Достопримечательности мира

    Отдыхайте с нами!

Статьи

Во Таи, Дел 1: Независни ЕКСКУРЗИИ до / од Патаја

Започнувам серија натписи кои јас ќе ги прочитам од Тајланд и ги земам како водич за акција. Во моментов сме веќе во Москва, чекаме со ноќен лет до Бангкок, а потоа уште 2 часа до местото на одмор.
За првпат се подготвував за патувањето. Постигнаа Интернет, најчесто форуми на Тај, да ги поминат овие денови оптимално интересни и ... не скапи. =)
Започнувам серија натписи кои јас ќе ги прочитам од Тајланд и ги земам како водич за акција
Како теоријата ќе се преклопува со реалноста - ќе видиме, тоа е само многу интересно да се спореди реалноста со совети, но за сега сè што сум го нашол и копира до датотеката "независни екскурзии до / од Патаја" ќе биде префрлен на овој пост, обработен и систематизиран.

За почеток, ќе ви кажам дека имам пријатели кои работат во туристичка агенција. И тука тие велат дека сега веќе не е профитабилно да се вози, нема економија што беше порано. Пакетниот туризам (што е, како што сме сега - се најде на сајтот turagentov.ru и резервира турнеја) често е попрофитабилно отколку самостојно патување, и генерално молчи за она што е поудобно. Особено мене, кој дури и не знае англиски со речник. =)
Многу пати сакав да истражувам во услуги како Skyskanner, Booking, Airbnb, и со нивна помош планирам да патувам без тур-оператори. Но сега момците велат дека повеќе не е профитабилно, бидејќи туроператорите купуваат билети и хотелски соби во големи количини, поради што произлегуваат пониски цени отколку да се резервира директно. Повторно, јас сум реосигурувач и сакам да бидам одговорен за ризиците, нека ме донесат и да ме однесат, тоа е попријатно за мене. И ако патувате, на пример, на родителите, тогаш има само турнеја воопшто, така што тие не се мачат со ништо и не се напрегаат.
Најважно е да се избере страницата на која ќе има пригодно пребарување и добри менаџери кои ќе ве поддржат ако се сомневате во вашиот избор и нудите свои сопствени опции. Избери, нареди, плати, полета - Сè! И времето што ќе го потрошам за само-резервација, им дадов на читање форуми за изработка на програма за забава на самото место. Еве јас ќе заштедам многу за тоа!
Независни екскурзии до / од Патаја: Водич за акција!
1. На приемот на хотелот, земете водич , прашајте " Слободна карта на сајтот " (слободна карта на Patai)
2. Најдобар клуб на улица Волкин е на крајот на пристаништето, двокатна зграда
3. Екскурзии не купуваат од водичот, само на улица - многу поевтино и исто. Или оди сам (видете подолу).
4. Остров Кох Лан . Можете да стигнете до централната плажа со ферибот, тоа е еден час, чини 40 бата. Од плажа запре да заминат на tuk-tuk или мотор на други плажи, помалку преполно и поубаво. На 1 место е плажата Та-Јаи Бич. На второто место е Самае Бич. Мотоцикл, цена 200 baht на ден, 1000 депозит, на велосипед е целосно гориво. Можете да се вратите со ферибот на 15, 16 или 17 во вечерните часови.
5. Тропски парк-градина "Nong Nooch" (забавен комплекс, не заборавајте да ја посетите таму). Земете такси (околу 300 бахти, момчињата дури се согласија за 150) и да одат таму цел ден. Можете да земете велосипед. Стандардната цена на екскурзија е 500 baht по лице. Паркот е огромен, се состои од многу индивидуални градини, има дури и копија од Стоунхенџ и копија од Версај. За туристите се одржуваат разни емисии, особено интересни - национални и слонови. Работи од 9 до 18 часот. Влезот е 500 бата.
6. Мини Сиам Парк , цена на билетот 300 бахти. Се наоѓа на патот Сухумвит. Од северниот дел на Патаја, можете да одите тука на северен пат до раскрсницата со патот Сухумвит, свртете лево и одете на спротивната улица, пет минути подоцна на самото место. Од други делови на градот можете да земете такси или тук-тук. Во центарот можете да земете тук-тук и стигнете до Сукхумвит со плаќање на 10 бахти. Тие се менуваат во бела тук-тук со сина лента и одат во Мини-Сиам - уште 20 бата. Во паркот можете да видите мини копии на архитектонски споменици, тоа ќе потрае 1,5 часа. После тоа, одете на цветниот пазар, кој се наоѓа во близина (отворен во сабота и недела од 10.00 до 13.00) и се восхитувам на цветањето орхидеи. Или, прво, орхидеи, потоа (околу пет во вечерните часови) до паркот, а потоа подоцна повторно да го видите во темница со осветлување.
7. Tiger Park , 341 Moo 3, Nong Hut, Siracha. Режим: секој ден од 08:00 до 18:00 Почеток на шоуто: на секои 2 часа. Цена на билетите: возрасни 450 бахти. Проценето време на посета - 4 часа. Доаѓање: Сирача се наоѓа на 40 километри од Патаја, било со такси или со тук-тук. Соодветната цена за кружно патување е 800-1000 бате, вклучувајќи време на чекање. Време до зоолошката градина од центарот на градот 35-40 минути.
8. Езеро риболов . На пример, во риболовниот парк Џомтиен риболов парк со цена на 1 риболов - 440 baht (можете да имате еден за двајца); Со цена за дополнителна кофа - 25 baht (една кофа беше доволна за нас 4 часа): со замена за прекршување - 25 baht. Ова е риболов во вештачко езеро. Огромни свињи се фатени.

9. Маврите риболов . На пример, турнеја МАДАГАСКАР. Зафаќа Остров Ко Рин (Ко Рин) На далеку јужните острови Патаи, провинцијата Чонбури, Источен Тајланд. Трае околу 11 часа. Морски риболов за големи риби чини од 3 илјади бахти (на островот Ко Кан, на крокодил сарган, барракуда, каркинс, скуша, кобија, дорадо, зраци, ајкули). "Екскурзија во Максим" 1800 бах - 0829824279
10. Зоолошката градина Као Кео . Влез: 300 baht, уште 10 baht ако го повикате вашиот велосипед. Зоолошката градина е 45-минутно возење од Pattaya. Се наоѓа на: 235 Moo 7, Tumbom Bang Bang, Umphur Sri Racha во Chon Buri покраината. Земете мотор или песна. Возете север од Pattaya до градот Siracha, понатамошни знаци, на десно и уште 20-30 минути. Или со турнеја од околу 800 бахти. Одење таму е нереално, територијата е огромна. Бесплатен електричен автобус поминува низ зоолошката градина. Тие одат на распоред. Подобро е да изнајмите електричен автомобил. Вредно е задоволство од 350 baht за 2 часа и 100 baht за секој следен час. ВНИМАЈТЕ ГИ БАНАНСИ ЗА ХРАНА ЖИВОТНИЦИ! Ова е цел ден. Неверојатно место. Животен шоу во 10.15, 12.15, 14.15 и 16.00 - 30 минути. Покажува Прошетка низ џунглата во 11.00, 13.10 и 15.10 - 40 минути. Парада на пингвини во 11.00 и 14.30.


11. Храм на вистината. Се наоѓа во северниот дел на Pattaya. На тук-тук по улицата На Клвеа од делфини пред да го вклучиме Сои 12 - излегуваме и одиме на голема бела порта - влезот во паркот. Влез и турнеја на храмот 500 baht. Јава на чамец околу храмот + влезот и турнеја низ храмот 750. Јава на коњите + влез и турнеја на храмот 700 бахти. Возење во шаторот + влез и турнеја низ храмот. 650 baht Јава на слонови + влез и турнеја на храмот. 750 baht Екстремни возење на quads + влез и турнеја на храмот 600 baht - возрасни. Масажа + влез и турнеја на храмот 620 бах. Брод возење на езерото + влезот и турнеја на храмот. 650 baht ПОЛНО ПАКЕТ - 1200 бах. Храмот е отворен до 18:00 часот.

12. Статуата на Биг Буда се наоѓа на ридот Пратамнак, речиси во самиот центар на Патаја, помеѓу централната плажа и плажата Џомтиен.
13. Уметност во рајот . Три-Д музеј. Chon Buri, Nongprue, Bang Lamung, Chonburi Pattaya, Moo 9 78/34 Pattaya Sai 2 Rd. Работно време: секој ден од 09:00 до 21:00. Билет - 300 baht.
14. Село со долги врат жени . Влезот е 250 бата. 10 минути од центарот на градот со такси или на вашиот велосипед - се наоѓа во близина на планината Khao Chi Chan, неколку километри од Pattaya.
15. Парк од милионски камења и крокодилска фарма (Милиони години камен-парк и крокодилска фарма Патаја) .Сето е во иста област, недалеку од Патаја, само 15-20 минути. Многу кул да ги нахрани крокодилите - 80 бахти. Прикажи време: 9:00, 10:00, 11:00, 12:00, 13:00, 14:20, 15:30 и 17:00. со крокодили. Вклучени во цената на залак, чини 500 бата. Отвори од 8:00 до 18:30 часот. Се фокусира на 2,5 часа. Такси околу 300 бахти во двете насоки. Момчињата со tuk-tuks за 100 на едниот крај се согласија.
16. Село слонови . Влез: 650 THB. Таа се наоѓа на патот Фатанакарн само седум километри од Патаја, во областа Ненгпрое. Адреса: Град Паттаја, Тамбол Нонг Прј, Мо 7, 48/120. Работно време: понеделник - недела: 8:00 - 18:00 часот. Комбинирано следење (лизгање) на слоновите - 10:30 и 16:30, часовното следење започнува во 10:30, 12:30 и 16:00 часот. Прикажи од 14:30 до 16:00 часот. Цената на екскурзија за слонови е 1 час - 1200 THB, 45 мин. Возење на слон во околината, посета на фабрика за свила и мини-ручек. Комбинирано трки - 2000 THB вклучува возење низ џунглата, езерски премин, посета на фабрика за свила, рафтинг на груба река, возење на количка подготвена од биволите и ручек.


Корисни совети за транспорт:

1. Изнајмување велосипед . 200 baht - 1 ден, 400 baht - три дена, 2000-2500 baht - еден месец.

2. Изнајмување на автомобил . 600 baht дневно (минимум 3 дена).

3. Мототакси . Во рамките на една област (Џомтиен, Naklua, Централна Pattaya, итн.), Тогаш соодветната цена на патувањето е 40-60 baht. Ако одите далеку, тогаш 80-150 бахти. Сè што е поскапо, веќе е несоодветно. 150 baht - ова е максималната цена за која вреди да се согласи.

4. Такси . Еве, бесмислено е да се донесат соодветни цени, бидејќи локалните таксисти категорично одбиваат да одат некаде по нормална цена. Тие се изостри исклучиво на лесни пари. Интересно е да ги носат само оние туристи кои воопшто не се ориентирани во Pattaya, а од каде што можете да земете, на пример, 300 baht по патување од 300 метри. Затоа, како такси, подобро е да ги запрете празните тук-туки и да преговарате со нив. Ако се движите во Pattaya, тогаш зделка за 100-200 baht.

6. Затропај . 10 baht Можете да се прошетате сè додека не слетате. И за 60-100 бат можете да одите речиси насекаде во Патаја, и за 150 и надвор од градот.


Се надевам дека сите имаат време)))))))))))
Бидете сигурни да го напишете тоа што на крајот го направивме.
Се надевам дека сите имаат време)))))))))))   Бидете сигурни да го напишете тоа што на крајот го направивме

Новости

Турбазы и базы отдыха Якутии
Многие россияне имеют о Якутии такое же представление, что и многие иностранцы о самой России: безбрежная пустыня, укрытая снегом, по которой ходит множество медведей: невероятно далеко и чрезвычайно

Авиакомпания Якутия в Новосибирске — рейсы, представительство
Уже около 15 лет авиакомпания Якутия в Новосибирске занимает ведущие позиции среди перевозчиков. Работает она и в других городах России, осуществляя вылеты с различных направлениях. Базой компании является

Мирный (Республика Саха (Якутия))
Мирный: Мирный. Ближайшие города. Расстояния в км. по карте (в скобках по автодорогам) + направление. 1 Чернышевский 92 () СЗ 2 Сунтар 194 () В 3 Ленск 208 () Ю 4 Нюрба 237 () В

Стена | ВКонтакте
Кимберлитовая трубка "Мир" (Якутия) - самый большой алмазный карьер в мире В Якутии, вблизи города Мирный, находится самый большой по общему объёму алмазный карьер в мире - кимберлитовая трубка "Мир"

Якутские бриллианты
Король драгоценных камней > Якутские бриллианты Как известно, основные алмазные месторождения находятся в Африке (ЮАР, Ангола, Намибия), Канаде, Ботсване и России. Одно

Телефоны авиакомпании Якутия — как дозвониться?
Время от времени у пассажиров авиакомпании Якутия могут возникать вопросы, касающиеся самых различных ситуаций — перевозки багажа или детей, оформления билета, прохождения процедуры регистрации

В Якутии изменятся часовые пояса
ИА SakhaNews. С 26 октября 2014 года в Якутии может появиться три часовых пояса. В соответствии с законопроектом о возвращении зимнего времени предлагается установить в России десять часовых зон. Законопроект

Полюс холода Оймякон, Якутия – климат, погода, описание, фото
Полюс холода – это такое место на планете Земля, где температура воздуха опускается до рекордно низких показателей. Другими словами, это самое холодное место на земном шаре. На территории

СИБИРСКИЕ АЛМАЗЫ ЛУЧШИЕ В МИРЕ
Первые находки алмазов в России датируются 18 веком. Сейчас наша страна считается одним из крупнейших в мире поставщиков этого драгоценного камня, богатейшие коренные месторождения которого находятся в

Скачать Боинг 737-800 Якутия схема салона
Нормальные внешние рыночные условия, для летящих эконом-классом, из плюсов. Это 4 места, эти места не слишком комфортны, В итоге выделенная правительством Республики Саха сумма пошла на другие нужды перевозчика