Достопримечательности мира

    Отдыхайте с нами!

Статьи

Cinque Terre: како да одам таму со автомобил, со авион, со воз

  1. Воз за Чинк Тер
  2. Со автомобил до Cinque Terre
  3. Авион на Чинк Тер
  4. Camper да Чинкве Тере
  5. Брод до Цинк Тере
  6. Коментари:

Тоа е важно! Сите гласини за ограничувањето на посетите на Cinque Terre во 2019 година се измислени! Официјално пријавете - паркот е отворен за туристи без никакви ограничувања!

За многумина, не е тајна дека најсоодветниот вид транспорт за оваа зона е, се разбира, возот . Иако, можете да стигнете до Ла Специја (Levanto или други градови во близина) на кој било друг погоден начин за вас, а потоа да префрлите во воз или брод. Ќе најдете центри за туристи на сите железнички станици во градовите Чинкве Тере и Зачини, каде што можете да ги добиете сите потребни информации, да купувате билети во исто време и да отпечатите од возовите, за да не чекате долго на станицата.


Тоа е важно Воз за Чинк Тер

Најсоодветниот транспорт за да стигне до Cinque Terre е возот. Регионалните возови минуваат низ железничката линија Генова-Рим приближно на секои 20-30 минути, запираат во сите градови на Cinque Terre. Доаѓајќи од север или југ, главната атракција обично ја носи градот Ла Специја , од кој регионалните возови отстапуваат. Бидете внимателни, некои возови само застануваат во Монтеросо ал Маре.
Бидете сигурни дека не заборавајте да ги проверите вашите билети во жолти машини (во 2012 година сите машини беа ажурирани, сега тие сина ) пред да се качите на возот.
Цените и распоредот на возот може да се најдат на веб-страницата. Trenitalia , или можете да направите отпечаток во центрите за туристи, кои се наоѓаат на секоја железничка станица на Cinque Terre. Многу е погодно да се користи специјална апликација за паметниот " Trenitalia ", затоа што е многу удобно и удобно да патува со него.
Совет: за лесно движење можете да купите Цинк Тере КАРТИЧКА , чија цена изнесува 16 евра (2019 година). Вклучува возови помеѓу Леванто и Ла Специја (целиот Cinque Terre) за целиот ден, пешачки патеки на Азурниот брег и многу повеќе.
Дури и во случај на штрајк во сообраќајот, 90% од возовите остануваат на линија за да не ги расипаат останатите туристи во Cinque Terre.


Со автомобил до Cinque Terre

Бидејќи селата се наоѓаат на карпестите издигнувања на планините, не е лесно да се дојде до нив со автомобил. Патот е многу тесен и има многу агли. Затоа, препорачуваме да го напуштиме автомобилот во Ла Специја (има многу паркиралишта), во Леванто или барем во Риомаџиоре (таму е платен и прилично скап паркинг таму, а бројот на слободни места долж патот е многу ограничен). Покрај тоа, градските центри се целосно затворени за автомобили .
Но, ако сеуште сакате да возите, можете да изнајмите автомобил . Посетете ја страницата Херц, Сикс, Авис - за да ги одберете најдобрите договори.
Риомаџиоре, Манарола: (сина линија на картата) пред да стигнете до Ла Специја до автопатот, продолжете по насипот SS 370 во насока на Cinque Terre, а по 15 км ќе стигнете до првото село Riomaggiore, а потоа ќе стигнете до Манарола (18 км).
Монтеросо: (зелена линија на мапата) излезете од автопатот А12 (Џенова-Ла Специја) преку излезот " Бругнато Боржето ", потоа тргнувајте кон Пињоне , Совере , Монтеросо.
Vernazza и Corniglia: (обележани со црвена линија) ова се двете најоддалечени села, а патот е премногу тесен и ликвидарен, затоа силно советуваме да не стигнеме до таму со автомобил.
Внимание: во Park Cinque Terre и на најблиските патишта нема да најдете место за наплаќање, така што однапред ќе се наплаќате на бензин.
Втората карта го покажува најдоброто паркирање во градот Ла Специја . Зелените етикети укажуваат на слобода . Едниот на мапата десно од сите е најголем и се служи со бесплатен автобус .
Сакате да изнајмите автомобил? Посетете ја страницата Херц, Сикс, Авис - за да ја одберете најниската цена.


Авион на Чинк Тер

Најблиските аеродроми во Ла Специја се меѓународниот аеродром "Ц. Коломбо" во Џенова (112 км) и меѓународниот аеродром "Галилео Галилеа" во Пиза (84 км). Од Пиза и Џенова, многу возови заминуваат за Ла Специја. Можете исто така да летате до аеродромот во Милано, тоа е малку подалеку, но трансферот кон првиот воз нема да биде проблем, има и автобуси во Џенова, а потоа повторно можете да го повратите возот.
Skyscanner - лидер во продажбата на најевтините билети во Европа, користете го пребарувањето на нивната веб-страница и ќе ги најдете најдобрите понуди за билети (најблиски дестинации: Пиза, Генова, Парма, Милано, Болоња)!


Camper да Чинкве Тере

Планиран паркинг (лоциран на чакал, без дополнителна нијанса, осветлување, тоалети и вода за пиење) беше создаден во Манаола , особено за кампери. Седиштата се ограничени. Исто така во Monterosso, можете да најдете голем паркинг покрај морето, но без какви било удобности за камперот.


Брод до Цинк Тере

Во летниот период, помеѓу одморалиштата може да се вози на брод. Тие се поскапи од возовите. Од морето, брегот изгледа уште поубав и привлечен. Затоа, високо препорачуваме да земете брод барем еднаш и да уживате во локалната природа од морето.
Распоредот на чамци е прикажан на левата страна. Цените зависат од избраната рута, од 6 до 35 евра за неограничен дневен возен билет (ажуриран во 2019 година).
Подетални информации се достапни на официјалната веб страница. Најдоброто од Cinque Terre .
Навистина: од 1 април 2019 до 2 ноември 2019 година.


______________________
Споделете ја само оваа страница:


Коментари:


Назад   |   На врвот Назад | На врвот


Новости

Турбазы и базы отдыха Якутии
Многие россияне имеют о Якутии такое же представление, что и многие иностранцы о самой России: безбрежная пустыня, укрытая снегом, по которой ходит множество медведей: невероятно далеко и чрезвычайно

Авиакомпания Якутия в Новосибирске — рейсы, представительство
Уже около 15 лет авиакомпания Якутия в Новосибирске занимает ведущие позиции среди перевозчиков. Работает она и в других городах России, осуществляя вылеты с различных направлениях. Базой компании является

Мирный (Республика Саха (Якутия))
Мирный: Мирный. Ближайшие города. Расстояния в км. по карте (в скобках по автодорогам) + направление. 1 Чернышевский 92 () СЗ 2 Сунтар 194 () В 3 Ленск 208 () Ю 4 Нюрба 237 () В

Стена | ВКонтакте
Кимберлитовая трубка "Мир" (Якутия) - самый большой алмазный карьер в мире В Якутии, вблизи города Мирный, находится самый большой по общему объёму алмазный карьер в мире - кимберлитовая трубка "Мир"

Якутские бриллианты
Король драгоценных камней > Якутские бриллианты Как известно, основные алмазные месторождения находятся в Африке (ЮАР, Ангола, Намибия), Канаде, Ботсване и России. Одно

Телефоны авиакомпании Якутия — как дозвониться?
Время от времени у пассажиров авиакомпании Якутия могут возникать вопросы, касающиеся самых различных ситуаций — перевозки багажа или детей, оформления билета, прохождения процедуры регистрации

В Якутии изменятся часовые пояса
ИА SakhaNews. С 26 октября 2014 года в Якутии может появиться три часовых пояса. В соответствии с законопроектом о возвращении зимнего времени предлагается установить в России десять часовых зон. Законопроект

Полюс холода Оймякон, Якутия – климат, погода, описание, фото
Полюс холода – это такое место на планете Земля, где температура воздуха опускается до рекордно низких показателей. Другими словами, это самое холодное место на земном шаре. На территории

СИБИРСКИЕ АЛМАЗЫ ЛУЧШИЕ В МИРЕ
Первые находки алмазов в России датируются 18 веком. Сейчас наша страна считается одним из крупнейших в мире поставщиков этого драгоценного камня, богатейшие коренные месторождения которого находятся в

Скачать Боинг 737-800 Якутия схема салона
Нормальные внешние рыночные условия, для летящих эконом-классом, из плюсов. Это 4 места, эти места не слишком комфортны, В итоге выделенная правительством Республики Саха сумма пошла на другие нужды перевозчика