Достопримечательности мира

    Отдыхайте с нами!

Статьи

Тури на Алтай

  1. пам'ятки Алтаю
  2. Білуха: алтайський міст між небом і землею
  3. Телецкое озеро - місце легенд
  4. Тавдинские печери
  5. теплі ключі
  6. Житло скіфів: плато Укок
  7. Стародавня дорога: Чуйський тракт
  8. Алтайський Стоунхендж
  9. Долина річки Чулишман
  10. Пазирикськие кургани
  11. Мультінскіе озера
  12. Інопланетні пейзажі на Алтаї

Гірські пейзажі, бурхливі і стрімкі річки, дрімучі хвойні ліси і невловиме наслідний предків, які жили тут тисячі років тому - всім цим привабливий Алтай для мандрівників. Ті, хто любить порибалити, відкриють для себе глибокі, багаті рибою озера. Хто хоче кинути собі виклик - відправляться в подорож серед ущелин, суворих гірських вершин і зухвалих, петляють річок. Чи не обділить своїми скарбами Алтай і тих, хто цікавиться культурою та історією: саме в цьому регіоні знаходиться велика кількість печер, курганів, стоянок древніх людей і інших етнографічних пам'яток. Які ж саме пам'ятки приваблюють відвідувачів Алтаю найбільше?

пам'ятки Алтаю

Білуха: алтайський міст між небом і землею

Гора Білуха - найвища точка Алтаю і Сибіру (4509 м Гора Білуха - найвища точка Алтаю і Сибіру (4509 м.). Складається вона з двох вершин - Західної і Східної. Між ними знаходиться зниження, яке називається «Сідло Білухи». Воно різко обривається у напрямку до Аккемскій льодовику, разом з вершинами утворюючи прямовисну Аккемскій стіну. Тут на льодовику Геблера зароджується ріка Катунь. Також в районі Білухи починаються інші річки: Кучерла, Аккем, Ідигем, Біла Берель. Алтайські річки живляться головним чином за рахунок льодовиків, а дощові опади у їх наповненні відіграють другорядну роль. У 2000-му році Білуха, а також озера Кучерлинское і Аккемское разом з прилеглими територіями були об'єднані в природний парк «Білуха».

Гора Білуха є однією з найвищих на території РФ. Але вона цікава не тільки альпіністам. Багато, хто тут побували, стверджують: Білухи властива особлива енергетична атмосфера, незрівнянна навіть з привабливістю Евересту. У 1926 році Н. Реріх відзначав: Білуха - енергетичний центр, по потужності рівний Тибету.

Шамани Алтаю вважають, що тут знаходиться духовний міст, що з'єднує небо і землю, і живуть духи. Містичне сприйняття гори відбивається в інших її назвах. Наприклад, Ак-Суру означає «Велика гора», Ак-Сумер - «Свята гора».

Згідно геофізичних досліджень, в районі Білухи постійно відбуваються сейсмічні процеси між земною корою і мантією: мікроземлетрясенія від 1 до 3 балів тут є нормою.

Так як Білуха відрізняється суворим кліматом, найкращим часом для її відвідування є кінець липня або серпень. Взимку температура досягає тут -48 ° С, і навіть влітку температура у вершини -20 ° С - не рідкість.

Телецкое озеро - місце легенд

Телецкое озеро - одне з найглибших: в Росії за цим показником воно займає п'яте місце, а в світі - 25-е. Середня глибина становить 174 метри, максимальна - 325. Озеро отримало свою назву від російських першовідкривачів близько 400 років тому. Алтайські племена, які тоді населяли його береги, називали себе телеутами, або телесами.

Але місцеві жителі охрестили його по-іншому: Золоте озеро. З цією назвою пов'язана старовинна легенда. Колись землі навколо озера були охоплені голодом. Один немічний старий взяв зберігався у нього протягом багатьох років злиток золота і відправився просити милостиню. Він хотів обміняти це золото на їжу. Але воно більше нікому не було потрібно. Тоді старий піднявся на високу гору і кинув злиток в озеро, а потім і скинув сам. Тому алтайці і звуть Телецкое озеро Золотим.

Береги його стрімкі і круті. Тут розташовано багато ущелин і бухт. На правому березі озера знаходиться Алтайський заповідник. Його територія багата представниками сибірської фауни. Тут мешкають ведмеді, соболі, лосі, гірські барани, а також вид, занесений до Червоної книги - сніжний барс.

Озеро відомо і своїми водоспадами. Одним з найбільш знаменитих є Корбу. Знаходиться він на річці з такою ж назвою. Водоспад має відносно невеликі розміри. Його висота - близько 10 метрів. Незважаючи на це, Корбу є одним з найдоступніших, а значить, і самим відвідуваним. До водоспаду можна дістатися на катері. Причаливши до берега, мандрівники сходять на дерев'яний настил, а потім на спеціально відведену оглядовий майданчик. За її межами починається заповідник, тому подальший прохід заборонено.

Тавдинские печери

На лівому березі річки Катунь розташовані знамениті Тавдинские (Талдинские) печери На лівому березі річки Катунь розташовані знамениті Тавдинские (Талдинские) печери. У них були знайдені предмети, що відносяться до епохи бронзи й заліза. У більш пізні часи в Тавдинського печерах також жили старообрядці. Всього комплекс складається більш ніж з тридцяти печер. Багато з них з'єднані між собою, утворюючи систему. В улюблених туристами печерах для зручності відвідування проведено електричне світло.

Найголовнішою вважається Велика Тавдинського печера. Дослідники вважають, що в давні часи в ній знаходилося святилище. Від її головного входу відгалужуються кілька коридорів в інші печери. Потім основний хід потроху ширшає, утворюючи на деяких ділянках незвичайні гроти. А місцями через своєрідні «вікна» в підземеллі проникає сонячне світло. З них видно мальовничі пейзажі річки Катунь.

теплі ключі

Теплі, або Джумалінскіе ключі, знаходяться на висоті близько 2400 метрів над рівнем моря. Їх температура становить 18 градусів навіть при морозі в -50. Води Теплих ключів за рахунок вмісту в них радону відомі цілющими властивостями. Недалеко розташовані лазні, в кожній з яких вода лікує певну хворобу. У першій купальні лікуються хвороби спини, в іншій - порушення в роботі шлунково-кишкового тракту, а в третій - хвороби голови.

Житло скіфів: плато Укок

Область, де розташовані Теплі ключі, примикає до плоскогір'я Укок Область, де розташовані Теплі ключі, примикає до плоскогір'я Укок. Тут розташовані кордону чотирьох країн - Росії, Монголії, Китаю і Казахстану. У районі плоскогір'я знаходиться велика кількість дрібних річок і озер, багатих рибою. Висота гір становить тут близько 4300 метрів. У перекладі монгольське слово «Укок» ( «ухег») означає скриню, або довгий ящик. Цим словом монголи зазвичай позначають плоскогір'я.

Плато Укок знаменито великою кількістю знайдених на його території археологічних знахідок, в тому числі похованням «Принцеси Алтаю». Це мумія молодої жінки епохи Пазирикського культури. Тіло стародавньої шаманки було перевезено до Новосибірська. Інші археологічні знахідки були знайдені недалеко від урочища Пазирик (урочище - в широкому сенсі, народна назва географічного об'єкта або орієнтиру, про який заздалегідь домовилися ( «уреклісь») люди) - тому ця культура скіфів часів VI-II століття до нашої ери умовно і була названа Пазирикського.

Дослідник Алтайського краю кінця 19 ст. В.В. Сапожников відзначав у своїх нотатках, що місцеві жителі з великою пошаною ставляться до льодовиках. Сходження на їх вершини були заборонені, так як алтайці вірили: там живуть духи. Ці традиції збережені і по сей день. В даний час пастухи з отарами не піднімаються наверх. Будь-які заняття, крім обрядів, там заборонені. Але навіть духовними церемоніями займаються тільки посвячені.

Але навіть духовними церемоніями займаються тільки посвячені

Стародавня дорога: Чуйський тракт

Чуйський тракт - одна з наймальовничіших доріг світу. У минулому вона з'єднувала Росію і Китай. Стежка паломників і купців, яка лише в ХХ столітті стала справжньою дорогою, згадується ще в письмових джерелах Стародавнього Китаю.

Сибірська природа розкинулася тут у всій пишноті: стрімкі води річки Катунь і гірські ущелини змінюють хвойні ліси, луки, високогірні степи. Дорога бере свій початок в Новосибірську і закінчується у монгольського кордону. Через Алтай пролягає її найкрасивіша частина.

Алтайський Стоунхендж

Алтайський Стоунхендж

Це кам'яні валуни, покриті древніми наскельними малюнками різних епох. Алтайський Стоунхендж складається з п'яти кам'яних плит, які викладені в строгому порядку відповідно до сторін світла. Вважається, що одна з них використовувалася в давнину в якості крісла шамана.

Чимало загадок залишає походження каменів: породи, з якої вони складаються, не зустрічаються в околицях. Кожен валун заряджений позитивним, негативним або нейтральним електромагнітним зарядом. Ходять повір'я, що якщо сісти на головний камінь - «крісло шамана», то можна очистити своє енергетичне поле.

Долина річки Чулишман

Долина річки Чулишман

Річка Чулишман є найбільшою в Алтайському краї. Довжина її становить 240 км. Долина річки являє собою каньйон, найвідоміша частина якого закінчується південним берегом Телецкого озера. Тут ущелині зі стрімкими стінами набуває величезних розмірів. Долина Чулишмана, а також місцевість Телецкого озера, відома своїм дивовижним теплим мікрокліматом. Він утворюється через теплого вітру під назвою фён, який виникає за рахунок різниці тисків північних циклонів і південних антициклонів.

Чулишман славиться чималою кількістю водоспадів різних розмірів. На його правій притоці - річці Чульча - знаходиться найбільший каскадний водоспад під назвою Учар. Висота його становить близько 160 метрів. Ведуть до водоспаду безліч стежок через річки і струмки. Він доступний тільки в другій половині літа, коли сходить вода.

Пазирикськие кургани

У долині Чулишмана також знаходяться відомі стародавні поховання - Пазирикськие кургани У долині Чулишмана також знаходяться відомі стародавні поховання - Пазирикськие кургани. Ці могили датовані V-IV століттями до нашої ери. У п'яти похованнях спочивали вожді племен і пологів. Пазирикськие кургани представляли собою камери під кам'яними насипами. Ще в давнину вони були пограбовані, але, незважаючи на це, і до наших часів в них збереглися різні предмети минулого. Вчені зробили цікаві висновки щодо цих знахідок. Гірський Алтай входить в ту область, де вперше на Землі була одомашнена коня, а також винайдено сідло. Крім цього, саме тут виникла перша юрта з повсті. Зараз знахідки зберігаються в Ермітажі. Самі алтайці опиралися розкопкам могил, адже це турбує дух предків.

Легенда свідчить, що на Алтаї жив богатир Улаган, який любив полювати і рибалити. Народ його любив, і в усьому йому щастило: ні з полювання, ні з риболовлі не вертався він з порожніми руками. Але ось одного разу почали люди помічати: як ніби роздвоївся богатир. Бачили Улаган на полюванні - а ще один «богатир» сидить біля річки. Став народ його цуратися.

І раптово в степу виросли по черзі п'ять курганів. Сам Улаган дивувався: звідки вони взялися? Як раптом прийшли худі вести. Всі жителі стійбища повинні були підставити голови під Меч Справедливості, який падає на шию винного в крадіжці. У пошуках вкрадених у вождів багатств старець Пазирик пустив Білу Стрілу, яка впала недалеко від курганів. Люди в усьому звинуватили Улаган. Але, коли настала його черга, він не побоявся підставити голову під меч. І коли всі чекали, що Меч покарає богатиря, він опустився у колін Улаган. А старець сказав: «Меч Справедливості опускається тільки перед тим, до кого він перейде після моєї смерті. Ні в крадіжці провини Улаган. А вигляд його прийняв злий дух Алип, який вкрав і сховав скарби в курганах ». З тієї пори справедливість в цьому місці оселилася навічно.

Мультінскіе озера

Мультінскіе озера

Це комплекс високогірних озер, розташований на Катунського хребта. Всього в Мультінскій каскад входить 42 озера. Нижній став є найбільшим: довжина його становить 2370 м., Ширина - 900 м. Береги багаті хвойними деревами: кедрами, смереками, модрина. В лісах багато грибів і брусниці. Тут поширене рідкісна рослина - родіола, яка широко використовується в медицині. В околицях живуть соболі, марали, ведмеді, а в самих озерах водиться риба харіус. На стику Нижнього і Середнього озер знаходиться тридцятиметровий водоспад Шуми, який своїм гуркотом виправдовує цю назву. Поперечний озеро розташоване в східній частині Катунского хребта. Його не дарма цінують любителі порибалити: води Поперечного особливо багаті карасем. Нижнє і Середнє Мультінскіе озера є пам'ятками природи.

Етнопріродний парк Уч-Енмек

Природний парк Уч-Енмек - це заповідна історія з безліччю культурних пам'яток різних часів Природний парк Уч-Енмек - це заповідна історія з безліччю культурних пам'яток різних часів. Вони належать до епох афанасьевской, каракольський, скіфської і тюркської культур. Деякі місця вважаються священними. Наприклад, алтайці вірять, що до самої гори Уч-Енмек людям не можна навіть наближатися. У минулому туди піднімалися тільки в супроводі шаманів, проводячи при цьому особливі ритуали. Священної вважається також каракольський долина. Вона населена, але людська діяльність не повинна завдавати їй шкоди. Про це ставлення місцевих жителів потрібно пам'ятати, і також проявляти повагу.

У каракольський долині знаходяться сакральні комплекси поховань, а на підставах гір можна побачити стародавні наскальні малюнки.

У перекладі «Уч-Енмек» означає «три тімені». Алтайці трепетно ​​відносяться і до гори, і до каракольський долині. Трійка є для них особливим числом: адже людина проходить через три цикли - народження, життя, і смерть; мешкає на третьому по відстані від сонця планеті; і оточений він справжнім, минулим і майбутнім. Місцеві жителі впевнені: через Уч-Енмек проходить потроєна всесвітня енергія. Всі гості залишають це місце з потужним зарядом сили і добра.

У парку представлена багата алтайська флора: ялівці і стародавні кедри, ягоди, едельвейс. З тварин у парку мешкають ховрахи, бурундуки, білки, рисі, козулі, лосі і ведмеді. Всього в заповіднику налічується 51 вид ссавців, а також 117 видів птахів.

Святилище Калбак-Таш Святилище Калбак-Таш

На 723-му км. Чуйської тракту знаходиться Калбак-ташское святилище - один з найбагатших пам'яток минулого. Його гордість - це величезна кількість стародавніх наскальних малюнків: тут їх налічується близько 3000. Петрогліфи присвячені різним сюжетам. Найбільш ранні датовані епохою неоліту - тобто, VI-IVвека до нашої ери. Це малюнки тварин - оленів, ведмедів, вовків і диких биків, а також чоловічі та жіночі фігури, зображення воїнів, сцени полювання. У святилище знайдено найбільшу кількість в Росії рунічного листи - 30 рядків. Калбак-таш - всесвітньо відомий пам'ятник старовини.

Православний монастир острова Патмос

Розташований острів Патмос на річці Катунь в околицях одного з головних туристичних центрів Алтаю - села Чемал Розташований острів Патмос на річці Катунь в околицях одного з головних туристичних центрів Алтаю - села Чемал. Названий на честь грецького острова Патмос, де здійснював молитви і пильнування Іоанн Богослов. У 1855 році єпископ Парфеній освятив острів, а в 1915-му сюди був перенесений з селища Чемал Іоанно-Богослівка храм. У 1920 році він був зруйнований. У 2000-му році знову відбудований, освячений і переданий Знам'янському жіночому монастирю. І зараз там проходять служби. Монастир можуть відвідати всі бажаючі. Перед входом в храм можна побачити висічений черницею Фелофеей лик Богородиці з немовлям Христом. А зліва від стежки - ікона з біблійної картиною поклоніння Спасителю в Віфлеємі. Потрапити на Патмос можна перейшовши по підвісному містку.

Легенда про воротах Сартапкая

Недалеко від Патмоса знаходяться і мальовничі ворота Сартапкая - природний пам'ятник, з яким пов'язано чимало легенд. Згідно переказами, богатир Сартапкай пересував гори і проробляв руками гирла річок, щоб земля Златогор стала придатна для життя людей. Всі гори і річки виявилися в його владі, але не міг він перемогти норовливу річку Катунь. З гірських ущелин з шумом вириваються її потоки. Перш ніж широко розлитися, Катунь долає поріг Тельдекпень, або підняти гору. За переказами, Сартапкай і його син протягом кількох днів орудували важкі скелі, щоб побудувати людям міст через Катунь. Але зробити вони цього так і не змогли.

Інопланетні пейзажі на Алтаї

марсіанська Долина

В долині річки Кизил-Чин, всього в 7,5 кілометрах від Чуйської тракту, знаходиться дивовижне місце - долина Марса. Її відвідини складе гідну альтернативу подорожі на Червону планету. Адже глина тут забарвлює пагорби в найрізноманітніші кольори - починаючи від червоного і закінчуючи фіолетовими відтінками. Прогулюючись по неживим кольоровим горбах, можна в дійсності відчути себе гостем далекого Марса.

Прогулюючись по неживим кольоровим горбах, можна в дійсності відчути себе гостем далекого Марса

Чудо природи: гриби-колони з каменів

Недалеко від водоспаду Учар розташована ще одна пам'ятка - так звані кам'яні гриби в долині Аккурум. Кам'яні гриби - це величезні, що досягають семиметрової висоти колони з верхівками, схожими на грибні «капелюшки». Товщина нижньої частини грибів становить не більше п'ятдесяти сантиметрів. Геологи з'ясували, що цей природний феномен утворився за рахунок тривалого вимивання гірських порід. Більш щільні породи утворили «капелюшки», а пухкі - ніжки. Через ерозії з часом ці гриби зникають.

Ви можете замовити тур на Алтай, зателефонувавши нам за телефонами в Москві +7 (495) 640-07-48, в Санкт-Петербурзі +7 (812) 640-07-48.

Замовити тур на Алтай:

Які ж саме пам'ятки приваблюють відвідувачів Алтаю найбільше?
Сам Улаган дивувався: звідки вони взялися?

Новости