підвищеним вмістом сполук радону - граніти, сланці, сиеніти. Іноді радононосние ділянки займають великі площі, створюючи підвищений радіоактивний фон з перевищенням ГДК радону в десятки разів.
  2. Радононосние тектонічні зони з аномальною концентрацією радону, що відрізняються чіткими лінійними розмірами. Такі смуги можуть розтягуватися на сотні і тисячі кілометрів. Концентрація радону в будинках, розташованих на поверхні таких тектонічних розломів, іноді досягає десятків тисяч беккерелів.

Особливо багато радону акумулюється в рухомих розломних зонах, що знаходяться в сейсмонебезпечних регіонах планети. В процесі тектонічної діяльності пористість гірських порід підвищується, в них формується велика кількість різноспрямованих тріщин і порожнин, в яких і накопичується радон. Якщо ж краю розломів нерухомі, розриви швидко заповнюються водою і розчиненими в ній частинками гірських порід, газу просто ніде акумулюватися.

Сьогодні проблеми радонового забруднення приділяється підвищена увага в більшості розвинених країнах і з боку ООН. Багатьма державами на законодавчому рівні вживаються заходи щодо обмеження опромінення населення, проводиться районування територій за ступенем родоноопасності. У зонах з підвищеним виділенням радону, забудовникам не рекомендується зводити житлові будинки. Земельні ділянки для нового будівництва перевіряються на відповідність показникам радіаційної безпеки. Якщо без житла в цьому районі не обійтися, будинки створюються по проектам, що передбачають установку радонозащитних пристроїв і уловлювачів радону.

Потенційно радононебезпе райони Росії

Російські геофізики також склали карту радононебезпе Росії. На ній рожевим кольором виділені потенційно небезпечні райони з високою концентрацією радону: Карелія, Ленінградська область, Кольський півострів, Алтайський край, зона Кавказьких мінвод, Уральський регіон.

В інших місцях активність газу може відрізнятися від допустимих меж як в ту, так в інший бік. Як відомо, концентрація радону змінюється з часом, оскільки його накопичення залежить від температури навколишнього середовища, атмосферного тиску, часу роки, інтенсивності опадів.

Водні джерела газу радону

Радон добре розчиняється в воді і швидко концентрується в нижніх водоносних шарах грунту. За даними ВООЗ понад 10% жителів Землі п'ють воду, що містить понад 100 тисяч Бк / м3 радону (російська норма по НРБ-99 становить близько 60 Бк / кг, а граничний рівень, рекомендований Агентством з охорони навколишнього середовища в США, -11 Бк / л). У поверхневих водах цього газу мало:

  • в річках і озерах - 0,5 Бк / л;
  • в морях і океанах - 0, 05 Бк / л.

Підвищена частка радону характерна для підземних вод - 3,7-7,4 Бк / м3, а максимальна - для індивідуальних колодязів. У 1975 році в Фінляндії виявили водну свердловину з вмістом радону 45 кБк / л, а в 1977 році знайшли колодязь з концентрацією газу - 77,5 кБк / л. У Новосибірській області знаходяться підземні води з концентрацією радону - 44 Бк / л.

Виняток із правила

У 1990 році в районі гірського озера Щепетов, розташованому на кордоні Алтайського краю і республіки Алтай, проводилася аерогаммаспектрометріческая зйомка. В ході неї виявилася аномалія (характерне світіння), яка свідчить про підвищену концентрацію радону в озерній воді. У місці відбору проб його зміст склала понад 100 Бк / м3, концентрація урану - 7-10 г / л. Цей природний феномен отримав назву «радоновое озеро».

Термальні радонові джерела

Багато мінеральні води, що володіють лікувальним ефектом, містять радон. Навіть невеликі його кількості стимулюють регенерацію тканин, нормалізують роботу серцевого м'яза, мають протизапальну дію, прискорюють обмін речовин. У світі відомо понад 300 радонових джерел, з яких 30 знаходяться на території Росії. Найпопулярніші розташовані на курортах П'ятигорська (Кавказькі мінвод), Белокурихи (Алтай), Увільдінска (Челябінська область), Краноусольска (Башкирія). У них відпочиваючим пропонувати прийняти радонові ванни, що допомагають при лікуванні радикулітів, артритів, порушень роботи периферичної нервової, ендокринної та дихальної системи, урологічних та гінекологічних захворювань.

Найбільш незвичайний курорт - «Перлової річки», що знаходиться на о. Хайнань в Китаї. Тут радонова вода з термальних джерел подається прямо в ванни люксових номерів готелю. Завдяки тому, що її температура коливається від 40 і до 78 градусів, а в складі присутня невелика концентрація радону, лікувальні ванни можуть приймати всі бажаючі.

«Гарячі радонові плями»

«Гарячі плями» або райони тривалого вулканізму - ще одне джерело надходження радону в атмосферу. В основному, на поверхню вулканів виноситься «глибинний» радон, перенесення якого посилюється за рахунок ефекту «димової труби». Газ надходить на поверхню землі з висхідними струменями газоподібних речовин і потоками підземних вод з глибини до 100 метрів. При цьому концентрація радону в повітрі коливається, в залежності від періодів посилення і розвантаження напруги в земній корі.

Уранові родовища також постачають радон в навколишнє середовище, оскільки при розпаді урану утворюється Радон-222. Часто уранові руди залягають широкою стрічкою, утворюючи «уранові пояса» - Канадський (4000х300 км) і Південно-Африканський (4800х300), на території яких середня доза іонізуючого випромінювання перевищує допустиму норму в 10 разів.

Цікавий факт

Відомі великі радононебезпе зони, походження яких до цих пір залишається загадкою. Наприклад, до них відноситься с. Атамановка Красноярського краю. Російські вчені в ході численних досліджень не знайшли джерело радону і локальний прояв його аномальних концентрацій. Поруч з селом НЕ залягають уранові родовища, а концентрація радону в поверхневому шарі грунту недостатня для створення зони з підвищеним його вмістом. Також не було виявлено пористих скельних порід, що сприяють підвищеної ексхаляціі радону з грунту.

Як дізнатися рівень радону в домашніх умовах?

Для цього достатньо придбати спеціальний прилад - індикатор радону RADEX MR107 , Який допоможе визначити концентрацію газу в приміщенні. Прилад простий у використанні, при перевищенні порогового режиму (100 Бк / м3 та 200 Бк / м3) подає попереджувальний звуковий сигнал. З його допомогою рекомендується досліджувати приміщення протягом двох діб, а краще залишити працювати постійно. Така тривалість вимірювань обумовлена ​​тим, що показники, зафіксовані в одному і тому ж місці, але в різний час, можуть на порядок відрізнятися між собою. Тривалий аналіз сприяє накопиченню достатньої інформації і дозволяє приладу видавати більш точний усереднений результат.

Чим радон небезпечний?
Де ж радон виділяється в максимальних дозах?
Чим радон небезпечний?
Де ж радон виділяється в максимальних дозах?
Як дізнатися рівень радону в домашніх умовах?

Новости