Достопримечательности мира

    Отдыхайте с нами!

Статьи

Слива tkemali сос: 9 класични рецепти за зима

 1. Слива tkemali - класичен рецепт за зима чекор по чекор
 2. Што ви треба за зачинет сос:
 3. Класичен tkemali од слива во бавен шпорет - Лиже прстите
 4. Зачинет tkemali сос од слива со adjika
 5. Како да се направи најмногу вкусна tkemali сос за зима - едноставен рецепт од сини сливи дома
 6. Слива tkemali (сливи) со пиперка
 7. Грузиски Tkemali сос направен од жолта слива (цреша слива) - класичен рецепт за зимата
 8. Сосот што го претвора месото во песна - Видео рецепт од интелигентна водителка
 9. Грузиски класичен сос од јаболка tkemali
 10. Овој класичен Tkemali рецепт за месо е многу вкусен од грузиски готвач
 11. Како да се готви tkemali сос дома за зима: тајни и совети

Теммаливиот сос од сливата е зачинета чинија, дури би рекол и оган што дишеше, дојдоа кај нас од Грузија, немаше каде да стават сливи таму, па дојдоа со тоа

Теммаливиот сос од сливата е зачинета чинија, дури би рекол и оган што дишеше, дојдоа кај нас од Грузија, немаше каде да стават сливи таму, па дојдоа со тоа! Па сега ние не сме во неволја со сливи, бидејќи можеме да си дозволиме да готвиме неколку тегли. Покрај тоа, нашите вешто домаќини се адаптирани да ја заменат сливата со јаболка или црвени рибизли, непожелни огрозд.

Рецепти:

Јадете го со месо, риба, живина и странични садови - компири и тестенини. Класичните рецепти се базираат на tkemali, лук и билки. Во сегашната tkemali нане се уште се користи блато, добро, па каде ние го добие, тогаш? Управуваме со импровизирани средства.

Можете да јадете tkemali колку што сакате, нема ништо дополнително на страните, бидејќи нема маснотии и масло, сосот е нискокалоричен, но тој е богат со пектин, кој им помага на протеините варираат и, се разбира, е добар и за месото.

Објаснувам за оние кои имаат малку познавање на сливи - tkemali, ова е слива, како што го нарекуваат во Грузија, а неговото паметно име се шири. Слививите се само суви сливи и ништо друго ... и оние мали сини обоени сливи кои нашите домаќинки на пазарите ги нарекуваат сливи се домашно сливи, само мали сорти растат како диви птици во многу јужни региони.

Па, се пошегува и тоа е доволно, време е да се фаќате за бизнис!

Пан со дебело дно, нерѓосувачки челик е подобар, остар нож, дрвена лажица со долга рачка за мешање, сито или блендер и што друго може да се направи за бизнисот.

Банките се стерилизираат однапред, се мијат темелно со сода за јадење, исплакнете под проточна вода и во рерна, пржете половина час на температура од 120-140 степени.

Да почнеме со рецептот за наједноставен класик, кој служи како основа за секој сок од tkemali, и постепено ќе го комплицира и ќе го диверзифицира вкусот.

Слива tkemali - класичен рецепт за зима чекор по чекор

Слива tkemali - класичен рецепт за зима чекор по чекор

Ако некој може да најде молец наречен омбало, тогаш, се разбира, ќе го ставиме. И оние кои немаат "ombalo" - не се вознемирувајте! Го ставаме вообичаениот пипер и пиперка да го вкусиме истото, можеби она што го прави различен од гурманот, но кај нашите маси има ретки гурмари!

Што ви треба за зачинет сос:

 • цреша слива или слива е кисело, на нашите пазари обично е црвено, два килограми;
 • сол половина лажица;
 • шеќер две лажици со врвот;
 • на еден куп копра и цилинтро;
 • две чили пиперки;
 • лук глава;
 • на една лажичка со врвот, колку си го земаш, хоп-сунели и коријандер.

Како да се готви tkemali сос од сливи дома:

 1. Исплакнете ги сливите добро и ставете ги тенџере. Додадете половина чаша вода и вријте над средна топлина околу петнаесет минути. Оладете го.
 2. Избришете го на сито за да ги отстраните коските.
 3. Како резултат на пирето повторно се стави во тенџере и го стави на бавно топлина.
 4. По вриење додадете шеќер, сол и суви зачини.
 5. Чили се мие, се суши на крпа и ги отстранува семето со нога.
 6. Исчистете зеленчук и лук, чистете и исечете заедно со чили во процесор за храна.
 7. Ставете ја зелената маса во чиста чира со вриење, добро се меша и вријте уште 15-50 минути на тивок оган.
 8. Отстрани од топлина, пренесете на суви стерилни тегли и се тркалаат.
 9. Кули наопаку, чувајте во подрумот.

Уживајте во вашиот оброк во зима!

Класичен tkemali од слива во бавен шпорет - Лиже прстите

Класичен tkemali од слива во бавен шпорет - Лиже прстите

Истиот сос може да се направи во бавен шпорет, доброто е, не треба да застанеш над неа и да се промешуваш, имаш време да седите во социјални мрежи, колку е подготвена таа да се јави! Ајде да го направиме тоа од незрели сливи, од тоа коските ќе влезат во белите дробови, и ќе има истекување. И наместо нане, додадете неколку sprigs на виолетова босилек, тоа исто така ќе излезе одлично.

И ние ќе имаме рецепт за многу зафатени домаќинки, кои немаат апсолутно никакво време, но сакаат да ги почитуваат своите миленици.

Состав:

 • мала сина слива, камењата совршено се отстрануваат од него без вриење, два килограми;
 • сол полу маса. домови.
 • шеќерна маса. домови.
 • копар, цилинтро и магдонос на мала група;
 • земјата коријандер и црн пипер во половина Chayn. домови.
 • шеф на лук.

Готвење:

 1. Ние чистиме сè, измијте го и суши го на крпа, извадете ја семената комора од чилиот пипер и отстранете го семето од сливите.
 2. Ние ги исекуваме сливите во процесорот за храна во прашина, ставете го бавниот шпорет во садот и поставете го режимот за пржење или печење дваесет минути.
 3. Во тоа време, ги прескокнуваме сите други компоненти во комбинатот - зеленчук, бибер, лук, заедно со шеќер, сол и суви зачини.
 4. Кога multicooker го сигнализира крајот на процесот, додадете ја зелената маса во чинијата до мијалниците, добро се мешајте и вклучете го режимот за гаснење уште половина час.
 5. Кога ќе бидете подготвени, веднаш ставете ги на сува стерилна тегли и спин.
 6. Превртувајте и наместете да се изладите, а потоа паднете во подрумот.

Брзо и лесно, многу вкусно!

Зачинет tkemali сос од слива со adjika

Зачинет tkemali сос од слива со adjika

Овој рецепт може да се каже за целосно глупав. Но, излегува вкусно и мирисна!

Веднаш ќе ве предупредам дека солта не е потребна, таа е во добра адџика и толку многу, но треба да го пробате вкусот на готовиот сад ако треба да го солеме!

Основа:

 • сливи кисело, идеално жолта цреша слива два килограми;
 • стакло со врвот на шеќер;
 • 5 глави лук;
 • стакло адџика.

Рецепт за готвење:

 1. Измијте ги сливите и исушете ги на крпа.
 2. Ставете го во тенџере, додадете половина чаша вода и доведете до вриење со средна топлина, вриете 10 минути.
 3. Додека сливите се ладат, чистат, се мијат и ситно се исекуваат лукот, може да се исецка во процесор за храна.
 4. Ние ги превртуваме сливите на сито или сито, изработени од фини метални решетки од камења.
 5. Ставете ја пюрета од слива во тенџере и однесете на вриење на бавно загревање.
 6. Додадете шеќер, лук и аџика, месете и варете пет минути.
 7. Извадете од топлина и ставете ги на сува стерилна лименка, навивам.
 8. Преврти и нека се излади. Го чистиме подрумот.

Брзо и многу едноставно, вкусот е прекрасен, со месо покриено со јаглен, ќе оди со тресок!

Корисни и оригинални подготовки за зимата на мојата веб-страница:

 1. Домашен вкусен доматен кечап
 2. Јаболко месо парчиња транспарентни, брзо и вкусно: 8 рецепти на вкусна џем јаболко
 3. Зелка за зимата во банките: 10 вкусни кисела зелка рецепти
 4. Цвеклон Боршт зимска облекување: 7 рецепти за масло за облекување со борш со кое супата веднаш се готви

Како да се направи најмногу вкусна tkemali сос за зима - едноставен рецепт од сини сливи дома

Како да се направи најмногу вкусна tkemali сос за зима - едноставен рецепт од сини сливи дома

За овој рецепт, можете да користите било сливи, но подобро е да земате мали сини, од кои коските се извадени лесно и слободно. Тие се викаат и унгарски. Сосот ќе биде зачинет, аматер.

Состав:

 • сливи мали темно сини два килограми;
 • лук глава;
 • топла чили пиперки;
 • сушен зелен коријандер чорба;
 • сушен земјата босилек две лажиче;
 • шеќер три ул. л .;
 • сол уметност. л .;
 • оцетна киселина tsp;
 • cilantro на барање.

Готвење:

 1. Измијте и исушете се на крпа за слива. Ние ги извадиме коските од нив - правиме кружен попречен засек, го делиме на две половини и ја извадиме коската.
 2. Чиста и мие пиперка, лук и цилинтро. Отстранете ја јадрото од пиперката.
 3. Ние прескокнуваме сè преку мелница за месо или прескокнуваме преку процесор за храна.
 4. Ставете ја пире од компири во посебен сад и ставете го на бавно топлина.
 5. Се вари 10 минути, додадете зачини, шеќер и сол, истурете ја оцетната киселина.
 6. Се вари околу пет минути и се истура во суви стерилни лименки.
 7. Се тркалаат и се лади наопаку. Да се ​​чува во подрумот.

Многу лесно да се направи сос. Бон апетит!

Слива tkemali (сливи) со пиперка

Слива tkemali (сливи) со пиперка

Бугарскиот пипер ќе додаде кора од сос и уникатен вкус. Ние ќе готвиме од унгарски, но кој има жолта цреша слива може да го користи овој рецепт!

Состојки:

 • ситно мали сиви сливи;
 • Бугарска пиперка 5 парчиња;
 • две глави на лук;
 • чили пиперки 2 парчиња;
 • лажица сол,
 • две лажици шеќер,
 • земјата зачини на барање на една лажичка (ХОПС-сунели, коријандер, мешавина на пиперки).

Процес на готвење:

 1. Измијте и чистете зеленчук и овошје. Од нурнувајќи ги извадиме коските, отстранете ја семената комора од пиперките.
 2. Ние прескокнуваме сè преку мелница за месо или се исекуваме во процесор за храна до состојбата со пире од компири.
 3. Ставете компир со пирење во тенџере и на бавен оган.
 4. По вриење, додадете шеќер, сол, зачини и варете 20-30 минути.
 5. Ние ставаме суви стерилни тегли и ги провлекуваме.
 6. Дозволете ни да се оладиме наопаку и да го чуваме во подрумот.

Многу зачинета и чудна за вкус на сос, совршена за риби!

Грузиски Tkemali сос направен од жолта слива (цреша слива) - класичен рецепт за зимата

Грузиски Tkemali сос направен од жолта слива (цреша слива) - класичен рецепт за зимата

Класичен, класика е и таа вели дека сето тоа! Едноставно и едноставно.

Состав:

 • жолта цреша 5 килограми;
 • пар лук глави;
 • две лажици сол;
 • две лажици хмељ-сунѓели;
 • половина чаша шеќер;
 • чили пиперка

Готвење:

 1. Ние чистиме и миеме овошје и зеленчук, земаме семе од бибер, и ги отстрануваме семето од сливите.
 2. Мелење во мелница за месо или процесор за храна, ставете го во тенџере и ставете ја бавно топлина.
 3. Гответе десет минути, додајте шеќер, сол и зачини и вријте уште пет минути.
 4. Отстрани од топлина и се прелива во чисти стерилни тегли.
 5. Да се ​​чува во подрумот.

Традиционалниот рецепт, вкусот е пријатен и класичен, вкусен апетит!

Сосот што го претвора месото во песна - Видео рецепт од интелигентна водителка

Производи на рецепт:

 • цреша слива (или сливи овошје) - неопходно свежо и зрело - две и пол килограми;
 • две или три чешниња лук;
 • сол (без слајдови) - една маса. лажица;
 • добар куп свежи cilantro или ако има сува, тогаш неколку лажички;
 • ombalo (нане) - 1 табела. л .;
 • земјата коријандер и коријандер грав - половина уметност. л .;
 • ucho suneli - една лажичка;
 • земјата црн пипер;
 • да вкусите мешавина од пиперки.

Како што можете да видите, навистина може да го претворите месото во песна кога свири со сосема различни белешки на вкус.

Исто така, треба да видите други прекрасни рецепти од празни места и шарени јадења:

 1. Цреша џем со семе за зима: 6 рецепти за дебел цреша џем со цели бобинки
 2. Најдобар рецепт за Шарлот од јаболко
 3. Највкусна домашна аджика
 4. Печена киселина

Грузиски класичен сос од јаболка tkemali

Грузиски класичен сос од јаболка tkemali

Јас би рекол така - од цреша слива и јаболка. Бидејќи tkemali од некои јаболка веќе нема да биде tkemali, но ќе има некој вид на сос од јаболко, без врска со tkemali!

Состав:

 • цреша слива од било кој боја килограм;
 • јаболка се кисела и зелена, половина килограм;
 • шеќер е трета чаша;
 • сол лажица;
 • црвен чили пипер;
 • копра, нане, босилек, цилинтро на мал куп.

Готвење:

 1. Мојата цреша слива и јаболка, се сечат јаболка во парчиња и се стави во тенџере, истурете во чаша вода. Се загрева на тивок оган до вриење. Се вари околу десет минути.
 2. Се лади и избрише низ сито.
 3. Ставете го овошјето пире во тава и доведете до вриење.
 4. Зедовме зеленчук сецкан во процесор за храна со лук и бибер, сол, шеќер и врие десетина минути.
 5. Ние гориво во стерилни и суви тегли, навивам и чисти во подрумот.

Овој класичен Tkemali рецепт за месо е многу вкусен од грузиски готвач

Постојат многу ресторани со ориентална кујна, имено грузиски насекаде, но за жал не секој ресторан може да се пофали со вистински грузиски јадења.

Во ова видео, традиционалниот рецепт на оригиналниот сос ќе биде прегледан, без непотребни зборови и адитиви - гледај, готви и ужива во прекрасниот вкус:

Како да се готви tkemali сос дома за зима: тајни и совети

Тука нема посебни тајни, освен за едно нешто - највкусниот tkemali се добива од жолта цреша слива, има неопислив вкус и арома!

И советот е исто така - кога се готви, постојано се промешува сос, инаку може да изгори!

Обидете се да направите таков неверојатно вкусен и разновиден вкус сос! Ќе видите како ќе ги играте вообичаените и секојдневните варени јадења. А домаќинствата, гостите и познаниците не само што ќе бидат воодушевени - тие ќе ве инспирираат за нови кулинарски ремек-дела.

Во сегашната tkemali нане се уште се користи блато, добро, па каде ние го добие, тогаш?

Новости

Турбазы и базы отдыха Якутии
Многие россияне имеют о Якутии такое же представление, что и многие иностранцы о самой России: безбрежная пустыня, укрытая снегом, по которой ходит множество медведей: невероятно далеко и чрезвычайно

Авиакомпания Якутия в Новосибирске — рейсы, представительство
Уже около 15 лет авиакомпания Якутия в Новосибирске занимает ведущие позиции среди перевозчиков. Работает она и в других городах России, осуществляя вылеты с различных направлениях. Базой компании является

Мирный (Республика Саха (Якутия))
Мирный: Мирный. Ближайшие города. Расстояния в км. по карте (в скобках по автодорогам) + направление. 1 Чернышевский 92 () СЗ 2 Сунтар 194 () В 3 Ленск 208 () Ю 4 Нюрба 237 () В

Стена | ВКонтакте
Кимберлитовая трубка "Мир" (Якутия) - самый большой алмазный карьер в мире В Якутии, вблизи города Мирный, находится самый большой по общему объёму алмазный карьер в мире - кимберлитовая трубка "Мир"

Якутские бриллианты
Король драгоценных камней > Якутские бриллианты Как известно, основные алмазные месторождения находятся в Африке (ЮАР, Ангола, Намибия), Канаде, Ботсване и России. Одно

Телефоны авиакомпании Якутия — как дозвониться?
Время от времени у пассажиров авиакомпании Якутия могут возникать вопросы, касающиеся самых различных ситуаций — перевозки багажа или детей, оформления билета, прохождения процедуры регистрации

В Якутии изменятся часовые пояса
ИА SakhaNews. С 26 октября 2014 года в Якутии может появиться три часовых пояса. В соответствии с законопроектом о возвращении зимнего времени предлагается установить в России десять часовых зон. Законопроект

Полюс холода Оймякон, Якутия – климат, погода, описание, фото
Полюс холода – это такое место на планете Земля, где температура воздуха опускается до рекордно низких показателей. Другими словами, это самое холодное место на земном шаре. На территории

СИБИРСКИЕ АЛМАЗЫ ЛУЧШИЕ В МИРЕ
Первые находки алмазов в России датируются 18 веком. Сейчас наша страна считается одним из крупнейших в мире поставщиков этого драгоценного камня, богатейшие коренные месторождения которого находятся в

Скачать Боинг 737-800 Якутия схема салона
Нормальные внешние рыночные условия, для летящих эконом-классом, из плюсов. Это 4 места, эти места не слишком комфортны, В итоге выделенная правительством Республики Саха сумма пошла на другие нужды перевозчика