Достопримечательности мира

    Отдыхайте с нами!

Статьи

Старина Біг-Бен. Обговорення на LiveInternet

  1. перші вежі
  2. Годинникова вежа
  3. Великі годинник
  4. зупинка годин

Головне інше - вже понад 150 років, як тільки вдарить передзвін з яскраво вираженим надтріснутим басом в густому лондонському тумані, більшість чоловіків кидає погляд на кишеньковий годинник: «Щось сьогодні лорд Бен поспішає ...» і підводять свої швейцарські чи японські хронометри. 150-т з гаком років неухильної точності часу! Символ сталості та впевненості жителів Сполученого Королівства, що дивиться на чотири сторони і чутний в найдальшому районі - це Біг Бен.

До сих пір можна прочитати чеканну напис по краю ливарної знаменитості: «Запропоновано назвати наш король-дзвін Біг Бен на честь сера Бенджаміна Холла, президента Комісії по роботах, під час перебування на посаді якого, це було запропоновано. 22 жовтня 1859 року ».

Біг-Бен - це зовсім не та висока вежа Вестмінстерського палацу (в народі - Парламенту), яку прийнято зображати на кожній другій листівці з видами Лондона. І навіть не годинник, які прикрашають цю вежу. Біг-Бен - це дзвін, який розташований за циферблатом годин. Важить він майже 14 тонн, в висоту він більше двох, а в діаметрі - близько трьох метрів.

Важить він майже 14 тонн, в висоту він більше двох, а в діаметрі - близько трьох метрів

Охрестили його так 31 травня 1859, в день повторного запуску годинника. Назва вибирав парламент. Голосніше за всіх на засіданні, присвяченому годинах, кричав куратор лісового господарства Бенджамін Холл, людина пряма і голосистий. Анекдотів про нього ходило в той час дуже багато, а за очі Холла називали «Великим Беном». Після чергової, особливо дурною репліки Холла почувся голос із залу: «Давайте вже назвемо дзвін Великим Беном і розійдемося по домівках!». Зал вибухнув реготом, але прізвисько прижилося.

Відповідно до іншої, Біг-Бен був названий на честь Бенджаміна Каунта, украй популярного в той час боксера у важкій вазі.

Перша теорія вважається найбільш вірогідною.

Перша теорія вважається найбільш вірогідною

У будь-якому випадку назва вийшло як не можна більш вдале. «Крізь цю годину Господь зберігає мене, і сила його не дасть нікому оступитися», - саме ці слова Біг-Бен і інші дзвони з ним поруч, що трохи менше, вибивають своїм звуком.

«Крізь цю годину Господь зберігає мене, і сила його не дасть нікому оступитися», - саме ці слова Біг-Бен і інші дзвони з ним поруч, що трохи менше, вибивають своїм звуком

Історія вежі з годинником і дзвоном

Будівництво вежі Єлизавети (англ. - The Elizabeth Tower), яка розташована на північному кінці будівлі парламенту, було завершено в 1859 році, Годинники почали свій хід 31 травня, перші удари головного дзвона пролунали 11 липня, а чотирьох інших - 7 вересня.

перші вежі

Годинникова вежа, яку ми можемо бачити сьогодні, далеко не перша, побудована при парламенті.

Оригінальна споруда була споруджена в 1288-1290 рр. під час правління короля Едуарда I, на гроші Ральфа Хенгема, голови Верховного Суду королівської лави. Вона розташовувалася на північній стороні внутрішнього двору і вже тоді могла похвалитися і годинами, і дзвоном «Великий Едвард», пізніше став відомим як «Великий Том».

Наступна вежа замінила оригінал в 1367 році, при сходженні на престол королеви Вікторії. Це були перші громадські куранти в Англії. До 1707 році і ця конструкція прийшла в занепад, після чого її довелося знести.

Найраніший малюнок годинникової вежі

У ніч на 22 жовтня 1834 року страшна пожежа знищила більшу частину Вестмінстерського палацу. До літа 1835 року спеціальна комісія виклала свою рекомендацію - звести новий палац на старому місці. За переказами, вибір місця розташування багато в чому визначався також і тим міркуванням, що, перебуваючи на березі Темзи, будівля парламенту, в разі народних хвилюванні, не зможе бути оточене революційної натовпом. Будувати палац було рекомендовано в готичному або ж в Єлизаветинської стилі.

З дев'яноста семи проектів, представлених на конкурс, в готичному стилі був виконаний дев'яносто один. Перевагу віддали проекту сера Чарльза Беррі , Архітектора молодого, але вже звернув на себе увагу поруч будівель.

Архітектор Чарльз Беррі

У 1837 році розпочали спорудження тераси, відсунув берегову лінію Темзи, а ще через три роки дружина Беррі поклала перший камінь у фундамент нового палацу.

Однак, початкові креслення не включали в себе наявність вежі з годинником. Сер Беррі додав її до своїх кресленнях двома роками потому, в 1836 р

Хоча Чарльз Беррі був головним архітектором палацу, він передав дизайн годинникової вежі Огастес Уелбі Пьюджин , Який був чудовим знавцем готичної архітектури, людиною фанатично закоханим в мистецтво середньовіччя і завзятим його пропагандистом. До того ж Пьюджин був прекрасним малює. Дослідження останніх років показують, що безліч ретельно і навіть з витонченістю виконаних архітектурних малюнків Вестмінстерського палацу належить саме його руці.

Дослідження останніх років показують, що безліч ретельно і навіть з витонченістю виконаних архітектурних малюнків Вестмінстерського палацу належить саме його руці

Огастес Уелбі Пьюджин

Проект для годинникової вежі став останнім для Пьюджин а, після якого він збожеволів і помер. Сам Пьюджин вважав проект вежі самим важким у своєму житті.

Будівництво почалося у вересні 1843 року. Це і є та сама знакова вежа, яка до сих пір є частиною парламенту.

Це і є та сама знакова вежа, яка до сих пір є частиною парламенту

Годинникова вежа

Будівництво годинникової вежі велося зсередини назовні. Зовнішній світ так і не побачив будівельних лісів. Матеріали доставлялися по річці і за допомогою лебідок піднімалися до мулярам.

Матеріали для будівлі поставлялися з усієї Великобританії і навіть Франції: Матеріали для будівлі поставлялися з усієї Великобританії і навіть Франції:

  • Чавунні балки - металургійний завод Риджентс-Канал
  • Для зовнішнього облицювання використовувався камінь з Йоркшира і граніт з Корніша
  • Залізо для покрівлі поставляло ливарне виробництво в Бірмінгемі

Крім того, у внутрішній стороні вежі застосовувався камінь з Нормандії.

Перший камінь у фундамент будови був закладений 28 вересня 1843 року на глибині трьох метрів.

Висота годинникової вежі без шпиля становить 61 метр і складається з цегли, покритого зверху кольоровим вапняком. Інша частина башти представлена ​​чавунним шпилем. Вежа встановлена ​​на 15-метровому бетонному фундаменті товщиною 3 метри і глибиною 4 метри нижче рівня землі. Чотири циферблати перебувають на висоті 55 метрів. Внутрішній об'єм башти складає 4 650 кубічних метрів. Через зміни стану землі з моменту спорудження, вежа трохи відхиляється на північний захід приблизно на 220 мм, даючи нахил приблизно 1/250. Через погодні умови це спосіб коливається в межах декількох міліметрів на північ або захід.

Будівництво відстало від графіка на п'ять років і остаточно завершилося лише в 1859 році. Характерно, що офіційної церемонії відкриття вежі так і не послідувало. Можливо, саме через настільки тривалої затримки.

Можливо, саме через настільки тривалої затримки

Великі годинник

Чарльз Беррі був прекрасним архітектором, проте він абсолютно не розбирався в годинникових механізмах, тому в якості консультанта він запросив свого друга Бенжаміна Льюїса Вуллі.

Вуллі був придворним годинникарем і погодився проектувати конструкцію годин для банши Беррі. Однак, на їх шляху виник інший шановний годинникар - Едвард Джон Дент , Також бажав взяти участь в проекті. Після запеклих суперечок сторони вирішили влаштувати між собою конкурс.

Після запеклих суперечок сторони вирішили влаштувати між собою конкурс

Едвард Джон Дент

В якості рефері був призначений королівський астроном сер Джордж Ейрі, який розробив високі стандарти, які повинен був дотримати переможець. наприклад:

  • Удар дзвони щогодини з точністю до секунди
  • Телеграфування в Грінвічську обсерваторію точності ходу годинника двічі на день

Вимоги Ейрі призвели до затримок, що тривав цілих сім років. Втомившись від очікування, Ейрі запросив взяти участь в проекті Едмунда Беккета Денисона , Адвоката і за сумісництвом обдарованого (хоча і недосвідченого) годинникаря.

Сер Едмунд Беккет Денісон, проектувальник годинника Біг-Бена

У лютому 1852 року було оголошено рішення: годинник створить Дент за власними кресленнями Денисона.

Наступна затримка сталася, коли виявилося, що простір всередині вежі було занадто мало для запланованого дизайну годин. На вирішення проблеми було витрачено величезну за тими мірками сума: 100 фунтів стерлінгів.

Дент помер на наступний рік після початку роботи над годинником. Роботу продовжив його пасинок Фредерік, і в 1854 році годинник вартістю 2500 фунтів були готові.

Роботу продовжив його пасинок Фредерік, і в 1854 році годинник вартістю 2500 фунтів були готові

Існувала ще одна причина по якій годинникова башта не була закінчена в термін. До своєї установки в 1859 році годинник зберігалися на фабриці Дента. Денісон зробив багато удосконалень, серед яких виявилося і одне революційний винахід - спусковий механізм годинника, що забезпечує високу точність ходу годинника завдяки виключенню впливу на маятник таких зовнішніх факторів як тиск вітру.

Денісон зробив багато удосконалень, серед яких виявилося і одне революційний винахід - спусковий механізм годинника, що забезпечує високу точність ходу годинника завдяки виключенню впливу на маятник таких зовнішніх факторів як тиск вітру

Винахід Денисона з тих пір використовується в годиннику у всьому світі.

Винахід Денисона з тих пір використовується в годиннику у всьому світі

Годинники були встановлені в Clock Tower в квітні 1859 року. Відразу ж з'ясувалося, що вони не будуть працювати, оскільки чавунна хвилинна стрілка виявилася занадто важкою. Але після того, як вона була замінена на більш легку мідну, серце гігантського механізму нарешті забилося. Це сталося 31 травня 1859, незадовго до того, як жителі Лондона вперше почули дзенькіт Біг-Бена.

Це сталося 31 травня 1859, незадовго до того, як жителі Лондона вперше почули дзенькіт Біг-Бена

Багаті прикраси верхніх поверхів Вежі багато в чому зобов'язані впливу корифея неоготики Огастеса Уелбі Пьюджина на головного архітектора сера Чарльза Беррі. Два колеги успішно співпрацювали над створенням неоготичного вигляду Вестмінстерського палацу, який простежується і на циферблаті годинника.

Кожен з чотирьох 7-метрових в діаметрі циферблатів зроблений з чавуну і містить 312 набраних частин з непрозорого опалового скла

Циферблати Біг Бена дивляться на всі 4 сторони світла. Кожен з чотирьох 7-метрових в діаметрі циферблатів зроблений з чавуну і містить 312 набраних частин з непрозорого Бірмінгемського опалового скла. Годинникові стрілки відлили з чавуну, а хвилинні зроблені з мідного листа. Підраховано, що хвилинні стрілки проходять за рік загальну відстань в 190 км.

Підраховано, що хвилинні стрілки проходять за рік загальну відстань в 190 км

Під кожним циферблатом розташована висічена в камені латинський напис «Domine Salvam fac Reginam nostrum Victoriam primam», що означає «Господи, спаси нашу королеву Вікторію Першу». По периметру вежі, праворуч і ліворуч від годинника, знаходиться інша фраза на латині - "Laus Deo" ( "Слава Богу" або "Хвала Господу")

Роботи з очищення поверхні циферблата від забруднень і необхідний ремонт проводяться раз в п'ять років і це дуже непроста операція, яку проводить на висоті 116 метрів спеціальна команда чистильників. Тут головне не зіпсувати скло, товщина якого становить всього 4 міліметри.

До 1912 року годинник освітлювалися газовими ріжками, які пізніше були замінені електричними лампами. По радіо перший раз куранти прозвучали 31 грудня 1923 року.У Біг Бен туристів не пускають потрапити на верх вежі можна тільки по вузьких гвинтових сходах. 334 ступені приведуть на невеликий відкритий майданчик, в центрі якої і знаходиться легендарний дзвін.

Дизайн годин вражає своїм виглядом і розмірами, і особливо добре виглядає, як і сама вежа, з боку Вестмінстерського мосту.

Дизайн годин вражає своїм виглядом і розмірами, і особливо добре виглядає, як і сама вежа, з боку Вестмінстерського мосту

зупинка годин

Протягом багатьох років непередбачені зупинки годин траплялися неодноразово: через погодні умови, поломок механізму, птахів.

Протягом двох років під час Першої Світової війни дзвони не дзвонили, а циферблати були затемнені ночами, щоб запобігти нападу німецьких цепелінів. Хоча дзвони продовжували дзвонити, циферблати були затемнені ночами і протягом Другої Світової війни, щоб запобігти нападу пілотів нацистської Німеччини.

Траплялися й курйозні випадки, наприклад, в 1949 році зграя шпаків сіла на хвилинну стрілку і сповільнила хід годинника більш ніж на 4 хвилини.

Переддень нового 1962 року: годинник уповільнили своє хід через важке снігу і льоду на стрілках, у зв'язку з чим довелося відокремити маятник від механізму, як це і передбачає конструкція при подібних обставинах, щоб уникнути серйозного пошкодження в іншій частині механізму. Таким чином, годинник продзвеніли новий рік на 10 хвилин пізніше. 5 серпня 1976: перше і єдине по-справжньому серйозне пошкодження. Регулятор швидкості дзвонить механізму зламався після 100-річної служби, і 4-тонні вантажі обрушували всю свою енергію на механізм відразу. Це завдало великої шкоди - головний годинник не йшли в цілому 26 днів протягом 9 місяців, вони були запущені знову 9 травня 1977 року. Це стало найбільшим перервою в їх роботі, починаючи з моменту спорудження.

Це стало найбільшим перервою в їх роботі, починаючи з моменту спорудження

27 травня 2005: годинник зупинився о 10:07 вечора за місцевим часом, можливо, через спеку (температура в Лондоні досягала несезонних 31,8 ° C). Вони були знову запущені, але знову зупинилися о 10:20 вечора за місцевим часом і близько 90 хвилин не йшли, перед тим як їх провели перезапуск. 29 жовтня 2005: механізм був зупинений приблизно на 33 години для робіт з ремонту та обслуговування годин і дзвонів. Це було найдовше закриття на технічне обслуговування за 22 роки. О 7:00 ранку 5 червня 2006: «Четвертні дзвони» годинникової вежі були зняті на чотири тижні, оскільки кріплення, яке тримало один з дзвонів з плином часу сильно зносилося і потребувало ремонту. Під час ремонту радіо ВВС 4 передавало записи голосів птахів і замінювало піпамі звичайні передзвони. 11 серпня 2007 року: початок шеститижневого технічного обслуговування. Були замінені ходова частина і «мова» великого дзвону вперше з моменту установки. Під час ремонту годинник йшли не від оригінального механізму, а від електричного мотора. І знову радіо ВВС 4 мало обходиться піпамі в цей час.

Іноді Біг Бен зупиняли навмисно з різних приводів. 30 січня 1965 року дзвони не били під час похорону Черчілля, а 17 квітня 2013 року годинник «мовчали» через похорон Тетчер. 30 квітня 1997 року годинник зупинили рівно за добу до загальних виборів.

Старина Біг-Бен

Одухотворений успіхом з годинником, Едмунд Беккет Денісон вирішив спробувати щастя з дзвоном. Однак, бажаючи "переплюнути" найважчий в той час дзвін в Йорку вагою 10т ( "Великий Петро") і відлити дзвін вагою в 16 тонн. При цьому Денісон задумав реалізувати власний проект, що пропонує нову форму дзвони і відмінний від традиційного способу приготування сплаву. Сімейна фірма Варнер з міста Стоктон-он-Тіс в передмісті під назвою Нортон відлила дзвін в серпні 1856 року, після чого він був перевезений залізницею і морем в Лондон. Поки вежа не була закінчена, дзвін встановили в Нью Пелас Ярд. Дзвін підвісили у внутрішньому дворі і тестували кожен день аж до 17 жовтня 1857 року, коли на ньому з'явилася тріщина довжиною більше метра. Ніхто не взяв на себе відповідальність. Варнер звинуватили Денисона в навмисному збільшенні ваги молота з 355 до 660 кілограмів.

Варнер звинуватили Денисона в навмисному збільшенні ваги молота з 355 до 660 кілограмів

Варнер запросили занадто високу ціну за переплавку тріснутого дзвони, тому за другим варіантом дзвони Денісон, іменувався до цього часу вже сером Едмундом Беккетом, першим бароном Глімторпа, звернувся до компанії "Whitechapel", якій на той час володів майстер-ливарник Джордж Мірс. Протягом тижня плавили дзвін, а наступні 20 днів пішли на те, щоб метал охолов і набув потрібної форми. Це трапилося 10 квітня 1858 року. На Вестмінстерський міст дзвін в'їжджав на возі, запряженому 16-ю білими кіньми.

На Вестмінстерський міст дзвін в'їжджав на возі, запряженому 16-ю білими кіньми

Цей дзвін був на дві з половиною тонни легше свого попередника, але все одно його розміри не дозволяли втиснутися на місце роботи в «повний зріст». Дзвін був поміщений на бік і через 30 годин підйому на лебідках був поміщений в дзвіницю. Чотири супутніх дзвони для бою курантів кожні чверть години були вже на місці.

Чотири супутніх дзвони для бою курантів кожні чверть години були вже на місці

Вперше дзвін Біг-Бена над Лондоном пролунав 11 липня 1859, але знову успіх був недовгим. До великої досади Денисона (вважали себе провідним фахівцем не тільки в області лиття дзвонів, але і в багатьох інших сферах) всього через два місяці, у вересні, дзвін теж тріснув в місці удару по ньому чавунним молотом.

До великої досади Денисона (вважали себе провідним фахівцем не тільки в області лиття дзвонів, але і в багатьох інших сферах) всього через два місяці, у вересні, дзвін теж тріснув в місці удару по ньому чавунним молотом

Протягом трьох років Біг-Бен не використовувався а годинник дзвонили найнижчі четвертні дзвони, поки головний дзвін не був знову відновлений.

У 1863 році рішення невдач Біг-Бена було знайдено. Зробив це все той же сер Джордж Ейрі, королівський астроном. Для ремонту частина металу на оправі навколо тріщини була розрубана, молот був полегшений, а сам дзвін повернуть, так щоб молот припадав на інше місце. Біг Бен дзвенів надламаним протяжним дзвоном і продовжує використовуватися сьогодні з тріщиною.

На той час загальна вартість виготовлення годин і дзвонів з установкою в вежу досягла 22 тисяч фунтів стерлінгів.

На той час загальна вартість виготовлення годин і дзвонів з установкою в вежу досягла 22 тисяч фунтів стерлінгів

На момент своєї вілівкі Біг Бен БУВ найбільшім дзвоном на Британських островах до тих пір, поки в 1881 году НЕ БУВ відлітій «Великий Пол» - 17-тонний дзвін, в Сейчас годину знаходиться в Соборі Святого Пола. Через рік после вілівкі Великого Бена Ливарна кампанія в городе Стектон-Тіс Виконала Наступний замовлення Британського правительства, и віготовіла ще Чотири дзвони на дзвініцю годіннікової вежі, Які відбівають послідовно чверті кожної години. КОЖЕН з «побратимів» Біг Бена має різну Вагу, І, отже, різну тональність: перший відає соль- ДІЄЗ; другий - фа- ДІЄЗ; третій - ми; четвертий, важіть 4 тонни, звучить як нота "сі". Головний дзвін звучить в тональності «ми», і все разом кожну годину видають відому мелодію «Кембриджської передзвонів», що в російській перекладі озвучує слова: «Крізь цю годину Господь зберігає мене і сила його не дасть нікому оступитися». Дзвони на дзвіниці нерухомі, молоти б'ють по ним зовні. Після того, як проб'ють куранти, перший удар молота про Біг-Бен абсолютно точно збігається з першою секундою починається години.

Дзвін Біг Бена чують в усьому світі: радіослужба ВВС передає їх бій кожну годину (вперше куранти прозвучали по радіо 31 грудня 1923 року).

Кожні 2 дні механізм проходить ретельну перевірку і мастило, враховується денна температура і тиск.

Кожні 2 дні механізм проходить ретельну перевірку і мастило, враховується денна температура і тиск

Але, як будь-який годинниковий механізм, годинник на вежі Англійського парламенту іноді спізнюється або поспішає, проте навіть така невелика похибка (1,5 - 2 секунди) змусила свого часу знайти рішення. Щоб виправити становище потрібна лише монета, старий англійський пенні, який будучи покладеним на маятник диною 4 метри прискорює його рух на 2,5 секунди за добу. Додаючи або прибираючи пенні, доглядач домагається точності.

Додаючи або прибираючи пенні, доглядач домагається точності

У Вежі була в'язниця, в якій за всю її історію сидів тільки одна людина, це була Еммелайн Панкхерст, борець за жіночі права. Тепер поруч з парламентом їй стоїть пам'ятник. Годинники стали символом Сполученого Королівства і Лондона, особливо в візуальних ЗМІ. Коли теле- або кіновиробники хочуть позначити, що місце дії відбувається в Великобританії, вони показують зображення Вежі з годинником, часто з червоним двоповерховим автобусом або чорним таксі на передньому плані.

Коли теле- або кіновиробники хочуть позначити, що місце дії відбувається в Великобританії, вони показують зображення Вежі з годинником, часто з червоним двоповерховим автобусом або чорним таксі на передньому плані

Цікаво, що у дзвонів годинникової вежі Єлизавети II є «заступник» - дзвін на південно-західній вежі собору Святого Павла. Він відлитий з уламків першого дзвони на часовий вежі ще до грандіозної пожежі 1834 року, того дзвони, який самотньо звучав з 1716 року. Спеціальною вказівкою Парламенту йому ставиться «відбивати» час в разі мовчання Біг Бена з якої-небудь причини.

Ну а остання важлива віха в історії Біг Бена - зміна офіційної назви баші з «Вартовий» на «Вежа Єлизавети». Це рішення було прийнято 331 членом парламентом 2 червня 2012 року, на честь 60-річчя королеви Єлизавети. Рішення було засновано на тому факті, що головна вежа Вестмінстерського палацу отримала свою назву «Вежа Вікторії» в аналогічній ситуації - її перейменували на честь 60-річчя королеви Вікторії. Офіційна церемонія зміни назви пройшла 12 вересня 2012 року.

Під впливом часу вежа Біг Бен нахилилася. На поточний момент вежа відхилена приблизно на 230 міліметрів, що в співвідношенні з висотою дає нахил в 1/240. Це значення включає і додаткові 22 міліметра нахилу, які додалися при розширенні тунелю метро, ​​але, за словами будівельників, це було заплановано. А під впливом зовнішнього середовища вежа може відхилятися на кілька міліметрів у бік заходу чи сходу.

Чи не відноситься до годинника, але цікава особливість вежі Біг-Бен - коли будь-яка з палат парламенту засідає у вечірній час нагорі вежі горить світло. Це було придумано королевою Вікторією, так вона могла бачити, коли парламентарії дійсно зайняті роботою.

Новости