- 1. Варшава
- 2. Краків
- 3. Гданськ
- 4. Вроцлав
- 5. Познань
- 6. Торунь
- 7. Бидгощ
- 8. Люблін
- 9. Катовіце
- 10. Ольштин
Польща першою зустрічає російського туриста, що прямує до Європи. Красива, доглянута, вже по-європейськи цивілізована, але не втратила самобутності - це країна, в яку хочеться повертатися. У цій статті ми зібрали найкрасивіші міста Польщі для тих, хто планує поїздку в цю країну.
1. Варшава
Варшава - столиця і найкрасивіше місто Польщі. Своїм особливим життям живе «Старе місто», історичний і туристичний район Варшави. Тут дуже затишно, чисто і красиво: Замкова площа з колоною Сигізмунда, трохи аскетичний Королівський замок, Ринкова площа і всюдисущі голуби, шарманщик з папугою, войовнича Сіренка, скромна трикутна площа канонів. У Старому місті зосереджена велика частина пам'яток, проводяться всі міські свята, великі концерти, мітинги і фестивалі.
Але ж на початку 1945 р Варшава практично повністю лежала в руїнах. Якщо щось і вціліло частково, то це були житлові будинки, а від історичних пам'яток чи збереглося хоч 10%. Польська влада навіть припускали залишити зруйноване місто таким, яким є - на науку нащадкам. Але жителі поверталися до рідного міста. І Сталін - з політичних міркувань - розпорядився: Варшаві бути. Фінансувався безпрецедентний проект з одного-єдиного джерела: добровільних пожертвувань громадян! Правда адже, гуляючи по сьогоднішній Варшаві, в це складно повірити?
2. Краків
Що розкинувся на берегах Вісли, старовинний Краків - одне з найкрасивіших міст Польщі. Колишня столиця Польського королівства, місто безлічі легенд і переказів. Найулюбленіша як туристами, так і поляками - легенда про Вавельському драконі. Відноситься до часу правління засновника Кракова, легендарного короля Крака. Сучасний Смок мешкає біля печери біля підніжжя Вавельського пагорба. Дракон самий що ні на є вогнедишний: на радість туристам і дітям з пащі залізного чудовиська кожні 5 хвилин вивергається полум'я.
У Кракові величезна кількість історичних пам'яток - справжніх, адже місто майже не постраждав в страшні роки Другої світової війни. Завдяки такому щасливій обставині, цей красивий польське місто зберіг дивовижні пам'ятники середньовічної архітектури: Вавельський замок, барбакан, старовинні суконні ряди на Ринковій площі, знаменитий Маріацький костел XIII століття, на башті якого легендарний трубач, як і 6 століть назад, грає хейнал. А численні туристи, затамувавши подих, чекають: помахає їм трубач? Це обіцяє удачу.
3. Гданськ
Гданськ - одне з міст сучасного польського Трёхградья, в далекому минулому німецький вільне місто Данциг. Він заслужено належить до найкрасивіших міст Польщі. Це досить незвичайний з туристичної точки зору місто: в ньому кілька історичних районів. Причому більша частина пам'яток зосереджена зовсім не в Старому місті, а в т. Зв. Головному. Саме тут проходить Королівський тракт, що бере початок від міських воріт і закінчується на площі Длуги Тарг. Тут же розташована Ратуша XIV в. і знаменитий фонтан Нептуна. Бронзову фігуру бога морів в 1945 р зняли і вивезли за межі міста, а після війни встановили на колишнє місце - якби не ця обережність, швидше за все, зараз би тут стояла копія, а не оригінал. Адже центр Гданська був майже повністю зруйнований при бомбардуваннях, і в місті мало що вціліло з історичних будівель.
Головною історичною цінністю Старого міста є Великий млин. Побудована в 1350 р, вона аж до 1945 р залишалася в робочому стані, на ній так само як і сотні років тому мололи зерно.
Види старого Гданська немов зійшли зі сторінок рекламних туристичних буклетів: вузькі вулички, фахверкові будиночки з трикутними дахами, ліпнина, розпис, химерні барельєфи. А зовсім близько - Гдиня і Сопот. Запах моря, пронизливі й тужливі крики чайок. У порту намети торговців, що пропонують величезний вибір найрізноманітніших черепашок: і не потрібно, та все одно обов'язково накупиш!
4. Вроцлав
Незважаючи на свою більш ніж тисячолітню історію, красивий польське місто Вроцлав - живий і сучасний: культурна столиця Європи 2016 р батьківщина польського авангарду, а також «революції гномів» - руху Помаранчева альтернатива. Одночасно це і музей під відкритим небом, в якому ви побачите унікальне змішання архітектурних стилів. У Вроцлаві є Королівський палац 18 століття, будівля Старого арсеналу, знаменитий острів Тумський з Кафедральним собором, Стара тюрма, спрямовані вгору шпилі готичних соборів, Ринкова площа, оточена різнокольоровими будинками.
Місто стоїть на 12 островах, які з'єднують більше двох сотень мостів. Олавскій в стилі необароко, подібний мостам Парижа і Риму; Рендзінскій - найдовший міст в Польщі; монументальний міст Миру - багатотонна сталева конструкція, присвячена польсько-радянської дружби; Солодовий пішохідний; Бартошовіцкій - найвужчий міст в місті. Нарешті, одне з найбільш романтичних місць Вроцлава, міст Любові, Тумский - це 500 кг замків і замків на сталевих перилах, які залишають тут закохані пари як запоруку вірності і подружнього щастя.
5. Познань
Познань - один з найдавніших і наймальовничіших міст Польщі, звідки починається історія країни. Місто старовинне і сучасний одночасно, де поряд з пам'ятниками ранньосередньовічної архітектури мирно сусідять сучасні лофти - промислова романтика на залишках покинутого заводського минулого, фірмовий знак сьогоднішньої Познані. Але туристам, звичайно, слід починати знайомство з містом з його історичної частини.
Цікавий факт: в Познані, на відміну від більшості європейських міст, є два замки, які призначалися для монархів - Королівський і Імператорський (або Мухомор). Королівський - одна з найстаріших королівських резиденцій в Польщі. Замок, на жаль, навіть не відновлений, а практично повністю відбудований заново: таким, яким його побачили сучасні архітектори, оскільки ніяких історичних документів про його справжній вигляд не збереглося. Інша справа Імператорський замок, який в ході бомбардувань був зруйнований лише частково. Це самий «новий» замок в Європі, будівництво якого було завершено в 1910 р Обов'язкові до відвідування стара Ринкова площа і, звичайно, острів Тумський. З цікавих лофт можна назвати Стару пивоварню (ексклюзивний шопінг і арт-галерея), колишні бойню і газову фабрику.
6. Торунь
Торунь - казково красиве середньовічне місто Польщі і батьківщина Миколи Коперника. Один з небагатьох польських міст, майже не постраждали в ході Другої світової війни. Старе місто Торуня, це справжнє середньовіччя. Справжньою перлиною архітектури XIII в. є Крива вежа, що має досить бурхливий історичне минуле. З оборонної споруди вона була перетворена спочатку в жіночу в'язницю, потім в кузню, збройову, нарешті тепер - до відділу культури міста. Дуже вражає прогулянка повз Кривий вежі по нічному місту: мерехтливий вогник в кінці вузької вулички, що розчиняються високо в чорному небі кам'яні стіни будинків, і до слуху, здається, вже доноситься ледь помітний в тиші цокіт копит по бруківці. Ось зараз з провулка з'явиться легендарний Тевтонський лицар (згідно з легендою, будував Криву вежу в спокутування своїх численних гріхів).
З Торуні туристи обов'язково везуть знамениті торунські пряники - правда, дуже смачні! І що дивно, пряники також люблять і охоче купують і місцеві жителі. У місті є навіть «Музей пряника»: і це не застиглі нудні експозиції з неїстівними експонатами, а справжня пекарня XVI в. Тут, під керівництвом досвідченого пекаря і симпатичною відьми, ви самі приготуєте знамениті торунські пряники за старовинними рецептами. А в магазинчику при пекарні такий вибір готових пряників, що очі розбігаються.
7. Бидгощ
Бидгощ - в далекому минулому процвітаючий німецьке місто, основою добробуту якого служила торгівля зерном і сіллю. Старовинна архітектура міста - німецький фахверк, такий знайомий туристам по країнах Західної Європи. У цьому характерному стилі збудовані зерносховища на набережній річки Брда. Колись у величезних коморах дійсно зберігалися тонни зерна, потім будь-які інші продукти та сільгосппродукція, а пізніше просто все що завгодно, що потрібно було десь зберігати. Тепер в будівлях розташовуються музеї та виставкові зали.
Над Брдо перекинуті мости, з яких відкривається прекрасна панорама набережної. Звідси, до речі, можна зробити вдалі фотографії знаменитого канатохідця, немов парить над річкою. Він тут з 2004 р, коли Польща увійшла до складу Євросоюзу. У багатьох туристів виникає питання, яким чином канатоходець утримує рівновагу і не перевертається - адже він буквально висить в повітрі. Секрет простий: центр тяжкості скульптури в лівій нозі, яка спирається на трос - нога в п'ять разів важче, ніж вся фігура.
З цього прекрасного куточка Старого міста, як правило, починаються і тут же закінчуються туристичні маршрути по «польської Венеції».
8. Люблін
Люблін - один із старовинних і найкрасивіших міст Польщі, який часто називають другим, або малим Краковом. Тимчасова столиця Польщі з липня 1944 р січня 1945 року, коли Варшава лежала в руїнах. Щоб оглянути всі визначні пам'ятки Любліна буде потрібно не один день. Стара частина міста - справжня плутанина з вулиць і вуличок, де без карти, мабуть, не обійтися. Будівлі на Ринковій площі розташовані своєрідно, півколом. Центральне місце займає колишній Коронний трибунал. Існує легенда, як були колись покарані нечесні люблінські судді: щоб догодити багатому городянину, вони винесли несправедливий вирок бідну вдову. Вирок обурив не тільки жителів, але навіть нечисту силу. І чорти, які зібралися вночі за суддівським столом, винесли свій вирок - справедливий. А на дошках столу поруч зі справою нещасної вдови навічно залишився слід, випалений пазуристою лапою. Кафе по сусідству з Трибуналом так і називається «Чортова лапа». Перекусивши в кафе, можна вирушати оглядати інші пам'ятки Любліна - в списку їх більше 50!
У багатьох туристів, напевно, Люблін міцно асоціюється зі страшним словом - Майданек. Нацистський табір смерті розташовувався на околиці міста. Зараз тут Меморіальний музей. Можливо, хоча б один раз в житті варто відвідати подібне місце, щоб усвідомити: життя безцінне. Тільки потрібно заздалегідь підготуватися до того, що це не розважальна екскурсія.
9. Катовіце
Катовіце поки ще стоїть особняком на мапі звичних туристичних маршрутів. У минулому це індустріальне місто, що належав металургам і шахтарям: в ті часи, кажуть, в місті від висіла в повітрі кіптяви сніг був сірим. Однак зараз т. Н. промисловий туризм - модне і бурхливо розвивається напрямок. І Катовіце в цьому плані саме те, що потрібно любителям незаяложених туристичних стежок.
Стара частина міста немов затиснута між шосе і залізницею. Це не середньовіччя, яке зазвичай очікують побачити, а середина 19 століття. Тоді місто було частиною Пруссії, і більшу частину жителів тут становили німці. Але в 1921 р, за результатами референдуму, частина німецької Сілезії з містом Катовіце увійшла до складу Польщі. І з того моменту головним завданням містобудівників стало перетворення німецького архітектурного стилю в польський. При тому, що «польського стилю» не існувало! Завдяки зусиллям архітекторів тих років, сьогодні в Катовіце існує спеціальний маршрут, якого немає більше ніде. Шлях довжиною в 5,5 км і 16 будівель - живі ілюстрації епохи модернізму 20-30х років XX століття. Не відповідають новим архітектурним принципам тільки дві будівлі: Кафедральний собор і Парламент.
Символ сучасного міста - «Сподек», стадіон, за формою нагадує приземлилася на Сілезьку землю літаючу тарілку. З нічним підсвічуванням це дійсно фантастичне видовище.
10. Ольштин
У список найкрасивіших міст Польщі варто внести і Ольштин. На території Старого міста особливий історичний інтерес представляють Високі ворота (23 м), собор Св. Якуба, Стара і Нова Ратуші, готичний Ольштинська замок Вармінсько Капітула. З останнім тісно пов'язане ім'я великого польського вченого Миколи Коперника, який служив в ньому адміністратором протягом 5 років. У двох внутрішніх приміщеннях замку розміщується постійна виставка знаменитого вченого, де можна побачити навіть належала йому меблі. А біля стін замку встановлена лава, де кожен бажаючий може посидіти і сфотографуватися в суспільстві бронзового Коперника. Якщо потерти блискучий ніс статуї і загадати бажання, то воно обов'язково здійсниться.
Якщо у вас достатньо часу і всі міські пам'ятки вже оглянуті, можна здійснити захоплюючу заміську прогулянку - в музей лаванди, розташований поруч з містом. Будівля музею стоїть посеред лавандових полів, а на горищі музею сушаться незліченні букетики запашних квітів. Музей існує з 2001 року, і був створений на гроші, зібрані волонтерами. Тепер, щоб помилуватися безкрайніми лавандовими полями, немає більше необхідності їхати в Прованс.
Правда адже, гуляючи по сьогоднішній Варшаві, в це складно повірити?А численні туристи, затамувавши подих, чекають: помахає їм трубач?