Список найвищих і монументальних будівель і споруд світу на початку 2010 року поповнив новий хмарочос "Бурдж Дубай", який при висоті 828 метрів і поверховості в 162 позиції на довгий час зайняв лідируючі позиції в рейтингу. оглядач www.interfax.by зацікавився постійно оновлюється списком найвищих в світі будівель.
Бурдж Халіфа (ОАЕ), 828 м
Під час кризи дубайські шейхи «назбирати» з думками, а також капіталами і завершили тривале будівництво найвищої будівлі в світі - вежі-сталагміта «Бурдж Дубай», яку відразу ж на відкритті 4 січня 2010 року перейменували в "Бурдж Халіфа». Вперше арабський світ в особі одного з найбільш процвітаючих своїх регіонів - Об'єднаних Арабських Еміратів - пішов в архітектурний відрив від Європи, Азії та США. На 162 поверхах «Дубайської вежі» розміщується кілька готелів, тисячі офісних приміщень, сотні житлових квартир, а також кілька туристичних зон у вигляді зимового саду і оглядового майданчика. Загальна корисна площа будівлі - 344 тис. М2.
До речі, в докризовий час в декількох містах світу були затверджені проекти будівництва хмарочосів, що перевищують висоту Бурдж Халіфа майже в два рази. Це проекти 1400-метрового хмарочоса Накхіл (Аль-Бурдж) в Дубаї, 1022-метрового Мурьян-Тауер в Бахрейні, 1001-метрового Мубарак аль-Кабір Тауер в Кувейті і 1600-метрового «Мілева» хмарочоса в місті Джидда в Саудівській Аравії. На жаль, будівництво всіх згаданих проектів було заморожено в зв'язку з кризою.
Телевежа Гуанчжоу (Китай), 612 м
Телевежа в китайському місті Гуанчжоу є найвищою в світі. Її висота - 612 м, що менше Бурдж Халіфа на 216 м. В основі конструкції китайської вежі - патент відомого російського фізика і винахідника В.Шухова, за проектом якого була побудована Шуховская вежа на Шаболовці в Москві.
Сьогодні на телевежі найбільшого мегаполісу Південного Китаю проходить будівництво колеса огляду, яке буде обертатися по горизонталі навколо шпиля вежі. Фінальна здача недавно була зведена телевежі (2005-2009 рр.) Відбудеться 1 жовтня 2010 з відкриттям колеса огляду. Саме таким чином китайський місто вирішило відзначити знакова подія в своїй історії - Азіатські ігри, які Гуанчжоу приймає в 2010-му.
Сі-Ен Тауер (Канада), 553 м
Одна з архітектурних гордостей Канади була побудована в середині 1975 р рекордно короткі терміни: зведення вежі почалося в початку 1972 р Сі-Ен Тауер, що отримала свою назву від імені компанії-власника будівлі в період з 1975 по 1995 рік - Canada's National, сьогодні є візитною карткою Торонто і гордістю канадців. Примітно, що Сі-Ен Тауер в два рази більше, ніж Ейфелева вежа, а також довше на 13 метрів своєї колеги з Москви - Останкінської телевежі.
У 2007 році Сі-Ен Тауер була визнана самим «улюбленим» будівлею канадців. На підтвердження цього телевежа отримала цікавий проект по підсвічуванню в символічних для Канади червоно-білих тонах.
Останкінська телевежа (Росія), 540 м
Четверте місце серед найвищих вільно розташованих будівель світу вже котрий рік утримує Останкінська телевежа Москви. Радянська телевежа сьогодні є найстарішим з найвищих споруд на планеті. У зв'язку з старістю деяких конструкцій, а також пожежею на вежі у 2000 році керівництво об'єкта прийняло рішення припинити масові розважальні екскурсії на висотних поверхах будівлі. Також в 2006 році свою роботу припинив і знаменитий на весь СРСР ресторан «Сьоме небо». Потрапити на Останкінську вежу сьогодні можна лише за попереднім записом на офіційному сайті споруди. Кількість бажаючих подивитися на панораму Москви і передмість обмежується 30 людьми в день.
Сірс-Тауер (США), 527 м
Похмура вежа Сірс (або Вілліс з 2009 року), розташована в діловому центрі Чикаго, складається з дев'яти зварених в єдину конструкцію залізобетонних труб. Всі труби мають різну поверховість, що дозволяє Сірс-Тауер не тільки створювати сприятливі умови для врівноваженої позиції, але і мати незвичайний привабливий вигляд. Висота Сірс-Тауер після зведення малазійських веж «Петронас» стала об'єктом жвавого обговорення в зв'язку з тим, що шпилі веж «Петронас» виявилися хоч греблю гати Сірс-Тауер. Це призвело до появи двох підстав оцінки висотності будівель: по поверховості (до даху) і по висоті шпиля. Тайванський хмарочос Тайбей 101, побудований в 2003 році, нижче Сірс-Тауер всього на 19 метрів.
20 найвищих споруд 2010, без урахування димових труб і щогл)
- Бурдж Халіфа (ОАЕ), 828 м
- Телевежа Гуанчжоу (Китай), 612 м
- Сі-Ен Тауер (Канада), 553 м
- Останкінська телевежа (Росія), 540 м
- Сірс-Тауер (США), 527 м
- Тайбей 101 (Тайбей, Китайська Республіка) - 509 м
- Всесвітній фінансовий центр (Шанхай, КНР) - 492 м
- Міжнародний комерційний центр (Гонконг) - 484 м
- Вежа «Східна перлина» (Шанхай, КНР) - 468 м
- Джон Хенкок Центр (Чикаго, США) - 457 м
- Вежі «Петронас» (Куала-Лумпур, Малайзія) - 452 м
- Емпайер-стейт-білдінг (Нью-Йорк, США) - 448 м
- Вежа «Борджіа мілад» (Тегеран, Іран) - 435 м
- Вежа «Менара Телеком» (Куала-Лумпур, Малайзія) - 421 м
- Цзінь Мао (Шанхай, КНР) - 420 м
- Міжнародний фінансовий центр (Гонконг) - 415,3 м
- Тяньцзінь радіо- і телевежа (Тяньцзінь, КНР) - 415,2 м
- Центральна радіо- і телевежа (Пекін, КНР) - 405 м
- Вежа CITIC (Гуанчжоу, КНР) - 391 м
- Київська телевежа (Київ, Україна) - 385 м
До речі, найбільш амбітними, але нереалізованими проектами найвищих будівель світу вважаються два японських меганебоскреба - вежі Нікітіна-Травушем 4000 і X-Seed 4000. Вежа Нікітіна-Травушем 4000 була спроектована для Токіо в середині 60-х років групою радянських вчених, однак будівництво мегабашні було припинено вже в 1969 році на вимогу японської влади. Оновлений проект вежі Нікітіна-Травушем відповідно до сучасних ідеями екологічності та сейсмостійкості X-Seed 4000 був заморожений в 2006 році у зв'язку з непомірно великими витратами на його реалізацію.
Тимур Кресник
Фото: tallestbuildingintheworld.com