Достопримечательности мира

    Отдыхайте с нами!

Статьи

Чеські скаути не схожі на інших

Скаути в Прокопской долині в 1911 р (Фото: Антонін Беньямін Свойсік, архів В Скаути в Прокопской долині в 1911 р (Фото: Антонін Беньямін Свойсік, архів В.Носков - Windy) Сьогодні Іржі Навратіл - заступник голови об'єднання чеських скаутів «Юнак» (Junák) і невпинний ідейний натхненник руху. Активним членом скаутської організації він став ще в середині 1930-х років, а в 1949-му був засуджений на 20 років за участь в підготовці антикомуністичного перевороту, і провів 11 років на Яхимовского рудниках.

Скаутський рух в Чехії унікальне тим, що є своєрідним змішанням британських елементів, так як їх встановив полковник сер Роберт Стівенсон Сміт Бейден-Пауел, і американських, винесених з книг Ернеста Сетон-Томпсона. Американська різновид скаутингу дещо відрізняється від англійської, зате чеська включає в себе положення обох.

«Наш засновник руху скаутів А. Б. Свойсік об'єднав ці елементи, так і з'явилася різновид, кілька своєрідна, відмінна від тих, що існували в інших країнах. Проте, самі основи абсолютно ідентичні - це християнські цінності: правда, порядність, дружба. Все це узагальнено в дуже простому скаутському законі, що містить 10 пунктів, перший з яких - «Скаут завжди говорить правду», що, до речі, не є точною інтерпретацією Бейден-Пауелла. У нього цей пункт звучить як «надійний», «той, на кого можна покластися». Ще дуже цікавий п'ятий пункт, про який раніше говорили, що на тлі таких принципів як питання правди і любові він виглядає несерйозно. П'ятий пункт звучить як «Скаут ввічливий». Раніше здавалося, що це дрібниця, зате подивіться, яке це важливе положення сьогодні », - розповідає Іржі Навратіл.

Антонін Беньямін Свойсік   Отже, засновником скаутського руху в Чехії і першим його головою став професор Антонін Беньямін Свойсік, який зробив перші спроби скаутської практики в кінці 1911 року Антонін Беньямін Свойсік Отже, засновником скаутського руху в Чехії і першим його головою став професор Антонін Беньямін Свойсік, який зробив перші спроби скаутської практики в кінці 1911 року. Рух оформилося до 1912 року, так що неважко здогадатися, що в 2012 році святкується 100 років з моменту його виникнення в Чехії. Проте, з самого заснування чеського скаутського руху існувала одна проблема, а саме - клятва, оскільки в первісної англійської клятві скаути присягали на вірність королеві. Абсолютно логічно, що за часів Австро-Угорщини чеські скаути не дуже хотіли давати такі обіцянки. Так що Бейден-Пауел дав свою згоду на те, щоб Свойсік замість вірності королеві надав до статуту клятву у вірності і любові до батьківщини - обіцянка, яку скаути в повній мірі стримали і в Другу Світову війну, і пізніше, в роки комуністичного режиму.

«Коли я потрапив до скаутам, - а це було так давно, що вже навіть не так, - то є ще перед Другою Світовою війною, тоді для скаутів було суцільне роздолля, оскільки дика природа починалася вже там, де зараз знаходиться Прокопская долина. Сьогодні там всюди новобудови, а коли ми розбили табір в долині річки Влтави, це була краса. Звичайно, наші походи були вельми скромні в порівнянні з тими, що скаути здійснюють сьогодні, але нам це дуже подобалося. Звичайно, всього цього прийшов кінець з кінцем Першої Республіки і приходом німців. Нас заборонили, ми існували нелегально і готувалися до виступу, яке потім і сталося в рамках Празького повстання », - продовжує Іржі Навратіл.

Проте, в роки Другої Світової війни скаути не тільки не припинили своє існування, але кількість їх відділів в Празі навіть зросла, хоча деякі стали менш численними, хтось пішов, хтось залишився. У Моравії руху опору також було досить поширене, особливо, в області Бескид і Північної Моравії. Як розповів Іржі Навратіл, в Празі рух розділилося на два основних напрямки. Старші хлопці 16-17 років і старше заснували невелику групу «Розбійник» (Zbojník), яка згодом перетворилася в численну протівонацістскую групу «Кореспондентська бригада» (Zpravodajska brigada). Основний їх діяльністю було отримання новин, які потім передавалися в Лондон.

«Крім того, йшла робота і з молодшими хлопцями - від 13-14 років. Спочатку ця діяльність носила характер «ми не здамося, і ніякі нацисти у нас наш скаутинг не віднімуть, і плювати ми на них хотіли». А потім прийшла думка зберегти цим хлопцям і дівчатам частина їх світу, нехай навіть і в жахливі роки війни. Ну, звичайно, з хлопцями в такому віці спочатку не можна було вести серйозної сопротівленченской діяльності, тому ми шукали можливості прикриття. Деякі працювали в рамках спортивних відділень, спочатку і в «Соколі», який потім був також скасований після скаутів. Цікаво те, що кожна терористична організація, будь то нацисти або комуністи, насамперед приймалися за скаутів. Отже «Сокіл» був закритий, але що залишилося, так це Клуб чеських туристів, тому ми стали організовувати в рамках цього Клубу все нові і нові відділення. Я працював в дитячому відділенні Клубу чеських туристів, який розташовувався в районі Прага 2, і в результаті у нас тут було близько 20 таємних нелегальних відділів ».

Внаслідок активної підпільної роботи після війни скаутів в Празі було більше, ніж до війни. Таких великих відділів, про які розповів Іржі Навратіл, було в Празі кілька, в кожному з них організовувалися все нові і нові підрозділи. Чим ближче був кінець війни, тим активніше тренувалися празькі скаути в галузі зв'язку, отриманні інформації. У підсумку вони були пов'язані з військовою групою, для якої інформація виходила і передавалася.

«Вся Прага була у нас розділена на зони, за кожну з яких відповідали два скаута. Їх завданням було патрулювати вулиці і дізнаватися, що нового там відбувається. Наприклад, де німці викопали якийсь окоп і розмістили там протиповітряну артилерію, або, де виселили школу, щоб влаштувати там нові казарми. Про зміни, що відбуваються доповідали мені, а я потім цю інформацію передавав генералу Грабчіку, начальнику військової групи ».

Продовження розповіді про чеських скаутів після Другої Світової війни ви почуєте в нашій наступній передачі «Історичні прогулянки».

Новости