- Частина 1. Підготовка до подорожі
- тривалість поїздки
- маршрут
- Купівля квитків
- багаж
- гроші
- Що ще?
- Поїхали!
Один співробітник Leo-команди свою заслужену відпустку провів в Сполучених Штатах і зараз поспішає поділитися з тобою, коханий читач, своїм досвідом.
Перед першою поїздкою в США я намагався підготуватися до подорожі настільки, наскільки це було можливо: розпитував побували там приятелів, читав форуми, вивчав різноманітні туристичні сайти, задавав питання знайомим американцям - добував інформацію по частинах, викристалізовуючи з кожного джерела щось реально корисне в певній галузі.
Я очікував, що десь в інтернеті мені попадеться шпаргалка, яка містить інформацію та поради щодо основних речей, з якими стикається турист: транспорт, житло, харчування і т.д. Але, на жаль, однієї універсальної інструкції, яка більш-менш повноцінно готувала б мене до перебування в США і залишала після себе мінімум питань, відшукати не вдалося. Ну а оскільки в подібній ситуації виявляється безліч бажаючих змотатися в Штати, я вирішив полегшити їм підготовку до поїздки і скласти скласти свою шпаргалку - може, не надто коротку, зате корисну. Її зміст буде актуально в основному для тих, хто подорожує удвох в Нью-Йорк (Східне узбережжя) і Каліфорнії (Західне узбережжя) - фактично основні туристичні напрямки - і планує пробути там, як мінімум, кілька днів в теплу пору року.
Всього стаття буде складатися з трьох частин, кожна з яких присвячена окремій темі:
- підготовка до поїздки,
- перебування в Нью-Йорку
- і подорож по Каліфорнії і найближчим штатам.
Частина 1. Підготовка до подорожі
Віза
Отримати візу в США зовсім нескладно: потрібно заповнити на сайті посольства Сполучених Штатів Америки електронну анкету, там же сплатити 160 доларів, дочекатися запрошення на співбесіду і з'явитися в зазначений час в посольство США з необхідними документами. Там потрібно буде здати відбитки пальців в електронному вигляді і відповісти на кілька запитань співробітників посольства. Найприємніше - рішення про видачу візи приймається на місці, так що відразу після закінчення співбесіди ви будете знати, видали вам візу чи ні і якщо так, то на який термін. Швидше за все, візу ви отримаєте, але бувають і винятки: деякі претендентів собеседуют повторно, а деяким і зовсім відмовляють, причому без пояснення причин. Мають право, нічого не поробиш.
На відміну від процесу отримання шенгенської візи, подача на візу в США не супроводжується підготовкою купи документів (квитки, бронь готелю, довідка з банку тощо.) І вимагає наявності лише запрошення на співбесіду, підтвердження заповнення анкети, фотографії та закордонного паспорта (поточного і старих , якщо вони є). Ви можете принести на співбесіду будь-які «докази ваших міцних зв'язків з Росією» (документи на нерухомість, довідка з роботи і т.д.), але куди важливіше папірців будуть ваші відповіді на питання співробітника посольства.
тривалість поїздки
Отже, питання з візою вирішили, тепер плануємо сама подорож. Якщо це не ділова поїздка або короткий візит до когось в гості, то рекомендую закладати на нього не менше 2 тижнів. З одного боку, це стандартна тривалість відпустки, з іншого, цього часу цілком вистачить на відвідування основних цікавих місць.
Можна і 10 днів, але в цьому випадку на все про все у вас залишиться всього тиждень (адже пара-трійка днів піде на перельоти і технічні переміщення). Цього вистачить або на більш-менш неспішне відвідування пари не дуже віддалених один від одного міст, або на короткострокові наскоки туди-сюди. Останній варіант категорично не раджу: повноцінних вражень від перебування в цікавих місцях отримати не встигнете, зате швидко вимотати, через що загальне враження буде зім'ятим і невиразним.
маршрут
Важливий момент: перед купівлею квитка варто визначитися з тим, з якої частини США ви хочете помандрувати. Вибір тут насправді невеликий: найцікавіші місця сконцентровані по східного і західного узбережжя, центральну ж частина країни має сенс відвідувати, якщо у вас значно більше 2 тижнів або ви вже були в Нью-Йорку, Каліфорнії і прилеглих до них східних і західних штатах .
Компромісним варіантом може стати відвідування обох узбереж. Правда, в цьому випадку доведеться витратитися на внутрішній переліт (200-300 доларів на людину) і втратити майже день: незважаючи на те що витрачений на переліт час частково компенсуватиме тригодинна різниця часових поясів (якщо летіти зі сходу на захід), втома від перельоту НЕ дадуть провести залишок дня з помітною користю. З іншого боку, враження від такої подорожі будуть сильно різноманітніше, та й країну дізнаєтеся трохи краще, а воно того варто. Особисто я вибрав саме цей варіант.
Мені за два тижні вдалося відвідати місто Нью-Йорк, його передмістя і основні місцеві визначні пам'ятки (на це пішло 5 днів), потім Лос-Анджелес і його оточення - Голлівуд і пару пляжів, Діснейленд, Гранд-Каньйон, дамбу Гувера, Лас-Вегас , національний парк Йосеміті і кілька дрібних містечок, проїхавши на автомобілі в цілому 3500 км і провівши за кермом кілька десятків годин. При цьому я не встиг відвідати фігурували в плані Бостон, Вашингтон (округ Колумбія), Сан-Франциско, Кремнієву Долину, Долину Смерті і кілька пам'яток подрібніше. Робіть висновки.
Купівля квитків
Якщо з терміном і маршрутом визначилися - час купувати квитки. Робити це найкраще заздалегідь, в цьому випадку ви зможете помітно заощадити. Взагалі, вартість квитків залежить від декількох факторів: пора року, тип перельоту (прямий або з пересадкою), час вильоту і прильоту і т.д. Найбільше доведеться заплатити в тому випадку, якщо ви купуєте квиток на прямий рейс на червень-серпень за пару тижнів до вильоту. Якщо ж купити квиток на вересень або квітень і зробити це за кілька місяців до передбачуваної дати вильоту, то можна витратити вдвічі менше.
Якщо бюджет мінімальний, можна спробувати пошукати рейси з пересадкою: найчастіше вони дешевше прямих, але в цьому випадку потрібно готуватися провести в дорозі значно більше стандартних 10-12 годин. Куди більш приємна альтернатива такому самокатування - спецпропозиції авіакомпаній. Великі авіаперевізники регулярно влаштовують розпродаж квитків за різними напрямками, в тому числі і в США: в рамках такої акції можна відхопити недорогий квиток, правда, він буде безповоротний, тобто повернути його після покупки не вийде ні за яких умов. До речі, багато сервісів з продажу авіаквитків онлайн дозволяють підписатися на зміну вартості: вибираєте цікавить вас напрям, і система автоматично шле вам повідомлення кожного разу, коли квиток втрачає в ціні. Дуже зручно.
багаж
Так, квитки є, залишилося зібрати багаж. Головна порада: не беріть з собою багато речей! За останні 10 років я відвідав безліч країн і з упевненістю можу сказати: всі ці десять футболок і п'ять пар штанів виявляться баластом. Швидше за все вам буде достатньо половини того, що ви плануєте взяти з собою, причому незалежно від тривалості вашого перебування. У моєму випадку все речі помістилися в невелику валізу, який можна було навіть взяти з собою в салон літака, якби не туалетні приналежності та інші заборонені до перевезення в ручній поклажі предмети. Мій двотижневий набір одягу, який я брав в подорож по Нью-Йорку і Каліфорнії, складався з декількох комплектів білизни, декількох футболок, шортів і легких штанів (по одній парі), сорочки, куртки, худі і запасної пари легкому взутті. Причому частиною одягу я так і не скористався (втім, взяти її все одно варто було, на випадок негоди).
Що робити, якщо чогось все-таки не вистачить? Все дуже просто: брудні речі завжди можна випрати, а відсутні - купити. І те, і інше робиться легко і порівняно недорого (про це читайте в наступних частинах статті). Звичайно, дівчатам буде трохи складніше скоротити свій список речей, але я дуже рекомендую постаратися, адже тягати за собою важкий чемодан, особливо при частих переміщеннях від одного міста до іншого - задоволення сумнівне. Крім того, всяко приємніше полетіти з дому з напівпорожнім валізою, залишивши місце для результатів шопінгу.
Окрема порада дівчатам: не беріть з собою вечірні сукні та інші вихідні вбрання. Носити їх буде просто ніде, якщо тільки ви не збираєтеся в дорогий ресторан або на прийом. Краще прихопіть зручну для довгих прогулянок взуття. Джинси теж можна не брати - купите на місці.
гроші
Здавалося б, які тут можуть бути поради: беріть з собою побільше доларів - ось і всі рекомендації. Але в дійсності є ряд нюансів, про які варто знати ще до від'їзду. США - не дуже дешева, а місцями і відверто дорога країна, особливо з урахуванням поточного курсу рубля до долара. Зокрема, це стосується Нью-Йорка і Каліфорнії - найбільш популярних серед туристів штатів. Це не означає, що вам доведеться в усьому себе обмежувати, але оптимізувати бюджет не завадить.
Найголовніше, про що потрібно знати: житло і харчування - це ті статті витрат, на які доведеться левова частка ваших витрат. При плануванні бюджету я б рекомендував закладати в середньому 150 доларів на добу на проживання і близько 100 на харчування (все це на двох, зрозуміло). Це ті суми, які гарантують вам комфортне житло і більш-менш різноманітний раціон. Так, цифри шокують, але що поробиш: знайти нормальне житло дешевше 100 доларів, особливо в Нью-Йорку і передмісті, майже нереально, а вартість однієї страви в ресторані середньої руки починається від 8-10 доларів, і це без урахування податків і чайових.
Звичайно, існують ультра-бюджетні варіанти, в рамках яких витрати на дах над головою і їжу можна скоротити до декількох десятків доларів в день, але це не наш вибір. Якщо ви, звичайно, не хочете кожен день харчуватися виключно дешевим фаст-фудом і жити в одній кімнаті з купою інших економних мандрівників. Про те, як вибрати житло і де харчуватися - читайте в наступних частинах.
До речі, про податки і чайові: ні те, ні інше в видиму ціну товару в США, як правило, не включено. Чи купуєте ви банку коли в магазині або платите за таксі - в більшості випадків крім суми, яку ви бачите на ціннику, вам доведеться сплатити ще й податок (а то й кілька). Оскільки податкові ставки в різних штатах (і навіть містах) можуть бути різні, для зручності попереднього розрахунку просто додавайте до ціни ще 10% - підсумкова сума буде плюс-мінус дорівнює тій, яку вам доведеться заплатити.
З чайовими ситуація аналогічна: при отриманні рахунку в кафе або ресторані ви, швидше за все, побачите фінальну суму без урахування чайових. У США їх прийнято залишати в розмірі 18-22% від суми чека. Більше - можна, менше - не рекомендується, зовсім не залишати - не можна. Коли мої знайомі співвітчизники виявилися незадоволені обслуговуванням і вирішили залишити офіціантку без винагороди, та наздогнала їх на виході і резонно обурилася відсутності чайових. В результаті стався скандал, який ледь не закінчився викликом поліції, що цілком зрозуміло: за місцевими поняттями несплата чайових в деякому сенсі рівноцінна тому, як якщо б ви зовсім не заплатили за рахунком. Звичайно, такий розвиток подій - це, скоріше, виняток, ніж правило, але експериментувати і ризикувати не варто.
У деяких закладах, переважно розташованих на туристичних стежках, чайові включають в рахунок. В цьому випадку в чеку буде фігурувати «service fee» або щось в цьому роді. Якщо ви отримали рахунок і сумніваєтеся, чи включені в нього чайові, запитаєте офіціанта.
Тепер трохи про те, в якому вигляді варто взяти з собою гроші на витрати. США - країна давно переміг «пластика»: банківські карти приймаються практично скрізь - від автоматів з продажу напоїв до в'їздів в національні парки. Так що перед від'їздом рекомендую покласти приблизно дві третини видаткової суми на картку, причому бажано, щоб вона була прив'язана в доларовому рахунку і належала системі Visa - так ви зможете уникнути зайвої конвертації валют при оплаті. Частину, що залишилася третина візьміть з собою готівкою, подбавши про те, щоб хоч якась частина цих грошей була в вигляді дрібних купюр - 1, 5, 10, 20 і 50 доларів. Вони стануть в нагоді вам в перші дні для оплати чайових, покупки вуличної їжі і оплати товарів там, де не приймають картки та / або стодоларові купюри (а такі місця теж зустрічаються).
Ще один важливий момент щодо банківських карт: коли хтось (продавець або автомат) запитає вас, яка у вас карта - debit або credit - відповідайте credit, навіть якщо у вас дебетова карта. Не питайте чому, просто запам'ятайте - в США будь-яка випущена в РФ карта, на якій є магнітна смуга / чіп і вказано ваше ім'я, вважається кредиткою.
Що ще?
Що ще взяти з собою в подорож - кожен вирішує сам, але якщо ви вперше летите в Сполучені Штати, прислухайтеся до наступних порад:
- Якщо ви любите фотографувати, подбайте заздалегідь про вільне місце на смартфоні або на карті фотоапарата. Гарантую: фотографувати ви будете багато, а значить і пам'яті вам знадобиться чимало.
- Купіть кілька перехідників з європейської вилки на американську. Це можна зробити як до від'їзду (дешевше), так і по прильоту (дорожче). Головне - не забути, інакше ризикуєте опинитися з європейської виделкою в руках у американської розетки в самий невідповідний момент. Ну і захопіть зовнішній акумулятор на всякий випадок.
- Не забудьте взяти водійські права з відкритою категорією «B», якщо плануєте брати на прокат автомобіль. Міжнародні права - опціонально: їх наявність необхідно в ряді випадків, але частіше за все вони не потрібні. Детальніше про це читайте в пості, присвяченому поїздці до Каліфорнії.
- По можливості відмовтеся від роумінгу і просто купите місцеву SIM-карту після прильоту: за приблизно 30 доларів ви отримаєте передплачену сімку з парою гігабайт інтернет-трафіку - цього вистачить і для листування в месенджерах, і для завантаження фотографій в інстаграм протягом пари тижнів, і для пошуку тієї чи іншої інформації під час подорожі.
- Заздалегідь завантажте на свій смартфон офлайн-словник (Google Translate, наприклад) і додатки для навігації, пошуку житла, ресторанів і визначних пам'яток. У моєму випадку це був набір з приблизно десятка програм: AirBNB , Booking.com і HotelTonight придалися для пошуку житла, Triposo , Yelp і TripAdvisor виявилися корисні при виборі ресторанів і відвідуванні цікавих місць, Parkopeida полегшував пошук парковок, а Citymapper підказував, як краще за все рухатися по місту на громадському транспорті.
- По можливості закладіть в бюджет 10-20% запасу на можливі перевитрати: досвід показує, що ситуації бувають різні і перестраховка не зашкодить.
Поїхали!
Ну що ж, квитки куплені, валізи зібрані, маршрут прокладений - наступна зупинка - Нью-Йорк! Далі буде…
Що робити, якщо чогось все-таки не вистачить?Що ще?