Поруч з наметом серед ночі бродить ягуар, навколо немає ніяких телефонів, телевізорів, тільки джунглі і соковиті пальмові черви на обід. Враження від дауншифтингу по-перуанських.
Ти можеш покинути джунглі, але джунглі ніколи не покинуть тебе.
Аліна Семенова, журналіст:
Два місяці я жила в джунглях Перу, в ще не займане цивілізацією національному парку Ману, що простягається на 17 163 км². Це була комуна з молодих перуанців, які пішли від досягнень індустріального світу і оселилися в джунглях разом з представниками племені мачіренга. З нами жив і старий шаман на ім'я Мельшор, що володіє широкими знаннями лікарських рослин сельви - він лікував від недуг кожного, хто звертався до нього за допомогою. Я вчилася готувати суп з м'яса дикого кабана, звикала до того, що поряд з наметом серед ночі бродить ягуар і навколо немає ніяких телефонів, телевізорів - тільки джунглі.
Вони називають себе мачіренга, що на їхній мові означає «справжні люди». При зустрічі вони не питають: «Як справи?», А задають питання: «Ти тут?» ( «Аньяуі Уіра?») - і дивляться вам в очі, як би спостерігаючи, дійсно ви тут, з ними, або ж ваш дух блукає в іншому місці, а тут знаходиться лише тіло.
Більшість мачіренга перестали слідувати стародавнім традиціям свого народу - вони намагаються жити в містах і говорять по-іспанськи. Але є такі, що, навпаки, пішли в джунглі ще далі, щоб не контактувати з цивілізацією.
- Я знайшла відбитки лап ягуара біля річки, де я ночую.
- Ха-ха! - розсміявся старий шаман - Це мій друг!
- І як мені дізнатися, чи вважає ягуар мене своїм другом? - про всяк випадок поцікавилася я
Моя намет стоїть перед потоком, в 60 м від мене - будиночок на палях з сім'єю з племені мачіренга. Річка називається Тепаро через численні черепах різновиди тепаро, що тут мешкають. Крім черепах моїми сусідами є каоті (щось на зразок маленьких єнотів), уангани (дикі свині), тапіри, капібари і ягуар. Перші дні ночами було страшно: вся сельва (так називають тут джунглі) оживає і наповнюється тисячами незнайомих звуків. Часом до намету підходили великі тварини і я лежала трохи дихаючи. Вставши рано на світанку, я вирішила перетнути річку і оглянула берега - раптом знайду відбитки лап своїх нічних відвідувачів. Прямо на протилежному березі річки я знайшла сліди ягуара середнього розміру - точь-в-точь як у домашньої кішки, тільки в п'ять разів більше.
- Мені, напевно, краще не виходити вночі з намету? - запитала я у місцевого шамана.
- Чому? - здивувався той.
- Я знайшла відбитки лап ягуара біля річки, де я ночую.
- Ха-ха! - розсміявся старий шаман - Це мій друг!
- І як мені дізнатися, чи вважає ягуар мене своїм другом? - про всяк випадок поцікавилася я.
Тоді старий мачіренга подивився вдалину і відповів:
- Все тут, в джунглях, підпорядковане єдиної силі, дух сельви бачить всі твої думки, почуття, вчинки. І якщо ти заодно з лісом, то він тебе захищає і веде, а ягуар стає твоїм вірним захисником, охороняє тебе як собака. А якщо ти нечистий в помислах і в серці, то тоді так, варто побоюватися ягуара!
Наприклад, росте дерево пара-пара, що з іспанської перекладається «покиван-встанька», і, за висловом старого мачіренга, після прийому цього дерева у будь-якого чоловіка «буде орган вставати швидко і міцно»
У річці також водилися невеликі каймани, а й їх, зі слів старого шамана, не варто побоюватися. «Оскільки ці крокодили полюють лише вночі, а вдень сплять», - пояснив він. І справді, жодного разу так і не побачила днем каймана. Єдина небезпека, від якої мене застеріг старий мачіренга, - це електричний річковий скат, плоска риба, на вигляд схожа на камінь, але з довгим отруйним шипом. «Її отрута паралізує миттєво, і рухатися не зможеш, а потім біль пронизує, - пояснив він і тут же додав: - Хоча це і не смертельно».
Мачіренга не користуються медикаментами, не ходять по лікарнях. Але у них міцне здоров'я, вони сповнені життєвою енергією і радісні. Їх аптека - сельва з тисячами лікарських трав і дерев. Тут ростуть рослини від будь-яких недуг, лише потрібно знати, як їх використовувати. Наприклад, росте дерево пара-пара, що з іспанської перекладається «покиван-встанька», і, за висловом старого мачіренга, після прийому цього дерева у будь-якого чоловіка «буде орган вставати швидко і міцно».
А якщо у людини немає енергії чи сили волі, допоможе дерево чучууасі. На будь-який випадок в сельві є рослини, які можуть допомогти і вилікувати, прибрати емоційну біль, зробити людину сильною і здоровою. Хоча, звичайно, для цього треба вміти знаходити спільну мову з ними, адже у кожної рослини свій дух і потрібно ставитися до них з повагою і увагою.
Джунглі перетворюють. Так сталося з католицьким священиком Хабіна Гітеррасом, який відправився в сельву звертати відсталих індіанців до істинної віри, а в результаті порвав з минулим і став шаманом (ось його інтерв'ю ).
Одного разу сусіди принесли мені вуха і частини голови тапира, сказавши, що з цього можна приготувати наваристий бульйон. Бульйон на смак виявився відмінним, з невимовним ароматом і смаком. Тільки, як виявилося, це м'ясо може бути дуже токсична і викликає зараження крові
Мачіренга всього 50 років контактують із зовнішнім світом. Плем'я годується Юкой, бананами, ловом риби і полюванням. Саме екзотичне блюдо, що я їла з ними, - суп з тапира. Одного разу сусіди принесли мені вуха і частини голови тапира, сказавши, що з цього можна приготувати наваристий бульйон. Бульйон на смак виявився відмінним, з невимовним ароматом і смаком. Тільки, як виявилося, це м'ясо може бути дуже токсична і викликає зараження крові. Я хворіла кілька днів і тому нікому не раджу їсти цю екзотику.
Моїм же улюбленою стравою стала річкова риба з джунглів, загорнута в бананове листя і приготована на вугіллі. Також мені дуже сподобалися закопчені пальмові черви, вельми соковиті на смак, їх не порівняти ні з яким м'ясом великої тварини. Більш того, вони настільки ситні, що трьох черв'яків товщиною в сантиметр досить, щоб впоратися з голодом. Але особливо мене здивувало місцеве ласощі - деревне жук. Це невелика комаха в 3 см в довжину, яке живиться фруктами. Одного разу Мельшор зловив такого жука, коли той тільки виліз з банана після своєї трапези.
- Це найсмачніше! - пояснив Мельшор і з неприхованим задоволенням з'їв жука. - Він сам по собі смачний, а коли ще наїсться бананами, так взагалі перетворюється на делікатес.
Життя в джунглях вимагає фізичної витривалості і уваги до всіх дрібниць. Щоб жити з племенем, треба було взяти на себе частину комунальної роботи. Мені, як жінці, доручили кухню. Здавалося б, просте завдання. Якщо ти в місті, готуєш на плиті і можеш з легкістю дістати всі необхідні продукти. У джунглях все зовсім інакше.
Мій ранок починається зі сходом сонця, о 5 годині. (Жінки джунглів зазвичай встають ще раніше, в 4 ранку, щоб приготувати їжу для всієї родини.) На кухні вранці я знаходжу, як зазвичай, рибу або тушу фазана, яку принесли чоловіки з нічного полювання.
Ніч - час полювання, в цей час більшість тварин не спить. Мачіренга полюють за допомогою лука і довгих стріл, зроблених з міцного пальмового дерева чонти. Стріли ці часом досягають до метра в довжину, але тим не менш дуже легкі на вагу. Старий мачіренга спритно і точно стріляє в далеку рухому ціль навіть в нічний час доби! У жінок не прийнято полювати, хоча я і спробувала одного разу потрапити стрілою в блізрастущее дерево при денному світлі, але промахнулася.
Кілька днів я звикаю до роботи з вогнем. Розвести вогонь - це окреме мистецтво. У стародавні часи жінка мачіренга лише один раз в житті розводила вогонь, коли набувала своє вогнище. Потім протягом всього її життя завдання хранительки домашнього вогнища була в тому, щоб підтримувати вогонь «живим» - і вдень і вночі.
Кухня виглядає досить просто: долівку, розчищений від рослинності, і дах з пальмового листя, яку підтримують високі дерев'яні стовпи. Посередині костровіще, зведена з каменів і глини. Тут я готую суп з тапира, смажу пальмових черв'яків і тушу диких свиней.
Часом мені приносять свіжоспійману рибу або диких птахів. Я навіть не знаю, як їх обробляти. У моєї бабусі був курник, і я теоретично уявляю, як чистити птицю від пір'я. Але ця екзотика ?!
Я в розгубленості від місцевих риб. Деяких можна запікати в бананових листах, інші годяться лише на суп.
- Яка різниця, в яких університетах ти вчилася і на скількох мовах говориш, якщо ти не знаєш, як приготувати рибу? - цікавиться Мельшор. І я розумію, що в цій частині світу цінується лише знання, що застосовується на практиці.
Два місяці без інтернету, стільникового зв'язку, грошей, магазинів, телебачення, банків і інших благ цивілізації - щоб дізнатися, що це все не потрібно для щастя людини.
При зустрічі вони не питають: «Як справи?», А задають питання: «Ти тут?
«Аньяуі Уіра?
І як мені дізнатися, чи вважає ягуар мене своїм другом?
Мені, напевно, краще не виходити вночі з намету?
Чому?
І як мені дізнатися, чи вважає ягуар мене своїм другом?
Але ця екзотика ?
Яка різниця, в яких університетах ти вчилася і на скількох мовах говориш, якщо ти не знаєш, як приготувати рибу?