Національний вірменський хліб, лаваш, сьогодні продається у всіх куточках нашої країни. Одні порівнюють його з пергаментним листом древнього манускрипту, інші називають дивом природи, створеним на вірменській землі. Історія лаваша незвичайна, цікава і налічує понад шість тисяч років. Причому за цей час, рецепт зовсім не змінився.
З історії лаваша
На території сучасного Іраку раніше знаходилася держава під назвою Месопотамія. Що жили на його території стародавні люди готували перший хліб з диких злаків. Спочатку за допомогою каменів (в більш пізній період зерна стали молоти спеціальними пристосуваннями) зерна подрібнювали до стану борошна, яку змішували з водою. З отриманої маси на розпеченому камінні випікали тонкі коржі.
Саме слово «лаваш» в перекладі з древньоассірійський «луаш» означає «замішувати». Традиційна піч, яка до сих пір використовується для його випікання, називається «тандир». Будується вона в землі. Для того щоб тепловіддача була вище, внутрішні стінки печі обмазують глиною. В якості палива застосовується хмиз або сухий кізяк. Коржі прикріплюють до стінок печі після повного прогорання, а знімають спеціальним гачком з рукояткою.
Хлібозаводи і виробничі цехи на сьогоднішній день встановлюють для приготування лаваша піч для хліба - сучасне обладнання .
Легенда про лаваші
Давним-давно жив на світі цар Арам. У війні з Ассірійським державою потрапив він в полон до правителя Носору. «10 днів ти будеш в ув'язненні, голодний, без хліба. Після чого будемо змагатися з тобою в умінні стріляти з лука. Якщо переможеш - відпущу і винагороджу », - таку умову поставив переможець.
Арам погодився, але попросив принести з вірменської армії, що стоїть біля кордонів Ассирії, свій найкрасивіший щит. Чи не здогадалися гінці, що віддані війни сховали в ньому для свого царя тонку хлібну корж. Хитрий Арам прийняв щит, але тут же велів гінців нести інший. І так тривало протягом 10 днів. Гінці-ассірійці власноруч постачали бранця хлібом.
Настав одинадцятий день перебування Арама в полоні. Як і обіцяв, Носор вивів його на стрільбищі, впевнений в тому, що противник ослаб тілом і духом. Дуже здивувався цар Ассірії, програвши змагання. Розуміючи, що саме хліб врятував йому життя, Арам, повернувшись на батьківщину, до Вірменії, наказав випікати тонкі коржі повсюдно. Вони-то і отримали назву «лаваш» - білий прісний хліб без м'якушки з пшеничного борошна.
До цього дня популярність вірменського хліба неймовірно велика. По-перше, він відмінно доповнює перші і другі страви. По-друге, лаваш можна використовувати як основу для унікальних страв, які стануть відмінним доповненням повсякденного і святкового столу.
Поповнити асортимент пекарні різними видами лаваша - ідея апріорі прибуткова. Купують лаваш не тільки в якості хліба як такого, але і як інгредієнт всіляких страв.
Устаткування для пекарні купити в інтернет-магазині ПЕКАРІ.RU зовсім не складно. Досить звернутися до фахівців і вони підберуть необхідні одиниці техніки.
Лаваш в сучасній кулінарії
Лаваш відомий у багатьох кухнях світу. Відповідно, виробляють його багато хлібопекарські підприємства. Правда, мало хто застосовує старі технології приготування, замість земляній печі використовуються електричні або газові печі для міні-пекарні .
Овочі, сир, риба і м'ясо - ось, мабуть, найбільш популярні, але не єдині види начинок, які можна зустріти в рулетах та пирогах з лаваша. На Сході його використовують для сервірування люля-кебаб, шашлик. У формі оберненої коржі він застосовується для бутербродів. Загорнутий в лаваш рис служить відмінним гарніром до м'яса. Ну і звичайно, без лаваша не обходиться знамените у всьому світі блюдо - шаурма.
Устаткування для приготування і зберігання лавашей
Приготування лаваша не вимагає установки на кухні додаткової техніки. Стандартний набір обладнання для виробництва різних хлібобулочних виробів цілком підійде. В першу чергу він буде включати:
Якщо ви вирішили розширити асортимент своєї пекарні або тільки замислюєтеся про те, щоб почати бізнес в цій сфері, звертайтеся до фахівців ПЕКАРІ.RU. Ми не тільки розробимо проект міні-хлібопекарні , Але і допоможемо купити обладнання для міні-хлібопекарні в Москві за доступними цінами і на вигідних умовах.