- Сорти і калорійність вареної ковбаси
- Калорійність варено-копчених ковбас
- Види і калорійність копчених ковбас
Ковбаса є харчовим продуктом, приготованим з м'ясного фаршу одного або декількох видів м'яса. Калорійність ковбаси залежить від її виду, що обумовлена вхідними в неї інгредієнтами, і від способу приготування.
Ковбасні вироби, приготовані за правильною технологією, з вмістом тільки м'яса і спецій, можна віднести до здорової їжі. Однак сучасна промисловість для скорочення собівартості, збільшення терміну зберігання та поліпшення зовнішньої привабливості використовує для приготування ковбаси вкрай шкідливі для організму речовини і харчові добавки. Внаслідок цього часте вживання ковбасних виробів промислового виробництва збільшує ризик розвитку різних хвороб - порушень функції нирок, подагри, гіпертонії і серцево-судинних захворювань.
Тому, крім калорійності ковбаси, при її виборі слід поставитися з увагою до харчових добавок, які повинні бути вказані на етикетці - крім нітрату натрію, відповідно до ГОСТу, при виготовленні ковбасних виробів інші добавки використовуватися не повинні. Також слід знати, що в нижчих сортах ковбаси міститься лише незначний відсоток м'яса, а основну її масу складає білок (рослинний і молочний), желе, штучний жир і інші інгредієнти, призначені для того, щоб ковбаса нагадувала м'ясо.
Кращими за якістю і калорійністю ковбасами вважаються домашні вироби, виготовлені з нежирних сортів м'яса, без харчових добавок, з дотриманням технології і мінімальною кількістю солі і жиру.
Сорти і калорійність вареної ковбаси
Ковбасу варену, як правило, готують з просоленого фаршу при температурі близько 75-85 градусів Цельсія. Вона має обмежений термін придатності через великої кількості води, яка в ній міститься. Крім м'яса, в залежності від сорту, в цей вид ковбаси додають сою. Калорійність вареної ковбаси коливається від 220 до 310 ккал в 100 г. У середньому цей вид ковбасних виробів містить до 15% білка і до 30% жиру.
Одними з найпопулярніших сортів вареної ковбаси є: Любительська, Докторська і Молочна. Калорійність Докторської ковбаси, при дотриманні технологічного процесу, становить 257 ккал на 100 г, вона поступається тільки Аматорської (301 ккал) і телячої (316 ккал).
Найменше калорій в ковбасах варених:
- Дієтичної - 170 ккал;
- Окремою - 228 ккал.
Незважаючи на високу калорійність, Докторська ковбаса користується популярністю, завдяки високим смаковим якостям і досить тривалого терміну зберігання. Її традиційно використовують не тільки для бутербродів, але і для деяких зимових салатів, наприклад, олів'є, а також існують рецепти приготування з нею окрошки і інших перших страв.
Для дієтичного харчування слід вибирати ковбасу з найменшою калорійністю і найменшим процентним співвідношенням жиру. Наприклад, калорійність ковбаси Дієтичної найменше не тільки серед варених сортів, а й серед інших видів ковбасних виробів. Також саме в цьому сорті міститься мінімальний відсоток жирів - 13%.
Калорійність варено-копчених ковбас
Через технології приготування калорій в ковбасах варено-копчених значно більше. У процесі приготування її спочатку варять, після чого піддають копчення. Зазвичай в ковбасних виробах цього виду міститься більше спецій, а в якості інших інгредієнтів може бути мука, молоко, крохмаль і вершки.
Також калорійність ковбаси залежить і від складу фаршу - варено-копчені ковбаси можуть містити не тільки однорідний фарш, але і шматочки м'яса певного розміру.
Термін зберігання цього виду ковбаси дещо більше і складає в середньому 15 днів. Також вище і калорійність ковбаси, наприклад:
- Любительська - 420 ккал;
- Сервелат - 461 ккал.
Види і калорійність копчених ковбас
Для приготування напівкопчених ковбас фарш спочатку обсмажують, після чого варять і коптять. Така обробка дозволяє знизити втрату ваги вироби, а також впливає на смакові якості і калорійність ковбаси.
Сирокопчені ковбаси в процесі приготування не обробляють високою температурою. Вони піддаються зневоднення і ферментації, що збільшує термін їх виготовлення (від 30 до 40 днів). Сучасні харчові добавки дозволяють скоротити термін її визрівання до 21 дня і менше. Калорійність копчених ковбас варіюється від 340 до 570 ккал в залежності від сорту. У них міститься від 28% до 57% жиру, а вміст білка - не більше 28%.
Найбільш популярними є такі види копчених ковбас:
- Краківська напівкопчена - 466 ккал;
- Мінська напівкопчена - 287 ккал;
- Полтавська напівкопчена - 417 ккал;
- Українська напівкопчена - 376 ккал;
- Любительська сирокопчена - 514 ккал;
- Московська сирокопчена - 473 ккал.
Однак калорійність ковбаси не є єдиним критерієм, на який можна спиратися при її виборі. Також необхідно звертати увагу на її склад, термін придатності, зовнішній вигляд і запах.