Достопримечательности мира

    Отдыхайте с нами!

Статьи

Хранење "naturalka". Како да се хранат мачка.

Во оваа статија ќе го разгледаме прашањето за правилна формулација на диетата за мачки при хранење „naturalkoy“.

На мачките им е потребна урамнотежена диета која содржи протеини, јаглени хидрати, масти, витамини и минерали, а од 60 до 70% од диетата треба да бидат протеини - повеќе отколку што е потребно за кучиња .
На мачките им е потребна урамнотежена диета која содржи протеини, јаглени хидрати, масти, витамини и минерали, а од 60 до 70% од диетата треба да бидат протеини - повеќе отколку што е потребно за кучиња. Утврди дали ја храниш мачката најдобро, според нејзината состојба.

Со задоволителна диета, вашето домашно милениче изгледа добро изградено, здраво, живо; косата е жива, сјајна; очите му сјаат, а стомакот работи нормално.

Во природни услови, мачките јадат мали цицачи, како што се зајаци, стаорци, глувци и волови, како и влекачи, водоземци, птици, пајаци и инсекти, вклучително и муви и скакулци. Јаглехидратите добиваат мачки што јадат на стомакот со целата содржина на желудникот веќе делумно се вари (сами по себе, стомакот на мачката не е адаптиран да ги вари зрната). Мачките користат трева како извор на груби влакна и витамини, како и за чистење на желудникот. Честопати, мачките се регургираат откако јадат трева, а потоа заедно со тревата од стомакот доаѓаат снопови волна, што во спротивно може да предизвика интестинална опструкција.

Мачките претпочитаат да јадат само свежа храна, не јадат морков, за разлика од кучињата, и таа храна што стоеше неколку часа, можеби нема да јадат веќе и ќе гладуваат сè додека не им се даде нешто свежо. Постот се смета за безбеден за мачка не повеќе од 1-2 дена (понекогаш тие сакаат сами да организираат пост-дена, или тие се специјално каприциозни, барајќи нешто вкусно и се обидуваат на трпеливост на сопствениците сè додека не се предадат). Но, ако постот трае повеќе од 2 дена и мачката одбива дури и од неговата најомилена храна, тогаш ова е веќе причина да се консултирате со лекар.

Мачките во нивната физиологија и видот на метаболизмот се исклучиво месојадни животни, бидејќи за време на еволуцијата на нивната диета се вклучени голема количина на протеини и масти од животинско потекло. Ова се предатори, како во однос на нивните навики на хранење така и однесувањето, така што тие имаат одредени особености во нивните хранливи потреби:

- Првата карактеристика е зависноста од амино киселина аргинин. Оваа аминокиселина е само дел од протеини од животинско потекло.
- Втората карактеристика е зависноста на мачките од ауриносулфонска киселина таурин. Недостаток на таурин во диетата предизвикува повреда на функциите на нервниот и кардиоваскуларните системи, како и намалување на репродуктивната способност кај мачките. Тауринот се наоѓа во риби (особено кај треска), говедско месо (особено во срцето), но тауринот е отсутен од растителни производи.
- Третата карактеристика е потребата мачките да јадат масти од животинско потекло, бидејќи содржат арахнидна киселина, што е важно за мачките. Но, заситените и незаситени масни киселини се наоѓаат во маснотии, како од животинско, така и од растително потекло. Мастите се одличен извор на енергија, а тоа е маснотиите кои го обезбедуваат вкусот и привлечноста на храната за мачките. Нивниот недостаток на добиточна храна влијае на палтото на животните. Волната станува мрсна, се појавува првут. Кај мачките може да има неподготвеност за парење. Покрај тоа, масните киселини се снабдувачи на витамини растворливи во маснотии - А, Д, Е, К Недостаток на есенцијални масни киселини доведува до опаѓање на косата, масен црн дроб, нарушено згрутчување на крвта, ретардација на растот кај мачиња.

.
И сега, за тоа што е подобро / поправилно да ја нахрани мачката ако ја храните само со „натурала“.

Треба веднаш да направите резервација - „натурала“ и храната од вашата маса се две различни работи!

Во никој случај не треба да му дава храна на мачките од вашата маса. Бидејќи солта и зачинот за мачки е отров на одложено дејство. Сол растенија бубрези, промовира формирање на камења!

За задоволување на дневните потреби на секоја мачка е потребна урамнотежена исхрана - изворот на сите хранливи материи (протеини, масти, минерали и витамини). Постојат 4 групи на производи од кои можете да направите урамнотежена диета за вашето домашно милениче:

- Месо, месо, риба, морска храна, храна за бебиња од месо.
- Млечни производи и јајца.
- Масти и масла.
- Зеленчук, житарици, зеленчук.

Не ја давајте мачката премногу топла или премногу ладна храна. Телото на мачка добро ќе ја вари храната само ако има одредена соодветна температура (собна температура или малку потопла).

1. Производи од месо. Ова е сурово венето месо (гулаш), претходно замрзнато во замрзнувач три дена, а потоа се топи - говедско, телешко, говедско месо (бебиња до 2 месеци и имаат животни со заби), пилешко, мисирка и сл. срцето на зајакот, срцето (најдобро говедско месо), црниот дроб (не треба да се дава повеќе од еднаш неделно, додека треба да се има на ум дека суровиот црн дроб е слаб, а варен, напротив, го зајакнува). Суровиот црн дроб е најбогат извор на витамини, вклучувајќи А, Н (биотин), групата Б, но суров може да се даде не повеќе од еднаш во 7-8 дена. Ако давате често, можно е и деформација на скелетот, особено во растењето (мачиња). Месото и / или нуспроизводите се даваат секој ден, тие се најдобро наизменични. Мелено месо не треба да содржи сол и зачини! Производите од месо се сечат на долги тенки ленти. Ова е неопходно за животното да ги џвака некое време, наместо да ги проголта цели. Процесот на џвакање не дозволува да се формира забен камен на забите.

2. риби и морска храна. Рибата треба да биде само море (во реката може да има црви) - треска, ѓубре, кокошка, пробивам, сардин, пастрмка, лосос, ракчиња, лигњи, итн., Освен за полнеж, и секогаш варен и безвреден.
За хранење риба
Многу видови риби (на пример, харинга и крап) во својата сурова форма се штетни за мачките, бидејќи содржат големи количини на ензимот тиаминаза, кој го уништува витаминот Б1 (тиамин) содржан во друга храна. Недостаток на овој витамин може постепено да доведе до губење на апетит, манифестации на нервни нарушувања (вртоглавица, потреси, конвулзии). Топлинска обработка на риби (готвење) го уништува овој ензим.

Постојаното хранење мачки со масна риба може да придонесе за развој на друга смртоносна болест, стеатит: поткожното масно ткиво, ако не е соодветно складирано, продира во мускулното ткиво, предизвикувајќи тоа да стане отровно, а овој отров не убива никакво вриење. Масни масни риби може да се даде како исклучок.

Кога јадете контаминирана сурова риба фатена на одредени места, специјални патогени може да влезат во телото на мачката. На пример, DILPHYLLOBOTHRIUM LATUM се наоѓа во слатководни риби кои се фатени во Северна Ирска, а во пастрмка и лосос од северозападните делови на Тихиот океан, во Северна Америка, се бактерии кои предизвикуваат „труење со лосос“. Речните варијанти PARAGONIMUS KELLICOTTI се содржани во растителните риби во Северна Америка и Јужна Африка. Осигурува од инвазивни заболувања (предизвикани од паразити во организмот) висококвалитетен температурен третман на свежа риба.

Во речните и морските води, силно загадени од индустрискиот и земјоделскиот неуспех, отровни материи можат да се акумулираат во риби по „синџирот на исхрана“. Јадењето таква риба може да доведе до труење од пестициди, хербициди и тешки метали (олово, жива и кадмиум). Многу тешки метали се делумно пренесени во водата при готвење риба.

Со чести хранење мачки со риба, постои можност за развој на анемија на недостаток на железо. Некои видови на риби (polock, pollack, blue whiting, hake, hake, pollock, hedock) содржат триметиламин оксид, кој го врзува железото (од добиточна храна) и го трансформира во неподнослива форма. Триметиламинскиот оксид се распаѓа кога готви риба.

Со честото хранење риби постои опасност од развој на уролитијаза (МКБ)! Секоја риба е богата со фосфор . И кај некои видови риби (на пример, во загадување), исто така, има многу висока содржина на магнезиум. Овие елементи се градежен материјал за уринарни камења на струвити (познати и како трифелфосфати). Магнезиумот и фосфорот практично не ги менуваат своите својства кога се загреваат, па типот на обработка на рибите не е важен. Но, за здрави мачки (без предиспозиција за МКБ) хранење риба 1-2 пати неделно не е опасно.

БОНИ! Тие се во секоја риба. Кај речните риби има значително повеќе од нив отколку во морска риба и крајно е тешко да се отстранат целосно. Коски во варена форма - легло организмот на мачка.

3. ДЕЦА ЗА МЕСЕЕ НА ДЕЦА. Одличен начин за диверзификација на менито на вашата мачка е да и ’дадете храна за бебињата (месо, месо со зеленчук, месо со житарки). Ова е добро сварлив диетален производ и тие можат да го диверзифицираат хранењето на мачката од одвикнувањето на мајката и целиот живот. Но, не преведувајте го целосно овој производ. На мачките им е потребно сурово месо!

4. СЕМЕЈНИ ПРОИЗВОДИ. Тие мора да бидат вклучени во оброкот - урда (агуша, Тема или сопствено готвење), кисела павлака (не многу масна), несолени сирења, како што се сирење Адигеј, гранулирано сирење (домашно), кефир, јогурт, крем, производи од бифидус, јогурти итн. г. Ако мачето не сака млечни производи, тогаш за да го надополнува калциумот во период на интензивен раст пред 1-ви година, треба да му се додадат додатоци на калциум (калциум-ди, калциум, морски калциум, итн.). тука треба да се напомене дека кравјо млеко не личи на мачки во својот состав, бидејќи премногу малку маснотии и премногу лактоза. Поблиску во составот на мачката - козјо млеко (но не е идентично). Лактозата е слабо апсорбирана кај мачиња до шест месеци, а по шест и кај возрасни мачки воопшто не се апсорбира! Сите цицачи добиваат млеко само во детството. Во тоа време, нивното тело произведува ензим што ги разложува масните млести. На околу 5-6 месеци кај мачки, производството на овој ензим запира, а млекото може да предизвика варење, од оваа возраст е подобро да не се дава млеко на мачки на сите, само млечни производи.

5. EGGS. Само жолчка - еднаш неделно (!) (Инаку засади бубрезите од вишок протеини. Подобро е да се користат сурови јајца од плаша) - 1-3 парчиња на диета.

6. Маснотии и масла. Зеленчук (сончоглед, пченка, маслиново, ленено семе и други масла) - половина лажичка по јадење на ден 1 ч. на ден или животни (путер, гје).

7. ВЕБИ. Тие даваат доста - 1 до 5, бидејќи мачките по природа не се вегетаријанци. Искусните koshkovods користат зеленчук исклучиво за гастроинтестиналниот тракт, бидејќи во споредба со месото или млечните производи, растителната храна практично не се вари и апсорбира од организмот, и затоа нема хранлива вредност. Мачките не знаат како да лачат витамин А од каротин, како што прават луѓето, така што нема смисла да ги хранат моркови специјално за ова.

8. КРОПИ. Тие исто така треба малку да се дадат за подобра работа на дебелото црево, иако не сите мачки ги сакаат и навистина не им треба, затоа што потребата од мачки за јаглени хидрати е мала, а нивната сварливост е исто така мала. Ако мачката одбива да јаде житни култури, тогаш не го присилувајте. Таквите житни култури како овесни снегулки, оризот, гриз, освен леќата и мешунките, се варат во вода и се служат со месо или производи од риба, додавајќи 1/2 лажиче. растително масло. Сооднос на каша во однос на месото од 1 до 5.

9. ЗЕЛЕНА. Зелената трева (овес, јачмен, пченка, итн.), Која се продава во продавници за миленичиња или расте сама по себе - треба да биде секојдневно во исхраната на мачки.

10. Плодови. Во повеќето случаи, мачките не ги сакаат, иако постојат исклучоци. Но, конкретно да се даде нивната мачка не вреди. Згора на тоа, јадењето на нив може да предизвика појава на гас во гастроинтестиналниот тракт (подуеност) и дијареја.

11. ВОДА. Мора да биде постојано, нужно свежо, да помине низ филтер или да се разделува, на место познато за мачката.

12. ВИТАМИНИ. Подобро е да се даваат курсеви за спречување на авитаминоза. Затоа што Бидејќи самите мачки синтетизираат многу витамини од нивните тела и ги добиваат од висококвалитетна храна, нивниот вишок исто така може да биде штетен. Добри витамини од Canina, 8 & 1 (Brevers). Подобро е да не купувате никакви тревога за мачки, како што се мулти-обоени глувци, птици, затоа што тие нема да имаат корист. Кои витамини треба мачка и што може да доведе до недостаток, може да се најде во статијата „ Мачки со хиповитаминоза ".

ШТО НЕ МОЕТЕ ДА ГО ПОБЕДИТЕ САТ
Свинско месо, јагнешко месо - многу масна храна за нив, лошо за црниот дроб на мачка.
Храна од нашата трпеза - пржена, масна, зачинета, пушена, кисела, пити, конзервирана храна наменета за лица со сол и зачини, слатко, брашно, кафе, алкохол. Ова е сè за мачката - отров! Солта е отров за мачки!
Кромидот предизвикува анемија кај мачки, во каква и да е форма (сурова, варена, пржена)

Значи, исхраната на мачката треба да биде приближно 2/3 од месо, риба, храна за бебиња и 1/3 од останатите производи (млечни производи, житарки, зеленчук, сува храна и конзервирана храна). Храната треба да биде само на собна температура. Храната дава по стапка од 30-60 гр. на 1 кг. масна телесна маса. Храната е секогаш подобра во исто време. Пристапот до вода и зелена трева е постојан и бесплатен.

Нахранете го мачето неколку пати на ден. Обично мачиња не се прејадуваат. Бебе на возраст од 1 до 4 месеци треба да се храни 5-6 пати на ден. Мало маче на возраст од 4-5 месеци треба да се храни 4 пати на ден. Адолесцентни мачиња на возраст меѓу 7-11 месеци треба да се хранат 3-4 пати на ден, постепено преминувајќи на 2 оброци годишно. Најдоброто време за хранење е поврзано со периоди на зголемена активност, имено: околу осум до девет наутро и шест до седум навечер.

Многу е тешко целосно да се балансира исхраната на маче, возрасна мачка и навистина висококвалитетното хранење од страна на „природна храна“ не е поевтино од хранењето со добри индустриски извори. Затоа, можно е целосно избалансирана премија или супер премиум индустриска храна да е подобра за вас. Но, ајде да разговараме за ова веќе во друга статија.

Автор: Валентина Миронова (Курил Бобтил Кеннел) Starвезда пушеше ")
(користење на материјал од статијата " Како да се хранат мачка »> Ц-страница„ Ветеринарна нега “> http://yourvet.ru/index.html )

Новости

Турбазы и базы отдыха Якутии
Многие россияне имеют о Якутии такое же представление, что и многие иностранцы о самой России: безбрежная пустыня, укрытая снегом, по которой ходит множество медведей: невероятно далеко и чрезвычайно

Авиакомпания Якутия в Новосибирске — рейсы, представительство
Уже около 15 лет авиакомпания Якутия в Новосибирске занимает ведущие позиции среди перевозчиков. Работает она и в других городах России, осуществляя вылеты с различных направлениях. Базой компании является

Мирный (Республика Саха (Якутия))
Мирный: Мирный. Ближайшие города. Расстояния в км. по карте (в скобках по автодорогам) + направление. 1 Чернышевский 92 () СЗ 2 Сунтар 194 () В 3 Ленск 208 () Ю 4 Нюрба 237 () В

Стена | ВКонтакте
Кимберлитовая трубка "Мир" (Якутия) - самый большой алмазный карьер в мире В Якутии, вблизи города Мирный, находится самый большой по общему объёму алмазный карьер в мире - кимберлитовая трубка "Мир"

Якутские бриллианты
Король драгоценных камней > Якутские бриллианты Как известно, основные алмазные месторождения находятся в Африке (ЮАР, Ангола, Намибия), Канаде, Ботсване и России. Одно

Телефоны авиакомпании Якутия — как дозвониться?
Время от времени у пассажиров авиакомпании Якутия могут возникать вопросы, касающиеся самых различных ситуаций — перевозки багажа или детей, оформления билета, прохождения процедуры регистрации

В Якутии изменятся часовые пояса
ИА SakhaNews. С 26 октября 2014 года в Якутии может появиться три часовых пояса. В соответствии с законопроектом о возвращении зимнего времени предлагается установить в России десять часовых зон. Законопроект

Полюс холода Оймякон, Якутия – климат, погода, описание, фото
Полюс холода – это такое место на планете Земля, где температура воздуха опускается до рекордно низких показателей. Другими словами, это самое холодное место на земном шаре. На территории

СИБИРСКИЕ АЛМАЗЫ ЛУЧШИЕ В МИРЕ
Первые находки алмазов в России датируются 18 веком. Сейчас наша страна считается одним из крупнейших в мире поставщиков этого драгоценного камня, богатейшие коренные месторождения которого находятся в

Скачать Боинг 737-800 Якутия схема салона
Нормальные внешние рыночные условия, для летящих эконом-классом, из плюсов. Это 4 места, эти места не слишком комфортны, В итоге выделенная правительством Республики Саха сумма пошла на другие нужды перевозчика