Достопримечательности мира

    Отдыхайте с нами!

Статьи

Лижна Туреччина: траси на горі Дракона

Лижні курорти Туреччини.

Фото: А. Мазур

Більшість тих, хто захоплюється гірськими лижами рано чи пізно починають шукати нові схили для катання. І після Карпат середньостатистичний український лижник, піддаючись усталеною моді, починає поглядати на захід - у бік Польщі, Словаччини, Австрії. Такий підхід цілком зрозумілий - тамтешні зимові курорти відносно недалеко, про них частіше за інших сперечаються в компаніях. І якось забувається, що південний сусід України - гори Туреччини - добре підходять для катання. Наведу приклад - в січні минулого року на сайті газети New York Times з'явився список "41 напрямок, яке обов'язково потрібно відвідати в 2011 році". Так ось, в цьому списку на 18 місці фігурували гірськолижні траси в околицях міста Ерзурум.

журналіст "Сегодня" з'ясовував, чим цікавий (а заодно і чим поступається гірськолижної Європі) найвідоміший з місцевих курортів - Паландокен.

ФОТО Гірська Туреччина: лижі та розваги

Про Східній Анатолії. У сприйнятті багатьох з нас Туреччина складається з морського узбережжя біля Анталії, Мармаріса та ще мегаполісу Стамбула. Насправді велика її частина - це гори, що займають простір між Чорним і Середземним морями. І якщо Стамбул розташований на крайньому заході країни, то Східна Анатолія - ​​це вже турецький "Далекий Схід". Від Босфору літак долітає сюди години за півтора. Зате до грузинського Батумі звідси вже не більше, ніж півтисячі кілометрів автомобільної дороги.

Причому далекий схід Туреччини, хоча і далекий, але зовсім не дикий. В Ерзурумі знаходиться один з найбільших університетів країни, а в минулому році тут приймали зимову Універсіаду, і турки забезпечили спортсменів усіма умовами для змагань. А хайтековські виду вежі трамплінів для стрибків на лижах вже стали неофіційним символом Ерзурум.

Якщо вам доводилося коли-небудь летіти з України в ОАЕ , То ви можете собі уявити, як виглядає Східна Анатолія, навіть не побувавши тут. З багатокілометрової висоти здається, що хтось зім'яв гігантський паперовий лист, а потім, злегка розправивши його, кинув на землю. Іноді серед плоскогір'їв і гірських хребтів помічаєш правильні конуси вулканів. Якщо ви сіли з відповідною боку салону літака, то не зможете не помітити найбільший з них - величезний Арарат. Навіть якщо ви ніколи не бачили його, то не помилитеся. Саме вулкани "винні" у характерному пейзажі цих місць. Мільйони років тому вогнедишні гори залили все навколо лавою і засипали попелом, згладили рельєф, в якому тепер майже немає гострих піків, характерних для Альп і Гімалаїв. А якщо летіти над горами в холодну пору року, то просто не можна не звернути уваги на товстий шар снігу, укутують нагір'я. Сильні вітри не дають змоги вирости тут лісах, і у мандрівника може виникнути ілюзія, що він знаходиться не на широті Середньої Азії, а в Антарктиді.

ВІДЕО Курорт Паландокен: як катаються на лижах в Туреччині

Розберіться Паландокен по кісточках

Гірськолижний курорт з такою назвою знаходиться в 5 км на південний захід від міста Ерзурум і 20 км від аеропорту.

ГОТЕЛІ. Готельна база Паландокена представлена ​​п'ятьма готелями, ланцюжком тягнуться по долині, що піднімається до головної вершини регіону - горе Бюйюк Еждер (тобто БольшойДракон) висотою 3180 м. Специфіка готельної бази курорту така: тут немає ні невеликих пансіонів, ні приватних котеджів. Але наявна п'ятірка готелів зручно пов'язана один з одним і лижними трасами системою підйомників. Нижче всіх і найближче до міста розташовані три багатозіркових готелю, трохи нагадують ті, що ми бачимо на узбережжі Анталії, але зі своєю специфікою. Так, в них немає харчування "все включено". Замість нього використовується схема Fullboard +. Іншими словами, це 3-разове харчування на шведському столі і, до того ж, місцеве вино і пиво подають безкоштовно під час сніданків, обідів і вечерь. Цілком влаштує тих, хто збирається більшу частину дня проводити поза готелем.

А два готелі, розташованих вище по схилу, вже віддалено нагадують своїх побратимів в Тіролі або Закопане. Вони і розмірами поменше, і особливу атмосферу їм надають відкриті майданчики барів, куди можна зайти прямо в лижних черевиках, щоб випити гарячого вина (до того, щоб називатися глінтвейном, напій все-таки не дотягує) або з'їсти хот-дог (з справжніми гарячими сосисками тут теж не складається, хоча Ерзурум має репутацію м'ясної столиці Туреччини).

ПІДЙОМНИКИ І ТРАСИ. Спочатку все-таки пару слів про сніг. Хоча сезон катання відкривається в грудні, але на Новий рік траси ще не в кращому стані. А по-справжньому комфортне катання починається все-таки ближче до лютого. Тому, що вже в січні починаються сильні снігопади. Товщина снігу така, що снігові гармати не потрібні до весни. Крім того, сніг вкриває щебнисті схили гір, з яких на траси іноді надуває дренаж. А вітри на Паландокені дмуть аж ніяк не слабкі. Додам, що вночі на курорті відчутно холодно (до -20 ° C), адже він розташований на висоті понад 2000 м. Але вдень стовпчик термометра піднімається до -6 ° C, -4 ° C.

Тепер про гірськолижну інфраструктуру. Важлива особливість Паландокена - буквально від порога готелів, пересідаючи з підйомника на підйомник, можна піднятися аж до найвищої точки курорту. А вартість підйомів вже включена у вартість проживання. Траси починаються з вершини Великого Еждера і закнчіваются не тільки у нижніх станцій підйомників, але навіть у входів в деякі готелі. Є ділянки для будь-якого рівня підготовки, а також парочка схилів, підготовлених для навчання дітей і початківців. Загальна кількість підйомників - дванадцять. З них один гондольний, пара бугелів, бебі-ліфт (такий собі ескалатор на схилі). Решта підйомники - дво- та чотиримісні креселки.

[Tourism1]

НАВЧАННЯ. На Паландокені є своя специфіка навчання катанню. Тут можуть працювати тільки турецькі інструктори. Не може сюди приїхати австрієць, українець чи росіянин (будь він хоч тричі олімпійський чемпіон) і заснувати лижну школу. З іншого боку, всі інструктори проходять сертифікацію в Національній лижної федерації, тому самозванців тут немає. Та й послуги інструктора цілком прийнятні. Час індивідуальних занять коштує близько $ 50, проти $ 30-40 на українському "Буковелі" і $ 100 в австрійському Ішгль. І ще один важливий момент-- на Паландокені всюди (прокат лиж, навчання катанню) можна поторгуватися.

Конакли. У 20 км від Паландокена на схилі того ж хребта другий сезон працює гірськолижний центр Конакли. Він був створений спеціально під зимову Універсіаду, і коли змагання закінчилися, виникла дивна ситуація: тут є пристойна інфраструктура для катання - 6 чотиримісних креселок, 28 км трас різної складності і ... жодного готелю. Конакли можна розглядати як відмінне місце для однодневого скі-сафарі, коли всі траси на Паландокені будуть вже випробувані. Для цього потрібно, щоб набралася компанія бажаючих і потім домовитися про трансфер з готелю на Конакли і назад.

Про ПЛЮСИ І МІНУСИ Паландокен


Історичний центр. Він невеликий, і огляд не займе багато часу. Фото: А. Мазур

ПОЗИТИВ. Паландокен приваблює тим, що дозволяє згладити фінансове нерівність членів однієї компанії. Уявіть собі ситуацію - кількох сімей приїжджає кататися в Австрію. Хтось із них позажіточнее, хтось живе скромніше. У однієї пари - двоє-троє "піонером", у інших - єдина дитина. Одні завжди можуть собі дозволити перекинути стаканчик глінтвейну і проковтнути сосиску в перерві між катаннями, в той час як їх співтовариші змушені суворо дотримуватися лімітів. У Паландокені ж передоплачений триразове харчування задовольнить більшу частину туристів.

Вартість абонементів (вони ж скі-паси) вже включена у вартість проживання в готелі. У Східній і Центральній Європі такого щастя не знайдете. У Закопане взагалі немає скі-пасу на всі підйомники курорту, а в Австрії, звичайно, можна купити заздалегідь скі-паси на всю зону катання через інтернет. Але альпійські підйомники коштують набагато дорожче турецьких. Для порівняння: в Зельдене один підйом на гондолі на льодовик Тіффенбах коштує близько $ 10, в Паландокені рейс на гондолі на Еждер обходиться в $ 3.

Якщо на Новий рік траси ще не в найкращому стані, то в інший час на них багато снігу і зовсім небагато людей (особливо в останні роки, коли через кризу турпотік все ж знизився). Тобто Паландокен - гарне місце для лижників початкового рівня. Тут можна відточувати майстерність без страху налетіти на когось або бути знесеним "ломом", некеровано мчить вниз на паралельних лижах.

НЕГАТИВ. Відразу обмовлюся, що це слово не зовсім коректно характеризує те, про що мова піде далі. Точніше було б використовувати слово "особливості". Приїжджати в Паландокен можна порадити тільки тим, хто катання ставить на перше місце і не осбірается тусуватися вечорами і ночами. На Паландокені немає тієї особливої ​​атмосфери "апре-скі", яка характерна для Тіролю або Закопане. Немає тут барів, де народ веселиться всю ніч безперервно, не вилазячи з гірськолижних черевик. Та й місто Ерзурум, що знаходиться по сусідству, несхожий на розв'язна і відчайдушний узбережжі Анталії. Не забувайте, що ви перебуваєте на сході Туреччини, де все ще сильно вплив ісламських традицій. Ближче до 21.00 більшість закладів порожніє. До речі, переважна частина міського громадського харчування в Ерзурумі "суха" - тобто спиртного там не подають.

КУДИ втекти з готелю

В один з тих дев'яти днів, які туристи проводять на Паландокені, один день їм явно захочеться відволіктися від катання. Тим більше що, як говорилося вище, розвиненою індустрії розваг на курорті немає. Тобто настане момент, коли захочеться відправитися в місто, який постійно видно далеко внизу. У цього пейзажу є характерна особливість - над містом постійно висить шар диму. Тобто видно місто, над ним - щільний шар смогу, і ще вище - силует хребта, що відділяє долину, в якій знаходиться місто, від Чорного моря. Такий ефект виникає через те, що багато будинків в Ерзурумі досі топлять вугіллям.

Одного дня для знайомства з містом цілком достатньо. Історичний центр в ньому невеликий, а пам'яток не так і багато. Цілком можливо, що мандрівникам захочеться приїхати в місто ще раз заради того, щоб віддати належне місцевій кухні. Але про неї поговоримо окремо. А поки не будемо відбирати хліб у гідів і детально розписувати пам'ятки міста. Згадаємо лише основні.

Медресе. Більш розгорнуто його називають медресе з двома мінаретами. Будівля мусульманської школи з двома вежами стало емблемою міста. На жаль, зараз медресе закрито на реставрацію, а знамениті мінарети, прикрашені кахлями, закриті сіткою будівельних лісів.

[Tourism2]

ТРИ МОГИЛИ. По-турецьки назва пам'ятника звучить, як Уч Кюмбетлер. Виглядає, як три невисоких башточки. Вважаються найкращим зразком монументальних могил у всій Анатолії.

ФОРТЕЦЯ. Цілий комплекс будівель через дорогу від Трьох могил і медресе з двома мінаретами. Найбільш помітний елемент фортеці - Башта з годинником. На неї варто піднятися, щоб побачити панораму міста. Тим більше що вежа не така вже й висока - близько 12 м.

КАРАВАНСАРАЙ РУСТЕМПАШІ. Древнє будівля заїжджого двору для купців, які зупинялися в Ерзурумі під час своїх торгових поїздок по Шовковому шляху. Зараз внутрішні приміщення караван-сараю займає торговий центр, де пропонують вироби з "Хорасан таши" - мінералу чорного кольору. Правильне наукова назва Хорасан таши - гагат, він є різновидом самого звичайного бурого вугілля. Камінь добре приймає полірування, після обробки набуває смолистий блиск. Класичне виріб з Олту таши, яке виготовляється в Ерзурумі вже сотні років, - тесбіх, тобто чотки.

ерзурумському смакоти


Місто Ерзурум вважається м'ясною столицею Туреччини. Особливо рекомендуємо спробувати джаи-кебаб, який готують на рожні. Фото: А. Мазур

У цьому тексті вже побіжно згадувалось, що Ерзурум вважається м'ясною столицею Туреччини.

М'ЯСО. Кулінарним символом Ерзурум є джаи-кебаб. Ця страва готується на масивному рожні, встановленому над вугіллям горизонтально - в цьому головна відмінність від того, як готується донер-кебаб, у нас більш відомий як шаурма. Кажуть, що на такий крутив можна вмістити м'ясо з туш двох баранів. Перед тим як баранина потрапить на рожен, його витримують в особливому маринаді на основі йогурту. Справжній джаи-кебаб може готуватися виключно з молодої баранини.

СИР. Не менш гідним, але менш відомим гастрономічним символом Ерзурум можна вважати сири. Наприклад, "лор пейнир", який готується з козячого молока, йде на начинки в місцеву випічку. Інша сирна фішка Ерзурум - "джівіль пейнир" - виглядає як маса з трохи жорстких сирних волокон. Іноді його готують з додаванням особливої ​​цвілі, що надає джівіль пейниру незвичайний присмак.

СУП. Найвідомішим першою стравою у всій Східній Анатолії є "айранаші" - гарячий суп на основі айрану. Чесно кажучи - зустрічалися мені в Туреччині чорби, тобто супи, повкуснее цього.


"Старі будинки". Ресторан з такою назвою займає квартал. Фото: А. Мазур

ДЕ ПОЇСТИ. Закладів, що пропонує джаи-кебаб в Ерзурумі, несть числа. Тому в цій справі краще орієнтуватися на думку людей, які знають місто. Але є кілька закладів, які варто відзначити. Почнемо з "Старих ерзурумському будинків" (Eski Erzurum Evleri). Хтось із городян одного разу додумався викупити кілька старовинних будівель, що стоять стіна до стіни. Він об'єднав їх в одну будівлю, а всередині заснував ресторан. Головну красу в "Старих будинках" представляє інтер'єр. Тут зібрані предмети міського побуту, починаючи з початку століття. Іноді це схоже на барліг якогось місцевого Плюшкіна, але не будьте снобами. Небайдужий і спостережлива людина завжди знайде щось цікаве в навколишньому. Наприклад, автор під час відвідування "Старих будинків" з'ясував, що для турків чаювання з самоваром також природно, як і для росіян. Тим більше що кухня в ресторані ніяких нарікань не викликала.

Ресторан "Еміршейх" (Emirseyh Koftegisi) справив враження інтер'єром (просторий зал з дерев'яною стелею, прикрашеним вигадливою різьбою) і кухнею. Величезну тацю з горою м'яса у вигляді кебабів всіх мастей плюс овочі на грилі, безліч закусок, айран в необмеженій кількості, десерт і кава по-турецьки обійшовся приблизно в $ 35 з кожного учасника трапези. Хочу зауважити, що поданого на стіл м'яса з лишком вистачило б не на шість, а на десяток хороших їдців.

Ще один заклад, де, крім кебабів, варто звернути увагу на місцеві солодощі - ресторан "Метр Муаммар" (Kadayıfçı Muammer Usta).

Читайте найважливіші та найцікавіші новини в нашому Telegram

Новости